Ako nakŕmiť bábätko inak, než z fľaše/článok s videami

Mária Kopčíková 5

Niekedy sa stane, že dojčenie neprebieha bezproblémovo a dieťatko treba dokrmovať. Často hovoríme a počúvame o tom, že v takejto situácii by sa nemalo kŕmiť fľašou. Pre niektorých rodičov je nepredstaviteľné, že by sa to dalo robiť aj inak.

Kŕmiť z fľaše by sme nemali preto, lebo pitie z fľaše vyžaduje úplne inú techniku satia než pitie z prsníka. Potom môže byť dieťa zmätené a odmietať prsník. Prípadne sa na prsník prisaje nesprávnym spôsobom, snažiac sa imitovať pitie z fľaše.

zdroj: flickr.com

Spôsoby dokrmovania detí

Dokrmovanie by malo byť posledné v slede ostatných postupov na zvýšenie prísunu mlieka dieťaťu. Pokiaľ zvažujeme dokrmovanie, treba sa rozhodovať podľa toho, či:

  • Dieťa sa na prsník prisáva.
  • Dieťa sa na prsník odmieta prisať.

Vždy je vhodné, ak sa najprv skontroluje technika dojčenia, spôsob, ako sa dieťa prisáva na prsník – niekedy stačí zmena polohy a dieťa sa prisaje bez problémov. Na to slúži osobné stretnutie s laktačnou poradkyňou.

V prípade, že sa dieťa na prsník odmieta prisať, môžeme na dokrmovanie použiť striekačku, cievku po prste, pohárik alebo finger feeder.

Ako nakŕmiť cievkou po prste

Je to spôsob, ktorý sa najviac podobá satiu z prsníka, dieťa sa ním učí prisávať. Pri tomto spôsobe je vhodné priebežne sa pokúšať o prisatie dieťaťa na prsník.

zdroj: aboutkidshealth.ca

Cievku vkladáme do úst spolu s prstom, ktorý tam ostáva počas celého kŕmenia. Ukazovák s cievkou vsuňte do úst tak, že bruško ukazováka smeruje na horné podnebie. Tam je sací bod, po ktorého stimulácii dieťa začne pohybovať jazykom. Držte prst najrovnejšie, ako môžete, aby ste umožnili jazyku dieťaťa pohybovať sa rovno a dopredu.

Kŕmime pohárikom

Pri kŕmení týmto spôsobom treba mať na pamäti, že mlieko dieťaťu do úst nenalievame. Počkáme, kým si ho začne z pohárika „vychlipkávať“. Dieťatko kŕmime veľmi pomaly. Použiť môžete originálny cup alebo hoci i malý pohárik zo sirupu Ambrobene.

Kŕmime dieťa s cievkou popri prsníku

Bábätko, ktoré sa vie prisať na prsník a vie, ako si má odtiaľ vytiahnuť mliečko, je najvhodnejšie dokrmovať s cievkou na prsníku. Teda dieťa saje prsník a zároveň dostáva mlieko (ideálne odsaté materské) cez cievku.

Otázkou ostáva, akú zvolíme „nádržku“ pre mlieko, ktoré sa má dostať do cievky.  Cievku môžete mať pripevnenú na striekačku alebo si doma môžete vyrobiť takúto laktačnú pomôcku.

Prípadne môžete zvoliť originálny suplementor.

Akokoľvek – pri používaní takéhoto spôsobu dokrmovania je potrebné dobre umiestniť hadičku v ústach dieťatka.

Pomôcť vám môžu toto video alebo laktačná poradkyňa. Je veľmi vhodné, ak si dohovoríte osobnú konzultáciu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý den, mam doma babatko ktore ma 2 tyzdne, mam za sebou sekciu a prsia sa mi naliali az 5 den po sekcii s tym, ze mliecka mam minimalne s oboch len 30ml. Takze nestaci len prikladat lebo je s toho nervozna, ze taha na prazno. Prisat sa vie pekne a ked dokrmujeme UM cez cievku vytiahne aj 90ml UM ma vobec zmysel v tom pokracovat a co vsetko alebo ake pripravky na podporu tvorby mlieka mam uzivat? Senovka nezabrala.

    A som po redukcii prs.

  2. Babetko este len cakame, este sa nenarodilo. Chcem sa iba pripravit na situaciu, ze ho bude treba jednou davkou vecer dokrmit, lebo take mam skusenosti od dvoch starsich deti. Mlieka som mala menej, ale branila som sa velmi dokrmovaniu, lebo som chcela vylucne dojcit, potom mala vecer ked bola najhladnejsia, dve hodiny ma cuckala a nevedela zaspat, lebo toho mlieka som vecer uz nemala. Take dlhe kojenie ma este viac vycerpavalo a mlieka ss tvorilo este menej (asi z unavy). Viem,ze vy podporujete iba vylucne dojcenie, ale ja budem spokojna, aj ked to bude len na 80%. Su aj babetka, ktore su popri dojceni dokrmovane flasou a nemaju s tym ziadny problem, dalej sa pekne prisavaju. Preto som sa pytala na znacku tej flase. Skusala som dokrmovat aj striekackou, ale nemalo to velky uspech, ostatne metody, ktore popisujete v clanku som neskusala

    1. Pekny den Julia,
      nejde o to, či niekto vylučne dojči alebo nie, ale aby si neskomplikoval zbytocne zivot s dietatom. Intenzivne vnimam, čo vsetko maminy riesia, ked im je odporucane, aby dieta dokrmovali, že to nie je vzdy jednoduche.
      A nie vzdy je to naozaj potrebne.
      Vzdy je to na posudeni konkretneho pripadu, čo sa deje a prečo chce byt dieta pricucnute na mamke – mozno to vobec nie je o hlade, ale o potrebe blizkosti, nenutritivneho satia za učelom upokojenia babatka a nie preto, že by bolo hladne.
      Pokial by si mala pri dalsom babatku podobnu skusenost, ako pri prvych dvoch, nevahaj sa obratit na poradkynu, s ktorou mozes prejst situaciu a haldat mozno aj ine riesenia.
      Vsetko dobre zelam,
      m.

  3. Julia,

    ako pisem v clanku, pokial je potrebné babatko dokrmovat, je nevhodné to robit z flase. Nepises, ake stare je babatko a čo riesis, prečo zvazujes, resp v akej situacii ti bolo odporucane dokrmovanie.

    Ale velmi by som odporucala kontaktovat laktačnu poradkynu v tvojom okoli a ak je to naozaj potrebne, tak dokrmovat inym sposobom.

    Ziadne flasa nie je taka ako prsnik, vsetko su to len reklamne tahy. Princip pitia z flase je iny, než satie z prsnika.

  4. Ahojte maminy, ake su VAse skusenosti s dokromovanim babetka? Ked chcem pouzit flasu na dokrmovanie, ktora je na to najlepsia? Mam na mysli taku, aby sanie z nej islo rovnako tazko ako z prsnika . Niekde som pocula o flasi Avent Natural, mate s nou niekto skusenosti?

Pridaj komentár