VýživaDojčenie a mlieko

Bylinky na zvýšenie tvorby materského mlieka

 Mária Kopčíková   17.02.2021   0

Maminy častokrát riešia, ešte kým je bábätko v brušku, čo si majú domov pripraviť, aké bylinky, aké prostriedky, aby toho mlieka mali dosť.

Chápeme, že ženy sa snažia pripraviť čo najlepšie, no zároveň sa im snažíme vysvetliť, že pre dobré dojčenie a dostatočnú tvorbu mlieka nestačí len vypiť  nejaký ten čaj, ale že sú potrebné ešte aj iné, dôležité veci.

Zdroj: istockphoto.com

 

Napríklad to, ako vyzerá obdobie krátko po pôrode, aby bol pri ich pôrode podporený bonding a aby dieťatko bolo s mamou, aby malo priestor prisať sa na prsník krátko po narodení.

Aby si mamina dala pozor na dobré prisatie dieťaťa a aby ho neobmedzovala v dojčení – aby nepodľahla mýtom, ktoré napr. ešte stále môže počuť v pôrodnici.

Mýty, ktoré ešte stále neopustili naše pôrodnice >> >>

 

Bylinky, ktoré podporia tvorbu mlieka

Už naše mamy a staré mamy do seba liali litre čaju z rasce, fenykla a anízu, či rascové polievky.

Čo je na týchto troch koreninách také úžasné? Všetky tri majú dobrý vplyv na tráviaci trakt, pôsobia proti plynatosti a tým napomáhajú dieťatku proti bolestiam bruška. A všetky majú protikŕčový efekt – čiže uvoľňujú svalstvo, najmä hladké.

Okrem toho, napr. aníz aj fenykel podporujú sekréciu žliaz. Dá sa teda predpokladať, že majú dobrý vplyv aj na mliečnu žľazu a napomáhajú lepšiemu „tečeniu“ mliečka.

Musím však upozorniť, že zvýšená konzumácia nápoja z týchto bylín môže na niektoré citlivejšie detičky pôsobiť paradoxne nafukovaco. Preto ak by vaše bábätko mala problém s nadúvaním, skúste ako prvé vysadiť práve takýto čajík.

Zdroj: istockphoto.com

 

TIP: zmiešajte po jednom diely anízu, rasce a fenykla, podrvte v mažiari alebo v mlynčeku na kávu. 1 čajovú lyžičku zalejte 2-3 dcl vriacej vody (max. 0,5 l/ 24 hodín). Udržiavajte v tmavej nádobe. Čo nespotrebujete do mesiaca, vyhoďte.

Jarabina lekárska, senovka grécka, ľanové semiačka

Ďalšou bylinkou, ktorú nájdete takmer v každej čajovej zmesi na podporu dojčenia, je jarabina lekárska. Zvyšuje tvorbu mlieka a napomáha pri nedostatočnom vylučovaní mlieka. Nezľaknite sa – pôsobí močopudne.

Na prípravu odvaru pridajte 15 g rastliny do 500 ml. vody alebo užívajte max. 2 ml tinktúry denne.

Za posledné roky sa viacej do povedomia dostala aj senovka grécka. Viac o jej použití môžete nájsť tu.

V ľudovom lekárstve sa na podporu tvorby materského mlieka odporúča ešte aj ľanové semiačko. Pre túto indikáciu sa odporúčajú 2 kávové lyžičky na pol litra vody, 5 minút povariť a popíjať cez deň.

Napriek tomu, že veľa mamičiek má s bylinkami na podporu tvorby mliečka dobrú skúsenosť a i keď zjavne existujú liečivá, ktoré jeho produkciu zvyšujú, je dobré si uvedomiť, že niektoré rastliny a bylinky môžu obsahovať podobné farmakologicky účinné látky.

Asi každá kultúra má nejakú bylinku, rastlinu alebo nápoj na zvýšenie tvorby mlieka. Ak sa rozhodnete niečo z vyššie uvedeného vyskúšať – príliš nekombinujte. Vyberte si jednu vec a chvíľu pri nej vydržte, počkajte, aký to na vás bude mať účinok.

Zdroj: istockphoto.com

Viac o iných prípravkoch na podporu laktácie tu >> >>

 

Máte skúsenosti s bylinkami pri dojčení? Podeľte sa s nimi a napíšte nám.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised