Dojčenie dieťaťa s rázštepom II.

Mária Kopčíková 0

V predchádzajúcom článku sme sa venovali príčinám vzniku rázštepov a základným zásadám dojčenia detí s rázštepom. Teraz sa pozrieme na konkrétne rady a odporúčania pri rôznych typoch rázštepov.

Čo ak dieťa má len rázštep pery

Ak má dieťa jednostranný rázštep pery, malo by byť schopné sa dojčiť ešte pred operáciou. Otázkou teda nie je, či môžete dojčiť, ale ako si dieťa nájde spôsob pre dostatočné vyvinutie podtlaku, aby sa vedelo dojčiť efektívne.

Veľa žien experimentuje s polohou na dojčenie, až nájdu tú, v ktorej to ide dobre a v tej už zotrvávajú. Odporúča sa pri prikladaní dieťaťa využívať skôr vzpriamenú polohu, kedy dieťa „sedí“ na predkolení matky (aby pri satí gravitácia zabraňovala pretekaniu tekutiny z úst do nosa), alebo bočné futbalové držanie. Prsník treba jemne pritlačiť k rázštepu a prstom treba prekryť rázštep – aby sme zabránili prechádzaniu vzduchu do ústočiek dieťaťa a tým pádom nemožnosti vytvoriť dostatočný podtlak.

V článku „Breastfeeding the infant with a cleft defect,“ Sarah Coulter Danner uvádza: „Deti s jednostranným rázštepom pery sa dojčia lepšie, ak prsník podávame do úst z tej strany, na ktorej je – teda dieťa s pravostranným rázštepom by mali byť držané tak, že ich pravé líce sa bude dotýkať prsníka“. Skúsme si to reálne predstaviť:

Dojčíte dieťa, ktoré má pravostranný rázštep hornej pery. Prikladáte ho v asymetrickej polohe, čiže držíte ho na ľavej ruke a dojčíte ho z pravého prsníka. Zhora sa pozeráte na rázštep, ktorý ešte jemne pritlačíte zvrchu prstom. Ak táto pozícia funguje, môžete potom dieťa jemne presunúť jednoduchým pohybom do bočnej futbalovej polohy na ľavý prsník a znova pritlačiť rázštep prstom.

Sarah Danner ďalej uvádza, že deti s obojstranným rázštepom pery sa lepšie dojčia vo vzpriamenej polohe, alebo v modifikovanom bočnom futbalovom držaní, kedy dieťa viac „sedí než leží“.

Dojčenie pri rázštepe podnebia

Tuná ostáva väčšina zdrojov na jednom bode – do operácie takmer nemožné. Problém je v tom, že v dutine ústnej je otvor, ktorý jednak neumožňuje dieťaťu rozvinúť správnu techniku dojčenia a jednak mlieko zvyčajne prechádza do nosnej dutiny, čo dieťaťu spôsobuje problém, môže ho vdýchnuť.

V takomto prípade sa operačný zákrok vykonáva až s odstupom niekoľkých mesiacov. Dovtedy sa odporúča kŕmiť dieťa ostriekaným materským mliekom alternatívnym spôsobom. Prípadne sa používajú špeciálne doštičky – protézy, ktoré oddelia nosnú a ústnu dutinu. V odkazoch na webe nájdete viac info ak zadáte slová „palatal obturator“. Tieto „protézky“ treba vyrobiť dieťaťu na mieru a ich vhodnosť treba konzultovať so stomatochirurgami a prípadne v rázštepovom centre.Uspech v časných  fázach  ale  vetšinou nie je zaručený

Pred a po operácii rázštepu

Mnohé matky sa domnievajú, že operácia znamená koniec pre dojčenie ich dieťaťa (kvôli narušeniu „režimu“, anestézii …). Nie je to pravda. Vždy o tom treba hovoriť s lekárom, ktorý bude operáciu robiť. Rázštep pery sa obvykle robí čo najskôr po pôrode (zdroje uvádzajú 1 – 4 týždne). Vzhľadom na to, že materské mlieko má veľa ochranných látok, deti ho dobre znášajú a rýchlo trávia, lekári podporujú matky v tom, aby dieťa nadojčili čo najbližšie k času operácie (4 hodiny) a tiež čo najskôr po nej. Materské mlieko obsahuje ochranné látky, ktoré napomáhajú rýchlejšiemu hojeniu rany.

Dojčenie po operácii rázštepu podnebia môže byť dočasne kontraindikované. Niektorí chirurgovia uprednostňujú priloženie na prsník čo najskôr po operácii, ale deti môžu týždeň či dva prsník odmietať úplne. Počas tohto prechodného obdobia mlieko odstriekavajte a kŕmte dieťa niektorým z vyššie spomenutých alternatívnych spôsobov.

Na druhej strane, včasné dojčenie po operácii môže byť pre dieťa veľkým zážitkom. Bude schopné posúvať bradavku a dvorec smerom k podnebiu, a postupne nachádzať spôsob satia, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Je dobré dieťaťu pomôcť stláčaním prsníka. Celé dojčenie bude pravdepodobne trvať dlhšie

Fľaša Haberman

Dojčenie nám stále nejde

Napriek veľkému úsiliu  mamičky a pomoci personálu nemocnice, sa dojčenie nemusí podariť, alebo nie úplne tak, aby si dieťa dostatok mlieka vedelo vytiahnuť samo z prsníka. Buď sa dieťa nevie prisať, alebo je dojčenie preň po operácii veľmi únavné. Dôvodov môže byť veľa.

Napriek tomu stojí za to mlieko odstriekavať a kŕmiť dieťatko vašim odsatým mliečkom. Dôvodov k tomu je hneď niekoľko:

  • materské mlieko obsahuje látky, ktoré majú protizápalové účinky a zabraňujú podráždeniu nosového tkaniva (pokiaľ dieťaťu prejde mliečko z úst do nosa). Deti s rázštepom, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, mávajú často infekcie uší a dýchacích ciest, pretože reagujú na proteíny, ktoré sú v kravskom mlieku.
  • deti, ktoré sú kŕmené materský mliekom, sú zdravšie a majú silnejší imunitný systém. To takmer vždy znamená, že lepšie znášajú operáciu.
  • ak už dieťa je po chirurgickom zákroku, materské mlieko urýchľuje liečbu a hojenie, dieťaťu netreba podávať tak veľa utišujúcich prípravkov ako deťom na umelej výžive.
  • materské mlieko je ľahko stráviteľné, nezaťažuje tak veľmi organizmus dieťaťa. 

Pokiaľ by sa dieťatko nevedelo na prsník prisať ani po operačnom zákroku, je možné ho kŕmiť špeciálnymi fľašami. U nás sa najčastejšie objavuje fľaša Haberman, ktorá má špeciálne upravený dlhý cumlík a možnosť regulácie toku mlieka do úst dieťaťa..

Aj keby ste kŕmili vaše dieťatko fľašou, väzba medzi vami dvomi sa neoslabuje. Z môjho pohľadu je v tejto situácii dôležitejšie, aby dieťa bolo kŕmené materským mliekom, než spôsob ako sa k nemu dostane. O všetkých výhodách kŕmenia na prsníku sme sa zmienili vyššie a je určite potrebné sa o to pokúšať, vyhľadať pomoc odborníkov. No ak sa to z rôznych príčin nepodarilo, je dobré hľadať cestu, ako dieťa nakŕmiť svojim mliekom a zároveň si tieto chvíle s drobčekom užiť bez stresu.

V takomto prípade potom treba rátať s tým, že odsávanie mlieka sa na niekoľko mesiacov stane súčasťou vášho každodenného programu.

Spomenuli sme fľašu Haberman, ktorá sa u nás najčastejšie používa pre deti so slabým sacím reflexom a tiež pre deti s rázštepom. Fľašu navrhla Mandy Haberman, britská grafická dizajnérka, ktorej dieťa malo rázštep podnebia. V spolupráci s britskou asociáciou pre rázštepy testovali túto špeciálnu fľašu a vo väčšine prípadov sa preukázali pozitívne výsledky. Jej dizajn umožňuje, aby sa kŕmenie začalo na podnet jazyka, tlakom na cumeľ. Ten je vyrobený z veľmi mäkkého silikónu a má možnosť vytvárať tlakom na cumeľ a pozíciou znaku na bázi cumľa rôzne veľký otvor, ktorý sa prispôsobuje  potrebám dieťaťa. Dieťa pri kŕmení používa svaly tváre, čo by malo uľahčiť následné pokusy o dojčenie na prsníku.  

Aj keď nebudete dieťa kŕmiť z prsníka, je dobré, aby ste dieťa prikladali stále, aby bradavku aspoň olizovalo a vaše telo tak malo od dieťatka imunologické informácie. Vy potom budete schopná v materskom mlieku produkovať špecifické protilátky proti prípadným chorobám, ktoré dieťa môžu postretnúť.

Osobná skúsenosť

Magda:  Do poslednej chvíle sme nevedeli, či bude zasiahnuté aj podnebie. Synček sa narodil v júni a mal rázštep pery a čeľuste, podnebie bolo v poriadku. Prisal sa hneď na pôrodnej sále, stačilo prsníkom zapchať dierku v pere. Na piaty deň bol operovaný, dovtedy sme dojčili, potom bol  2-3 dni sondovaný a tiež kŕmený fľašou, vraj kvôli jazve (na to sú rozporuplné názory, ale rešpektovala som). Po tieto tri dni som odsávala a podávali mu moje mlieko. Ako náhle som mohla, priložila som ho opäť k prsníku. Synček sa prisal a saje dodnes (to má už polroka).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár