VýživaDojčenie a mlieko

Ručné odstriekavanie mlieka

 Mária Kopčíková   31.01.2015   1

V počiatočnom období života s dieťatkom (ale aj neskôr počas dojčenia) sa môžu objaviť situácie, kedy dieťatko nemôže byť dojčené na prsníku, mlieko je potrebné odstriekať a podať dieťatku niektorým z alternatívnych spôsobov.

 

Odsávačka alebo ručné odstriekavanie

Najmä na začiatku dojčenia je celkom užitočné naučiť sa odstriekavať mlieko rukou. Mamka nepotrebuje žiadne pomôcky, len nádobku na zachytenie mliečka.

Odstriekavanie rukou je obvykle jednoduché, keď sú prsníky mäkké. Naliate  prsníky treba pred dojčením či odstriekavaním nahriať, najlepšie v teplej sprche.

Tiež je vhodná masáž krúživými pohybmi bruškami prstov, alebo celou plochou dlane po celom obvode prsníka. Priamo v sprche je dobré trochu mlieka odstriekať ručne, aby sa uvoľnil dvorec. Pri ručnom odstriekavaní nezasahuje žena do bradaviek, je to preto šetrnejší postup.

Ako na ručné odstriekavanie?

Oxytocínový reflex

Na začiatku je dôležité stimulovať oxytocínový reflex. Oxytocínový alebo ejekčný reflex umožňuje uvoľnenie mlieka z alveol mliečnej žľazy, jeho prúdenie a zhromažďovanie v mliečnych sínusoch (jazierkach) za bradavkami.

Keď je dieťa kŕmené z prsníka, dotyky jeho úst s bradavkou vysielajú signály do zadného laloka hypofýzy, ktorý uvoľní oxytocín do krvného obehu. To spôsobí kontrakciu buniek hladkého svalstva okolo alveol a uvoľnenie mlieka. 

Pri odstriekavaní nie je oxytocínový reflex taký silný ako pri dojčení, keď je stimulovaný saním dieťaťa. Matka by sa mala naučiť vyvolávať oxytocínový reflex, inak môže mať s odstriekavaním problém.

zdroj: dojcenie.wordpress.com

Stimulovať oxytocínový reflex je možné vtedy, ak:

  • si žena dôveruje a má podporu najbližšieho okolia,
  • žena odstráni všetky zdroje bolesti a napätia,
  • je matka čo najviac v kontakte koža na kožu s dieťaťom, pri odstriekavaní by dieťatko mohlo byť čo najbližšie pri mame. Ak to nie je možné, mohla by sa napr. pozerať na jeho fotku.
  • žena pri odstriekavaní pije nejaký teplý nápoj,
  • žena pred odstriekavaním zahreje prsia – teplým uterákom, v teplej sprche,
  • stimuluje bradavky,
  • mamine niekto pomasíruje chrbát, napr. v takejto polohe: sedí naklonená dopredu, položí si ramená a ruky na stôl pred seba a nechá spočinúť hlavu na ramenách. Jej odkryté prsníky voľne visia. Masírujú sa obe strany zhora nadol, potom smerom od šije k lopatkám, cca 3 – 5 minút.

Do čoho mlieko odstriekavať

V prvých dňoch je mlieka málo – ale treba vedieť, že je ho dosť pre dieťatko! Deti prijímajú v tomto čase malé dávky mlieka, takže ak aj je potrebné mlieko odsávať v prvých hodinách a dňoch po pôrode, netreba sa obávať, že to málo mlieka, ktoré žena odstrieka, by dieťaťu nemali stačiť (býva to cca 7 – 15 ml). Preto môže byť celkom vhodné odstriekavať mlieko do 20 ml striekačky alebo skúmavky.

Neskôr, keď je mlieka viacej, je možné mlieko odstriekavať do misky, šálky, pohára ... pred použitím treba túto nádobu dôkladne umyť, preliať vriacou vodou kvôli dezinfekcii.

zdroj: as.miami.edu

Samotné odstriekavanie mlieka rukou

Pohodlne si sadnite. Priložte palec a ukazovák jednej ruky na rozhranie dvorca a pokožky prsníka tak, že palec bude akoby na číslici 12 na hodinách a ukazovák na číslici 6 (oproti sebe). Zaborte prsty dovnútra, smerom na rebrá. Držte zaborené a stláčajte ich oproti sebe. Keď mlieko prestane vytekať, presuňte palec a ukazovák na „hodiny“ 3 a 9 a postup opakujte.

Musíte tlačiť na mliečne sínusy (sinus lactiferous). Niekedy sa dajú sínusy aj nahmatať, majú tvar strukov alebo arašidov. Potom sa treba snažiť tlačiť priamo na ne. Mliečko začne vytekať - kvapkať až po niekoľkých stlačeniach. Je potrebné sa vyhnúť stláčaniu samotnej bradavky, pretože to má podobné dôsledky, ako keď dieťa saje len bradavku.

Pri jednom odstriekavaní treba prsia striedať, vždy po cca 3 – 5 minútach, keď vidíte, že prúd mlieka oslabol. Jedno odstriekavanie so striedaním prsníkov trvá cca 30 minút, najmä v prvých dňoch, keď potrebujeme podporiť tvorbu mlieka.

Ak musíte mlieko odstriekavať včasne po pôrode, mali by ste začať do 6 hodín od narodenia dieťatka. Žena by mala akoby simulovať dojčenie – s tým súvisí frekvencia odstriekavania – a to je 7 – 12 x za 24 hodín, vo dne aj v noci - pretože aj novorodeniatko sa dojčí pomerne často.

Veľmi dobré video s ukážkami ručného odstriekavania mlieka a objasňovaním rôznych súvislostí nájdete tu.

Iné, tiež dobré, video s krátkou inštruktážou k ručnému odstriekavaniu mlieka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Paula napísané 26.03.2015 23:00

Ja by som sin ato vôbec netrufala sa mi zda že to môže byť bolestivé

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Paula napísané 26.03.2015 23:00

Ja by som sin ato vôbec netrufala sa mi zda že to môže byť bolestivé

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised