Po narodení nášho štvrtého bábätka sa mi tvorba mlieka celkom dobre rozbehla. Len dosť dlho trvalo, kým sa malý napapal do sýtosti, niekedy aj pol hodiny. A tak napriek všetkým mamičkovským skúsenostiam som sa nevyhla ragádam, ako aj boľavému zápalu prsnej žľazy s horúčkou a triaškou. Počas liečby som sa naučila nový spôsob dojčenia, ktorý odporúčajú americkí pediatri, a je trochu iný ako ten, ktorý je zaužívaný u nás. Myslím taký, ktorý nájdete na väčšine obrázkov v pôrodniciach i knihách, kde pri pití z ľavého prsníka hlavička dieťatka leží na zohnutom predlaktí ľavej ruky, a prsník sa nadvihuje pravou rukou, ktorá je vsunutá medzi telom mamičky a telom bábätka.
Mamičkám, ktoré už majú akýkoľvek dobre fungujúci spôsob, radím, nech si kľudne dojčia po svojom.
Americké dojčenie ponúkam vyskúšať mamičkám, ktoré si svoj spôsob ešte len hľadajú. A ešte hlavne tým, ktorým sa tvoria trhlinky na bradavkách, ako aj zatvrdnutia prsnej žľazy, najmä na vonkajšej strane prsníka smerom k podpazušiu. Prečo? Tento spôsob podporuje lepšie a rovnomernejšie vyprázdňovanie prsníka, a zvlášť jeho vonkajšej strany, takže nedochádza k tvorbe hrčiek a zápalu. Tým, že sa prsník drží k nemu priľahlou rukou, a bábo vzdialenejšou rukou z jeho vonkajšej strany, nevsúva sa táto medzi mamičku a bábo a bábo môže byť tesnejšie telom na jej tele.
Ako sa kojí z ľavého prsníka.
Pohodlne sa posaďte. Na stehná si položte zrolovanú deku alebo vankúš na kojenie. Ľavou rukou si chyťte z vonkajšej strany ľavý prsník tak, aby palec bol vysoko nad dvorcom bradavky a ostatné prsty pod dvorcom, pričom mierne nadvihujú celý prsník dohora. Dôležité je, aby bradavka s celým dvorcom bola voľná. Dieťatko si položte na vankúš na jeho pravý bok, hlavičku podopierate medzi palcom a ukazovákom vašej pravej ruky, ktoré tvoria vidlicu za krkom vášho bábätka. Vaše pravé predlaktie pritom zľahka podopiera chrbátik a zadoček bábätka tak, aby jeho hrudník, bruško a stehná boli tesne pritlačené k vášmu bruchu. Pravú rúčku má bábo pod vaším prsníkom, ľavú voľne nad ním. Ľavú nožičku nemá na podložke vedľa pravej, ale nad pravou – iba vtedy je skutočne v polohe na boku, a opiera sa o vaše telo väčšinou svojho telíčka.
Keď si bábo približujete k prsníku, musíte počkať, kým otvorí ústočká doširoka, ako keby zívalo. Ak by ich otvorilo málo, nevopcháte mu do nich dostatočne veľkú časť dvorca bradavky, takže nebude dostatočne sať, a zároveň vás môže dohrýzť. Ak neotvára ústa dostatočne, môžete mu palcom vašej pravej ruky potiahnuť bradu nadol. Na začiatku môžete požiadať niekoho z rodiny, aby vám pomohol s potiahnutím brady a otvorením ústočiek doširoka. Až potom mu vopcháte čo najväčšiu časť prsníka do úst. Nebojte sa, nezadusí sa. Pokiaľ má priechodný noštek, vôbec mu ho netreba odtláčať. Keď sa bude chcieť nadýchnuť, bude to vedieť urobiť. V ústach by malo mať bradavku aj celý dvorec (tmavo sfarbená časť prsníka okolo bradavky, ktorá nevystupuje nad rovinu kože prsníka). Ak je dvorec veľmi veľký a nedá sa celý vopchať do úst, snažte sa, aby bola vo vnútri hlavne jeho celá spodná časť.
Počas dojčenia môžete ľavou rukou jemne masírovať prsník, čím zvyšujete množstvo mlieka, ktoré vášmu bábätku tečie, a zabezpečujete rovnomerné vyprázdňovanie celého prsníka. V prípade, že sa vám začína tvoriť hrčka, jemne rozmasírujte práve túto oblasť.
Pediatri tvrdia, že správne prisatie sa predstavuje 90% úspechu dojčenia.
A moja skúsenosť?
Potom, čo som začala dojčiť týmto spôsobom, som mala ešte jednu hrčku s nábehom na zápal, ale vyriešilo sa to masírovaním a lokálnymi obkladmi (zo švédskych kvapiek), bez antibiotík. S otváraním ústočiek doširoka sme na začiatku potrebovali pomoc, ale odmenou bolo účinnejšie satie a skrátenie času dojčenia.
Samozrejme, platia tu všetky známe pravidlá, že treba vždy najprv úplne vyprázdniť jeden prsník, a iba v prípade, že bábo je ešte hladné, kŕmiť i z druhého. Iba tak sa dostane k zadnému mlieku, ktoré ho zasýti na dlhší čas.
Náš synček má teraz 7 mesiacov, začína papať i iné jedlá, ale dojčenie je stále jeho najhlavnejšou stravou.
Dakujeme za rady, je to naozaj výborný spôsob, rada ho používam aj ja, ale aj striedam s tým klasickým. Kojím teraz 3. dieťa, po 2 chlapcoch dievčatko a sú to krásne chvíle, hoci po roku som zo vstávania v noci už unavená. Chcela by som hlavne poradiť jeden ľudový liek pri akýchkoľvek problémoch s prsníkmi. Tvaroh a kyslá smotana! Boli moji záchrancovia. Kaša zmiešaná ako obklad niekoľkokrát medzi kojeniami úplne postupne vysala čo bolo treba. Na papierovej vreckovke som si to vkladala pod podprsenku a keď to uschlo, až zožltlo som to zahodila. Prajem všetkých veľa trpezlivosti. Venujem sa joge, meditujem a rozumiem tomu, prečo mamičky nemôžu niekedy kojiť. Chce to veľa odovzdanej lásky, istoty, oddychu… a iné. Rada sa o tom porozprávam…
Ja som porodila v stvrtok pol hodinku pred polnocou v Dubline a v sobotu som uz bola s jeden a pol dnovym babatkom doma. V nemocnici som celu noc po porode nezaspala a druhu noc som sa synceka snazila prikladat. Nikto mi nevysvetlil ako to mam robit, tak som si ho klasicky drzala v naruci a snazila sa mu pchat prsnik do ust. Maly stale plakal, islo mu malo mliecka, tak som sa trapila aj dalsie dve noci a dni doma. Nahodou som nasla cislo na specialistku na dojcenie v nemocnici kde som predtym rodila. V Irsku maju specialne centra na podporu dojcenia, lebo vacsina mamiciek pouziva umelu vyzivu. Takze tato pani ma posadila a ucila prikladat maleho presne tym tzv. Americkym sposobom. A maly zacal papat kazde dve az tri hodiny. Som stastna, lebo schudol a ak by to pokracovalo, musela by som prejst na umelu vyzivu a to nechcem. Zajtra pridu maleho odvazit, dufam z celeho srdca, ze sa nam to podarilo.
Som rada, že viaceré tento spôsob poznáte. Ja som rodila v dvoch bratislavských nemocniciach a prezrela niekoľko kníh pre mamičky, a všade bola pri sedení len poloha – dieťatko leží na lakti ruky príslušnej k presníku, z ktorého sa dojčí. I v populárnej knihe O matke a dieťati je veľa obrázkov kojenia posediačky len týmto spôsobom, ktorý je dobrý skôr pre vačšie detičky. Až keď som začala kojiť novým spôsobom, pochopila som výhody vankúša na kojenie (alebo hociakej inej podložky pod bábo), ktoré som pri kojení mojich starších detičiek nepotrebovala.
americký spôsob? mne presne takto priložili prvú dcéru pred sedem a pol rokom v košickej pôrodnici na rastislavke a dojčila som tak celý čas…. ani ma vtedy nenapadlo dojčiť inak a ani že sa to dá (okrem polohy ležmo v noci)….. teraz po rokoch, keď mám druhú dcéru a internet, robila som pokusy podľa webových stránok (napr aj dieťa položené opačne, t.j. akoby pod pazuchou), no vždy som sa vrátila k starej dobrej osvedčenej polohe 🙂 jedinú novotu, ktorú mám odskúšanú a je dobrá, je dojčiaci vankúš v tvare podkovy (molitánový sa mi osvedčil vias ako guličkový), no aj toto má jednu nevýhodu, dcéra mimo domu má trochu problém sa nacicať bez svojho naučeného pohodlia 🙂
Super info o dojceni su na stranke http://www.provita.sk alebo http://www.dojcenie.sk V brozure Ucebnica dojcenia, alebo takmer vsetko o dojceni su nakreslene a vysvetlene asi vsetky polohy na kojenie, napr. aj pre trojcata . Vydal ju kolektiv lekarov z bratisl. kramararov pod zastitou unicefu. Tato brozura sa dala bezplatne objednat, je v nej naozaj temer vsetko s cim sa mozete pocas dojcenia stretnut, opakovane som sa k nej vracala a nasla som riesenie ku kazdej komplikacii. Zda sa mi ale , ze uz dlhsiu dobu je nedostupna a dotlac stale nedotlacili.
Mila pani Evka,
ja cakam prve dietatko – som v krasnom deviatom mesiaci a hltam vsetky poznatky o spravnom dojceni. Hoci este neviem kolko problemov ma s nim caka, ale kazdopadne prispevky ako je ten Vas ma stale viac a viac upokojuju a utvrdzuju v presvedceni, ze vsetko dobre zvladnem -e.
SRDECNA VDAKA! Prajem len to najlepsie celej Vasej velkej rodinke!
Pani Evka.Srdečná vdaka za tento článok.Hned po prečítaní som vyskúšala túto polohu.Bola som velmi milo pekvapená aké to jednoduché a pritom úžasne pohodlné jak pre mna tak pre dieta.Doteraz som mala priam strach pred kojením,teraz sa teším kedy si možem malinkú znova priložit,bez bolesti,bez strachu a aj malinká sa lepšie chytí.Ešteže sa nájdu ludia ako vy,ktorý chcú pomoct.Je smutné že v nemocniciach nevedia takto poradit a sú málo informovaný.Alebo žeby nezáujem o nové poznatky?No i tak,ešte raz ĎAKUJEM!.Velmi ste mi pomohli.
Ospravedlňujem sa za tykanie autorke článku v mojej reakcii a chcem ešte povedať, že článok sa mi veľmi páčil. Veľký prínos má aj poznámka o možnosti masírovať si boľavý prsník z vonkajšej strany voľnou rukou – nie každý si túto možnosť uvedomí.
Ospravedlňujem sa za tykanie autorke článku v mojej reakcii a chcem ešte povedať, že článok sa mi veľmi páčil. Veľký prínos má aj poznámka o možnosti masírovať si boľavý prsník z vonkajšej strany voľnou rukou – nie každý si túto možnosť uvedomí.
Táto poloha pri dojčení, ktorú opisuješ, sa volá “poloha tanečnika” a doporučuje sa ju používať pri problémoch s prisatím dieťatka.
Tiež výbornou polohou pri takýchto problémoch je bočná poloha na spôsob “futbalovej lopty”. Dieťatko dojčíme napr. z ľavého prsníka, vedľa tela na ľavej strane si naukladáme vankúše, dieťatko sa položí na vankúše tak, že hlavičku má pri ľavom prsníku a telíčko a nožičky smerujú popri ľavom boku za chrbát. Hlavičku podopierame palcom a ukazovákom ľavej ruky – otočíme si ho úplne na bok a hlavičku ľavou rukou prisunieme k prsníku. Ľavý prsník podopierame pravou rukou “céčkovito” – palec zhora prsníka, ostatné prsty sú zdola.
Výhody: veľmi dobrá manipulácia s hlavičkou dieťatka – z toho vyplýva lepšie priloženie k prsníku, aby bola v puse aj max.časť z dvorca. Prsník je najviac vyprázdňovaný z časti pod pazuchou, kde je veľa mliekovodov – takže sa táto poloha odporúča aj vtedy, keď sú v týchto častiach hrčky. Tiež keď sú na bradavkách trhlinky, je táto poloha super, lebo bradavka je zaťažovaná na iných miestach, a tak sa trhlinky lepšie hoja.
popisany sposob bol jediny mozny ako kojit moje nedonosene dieta. prisli sme nan nejako sami a vsetci sa cudovali, ako to robim. klsicku polohu sme objavili, az ked maly trochu podrastol 🙂
Takhle přesně mě učili kojit v porodnici ve Vrchlabí.
Dokonce, když jsme to zkoušela ztv. z předloktí (dítě má hlavu u lokte), říkali, že to asi nemá cenu, že to je poloha až na zaběhnuté kojení.
LaPepa
Ja som z HE, a raz som Ti pisala ohladom ZLATEJ ŽABY. Predstavila som sa ako evka, no tych je tu viac. A veru, v HE sa človek dozvie také veci… 😎 Ale asi to nie je iba o HE
Aby som len nekritizovala, tak musím veľmi pochváliť sestry na pôrodnici v Bojniciach, lebo tie sa ženám naozaj venujú a trpezlivo matkám pomáhajú v začiatkoch dojčenie, hľadajú správnu polohu, proste robia všetko pre úspešné dojčenie -aspoň také boli moje skúsenosti spred 5 rokov.
ARAEARWEN, ty si z HE? Ja nie, prišla som sem pred 2 rokmi a stále spoznávam niečo nové, pre mňa nikde inde nevídané (ale to som asi málo cestovala po svete).
Ja som rodila v Humennom pred rokom. Všetci vedeli, že chcem dojčiť. Každý sa snažil pomôcť ako vedel. Smola bola v tom, že máloktorá zo sestier, ktoré nasilu pchali moju bradavku do úst dcérke, sama dojčila. Povedala by som, že z desiatich asi jedna – dve. Bolo to hrozné, pokiaľ som neprišla na ten istý spôsob, ktorý je v článku popisovaný. Skúšala som všetko možné, až toto zabralo. Bola som po cisárskom, mlieko mi prišlo na piaty deň a maličká sa vedela prisať iba na pravý prsník. Keď sa mi urobila hnisavá ragáda a prišla mastitída jak hrom a kameň, pomohlo mi futbalové držanie. Maličkú som dala ľahnúť na veľký vankúš po mojom ľavom boku, nôžky jej smerovali dozadu. Vankúš s hlavičkou som si pritiahla cez stehno k prsníku, pričom dcérka mala hlavičku uloženú v mojej dlani a tak pila. Trošku to dalo zabrať mojej chrbtici, lebo som sa nevedela o nič oprieť, no pomohlo to, lebo ragádu -prasklinu mala dcérka v kútiku úst a netlačila mi ju, keď sala.
Aj ja som dojčila tymto spôsobom, tiež hlavne kvôli rozmasírovaniu hrčiek v prsníkoch, a napokon to bola pre nás jediná vhodná poloha na papanie.
Sú aj také pôrodnice (Trebišov), kde Vám do ruky nestrčia nič a namiesto pomoci stojí nad Vami sestrička so založenými rukami, pozerá sa ako sa trápite a plačete a potom Vám vezme dieťa so slovami: dajte, ja Vám ho na noc vezmem. Po jej odchode som preplakala celú noc.
Sem sa s akýmikoľvek účinnými návodmi na dojčenie, lebo podľa mojich informácií sú na Slovensku ešte stále pôrodnice (Humenné), kde čerstvej mamičke po krásnom príhovore strčia do rúk brožúru o dojčení a tým zhasla aj posledná možnosť naozaj pomôcť mamičke s dojčením.