1. až 7. august patrí už 30 rokov Svetovému týždňu dojčenia, v ktorom sa upriamuje pozornosť na podporu dojčiacich žien. Zapája sa do neho 120 krajín aspoň na jeden týždeň v roku – inak neexistuje ani jedna krajina na celom svete, ktorá by dostatočne podporovala matky v dojčení. Bábätká kvôli tomu zomierajú.
Možno v našich podmienkach si ani neuvedomujeme, že kvapka materského mlieka doslova zachraňuje životy. Ak by sme sa pridržiavali odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), mohli by sme zabrániť smrti 820 000 detí ročne.
Kanadskí a ázijskí odborníci, ktorí stoja za štúdiou „Cost of Not Breastfeeding“ (Výdavky nedojčenia), vypočítali, že by sa dalo ušetriť až 341 miliárd dolárov ročne, ak by matky dojčili dlhšie. Predčasné úmrtia a choroby, ktorým by sa dalo predchádzať dojčením, stoja svetovú ekonomiku miliardu dolárov denne.
Len 40 % detí je výlučne dojčených
Podľa WHO dojčenie pomáha predchádzať hnačke a zápalu pľúc, dvom najčastejším príčinám úmrtí malých detí. Vďaka dojčeniu sa bábätká v detstve vyhýbajú veľkému počtu infekcií, či už ide o respiračné, črevné ochorenia alebo dokonca prechladnutia.
Materské mlieko obsahuje protilátky, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém bábätka. Sú tak odolnejšie proti vírusom a baktériám. A tiež aj voči niektorým civilizačným ochoreniam: u dojčených bábätiek je nižšie riziko vzniku detskej obezity a tiež cukrovky 1. a 2. typu.
Matky chráni dlhodobé dojčenie pred rakovinou vaječníkov a prsníkov. Ak ženy počas svojho života dojčia jeden až dva roky, majú o 10-50 percent nižšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť cukrovkou 2. typu, srdcovými chorobami, vysokým cholesterolom, artritídou a vysokým krvným tlakom.
Preto WHO odporúča, aby boli bábätká do 6 mesiacov života výlučne dojčené, to znamená, aby od narodenia do dovŕšenia pol roka prijímali len materské mlieko. Ďalej od 6 mesiacov do 2 rokov by mali deti dostávať kombinovanú stravu – okrem materského mlieka aj ostatné potraviny.
Odporúčania sa ale nedodržujú a výlučne sa dojčí asi len 40 % detí do veku 6 mesiacov.
80 % žien nedostane podporu v dojčení
Dôvody, prečo ženy nedojčia alebo prestávajú dojčiť predčasne, sú rôzne, najčastejšie medzi ne patrí nedostatok priestoru a prestávok na dojčenie v práci, agresívny marketing výrobcov umelého mlieka, či stigma dojčenia na verejnosti.
Niektoré bábätká síce sú do pol roka dojčené, ale nie výlučne, nakoľko sú zároveň dokrmované umelým mliekom. Veľa novorodencov sa s formulou stretne už v pôrodnici, paradoxne na mieste, kde ženy očakávajú skôr odbornú pomoc a podporu v dojčení.
To sa týka aj slovenských pôrodníc. Už niekoľko rokov nemáme na Slovensku ani jednu baby friendly pôrodnicu s platným certifikátom BFHI. Ide o iniciatívu WHO, ktorá prostredníctvom tzv. Desiatich krokov k úspešnému dojčeniu pomáha motivovať nemocnice na celom svete k lepšej podpore dojčenia.
Vďaka hodnoteniu matiek v projekte Sprievodca pôrodnicami vieme, že najviac negatívnych skúseností sa spája s nedostatočnou podporou skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom a nedostatočnou podporou dojčenia:
- 77,92 % žien malo umožnené prvé priloženie bábätka na prsník ešte na pôrodnej sále,
- už len 66,65 % žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode,
- na nedostatočnú podporu dojčenia sa sťažovalo takmer 82 % matiek.
Dojčenie nemá bolieť “do krvi”
Ženy často dostávajú v pôrodniciach protichodné a zmätočné informácie. Nezriedka sa stáva, že každá zdravotná sestra “pomôže” s prikladaním bábätka inak, ale pokiaľ matka nedojčí v správnej polohe – čo sa spozná ľahko už len tým, že dojčenie je pre ňu bolestivé, výsledkom budú veľmi pravdepodobne popraskané a krvácajúce bradavky.
Je dôležité riešiť príčinu vzniku bolesti (nesprávnu polohu bábätka pri dojčení) a zároveň sa o seba postarať.
Vhodným prostriedkom je napríklad Lansinoh HPA lanolín, ktorý pomáha upokojiť a ochrániť boľavé a popraskané bradavky a pred dojčením ho nie je treba zmývať. Je 100 % prírodný, hypoalergénny, bez konzervačných látok a chemikálií, bez chuti, vône alebo farby (iné lanolíny bývajú nažltlté) a deti ho najlepšie akceptujú.
Dojčenie nemá zmeniť prsia na kameň
To, že dojčenie na začiatku bolí alebo že žena po pôrode ešte nemá mlieko, patrí k najväčším mýtom, ktoré za celé desaťročia neopustili priestory nemocníc. Ak sa na to nechá mama od personálu nahovoriť, dieťa jej začnú dokrmovať umelým mliekom.
Keďže drobček nepotrebuje sať mliečko, lebo je nadopovaný formulou, mamičke sa začnú prsia pomaly, ale isto napĺňať a ak s tým niečo neurobí, môžu razom stvrdnúť na kameň. Hrozí tak zápal prsníka.
Dojčenie funguje na princípe dopyt – ponuka a plné bruško bábätka, prípadne spavé bábätko, ktoré sa neprisáva alebo musí byť kvôli žltačke pod lampou, tomuto princípu priam odporuje.
Silno navreté, naliate prsníky je nevyhnutné uvoľniť, aby sme predišli mastitíde a antibiotikám. V tomto bývajú užitočnými pomocníkmi odsávačky mlieka.
Lansinoh silikónová odsávačka mlieka je ľahká, prenosná a skladná, nezaberie veľa miesta v taške do pôrodnice a môžete ju použiť presne v takýchto prípadoch. Zachytí materské mlieko uvoľnené pri spustení toku mlieka alebo počas odsávania z jedného prsníka. A toto mliečko môžete použiť pre bábätko vtedy, keď ho bude potrebovať.
Žiadne slabé mlieko neexistuje
Každá mamička, ktorej sa podarí dojčiť – niekedy napriek všetkým zmätočným a protichodným “zaručeným radám,” získava každým dňom viac sebaistoty. Keď sa cíti dostatočne kompetentná, môže sa už len blahosklonne pousmievať nad frázami ako “slabé mlieko” alebo “málo mlieka.”
Jej mliečny “bar” je tu k dispozícii pre bábätko stále, 24 hodín denne. Jedinou nevýhodou môže byť len to, že laktáciu u nej spustí hoci dojemná reklama s mačiatkami 🙂 Nevadí. Na to sú tu vložky do podprsenky, ktoré “problém” ošetria.
Lansinoh Prateľné vložky do podprsenky majú vynikajúcu savosť, sú super jemné a najmä poskytujú opakovateľnú ochranu proti vytekajúcemu mlieku. Kontúra v tvare kvapky zabezpečuje pohodlnejšie umiestnenie a skvelé nosenie s maximálnou ochranou proti vytekaniu. Sú výbornou náhradou jednorázových vložiek a často sú na poranené bradavky oveľa príjemnejšie.
Dojčenie sa zdá byť najprirodzenejšia vec na svete, ale konfrontované realitou môžu čerstvé mamy stratiť všetky ilúzie. Nedovoľte, aby sa to stalo aj vám. Buďte pripravené.