Domperidon pri podpore laktácie. Naozaj bezpečný?

Agáta 28

V posledných rokoch veľa žien pri podpore tvorby materského mlieka užíva liek Motilium, ktorého účinnou látkou je Domperidon. Túto látku odporúča ženám aj Dr. Jack Newmann, kanadský lekár známy aj u nás.

Na Slovensku sa k Motiliu dostanú dojčiace ženy obvykle na odporúčanie laktačnej poradkyne.

Je Motilium bezpečné?

Na túto otázku zrejme nemáme jednoznačnú odpoveď. Naši lekári sú pri osobných rozhovoroch zväčša opatrní. V každom prípade je to liek, o ktorého účinku v smere podpory laktácie nemáme stále dostatok informácií a relevantných dôkazov.

Zaujímavé je stanovisko českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Vyberáme z neho:

„Jedným z nežiaducich účinkov Domperidonu je zvýšené uvoľňovanie prolaktínu z hypofýzy, čo môže byť dôvodom zväčšenia pŕs/gynekomastie, citlivosti prsníkov, galaktorhoey (zvýšená sekrécia mlieka), amenorrhoey (vynechávanie menštruácie), nepravidelnej menštruácie či porúch laktácie. Vzhľadom k zvýšenej sekrécii mlieka sa v niektorých krajinách rozširuje používanie domperidonu off-label, teda imo schválenej indikácie ku zvýšeniu laktácie dojčiacich žien, ktoré majú nedostatočnú tvorbu mlieka.

SÚKL upozorňuje, že domperidon nebol nikdy schválený pre používanie na zvýšenie laktácie, pretože neexistuje dostatok údajov, ktoré by dokumentovali schválenie takejto indikácie. Nie je známa vhodná dávka pre takúto indikáciu, nie je dostatočne overená ani účinnosť, ani bezpečnosť, a to tak pre matku, ako pre jej dojčené dieťa. Z týchto dôvodov sa dojčiacim ženám neodporúča domperidon užívať.“

Odborníci zo SUKL ďalej upozorňujú, že významné a nezastupiteľné miesto v prípadoch, kedy žena nemá dostatočnú tvorbu mlieka, je odborné poradenstvo pri dojčení a zhodnotenie situácie. Poradenstvo medikamentózne neovplyvňuje ženu či dieťa. Upozorňujú, že poradenstvo a podpora sú oveľa dôležitejšie, než podávanie liekov na tvorbu mlieka.

Celé stanovisko SUKL k domperidonu nájdete po kliknutí sem.

Emocionálna podpora a kontakt koža na kožu

vedie k efektívnemu dojčeniu a je prvou voľbou zdravia. Dodáva k tejto téme Klinická psychologička Michaela Mrowetz.

Vo svojom vyjadrení na tému medikácie dojčenia uvádza: „Medikácia odporúčaná ako kompenzačný mechanizmus predošlej medikácie zvyšuje závislosť a znižuje kompetencie. Umelý oxytocín pri pôrode ako alibi pre Motilium – Domperidon – po pôrode, je logická, traumaticky logická, komplexná zdravie poškodzujúca a traumatickému rastu brániaca cesta.

Nereálne očakávania laikov od možnosti medikácie vedie k medicinalizácii spoločnosti, k znižovaniu kompetencii, blokovaniu inštinktov a možnému poškodzovaniu zdravia. Závislosť (neschopnosti porodiť z dôvodu nepodpory emócií) podporuje ďalšiu závislosť (neschopnosti dojčiť z dôvodu emocionálnej nepodpory).“

O čom by malo byť poradenstvo pri dojčení

Dojčenie sa súčasné ženy nemajú od koho učiť, chýbajú nám vzory vo vlastných rodinách, často sa ženy nemajú na koho obrátiť s problémom. A tak sa obracajú na laktačné poradkyne. Veľmi často problém, ktorý ženy prezentujú ako problém s dojčením, je v skutočnosti problém niečoho iného – niekde inde.

Z počiatočných slov, ktoré popisujú „problém“, sa nie zriedka stane téma o tom, ako sa cítia nevypočuté, nepodporené zo strany najbližšieho okolia, ako musia „bojovať“, aby si obhájili svoj postoj, ako sú neisté v tom, či onom rozhodnutí … Sú unavené, vyčerpané, neisté, či v starostlivosti o dieťa postupujú správne.

Úlohou poradkyne pri dojčení je vypočuť, podporiť a reflektovať emócie ženy. Byť empatickou a podporiť ženy v rozhodnutí, ktoré si sami hľadajú, tak, aby s ním boli spokojné.

Samozrejme, vždy treba mať istotu, že dojčenie prebieha dobre – v zmysle techniky dojčenia, že dieťa sa dobre prisáva. Pokiaľ to tak nie je, je problém zväčša riešiteľný dočasným alternatívnym spôsobom kŕmenia dieťaťa a podľa skutočného rpoblému treba situáciu riešiť. 

Neistota a obavy matky, či vo svojej role nezlyháva, sa odzrkadľujú na jej vzťahu k dieťaťu, partnerskom spolužití, na atmosfére celej rodiny.

Na záver ešte jeden citát od Michaely Mrowetz: „Deti a matky majú veľké možnosti k spojeniu, k spojeniu prisatím, je to po milióny rokov overená efektívna skutočnosť.“

Úprimne želáme empatickú podporu všetkým ženám, nielen dojčiacim, aby sme svoje traumy dokázali liečiť a nie ich prehlbovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nehnevajte sa, ale musim nesuhlasit s clankom. Chodila som na predpripravny kurz aj ohladom laktacie, nosila som, kojila som kozu na kozu. Mlieko sa nechcelo spustat. Ked sa spustalo, tak len v malom mnozstve. Bola som po cisarskom a v anamneze hormonalne ochorenie. PRavdaze v porodnici nulova podpora, tak som hned utekala k laktacnej poradkyni. Prisatie sme poriesili, mala sa prisavala, ale mliecka slo malo a mala priberala skutocne na hrane. Skusali sme konske davky senovky a benediktu a nic. Vobec ho zo mna nebolo citit. Lekar mi na ziadost laktacnej predpisoval na inhalaciu oxytocin, aj to s malym uspechom. Po mesiaci trapenia sa, kedy som doma nerobila nic ine, ako si prikladala dcerku, kozu na kozu, nosila, spala s nou sme skusili Costi (Motilium). Laktacna poradkyna bola na rozdiel od inych mamila poradkyn lekarka, venovala sa laktacii na plny uvazok a nielen popri inej praci, studovala zahranicnu literaturu, chodila na konferencie a nielen na kurzy. Verila som jej a verim, ze mi odporucila bezpecny liek. Prizvukovala mi, ze sa neda bezne dostat, lebo z humannych dovodov nebol testovany na tehotnych a dojciacich zenach. Je rozdiel ked je liek nebezpecny, neodporucany po testovani a netestovany. Mam skusenosti s lekarmi, ze mi mnohi nechceli predpisat v chorobe ani najbeznejsie lieky, lebo kojim (to lebo kojim, hoci som neskor kojila 2-3rocne dieta, napr. zubari su extra trieda, ti nechceli ani Zinnat ani Paralen). Radsej odporucali ukoncenie dojcenia, aby boli chraneni. Ale aj matka ma zdravotne problemy a potrebuje sa liecit a zrovna skoncenie dojcenia nie je nevyhnutne, o com neraz presviedca aj Mamila. Costi je podobne ako ine lieky netestovany. Ja som Costi nakoniec brala a pomahalo. Jedine. Postupne som davky znizovala az som od 3 mesiacov uz len plne dojcila. A dojcim doteraz. Mala som uzasnu podporu emocionalnu od manzela i rodiny, dojcit som velmi chcela, a ako pisem, aj pravidla nosenia, koza na kozu boli.Ale pomohlo az costi. Vdaka nemu som nakoniec naozaj kojila. Inak by dcerka bola mozno od 1 mesiaca na UM a ja v depresii, ze som to nezvladla. Dcerka i ja sme zdrave a dojcenie si aj v 3,5roku uzivame. Tento liek nema byt prva volba, ale az posledna pri zachrane laktacie, predsa len je to chemia, ale neberte zenam niekedy skutocne tu poslednu moznost len preto, ze o nej nie je dost informacii.Varujte, ze ano, su to lieky a nevieme o nich vsetko, ale netvrdte zenam, ze maju tuto moznost odmietnut. Mozno je to pre ne, tak ako pre mna, jedina mozna. Aspon zatial, kym sa k problematike laktacie a pomoci s nou nezisti viac.

  2. Ja som brala COSTI 3×4 tbl. denne niekoľko mesiacov. Nežiaduce účinky sa dostavili – depresia. Presne sa píše v príbalovom letáku k lieku MOTILIUM – depresia – vedľajší účinok častý viac ako u 1 z 10.

    Inak odporučila mi to laktačná poradyňa.

    Takže celé zle. Neodporúčam brať. Takže sofistikovane vedecke traktaty o bezpečnosti tejto latky považujem za nezmysel. Nech to ti pani vedci odskusaju na sebe a potom nech dávaju vyhlásenia. NIKDY VIAC BY SOM TO NEUROBILA!!!

  3. Moja skusenost je, ze laktacna poradkyna mi motilium neodporucala, ale snazila sa najst ine riesenie, najskor “mechanicke” (neskor aj bylinky). Pre motilium som sa rozhodla sama, pretoze som uz nevedela inak. A zachranilo mi to laktaciu. Stacilo mi par dni, mlieka bolo dost a mohla som to hned vysadit. Prevdepodobne to bolo sposobene psychikou, ale matka sa dostane do zacarovaneho kruhu a mozno pre niekoho my slabsie, sa nevieme dostat do pohody len preto, ze by sme mali byt v pohode. Su to tazke situacie, a pre mna to bolo efektivne riesenie.

  4. Motilium sa kedysi predávalo bez predpisu na problémy s trávením, na to bol pôvodne určený a na to aj pomáhal. Potom sa zrazu mohol predávať len na predpis, nevedela som prečo, ale už mi to je asi jasné. Ak je to z tohto dôvodu, tak Vám pekne ďakujem Evil

  5. Okííí, takže ak náhodou napíšem čosi kritické, miesto aspoň čiastočného náhľadu, či mierneho zamyslenia označte ma nálepkou agenta provokatéra, eventuálne tajného farmaceutického lobistu proagujúceho UM.

    Kde konkrétne som ja spomenula UM ako riešenie?

    Prečo to staviate do polohy domperidon alebo UM?

    Od začiatku vravím, že jediná funkčná je psychická podpora matky, rodiny. Následne vyžiadané rady.

    Je tu vidno, ako málo tej psychickej podpore veríte, keď ju v podstate opomínate.

  6. Bol by som rad, keby sa Agata predstavila. Neviem si prestavit, ze za tym clankom je niekto, kto chce iba diskreditovat. Anonymna autorka nespomina praktiky z vyspelich krajin, z Australie, Velkej Britanii, Skandidavskych krajin, dokonca aj v USA, kde napriek tomu, ze FDA prakticky zakazal predpis domperidon, lekarne ktore priprvuju lieky zo zloziek uspesne presadili sudnou cestou vydavat domperidon a FDA sa pozera vedla.

     

    Odborna literatura jasne nasvedcuje, ze tzv. nebezpecenstvo podavania domperidonu na podporu laktacie dojcaciim matkam, alebo matkam z predcasnym porodom pre novorodenca, nebolo pocas poslednych 20 rokov zaznamenane ani raz. Domperidon nie zakazany, iba nie je doporucany medicinkymi kruhmy podavat matkam pri dojceni.

     

    Materinske mlieko sa povazuje za liek, ale nahradna vyziva sa uz nepovazuje a zaoberaju sa z vyrobou potravinarske koncerny, bez nezavislych odbornych garantov. pediatricke konferencie a kongresy v mnohych pripadoch su zponzorovane akurat tymi firmami na Slovensku a ovplinuju pediatricku komunitu priamo a nepriamo. Bez nezavislich klinickych studii, o tom pani Agatha nepise. Mala by. Mamicky mi mali pravo vediet, ci probiotika a ine pripravky nahradnej vyzivy pre novoredenca su bezpecne. Nahradzuje uznany liek, materinske mlieko, preco nahrada sa nepovazuje za liek?

     

     

    Tazko sa da debatovat na urovni, ked autorka ostava anonymna, je to odbornicka, lekarka, nasadeny kon? Ma konflikt zaujmov? To su legitimne otazky, na ktoru by sa mala dat pani Agatha odpoved, aby mamicky neboli zbytocne poplasene.

     

    A rad by som spoznal “justisa”, pravdepodobne je to obycajny agent provocateur.

     

    Apropos, ja reprezentujem objektivitu pri diskusii a zelam aby sa prestali publikovat vazne clanky anonymne.

  7. rozmyslala som ako priblizit, preco mi postoj M. Mrowetz pride nespravny a napadlo mi porovnanie s liekmi na vysoky krvny tlak. vieme dobre, ze je zapricineny casto zlou stravou, nedostatkom pohybu atd. napriek tomu lekar nemoze v akutnej situacii pacientovi povedat, ze mu ziaden liek neda, nech jednoducho od tej minuty zije zdravo a mat pocit, ze vykonal vsetko pre dobro pacienta. spravny pristup je, ze mu odporuci vsetko, co prirodzene ten tlak znizi, ale liek mu predpise a pozorne ho sleduje a ked pacient dodrzi jeho pokyny a situacia sa upravi, potom je mozne liek vysadit. v opacnej situacii je to hazard s jeho zivotom. a toto presne zenam, ktore maju problemy s dojcenim, navrhuje.

    1. Pokud má někdo vysoký tlak, tak jako lékař mu samozřejmě doporučím dietu, pohyb, změnu životního stylu apod., pokud to nestačí, tak přidám i léky. Ovšem jsem lékař, za léčbu plně právně odpovědný. Pokud doporučím lék tzv. off label, tedy mimo jeho indikaci, musím plně pacienta poučit a nést si následky v případě komplikací. Ano jsou malé studie, které prokázaly efekt na zvýšení hladiny prolaktinu a tím i na tvorbu mléka u matek mající nedonošené děti – to je jistě výjimečná situace, miminko v inkubátoru, matka odsává. Domperidon pak indikuje lékař neonatolog – potud v pořádku. Ovšem pokud lék doporučuje “jen” poradkyně bez lékařského vzdělání, tak je to špatně. Lékař má vzdělání předepisovat léky, poradkyně má vzdělání radit a podporovat, tam léky prostě nepatří. navíc co když matka současně užívá další léky, což když má srdeční arytmii? To je důvod proč je domepridon většinou na předpis, právě protože prodlužuje QT interval, může zvláště v kombinaci s některými dalšími léky vést a k smrtelné srdeční arytmii. proto patří léky do rukou lékařům a poradkyním.

    2. Pokud má někdo vysoký tlak, tak jako lékař mu samozřejmě doporučím dietu, pohyb, změnu životního stylu apod., pokud to nestačí, tak přidám i léky. Ovšem jsem lékař, za léčbu plně právně odpovědný. Pokud doporučím lék tzv. off label, tedy mimo jeho indikaci, musím plně pacienta poučit a nést si následky v případě komplikací. Ano jsou malé studie, které prokázaly efekt na zvýšení hladiny prolaktinu a tím i na tvorbu mléka u matek mající nedonošené děti – to je jistě výjimečná situace, miminko v inkubátoru, matka odsává. Domperidon pak indikuje lékař neonatolog – potud v pořádku. Ovšem pokud lék doporučuje “jen” poradkyně bez lékařského vzdělání, tak je to špatně. Lékař má vzdělání předepisovat léky, poradkyně má vzdělání radit a podporovat, tam léky prostě nepatří. navíc co když matka současně užívá další léky, což když má srdeční arytmii? To je důvod proč je domepridon většinou na předpis, právě protože prodlužuje QT interval, může zvláště v kombinaci s některými dalšími léky vést a k smrtelné srdeční arytmii. proto patří léky do rukou lékařům a poradkyním.

  8. justis, myslíte si, že poradkyne si môžu dovoliť “ordinovať lieky na predpis” len tak, že sa im proste zachce? Všetky postupy laktačných poradkýň sú v súlade s protokolmi svetoznámeho odborníka Dr. Newmana, ktorý tie postupy tiež nevymyslel len tak z večera do rána, keď nemohol spať zwinker Sú výsledkom jeho dlhoročnej praxe s tisíckami matiek, a očividne naozaj fungujú zwinker

    Tu si môžete prečítať aj jeho vyjadrenie k tejto téme: http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/domperidon/

     

    Rozhodne psychická podpora je samozrejmou súčasťou poradenstva pri dojčení, a niekedy naozaj stačí mamičku len “potľapkať po pleci” a uistiť, že robí všetko správne. Ale niekedy to nestačí. keď prídete k lekárovi so zlomenou nohou, nepomôže Vám, keď Vás podporí a povie Vám, že to bude dobré, že sa Vám to raz zrastie. Treba preto urobiť viac

    zwinker

    A tak, ako ani lekár Vás len tak bezdôvodne nepošle na RTG a nenaordinuje sadru alebo ortézu, tak ani poradkyne neporadia mamičke domperidón len tak namiesto lentiliek.

    Sú prípady, kedy by bez neho naozaj mamička skončila s dojčením. A čo by to potom znamenalo pre ňu a dieťatko? Bola by nútená buď zháňať darcovské materské mlieko, alebo umelé mlieko, ktoré je v konečnom dôsledku tiež len liek, mimochodom s množstvom nežiaducich účinkov. Len tie si žiaľ v tieni perfektne premysleného marketingu ľudia akosi neuvedomujú Cry

    1. lenže ten lekár má kupodivu na to ordinovanie pár rokov školy, kde sa učí napr. aj o vzájomnom ovplyvňovaní liekov, o rizikách jednotlivých liekov pri konkrétnych ochoreniach matky – proste vie odobrať anamnézu, zvážiť súvislosti… Proste má ZDRAVOTNÍCKE VZDELANIE! na rozdiel od väčšiny laktačných poradkýň. A príde mi úplne iné kafe, keď to ordinuje Newman, niekde na klinike, ako keď to rieši laktačná poradkyňa bez medicínskeho vzdelania.
      Však aj ja som sa dočítala, na čo sú dobré psychiatrické lieky, tak hádam ich začnem ordinovať všetkým na okolo… Stačí keď ich poznám, SSRI, neuroleptiká, benzodiazepíny… všetko sa dá predsa dočítať na nete, tak č by som váhala – to už je trochu divné, či ako?
      Prečo práve psychiatrické by sme mali inak hodnotiť? – rovnako pôsobia hlavne na CNS…

      1. A tá psychická podpora veru nieje samozrejmou súčasťou. Moja pediatrička mi vravela, že jednej jej mamke došla laktačná rovno s krabicou mlieka a flašou (to je ale teda extŕem, čo neverím, že je bežný), kamarátke laktačná vynadala, prečo si nechala zaočkovať dieťa, lebo mu tým definitívne toxínmi poškodila mozog, inej ked chcela odstaviť dieťa v dvoch rokoch lebo operácia vynadala, že to nie je dôvod na odstavenie a nemá myslieť len na seba.
        Nechcem generalizovať, ale LP sa občas dostávajú naozaj do stavu, že si už pripadajú ako lekári… mali by sa vrátiť k podstate . chápať, povzbudzovať, podporovať a zvyšovať kompetencie matiek. Nie byť dalším v poradí, čo im vysvetlí, že sú neschopné —- nadojčiť… či bez liekov mať dostatok mlieka

      2. A nezdá sa Vám, že porovnávate neporovnateľné? Dočítať sa niečo na nete a postupovať podľa rokmi praxe overených protokolov uznávaného lekára, je troška rozdiel nie?
        Ináč je naozaj zvláštne a smutné, že podporu mamičky v zmysle zvýšenia tvorby mlieka beriete tak negatívne a príde Vám to ako nepodporenie jej materských kompetencií. Často sa stretávame s tým, že mamička kvôli nedostatočnej kvalifikovanej pomoci (napr. ešte nevedela o možnosti kontaktovať laktačnú poradkyňu) prestala dojčiť a spätne ju to stále bolí a mrzí ju, že to nezachránila. Ak je domperidón jednou z možností, ako jej to dojčenie zachrániť (jednou, nie prvou), tak prečo sa naňho tak hneváte? Ísť si do lekárne kúpiť umelé mlieko je lepšie riešenie? To zdvihne materské kompetencie viac ako podporiť vlastnú tvorbu mliečka a umožniť tak ďalšie mesiace a roky dojčenia?

        1. Veronika, nikde som nepísala, ze podporiť matku, aby mala viac mlieka je zle. Nesuhlasim s podporou pomocou liekov. Podľa mna sa dá tvorba mlieka podporit vela roznymi sposobmi, s tym, ze zene to zaroven doda pocit komptencie. Vybrali ste si z mojho prispevku len nieco, co som tam ani nenapisala. A neodpovedali ste mi na zakladnu vec, v com je rozdiel medzi mnou laikom a laktacnou poradkynou laikom, ked si dovoli ordinovat lieky? Nevidim v tom rozdiel. Ked Newman ordinuje liek, ok, je lekar, dokaze to zhodnotit. Ale aj tak – on ho neje… ale ta matka a cez MM dieta… citali ste si pribalovy letak toho lieku?
          Ale laktacna poradkyna bez zdravotnickeho vzdelania predsa nemoze ordinovat lieky! Nie je schopna zhodnotit anamnezu, ochorenia matky, vedlajsie ucinky, interferenciu inych liekov, ktore matka/dieta uziva…
          A to nehovorim ani o tzv univerzalnej masti, cista mnamka.
          Bactroban 1 tuba (15g, účinná látka mupirocín), Beloderm 1 tuba (15g, účinná látka betametazon) a zmiešať s práškom zo štyroch kapsúl Mycomaxu (150g, účinná látka flukonazol). Všetky zložky tejto maste sú však len na lekársky predpis, a preto je potrebné nájsť lekára, ktorý Vám podľa rozpisu napíše recept.V prípade potreby, je možné do masťe pridať ďaľšiu zložku, Ibuprofen proti bolesti do výslednej koncentrácie 2%. Masť je o túto zložku potom drahšia.
           
          V prípade, že nemáte túto možnosť, môžete používať aj obdobu tejto maste, a to je čistá masť Excipial zmiešaná s práškom zo štyroch kapsúl Mycomaxu (150g, účinná látka flukonazol.)
           
           
           
          Viac tu: dojcenie.webnode.sk/ako-uzivat-riedit-natierat/univerzalna-mast-/

          1. Justis,
            ja som Vám predsa na Vašu otázku odpovedala, tak si skúste moju odpoveď ešte raz prečítať
            Porovnávať laika, ktorý si niečo prečíta na internete s postupmi uznávaného lekára, ktoré sú overené rokmi praxe s obrovskými množstvami mamičiek, sa proste nedá.
            Ste za podporu tvorby mlieka, ale nie liekmi. Žiaľ, naozaj sa vyskytnú situácie, kedy to inak nejde.
            Keď máte tak dobre naštudovaný domperidón (a mali by ste teda vedieť aj to, že sa bežne predpisuje aj deťom pri určitých tráviacich ťažkostiach) alebo univerzálnu masť na bradavky, skúste si doštudovať aj ostatné zložky poradenstva pri dojčení z protokolov, ktoré sú všetky prebrané od Dr. Newmana. Možno potom konečne pochopíte, že k zvýšeniu tvorby mlieka poradkyne pri svojom poradenstve odporúčajú komplexné protokolové riešenie, z ktorého domperidón je len jednou súčasťou, a nie v každej situácii. Hlavnú úlohu pri zvyšovaní tvorby mlieka hrá vylepšenie prisatia, zefektívnenie vyprázdňovania prsníkov, časté prikladanie – dojčenie na požiadanie, intenzívny telesný kontakt koža na kožu, často k tomu treba pridať ešte aj odsávanie/odstriekavanie, a napriek tomu všetkému to niekedy nestačí, a treba to ešte podporiť bylinkami alebo domperidónom. Úplne inú náročnosť – psychickú aj fyzickú, prináša situácia, kedy sa dieťatko odmieta na prsník prisať. A v takej situácii je výborná tvorba mlieka priam nevyhnutná. Naozaj máte pocit, že keď si ju mamička podporí hoci aj liekom, a dieťatko sa jej potom prisaje, že to nezdvihne jej materské kompetencie a nebude sa cítiť lepšie? Myslíte si, že keby to nechala “na prírodu” a nakoniec by bola nútená skončiť pri umelej výžive a fľaši, žeby sa cítila kompetentnejšie? Podľa čoho súdite, čo zvyšuje kompetencie matky, a čo nie? Máte Vy vôbec predstavu, v akých rozličných náročných situáciách sa mamičky niekedy nachádzajú? Verte mi, že nič neprispeje k zvýšeniu materskej kompetencie tak, ako keď zúfalej mamičke pomôžete zachrániť dojčenie, keď prispejete k tomu, že dieťatko, ktoré ju odmietalo a nechcelo sa jej na prsník prisať, sa začne konečne prisávať a obaja – aj mamička aj dieťatko si konečne môžu dojčenie užívať a vychutnávať. Alebo keď už konečne môže prestať dokrmovať, pretože už jej tvorba vlastného mliečka pokrýva plne potreby bábätka.

          2. Neodpovedali ste mi, pretoze laktacna poradkyna NIEJE Newman. Protokol jeho medicinske vzdelanie nenahradi. Uvedomte si, ze kazda laktacna poradkyna je samostatny clovek, ktory absolvovanim skolenia v Mamile sa NESTAVA Newmanom. Preboha, sak sa s nim rpestante identifikovat.
            PS: viem si uplne rpedstavit, v akych zufalych situaciach sa zena nachadza. Ked to tej situacije dojdete zo zoznamom, co vsetko ma este vykonat a v com vsetkom valstne zlyhava, ez to enrobi, TAK KDE JE TA PSYCHICKA PODPORA A EMOCIONALNE POVZBUDENIE????????? Furtom furt je to len technicky zoznam. Nechapete podstatu. Najprv psychika a POTOM nejaka ta rada.
            PRETOZE ked matku NEVYPOCUJETE, mozete jej radit aj modre z neba, myslite, ze to urobi????? Bude tomu verit? Koksooooo

          3. Vôbec nechápem, z čoho pramení Vaša tak agresívna reakcia, ale srší z nej absolútne nepochopenie práce poradkyne pri dojčení.
             
            Od VYPOČUTIA matky a pozorovania dojčenia sa odvíja celý ďalší postup, tam vlastne celé poradenstvo začína.
            A ak reagujete na “zoznam” krokov, ktoré sú krokmi na zlepšenie mamičkinej situácie ako na niečo, čo na Vás útočí a vyčíta Vám, že zlyhávate, tak to už potrebujete pomoc iného odborníka, nie poradkyne pri dojčení.
            Keď Vám lekár povie, že na tú zlomenú nohu treba dať sadru, tiež to pochopíte ako že Vám vyčíta, aká ste nekompetentná, že ste si tú nohu zlomili?
             
            Snahou každej poradkyne je pomôcť mamičke. Čo si myslíte, čo iné by ju motivovalo k takej náročnej práci? Tá snaha zahŕňa empatický, chápajúci a citlivý prístup ku každej mamičke, a teda v tomto duchu sa mamičke predkladajú aj všetky kroky, ktoré na vyriešenie problému treba podniknúť. Plus ďalšia psychická podpora spočíva v množstve e-mailovej, smskovej či telefonickej komunikácie, ktorá tiež patrí k tomu. A schopnosť empatie poradkyne ešte zvyšuje fakt, že my samy sme tiež matky, z ktorých mnohé si tiež vytrpeli svoje v súvislosti s dojčením, takže to často prežívame spolu s mamičkou a napríklad to nesprávne prisatie nás zabolí rovnako, ako ju samotnú.
            A že tej podpory dávame mamičkám naozaj dosť, nám potvrdzuje spätná väzba, ktorú dostáva každá poradkyňa, a o ktorej nájdete dôkazy aj na stránke Mamily vo forme príbehov mamičiek, v ktorých ďakujú za pomoc a povzbudenie poradkyne a povzbudzujú nimi aj ostatné mamičky.

          4. Ja nie som agresivna, ja som len zufala. Opat ste mi neodpovedali na otazku, preco sa laktacna poradkyna citi kompetentna predpisovat lieky? Z akeho titulu?
            Druha vec – nelibujte si v tej vdacnosti, v tom mnostve podpory, ktoru zenam davate. Posobi to na mna len ako ina forma zavislosti, hladkania si ega, aka ja som uzasna. Nie vy ste uzasna. Ta zena, ak zacne dojcit je uzasna.
            Neberte to tym matkam.

          5. Nuž v prvom rade, poradkyne nič nepredpisujú, ale odporúčajú, a odporúčanie domperidónu robíme z rovnakého titulu, z akého odporučíme dokrm umelou výživou v prípade, že je to treba. A to po komplexnom vyhodnotení situácie. Tak, ako pri odporučení domperidónu mamičku vždy oboznamujeme so všetkými rizikami spojenými s ním, informujeme ju aj o rizikách umelej výživy. Mamička sa vždy rozhodne sama na základe informácií, ktoré má (a tie sú lekársky zastrešené už toľkokrát opakovaným uznávaným lekárom) To nefunguje tak, že poradkyňa príde k nej na návštevu a strčí jej krabičku domperidónu do ruky.
             
            A hladkanie si ega? Takže nakoniec sú poradkyne frustrované a straumatizované pacientky, ktoré nevedia čo s voľným časom pri vlastných deťoch a pomocou zúfalým mamičkám si liečia svoje nízke ego? Takáto Vaša predstava zaváňa skôr nejakým Vaším problémom, pre ktorý z nejakého pre mňa nepochopiteľného dôvodu kritizujete úplne všetko, čo poradkyne pri dojčení robia: odporúčanie lieku bez medicínskeho vzdelania, vraj nedostatočné podporenie materských kompetencií, resp. ich úplné ničenie, nevypočutie a žiadna emocionálna a psychická podpora a napokon, ešte aj závislačenie na dobrom pocite z pozitívnej spätnej väzby. Z tohto všetkého nadobúdam pocit, že podľa Vás nie je na našej práci nič dobré a vlastne sme úplne zbytočné.
             
            Alebo z čoho ste vlastne zúfalá? Čo Vás tak tlačí v topánke?

          6. Nie som zúfala z toho, že poskytujete poradenstvo, ale z toho AKO ho poskytujete a PREČO ho poskytujete. A nechcem to globalizovať, len konkrétne príklady z mojho okolia v poslednej dobe mna konkrétne od odporučenia akejkoľvek poradkyne Mamily dost odradzaju.
            Pretoze mne sa zda, ze sa v Mamile kladie velmi velky dôraz na protokoly, ale minimum na spracovanie vlastnej skusenosti s tehotenstvom/porodom/dojcenim, na reflektovanie prvotnej motivacie preco to chcem robit, k rastu, preco by som to mala robit tak, aby druhym to bolo napomocne.
            Uplne prakticky, akakolvek pomahajuca profesia by nemala robit svoju pracu preto, ze chce niekoho zachranit. A nemala by to robit tak, aby seba a svoju rodinu okracovala o svoju pritomnost realnu aj emocionalnu. Odporucam knizku Lidsky vztah ako soucast profese, psychoterapeuticke spracovanie svojich zivotnych bolesti, minimalne v reprodukcnom zdravi a nadhľad. Pretoze az ked mi na tom zivotne nezalezi,a le robim to ako svoju profesiu, nepotrebujem sekundarne zisky a mozem sa sustredit na pracu ako taku. Ale to je hodne od povodnej temy. ALe odporucanie domperidonu mi pride ako symptomaticka ukazka podstaty. Nevidim rozdiel mendzi domperidonom a uzivanim umeleho oxytocinu a inych liekov do pordu. A nerobte si o laktacnych poradkyniach velke iluzie. Nie vsetky si daju tu namahu podporit matku, vela zacne rovno radit a ordinovat. Ano, mozno je to sposobene vyhorenim. Ale pr, schopnost postarat sa o svoje zdroje je zakladny predpoklad pomahajucej profesie. Na to je supervizia.

          7. Určite je smutné, že máte negatívnu skúsenosť s prístupom poradkyne, ale ja predsa tiež nepoviem, že všetci zubári sú necitliví mäsiari len preto, že som na jedného takého natrafila. Tvrdíte, že nechcete globalizovať, ale robíte to.
            Supervízia je bezpochyby mimoriadne dôležitá v poradenskej profesii, uvedomte si však, že nie každá poradkyňa robí poradenstvo ako svoju profesiu, mnohé z nás to robia dobrovoľnícky popri materskej či rodičovskej dovolenke, kedy svoje rodiny reálne o seba ukracujeme. Určite to nie je najšťastnejšie riešenie pre poradkyne, ale z pohľadu matiek týmto poradkyniam naozaj nemáte čo vytknúť.
            A Mamila sa samozrejme o svoje protokoly opiera a zameriava sa na praktickú pomoc mamičkám, nie na riešenie tráum poradkýň z minulosti (čím netvrdím, že poriešenie rôznych tráum nie je nápomocné a dobré). Ale naše poradenstvo nie je o nás, ale o matkách a bábätkách. Keď si zavoláte stolára, aby Vám opravil zlomenú stoličku, čakáte od neho, že ju prakticky opraví, takže na nej budete môcť znova sedieť. To isté očakáva zúfalá mamička od nás v situácii, kedy to reálne s dieťatkom nezvláda a našou snahou a úlohou je okrem všetkých tých psychologických samozrejmostí ako podpora a empatia, ponúknuť jej najmä praktickú pomoc. To znamená, že ak nás zavolá mamička, ktorú od pôrodnice bolia bradavky, lebo dieťatko sa zle prisáva (nikto jej neukázal správne prisatie), tým pádom nedostatočne vyprázdňovalo prsníky, tým pádom je znížená tvorba mlieka, mamička zatína zuby už len pri predstave žeby dieťatko mala prisať, do toho dieťatko neustále plače, lebo je reálne hladné, takáto mamička očakáva naozaj praktickú pomoc – potrebuje sa zbaviť bolesti pri dojčení (a to naozaj akútne, ak Vás nikdy neboleli bradavky zo zlého prisatia, prípadne z pridruženej infekcie, tak nemáte šainu čo je to za bolesť), potrebuje reálne niečím nakŕmiť svoje dieťa a potrebuje zvýšiť tvorbu mlieka. Toto sú praktické kroky. Keď tak dokonale ovládate teóriu fungovania pomáhajúcich profesií a podporenia kompetencií, malo by Vám byť naprosto jasné, že tieto kroky mamičke nepodávame štýlom “no, robili ste to celé naprd, musíte teraz urobiť toto toto a hentoto” ale každá veta sprostredkujúca nejakú praktickú informáciu je skonštruovaná z citlivých, podporných a empatických slov, tónu hlasu a všetkých neverbálnych prvkov, ktorých primárna podstata je úprimné chcenie poradkyne tej mamičke pomôcť. To je náš hlavný cieľ a to je dôvod, pre ktorý nás matka oslovila. Napriek tomu, že Vy to neuznávate, lebo sa takáto profesia podľa Vás nemá robiť zo snahy niekoho zachrániť.

          8. Viete ako začalo vznikať poradenstvo pri dojčení u nás? Aké ženy sa začali stávať laktačnými poradkyňami? Čo ich k tomu motivovalo? Boli to obyčajné mamičky, ktoré buď na vlastnej koži zažili, aké problémy s dojčením sa môžu mamičke postaviť do cesty (a teraz naozaj nezáleží na tom, že to často pokašle už samotný neprirodzený pôrod, rôzne zbytočné až škodlivé zásahy doňho, separácia matky a dieťaťa po pôrode, necitlivý prístup niektorého zdravotníckeho personálu v pôrodnici……..) a chcú ostatným mamičkám pomôcť vyvarovať sa takýchto problémov, alebo ak sa už vyskytnú, tak im pomôcť ich vyriešiť, alebo to boli mamičky, ktoré tieto problémy pozorovali vo svojom okolí, a bolo im takýchto mamičiek ľúto. Čiže naozaj väčšinu z nás reálne motivovala k tejto práci snaha a chcenie pomôcť. Čo možno nie je dobré pre nás ako poradkyne, ale rozhodne je pre matky, ktoré tú pomoc reálne potrebujú.
            Ak máte negatívnu skúsenosť s poradkyňou, ktorá možno práve takúto pohnútku nemala a negatívny zážitok, ktorý z toho máte, je ozaj dôsledkom vyhorenia pri vykonávaní “len profesie”, tak naozaj nie je od Vás fér, ak kvôli takémuto zážitku zhadzujete prácu tých, ktoré to robia z naozajstného nadšenia, presvedčenia a snahy pomôcť.
            A napokon, keď máte tak perfektne teoreticky zvládnuté ako by sa to malo robiť, poďte si vyskúšať prax. Možno ju obohatíte, a možno pochopíte, o čom to skutočne je.

  9. Ja som rodila doma, všetko krásne, ale laktácia bola slabá. Domperidon mi velmi pomohol. Nie vždy je to len o kompetenciách, s poradkyňami sme vyskúšali všetko možné. Vďaka tomu kojím už tretí rok, domperidon som musela len 3 mesiace ale zachránil mi dojčenie .

  10. Je strašne pekné povedať, že všetko je v hlave, ale čo keď ja naozaj chcem dojčiť, vždy som vedela, že budem dojčiť, mala som krásny pôrod a teraz moje 5-týždňové bábätko chvíľu pije, ale potom sa pustí a plače, naspäť sa nechce prisať a chudne za posledný týždeň schudlo 50 g. Všetci v rodine ma podporujú, manžel okolo mňa skáče, mama mi varí, len, aby som mohla kojiť.

    1. Alena,
      problem moze byt vo vela veciach, preco sa dietatko odmieta prisat a preco pripadne straca na hmotnosti. KOntaktovali ste nejaku poradkynu zo svojho okolia, aby ste si overili, že technika dojčenia je spravna?
      Niekedy nestaci len to, ze okolo mamy skače cela rodina. Mama sa musi najma upokojit – to pisem so vsetkou vaznostou a vedomim, ze to vobec nie je jednoduche.

  11. Dobrý deň, som naozaj rada, že niekto túto tému načal. Mne sa teda vôbec nepáči, s akou istotou laktačné poradkyne ordinujú lieky na predpis. Čo som si pozera vedlajšie účinky na nervovú sústavu, ja by som nebola taká kľudná veru, aby som to len tak jedla pri dojčení. Všade je napísané, že tento liek pri dojčení nie je vhodný.

    To ste to naozaj jedli? Nefunguje to hlavne ako placebo? Dám si tabletočku a mlieka bude viac? Netreba hlavne bábätko viac prikladať?

    1. Ja ako poradkyna som nikdy motilium neodporucala. myslim, ze naozaj nemame dostatok dokazov, aby sme tetno liek pouzivali bez obav. Podobne ako aj ine.

Pridaj komentár