Bábätko po týždniPrvý rok

Vaše bábo má 12 týždňov

 redakcia   15.03.2015   0

Dieťatko v 12. týždňoch intenzívne vníma veci okolo seba:

- Pozoruje svoje ručičky. Spoznáva svoje pršteky a hýbe s nimi. Postupne sa oboznamuje so svojím telom.

- Začína vydávať zvuky ako "gg, hh, gh".

- Bábätko sa s obľubou pozerá na závesné hračky, vie už uchopiť hrkálku a mávať s ňou.

 

Ako sa vyvíja trojmesačné dieťatko? Čo už vníma?

V polohe na brušku udrží hlavičku zdvihnutú asi minútu. Dieťatko sa dokáže v tejto polohe opierať o predlaktia, pričom sa mierne ohýba v krížoch. Práve poloha na brušku napomáha tomu, aby si bábätko precvičovalo vzpriamené držanie hlavičky a posilňovaniu rúk. Aj pre plazenie a lozenie bude táto poloha východzia.

Niektoré bábätká sa už pokúšajú prevrátiť z chrbátika na bruško. Pretočenie na bruško je prvý vedomý a aktívny pohyb do priestoru a objavuje sa väčšinou až po treťom mesiaci života.

Dieťa už čiastočne vie udržať hračku v ruke a chvíľku s ňou mávať. Najlepšou hračkou je váš prst, ktorý sa pokúša bábätko uchopiť.

V tomto období dieťatko intenzívne vníma veci okolo seba. Pozoruje svoje ručičky. Spoznáva svoje pršteky a hýbe s nimi. Postupne sa oboznamuje so svojím telom. Dotýka sa jednou rukou druhej, zopne si ruky, čo je znakom koordinácie očí a rúk. V jeho pohľade vidíme čulosť v dôsledku rozvíjania sa očných svalov.

Bábätko dokáže nájsť zdroj zvuku a otáča za zvukom aj hlavu. Na zvuky reaguje pohybom alebo naopak, upokojením. Prihovárajte sa bábätku z oboch strán, aby rovnomerne zapájalo obe strany tela.

Čo ďalšie môžete robiť pre podporu symetrie? Prečítajte si užitočné tipy pedagogičky vývinového pohybu: Prvé tri mesiace, pohyb a poloha

Nerobí rozdiel medzi známymi a cudzími, láskavo sa usmieva na každého.
Prestane plakať, keď uvidí mamu.

Inšpirujte sa aj v našej sekcií o hre a hračkách.

 

Aké sú komunikuje trojmesačné bábätko?

V tomto období sa začínajú objavovať prvé "rečové" reakcie. Keď sa s dieťatkom rozprávame, odpovedá nám "brumkaním". 

Komunikačné schopnosti sa prehlbujú, keď na dieťa hovoríme a usmievame sa na neho. Úsmev bábätka, ktorý sa v tomto období čoraz častejšie objavuje, dáva našej komunikácii nový rozmer.

Dieťatko vydáva zvuky ako „gg, hh, gh.“. Tým sa dostávame k téme vývinových štádií reči.

Môžeme povedať, že pri mrnčaní začína ovládať prvé tóny a pocity v hlase. Hlasom prejavuje spokojnosť a nespokojnosť. Tzv. zrkadlenie, opakovanie toho, ako sa bábätko tvári, pohybuje, toho, aké zvuky vydáva, mu výrazne pomáha, aby začalo oddeľovať seba od okolia: Umenie porozumieť bábätku.

Koľko potrebuje dieťatko spať?

V tomto čase môžete zaznamenať zmeny v spánkovom režime vášho dieťaťa. U bábätiek sa v tomto období postupne predlžuje čas nočného spánku, a takto bude zrejme i v prípade bdenia cez deň.

Keď je dieťatko hore, je dobré sa sním hrať, dotýkať sa ho, rozprávať mu a využívať najmä kontakt očí.

Inšpirujte sa aj tu - Prvé tri mesiace.

Podporujte hru bábätka

Hra v tomto období nie je len zábavka, je to skôr "práca," vďaka ktorej si dieťa osvojuje rôzne vedomosti a zručnosti.  Prostredníctvom hry tiež stimulujeme zmysly bábätka a rozvíjame jeho motoriku, jemnú aj hrubú.

Psychologička Mária Kopčíková nás nabáda, aby sme kognitívny vývin bábätka (poznávanie) podnecovali hneď od narodenia - aby sme dieťaťu dávali čo najviac príležitostí k tomu, aby poznávalo svet okolo seba, postupne sa zoznamovalo so svojím telom, učilo sa, že napr. ručičky má aj na to, aby si vedelo chytiť hrkálku. Viacej sa dočítate v jej článku - Úloha hry a hračiek vo vývoji dieťaťa.

V tomto období sú pre bábätko vhodné najmä visiace a pohybujúce sa hračky, napríklad kolotoče, najlepšie farebné a pestré, rôznych tvarov. O hrách a hračkách primeraných tomuto veku nájdete veľa tipov od psychologičky Lucie Čopíkovej: Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky.

"Parametre" 3 mesačného bábätka

Priberá dostatočne? Nepriberá príliš veľa? Je dosť dlhé na svoj vek? Niektoré mamičky si rady prelustrujú rastové grafy.


Veľa informácií naraz?

Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised