Keď dieťa „kŕmi“ podopretá fľaša

Mária Kopčíková 9

Kika K. mi poslala článok o tom, ako niekde v zahraničí zomrelo dieťa, ktoré rodičia kŕmili tak, že mu podopreli fľašu a nechali ho samé.

Pozerám na to ako blázon, ako to môže niekomu vôbec napadnúť … Pozerám, pozerám a plný google fotiek detí s podopretými fľašami a v zahraničí aj pomôcok na podopieranie. Hovorí sa tomu „bottle propping“.

Propping je nielen nebezpečný, ja aj znakom divnej spoločnosti

Požičala som si tento titulok z nejakého zahraničného článku, pretože vystihuje moje myšlienky. To už vážne potrebujeme pomôcky na všetko? Aj na nakŕmenie bábätka??

Už tomu dieťaťu nevenujeme ani ten čas, pozornosť a naše dlane? Tíšiace, hojdajúce, upokojujúce? Potrebujeme mať aj kŕmenie „hands free“? Tak trošku aj „matka/otec free“ …

Reklama ponúka zariadenia na držanie fľaše ako niečo, čo môže zmeniť monotónnu starostlivosť o dieťa, ako niečo, čo nám uľahčuje život. Kurnik, prečo ja mám pocit, že ľudia neustále hľadajú niečo, ako si ten život zjednodušiť? Minule som čítala zaujímavý rozhovor so psychiatrom Radkinom Honzákom, ktorý hovorí:  „… Devadesát procent je kázeň a dodržování pravidel, a do toho se velké většině lidí nechce, a jakmile ta pravidla přestanou dodržovat, tak se všechno sype.“

Nechce sa nám do pravidiel, do toho aby nás niečo „obmedzovalo“, hlavne aby nám (a deťom) niekto niečo neprikazoval …lebo to nie je humanistické …

V prípade nedojčeného dieťaťa je to nejaké základné pravidlo o tom, ako by malo byť kŕmené z fľaše, aby to bolo pre jeho život bezpečné a jeho zdravie neohrozujúce.

Kŕmenie podopretou fľašou môže byť nebezpečné – z viacerých dôvodov

Keď hovoríme o takomto spôsobe kŕmenia, hovoríme aj o úplne malých bábätkách, niekoľkotýždňových. Tie ešte neovládajú svoje svaly, nedržia hlavičku bez opory, aby vedeli zastaviť prúd mlieka z fľaše, ktorému napomáha gravitácia. Veľmi ľahko tak môže dôjsť k ich uduseniu.

Niektorí rodičia podopierajú fľašu zrolovanou plienkou alebo nejakou inou látkou. Dieťa si túto látku môže vytiahnuť a dať si ju na tvár tak, že si zakryje dýchacie cesty. To môže viesť k obmedzenému dýchaniu a uduseniu.

U detí, ktoré sú kŕmené takýmto spôsobom sú častejšie infekcie uší. Pri takomto kŕmení tekutina často zateká cez Eustachovu trubicu do ucha. Časté a neliečené zápaly ucha môžu spôsobiť problémy so sluchom, až jeho stratu – čo zase spôsobuje komplikácie pri rozvoji reči a učení sa vôbec.

Tiež je tu pomerne značné riziko, že deti – keďže nemajú možnosť sa „odpojiť“ – zjedia oveľa viac mlieka, než by potrebovali.

U väčších detí, ktoré už vedia ovládať svoju hlavu, stále hovoríme o riziku „prekrmovania“. Dieťa síce hlavu otočiť vie, ale kedy tam urobí? Keď má dosť? Alebo keď už naozaj „praská vo švíkoch“? Malé množstvá mlieka navyše, ktoré prijme dieťa niekoľko razy do dňa sa postupom času majú šance premeniť na kilá navyše.

A ak rodičia podporujú dieťa v tom, že pokračuje v jedle, aj keď je už plné, môžu mu tým spôsobiť dlhodobý problém s vlastným ovládaním chuti do jedla v neskoršom veku.

Pri podopieraní fľaše a v podstate nesledovaní dieťaťa pri kŕmení ostáva mlieko v ústach dieťaťa dlhšie, než je normálne. Normálne ústne baktérie sa tak premnožujú a môžu spôsobiť zubný kaz ešte skôr, než sa vôbec objaví prvý zub. Neplatí, že na mliečnych zuboch nezáleží. Mliečny chrup vytvára základ pre chrup trvalý a aj u malých bábätiek je na mieste sa kazom vyhnúť.

Asi ani nemusím upozorňovať, že pri takomto spôsobe kŕmenia nedochádza ku kontaktu dieťaťa s rodičom. Pričom jedným z kľúčových momentov pri utváraní bezpečnej väzby je intenzívny kontakt počas kŕmenia. Výživa a zasýtenie je len jednou, a nie jedinou zložkou kŕmenia ako takého.

Ak dieťa pri kŕmení niekto drží (ideálne mama, otec), dáva mu pocit bezpečia a istoty. To, že dieťa kŕmi živá bytosť, zvyšuje vylučovanie oxytocínu, ktorý pomáha dieťaťu upokojiť sa a prináša do vzájomného vzťahu týchto dvoch bytostí príjemné pocity.

Ako sme sa k tomuto dopracovali

Úprimne – keď som videla zopár fotiek s rôznymi pomôckami na podopieranie fľaše, povedala som si, že ľuďom fakt hrabe.

Vyššie spomenuté riziká sa teoreticky dajú minimalizovať. Ale čo vidíte na týchto fotkách? Dieťaťu niekto zabezpečil jedlo. Ale dieťa je osamotené. Jeho mini rúčky nemôžu chytiť maminu ruku, necítia jej teplo, nemôžu ani ovládať fľašu.

Tieto deti môžu byť vo veľkom strese. Ak niekto takto šetrí čas, možno ho potom oveľa viac strávi zvládaním koliky alebo sedením u lekára so zápalom uší.

Akoby to základné, čo mama, či otec, alebo iná osoba, ktorá sa stará o dieťatko, má poskytovať, lásku, bezpečie, upokojenie, zmizlo. Aj uspokojovanie základných potrieb externalizujeme na nejaké zariadenia. Príde mi to choré.

Našla som rôzne vyjadrenie mamín, zväčša na zahraničných stránkach, ale žiaden z tých dôvodov mi neprišiel ako akceptovateľný. Že to dlho trvá … že musí urobiť aj iné veci … že nemôže byť stále pri dieťati …

Prirodzené je dojčiť. Aspoň pre mňa. Snažím sa o podporu dojčiacich žien, aj žien ktoré majú nejaké problémy v tejto oblasti. Rešpektujem rozhodnutie ženy nedojčiť. Ak však žena kŕmi dieťa fľašou, mala by robiť podobné veci, ako dojčiaca žena.

Kŕmenie  by malo byť časom vzájomnej blízkosti s dieťatkom, uspokojovaním nielen telesných potrieb, ale aj tých emocionálnych. Učia sa nám tak dôverovať, ľúbiť nás, chápu, že sme tu pre nich, aj keď je im ťažko, tak mama/otec príde. A to je nesmierne dôležité.

Spracované s použitím: intermountainhealthcare.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Čo je na tom, že si žena pomôže podopretím fľaše, keď pri tom dieťati sedí? Akože chcela by som vidieť, čo by ste robila, keby máte dvojičky a začnú vám obe naraz plakať že chcú papať a nemáte mlieko takže musíte kŕmiť z fľaše. Áno nechám jednu plakať, kým druhu nachovám a nechám odtrhnúť nie? A tá jedna nech plače a plače pretože podoprieť fľašu nemôžem lebo som potom free matka

  2. Ahojte, je tu prosím nejaká mamička čo dáva umelé mliečko? Prosím poraďte aké sa vam osvedčilo, môj malý všetko odmieta 🙁

  3. Fúha, dosť ťažko si viem predstaviť tie dôvody, čo vás môžu viesť k tomu, aby ste takto zrušili kontakt so svojím dieťaťom na tú chvíľku, čo papá z fľaše. Dajme tomu, dieťa nonstop plače celý deň (celé dni) a vy sa mu stále venujete a potrebujete aspoň ísť na záchod, kým je? Ale aj tak, mne by to nedalo, nechať dieťa takto bez dozoru kým mu mlieko tečie do úst. Každé dieťa predsa niekedy aj spí, nebolo by lepšie ísť na ten záchod vtedy?

     

    Nechcem nikoho posudzovať, nie je tu niekto, kto to používa, aby nám anonymne vysvetlil, načo je to dobré? Lebo podľa mňa sú tu riziká veľmi veľké.

  4. Tie fotky sú naozaj strašné! A následky budú asi tiež…lebo veď nejde len o fľašu, ide o postoj k deťomm, k sebe samým, k životu…

  5. Kým som nevidela fotky, bolo ťažké uveriť, že takéto niečo naozaj existuje. Normálne mi vyhŕkli slzy – chúďatká deti. Načo si ženy robia deti, keď nemajú na ne čas dokonca ani prvého polroka kedy ich najviac deti potrebujú? Lebo peniaze (na lepší dom, lepšie auto…) sú dôležitejšie? Matku, ktorá uverejní takúto fotku s vlastným dieťaťom by som poslala k psychologovi na pokec a v prípade nepriznania si problému dala sterilizovať. Keby to urobil chlap, tak to viac menej beriem ešte ako výstrelok, resp. neschopnosť postarať sa adekvátne o dieťa a nahradiť matku. Ale žena toto urobí? Na zaplakanie. Potom, že prečo vyrastajú z detí citoví mrzáci. Lebo sa im o to postarala „maminka“ , ktorá ich priviedla na svet ale inak si viac času nebola ochotná na nich nájsť. Potom Vám príde takýto „odvrhnutý“ pubertiak vystrieľať deti do školy (viď Florida, kde zomrelo 17deti pod paľbou takého zakomplexovaného chudáka bez mamy, čo asi nemala čas)

Pridaj komentár