VýživaDojčenie a mlieko

Keď jete za dvoch

 Anička Kasardová   10.01.2016   0

To, ako a čo jete počas dojčenia, významným spôsobom ovplyvňuje kvalitu vášho mlieka, ale aj spokojnosť a zdravie vášho dieťaťa.

Príroda dbá na svojich potomkov. Aj v oblastiach, kde majú matky nedostatočný príjem potravy, je mlieko relatívne bohaté na živiny. Pravda, uberá sa matke a nedostatok živín sa skôr či neskôr prejaví.

 

Keď dojčíme, nechudnime

Príjem matky by mal byť približne o 1700 až 2100 kJ za deň vyšší, ako príjem zdravej mladej ženy. A nadbytočný príjem vody tvorbu materského mlieka pozitívne neovplyvní. Dočítate sa o tom v knihe Materské mlieko a dojčenie, ktorá práve dorazila na náš trh.

Dojčiaca matka by mala primárne dbať na dostatočne vyváženú a pestrú stravu. V období dojčenia sa určite neodporúča vegetariánska a vegánska strava či bezmliečna strava. Obmedzenie až vylúčenie príjmu niektorých živín môže spôsobiť ich nedostatok v mlieku a to môže ovplyvniť aj vývoj dieťatka.

Počas dojčenia nie je rozhodne správne, ak sa pustí mamička do radikálneho chudnutia, aby sa „dostala do formy“. Denný príjem by mal byť rozdelený do viacerých dávok, najlepšie päť až šesť krát za deň s dostatkom ovocia a zeleniny.

Povery a pravdy

Zaručené babičkovské recepty, čo sa má a čo nesmie jesť. Naše súčasné poznanie je však trocha iné. Niektoré potraviny môžu ovplyvniť kvalitu mlieka a môžu u niektorých detí ovplyvniť ich zažívanie – kapusta, cibuľa či artičoky a strukoviny. Ale neplatí to všeobecne, nevylučujte ich preto hneď z potravy.

Rovnako, ako sa dnes už neodporúča vylúčiť alergény z jedálnička matky, pokiaľ na nich nie je alergická matka. Dôležitejšie, ako príkre eliminovanie potravín z jedálnička matky, je sledovanie správania sa dieťatka. Pokiaľ sa neprejavujú žiadne zažívacie ťažkosti, je vhodné jesť pestrú, vyváženú a nutrične bohatú stravu.

Chcete vedieť viac o tom, o všetko sa skrýva v zázračnej potravine zvanej materské mlieko, prečo je pre život tak dôležité, čo ohrozuje jeho kvalitu? Tieto a ďalšie témy podrobne mapuje kniha kolektívu autorov pod vedením Miloša Jeseňáka, Zuzany Havlíčekovej a Petra Bánovčína Materské mlieko a dojčenie v kontexte modernej medicíny (Amedi, 2015). Kniha je azda najkomplexnejší lekársky sprievodca, aký dnes môžete na Slovensku o dojčení získať.

Súťaž

Vyhrajte knihu o materskom mlieku a dojčení »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised