Kolika dojčiat

MUDr. Katarína Babinská 0

Tri hodiny za deň preplače veľa detí. Podchvíľou si poplačú a utíšia sa.

Dieťatko s kolikou však usedavo plače tri hodiny bez prestávky. S dieťaťom trpí celá rodina.

Čo robiť pri dojčenskej kolike?

Shutterstock

 

Ako sa kolika prejaví?

Najvýraznejším prejavom dojčenskej koliky sú záchvaty neutíšiteľného plaču až kriku. Trvajú bez prestávky aj 3-4 hodiny a opakujú sa takmer každý deň.

Plač je reakciou na zvýšenú plynatosť, ktorá dieťaťu spôsobuje bolesti bruška. Drobec očervenie, zatína pästičky, priťahuje si nožičky k brušku, ktoré je nafúknuté a tuhšie na pohmat.

Ťažkosti sa objavia doslova zo dňa na deň, najčastejšie medzi 2. a 3. týždňom života a rovnako náhle medzi 3. a 4. mesiacom ustávajú.

Záchvaty plaču zvyčajne prichádzajú v rovnakom čase, často v podvečerných hodinách, približne 30 minút po jedle.

 

Príčiny koliky

Hoci je kolika častým problémom, ktorý postihuje 10-30 % dojčiat, presné príčiny jej vzniku nie sú doposiaľ úplne objasnené.

Predpokladá sa, že úlohu zohráva zvýšená citlivosť dieťaťa, ktoré v dôsledku prudšie reaguje na podnety, najmä rušivého a bolestivého charakteru.

Ťažkosti môžu mať súvis s výživou dojčaťa. Zvýšená plynatosť býva výsledkom hltavého papania, pri ktorom dieťa prehltne väčšie množstvo vzduchu, príčinou môže byť i priveľká dierka v cumlíku.

Shutterstock
  • V niektorých prípadoch koliky sa ako príčina potvrdila intolerancia laktózy.
  • Stáva sa, že dojčené dieťa precitlivelo reaguje na stravu dojčiacej matky, najmä ak obsahuje nafukujúce druhy zeleniny, môže ísť aj o alergiu na mliečnu bielkovinu.
  • Zistilo sa, že deti, ktoré trpia na koliku, majú odlišné mikrobiálne osídlenie čriev a to zohráva úlohu pri vzniku ich ťažkostí.
  • Mnohé deti s kolikou trápi aj gastroezofageálny reflux, ktorý tiež môže mať súvis s nadmernou plynatosťou.
  • Na vzniku koliky sa podieľajú aj psycho – sociálne faktory: nepriaznivý vplyv majú napäté vzťahy v rodine, prílišná úzkostlivosť matky, odmietanie bábätka starším súrodencom a pod.
  • Javí sa, že riziko vzniku dojčenskej koliky je vyššie, ak matka počas tehotenstva fajčí a je vystavená nadmernému stresu.

Čo robiť pri kolike?

Ak máme podozrenie na dojčenskú koliku, naše kroky by mali viesť k detskému lekárovi.

Príčinou plaču a bolestí bruška totiž môže byť aj organické ochorenie, napríklad črevné parazity, prietrž alebo invaginácia – vsunutie úseku črievka do ďalšieho úseku.

Pri hľadaní príčiny koliky je dôležitá dôkladná anamnéza, pri ktorej sa lekár snaží čo najpodrobnejšie zistiť charakter ťažkostí dieťaťa. Na základe vyšetrení odporučí vhodnú liečbu, v prípade potreby naordinuje ďalšie vyšetrenia.

Priaznivý účinok môžu priniesť výživové opatrenia:

Skontrolovať treba techniku dojčenia, alebo veľkosť dierky na cumlíku, aby sme predišli nadmernému prehĺtaniu vzduchu. Odporúča sa dieťa dojčiť z jedného prsníka – keďže zadné mlieko je chudobnejšie na laktózu, obmedzí sa tým jej príjem.

Pri podozrení, že dieťa precitlivelo reaguje na stravu dojčiacej matky, je vhodné vylúčiť nafukujúce druhy zeleniny a silné potravinové alergény (vajcia, orechy, sóju).

Pokusne možno načas vylúčiť aj mlieko a mliečne výrobky. Ak toto opatrenie neprinesie dieťaťu úľavu, mliečne potraviny sa zaradia späť do výživy, aby matka a dieťa neboli ohrozené nedostatkom vápnika.

Pri intolerancii laktózy pomôže zmena mlieka na bezlaktózové, pri alergii na mlieko sa prechádza na mliečny hydrolyzát. Ak je však príčina ťažkostí iná ako intolerancia laktózy alebo alergia na bielkovinu kravského mlieka, zmena mlieka neprinesie želaný efekt. Priaznivé účinky nezvykne mať ani sójové mlieko.

Odchod plynov môžeme uľahčiť rektálnou rúrkou. Prečítajte si aj: Rektálna rúrka pri problémoch s vyprázdňovaním?

Priaznivo pôsobí jemné masírovanie bruška v smere hodinových ručičiek, cvičenie nožičkami a teplé obklady.

Na dieťa upokojujúco pôsobí aj nosenie vo vzpriamenej polohe alebo pravidelné „ťapkanie“ po zadočku. Ak máme kočík, kde môže dieťa ležať s vyvýšenou hlavičkou a prikrčenými nôžkami, môžeme ho rytmicky kolísať aj v kočíku.

Úľavu môže priniesť poloha na brušku, dieťa v tejto polohe nenecháme nestrážené. Prečítajte si viac v článku: Polohovanie na bruško

Niekedy pomáha, ak sa s dieťaťom zdržujeme v tmavšej, tichej miestnosti.

Kolika NIE JE prejavom nedostatočnej starostlivosti

Pocit, že dieťa pri kolike trpí a nevieme mu účinne pomôcť, predstavuje nemalú psychickú záťaž pre celú rodinu.

Rodičia vnímajú svoju bezmocnosť a mnohokrát sami sebe vyčítajú nedostatočnú starostlivosť o dieťa. Treba však vedieť, že dojčenská kolika môže dieťa postihnúť aj pri tej najlepšej starostlivosti.

Probiotiká

V minulosti sa v liečbe využívali najmä prípravky, ktoré znižovali plynatosť čriev. Hoci aj v dnešnej dobe majú svoj význam, účinnou a perspektívnou metódou sa javí podávanie probiotík. 

Nedávno uskutočnená vedecká štúdie poukázala, že podávanie prípravkov obsahujúcich probiotické mikroorganizmy (Lactobacillus Reuteri) vedie k oveľa výraznejšiemu zlepšeniu stavu detí než podávanie prípravku proti plynatosti.

Aj keď ťažkosti nie vždy úplne ustúpia, nastáva aspoň ich zmiernenie, skracuje sa najmä doba, ktorú dieťa preplače.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár