Kolostrum alebo tiež mledzivo je prvé mlieko, ktoré sa začína tvoriť v matkiných prsníkoch približne v 12.-16. týždni tehotenstva.
Pre dieťa je to základná potrava v prvých dňoch po pôrode a nesmierne dôležitá zložka pre budovanie imunity každého dieťaťa počas prvých kritických dní po tom, čo opustilo imunologicky bezpečné prostredie maternice.
Výbava pre novorodeniatko
V tele matky sa počas prvých dní vytvorí toľko kolostra, koľko ho bábätko potrebuje. V porovnaní so zrelým materským mliekom má kolostrum zhruba trikrát väčší obsah proteínov.
Základnou funkciou kolostra je teda vybaviť imunologicky slabé dieťatko „pasívnou“ imunitou vo forme materských imunitných mechanizmov, ktoré ochraňujú predovšetkým sliznicu tráviaceho traktu, ktorá býva hlavnou vstupnou bránou pre nežiaducich votrelcov.
Pôsobnosť kolostra nekončí obdobím prvých dní dieťaťa.
Jeho účinné zložky sa v prospech ľudského organizmu využívajú v mnohých oblastiach liečby. Kolostrum udržuje v správnej rovnováhe celý imunitný systém, podnecuje liečebné procesy tela a tlmí jeho imunitné reakcie.
Má veľký význam pri liečbe alergií a autoimunitných ochorení, ako je napríklad Bechterevova choroba, roztrúsená skleróza, astma, celiakia či Crohnova choroba.
Jeho užívanie sa odporúča v priebehu bežných detských infekčných ochorení, pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest i ochoreniach sprevádzaných hnačkami bakteriálneho či vírusového pôvodu.
Kolostrum je vhodné aj pre pacientov, ktorí často užívajú antibiotiká, majú podlomenú imunitu alebo sú dlhodobo chorí, napríklad seniori.
Zložky, ktoré robia z kolostra tekuté zlato:
- Prirodzené rastové faktory – ovplyvňujú látkovú premenu, majú priaznivý vplyv na imunitný systém a podnecujú organizmus k zvýšenej tvorbe vlastných imunoglobulínov
- Imunoglobulíny – vysoko špecializované protilátky schopné viazať a likvidovať cudzorodé látky, ktoré prenikli do organizmu
- Laktoferín – bielkovina, ktorá chráni organizmus pred mnohými ochoreniami a kvasinkovými infekciami a bráni množeniu baktérií, a to odoberaním železa, ktoré je priamo nevyhnutné na ich množenie
- Voľné aminokyseliny – kolostrum obsahuje až 26 rôznych druhov aminokyselín, ktoré telo využíva ako základ pre stavbu ďalších bioaktívnych zlúčenín
- Cytokíny – slúžia ako koordinátori funkcií imunitných buniek. Interferóny (jedna z najdôležitejších skupín cytokínov) chránia predovšetkým pred vírusovými infekciami.
- Enzýmy – majú aeróbne účinky na baktérie
- Polypeptidy – k najvýznamnejším patrí kolostrinín, ktorý povzbudzuje hypoaktívny imunitný systém, no zároveň tlmí jeho prehnanú imunitnú odpoveď
- Vitamíny, minerálne látky, stopové prvky – zastúpenie majú vitamíny A, celý komplex skupiny B, C, D3 i koenzým Q. Z minerálov je význačný najmä vápnik, ktorý je dôležitý pre kosti.
Prečítajte si tiež: Obsahuje materské mlieko naozaj všetko potrebné?
Ako možno kolostrum užívať?
Na medicínske účely sa však prirodzene nevyužíva ľudská alternatíva, ale zvieracia. Najvyužívanejšie je kravské kolostrum, nazývané tiež bovinné, ktoré obsahuje mnohonásobne vyššie hodnoty biologicky aktívnych látok a imunitných a rastových faktorov ako ľudské kolostrum.
V minulosti sa kolostrum požívalo predovšetkým v tekutej verzii, ktorá sa však dnes trošku vytráca. Namiesto nej je uprednostňovaná forma prášku, ktorú môžete buď zamiešať vo vode, alebo ju len prehltnúť a zapiť.
skúste pozrieť polakova.sk/kolostrum/