Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín

Mária Kopčíková 0

Ak ste dojčili, dojčíte, chystáte sa dojčiť, zrejme ste sa stretli s pojmom oxytocínový alebo vypudzovací alebo letdown reflex.

Oxytocín, pôrod a dojčenie

Oxyocín je hormón zodpovedný za spúšťanie mlieka (za jeho tvorbu je zodpovedný prolaktín) a pomáha dieťaťu, aby sa k mliečku dostalo.

Oxytocín začína „pracovať“ keď mama očakáva dojčenie, pripravuje sa naň hoci len v myšlienke. Taktiež sa oxytocín spúšťa pri prisatí dieťatka na prsník. Rovnako sa oxytocín začne spúšťať, keď mama začuje plač svojho (a niekedy ani nie svojho) dieťatka, dotýka sa ho, cíti jeho vôňu.

Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo môže negatívne ovplyvniť tok mlieka. Ak v takomto prípade dostane primeranú podporu a neprestane dieťatko dojčiť, tok mlieka sa znova zrýchli.

Je celkom významné rozumieť tomu, čo oxytocín v našom porodivšom tele robí. Vysvetľuje to, prečo by mama a dieťa mali byť po pôrode neprerušovane spolu a prečo by mal byť podporovaný kontakt koža na kožu.

Prečítajte si rozhovor s Doc. Chovancovou o nutnej podpore bondingu.

Okrem iného, oxytocín pomáha zavinovaniu maternice, podporuje jej sťahy, ktoré vedú k odlúčeniu placenty a znižujú krvné straty po pôrode. Preto počas prvých dní po pôrode môže žena pociťovať maternicu a jej zavinovanie bolestivejšie, špeciálne pri dojčení.

Ako pôsobí oxytocín pri dojčení

Oxytocín sa tvorí v hypofýze. Pred a pri dojčení spôsobuje to, že sa bunky okolo alveol mliečnej žľazy stiahnu, nastane ich kontrakcia, ktorá spôsobí vytlačenie mlieka v nich uskladneného do mliekovodov. Zároveň oxytocín rozširuje mliekovody, a tým uľahčuje tok mlieka nimi. Cez mliekovody sa mlieko dostane až do bradavky a potom von z prsníka.

Ak teda všetko dobre funguje, pred dojčením sa spustí oxytocínový reflex a ten napomôže tomu, aby sa dieťa dostalo k mlieku. To, ako rýchlo sa oxytocín spustí, je u každej ženy individuálne. Je to v trvaní niekoľkých sekúnd až zopár minút.

Letdown reflex sa obvykle prejaví na oboch prsiach súčasne, preto je úplne normálne, ak z jedného prsníka dojčíte a z druhého vám vyteká mliečko spontánne. 

Ako to funguje na úrovni hormónov si môžete pozrieť aj v tomto – podľa mňa dobre pochopiteľnom videu:

Znaky aktívneho oxytocínového reflexu

Dojčiaca žena môže zaznamenať napr. aj tieto znaky aktívneho oxytocínového reflexu: 

  • Pocit mravčenia v prsiach pred alebo počas dojčenia,
  • Náhly pocit „plnosti“ prsníkov,
  • Mlieko tečúce z prsníkov, keď premýšľa nad dieťaťom alebo počuje, ako dieťa plače,
  • Mlieko tečúce z druhého prsníka, keď dieťa dojčí,
  • Mlieko striekajúce z prsníka, ak sa preruší dojčenie,
  • Pomalé hlboké satie a prehĺtanie dieťaťa, ktoré je znakom toho, že mlieko prúdi do úst,
  • Bolesť maternice alebo intenzívnejšie krvácanie (v období krátko po pôrode, v šestonedelí),
  • Smäd počas dojčenia.

Ak sa objaví aspoň jeden z tých príznakov, reflex je aktívny. Neznamená to však, že ak dojčiaca žena nezaznamená nič z uvedeného, že reflex nefunguje. Je to možno len o tom, že tieto znaky nie sú až tak výrazné, že žena si ich možno neuvedomí.

Psychologický efekt oxytocínu

Oxytocín má tiež veľmi dôležitý psychologický význam – vieme, že veľmi významne ovplyvňuje materské správanie ženy, upokojuje a redukuje stres.

Môže zvýšiť prežívanie lásky medzi matkou a dieťaťom a podporiť bonding.  Vzájomné dotýkanie mamičky s bábätkom podporuje sekréciu oxytocínu, a tiež aj prolaktínu.

Ako môže žena napomôcť spusteniu letdown reflexu

Relaxujte: keď dieťa dojčíte alebo mlieko odsávate, dýchajte pomaly a zhlboka. Niektoré ženy považujú za nápomocné, keď si k dojčeniu berú teplý nápoj alebo si pustia pokojnú hudbu. Teplo pomáha aj vo forme teplej sprchy pred dojčením alebo priložením termofóru  na prsia.

Jemná masáž bradaviek: jemne vezmite bradavku medzi prsty a masírujte niekoľko minút pred dojčením.

Myslite na bábätko: ak musíte mlieko odsávať, môže to byť jednoduchšie, ak ste blízko dieťatka. Ak potrebujete odsávať napr. v práci, môže to ísť jednoduchšie pri pohľade na fotku dieťatka.

Prečítajte si viac o odsávaní materského mlieka.

Pomoc a podpora: najmä na začiatku dojčenia, po pôrode, je dôležité zabezpečiť si čo najviac pomoci s bežnými prácami a varením, aby ste neboli vyčerpaná.

Priamo pred dojčením môže byť zase nápomocná masáž chrbta a ramien, čo by malo pomôcť uvoľniť sa. Sú však aj ženy, ktoré chcú dojčiť osamote, pretože prítomnosť akejkoľvek inej osoby je pre nich rušivá.

Spracované s použitím: ncbi.nlm.nih.gov, breastfeeding.asn.au

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár