Azda každá mamička, ktorá dojčila svoje dieťa, zažila pocit neistoty, či má dosť mlieka. Ak sa aj stane, že materského mliečka je odrazu o čosi menej, netreba hneď dieťatko dokrmovať umelým mliekom. Rozhodne sa treba najprv pokúsiť tvorbu mlieka zvýšiť. Problém sa zväčša dá úspešne vyriešiť.
Časté prikladanie dieťaťa
Časté prikladanie k prsníku je najúčinnejším prostriedkom, ako zvýšiť tvorbu mlieka. Materské mliečko sa v prsnej žľaze vytvára „podľa dopytu“. Čím častejšie sa dieťa prikladá a čím viac vypije, tým viac mlieka sa vytvorí.
– Ak sa mliečka tvorí pomenej, odporúča sa dojčiť častejšie, cez deň hoci aj v intervaloch 1½ – 2 hodiny, a to z obidvoch prsníkov. Na začiatku kŕmenia dieťatko zväčša ťahá silnejšie. Keď zbadáte, že už pije pomalším tempom, ponúknite druhý prsník.. Dobré je oba prsníky vystriedať ešte raz, aby dieťa vypilo aj zadné mlieko, ktoré je bohatšie na tuk i kalórie.
– Najmä v prvých týždňoch môže trvať i dlhšie (aj 20-40 minút), pokým dieťatko vypije potrebnú dávku mlieka. Ponechajte dieťa pri prsníku kým pije – tak dlho, ako potrebuje. Neskôr, keď sa tvorba mlieka ustáli, dieťa sa nasýti za niekoľko minút a čas dojčenia sa skráti.
– Dieťatko prikladajte k prsníku aj v noci, aby ste sa vyhli dlhým prestávkam medzi dojčením.
– Po dojčení zvyšné mliečko odstriekajte.
– Namiesto cumlíka upokojujte dieťa priložením k prsníku. Byť pri prsníku v mamičkinej blízkosti je pre dieťa potešením, aj keď nie je hladné. Takéto sanie tiež podporuje tvorbu mlieka.
– Uistite sa, že dieťatko správne prikladáte. Často práve nesprávna technika dojčenia spôsobuje dojem, že mlieka je primálo a dieťatko nie je nedostatočného sýte.
– Ak je nevyhnutné dieťa prikrmovať, vyhýbajte sa použitiu fľašky. Podávajte mliečko striekačkou, lyžičkou, alebo z pohárika – podľa veku dieťatka.
Odpočinok a sebadôvera
Stres, únava a nedôvera vo vlastnú schopnosť dojčiť nepriaznivo vplývajú na tvorbu mlieka.
– Keď zbadáte, že máte menej mliečka, sústreďte sa niekoľko dní na dojčenie. Snažte sa dopriať si viac času na oddych a dostatok spánku aspoň počas niekoľkých dní, kým sa laktácia nezvýši.
– Celodenná starostlivosť o drobca je náročná práca. Zapojte partnera, poproste príbuzných alebo známych, aby Vás odbremenili pri povinnostiach v domácnosti a pri dieťatku. Povinnosti, ktoré môžu počkať, odložte na neskôr.
– Keď dieťatko zaspí, odpočiňte si aj Vy.
– Ak povinnosti „nepustia“, pokúste sa nájsť si aspoň 20 minút na relaxu. Využite ich tak, ako Vám je príjemné: podriemte si, čítajte si, počúvajte hudbu.
– Dôverujte sebe i svojmu telu. Nepripusťte si akékoľvek pochybnosti o tom, že by ste nedokázali dojčiť svoje dieťa.
– Trávte čo najviac času s dieťatkom. Blízky telesný kontakt matky a dieťaťa tvorbu mlieka posilňujú.
Výživa
Pre zachovanie tvorby mlieka je dôležité, aby sa mamička dodržiavala pravidelný stravovací režim a jedávala pestrú a hodnotnú stravu. Pozornosť treba venovať i pitnému režimu. Denne sa odporúča vypiť 1,5-2 litre tekutín, najlepšie v pravidelných intervaloch.
Tradície pripisujú priaznivý účinok na tvorbu mlieka i rozličným potravinám. Ako „osvedčený recept“ sa odporúča napríklad pitie piva, konzumácia zapražených polievok, či cesnaku. Žiaľ, zázračné potraviny alebo nápoje, ktoré by výrazne pomohli zvýšiť laktáciu, neexistujú. Konzumácia piva alebo cesnaku môže dokonca nepriaznivo ovplyvniť chuť mlieka, v dôsledku čoho dieťatko materské mliečko odmieta. Husté, zapražené polievky mali význam v minulosti, v časoch nedostatku potravín.
Veľmi mierny priaznivý účinok má konzumácia feniklového alebo malinového čaju, podobne i kávy. Množstvo kávy by nemalo prekročiť 1-2 šálky denne, pretože väčšia dávka by mohla u dieťatka vyvolať podráždenie a nespavosť. Niektorým mamičkám pomohol príjem špeciálnych časjov pre dojčiace mamičky alebo doplnkov výživy s obsahom gréckeho semena (fenugreek). Tento doplnok môže u citlivých jedincov vyvolať príznaky alergie.
Pocit, že mlieka sa tvorí menej ako bábätko potrebuje, býva často mylný. Je najčastejšou príčinou zlyhania dojčenia a prechodu na umelú výživu. Väčšina žien, až na malé výnimky je schopná svoje bábätko dojčiť. Ak dieťatko riadne priberá, je to signálom, že pije dostatočné množstvo mlieka.
Tiež som mala laktačnú krízu (po skončení 3. mesiaca veku nášho krpca), pridŕžala som sa práve týchto rád a úspešne sme to zvládli. Tie cca 2 týždne boli ťažké, ale teraz som šťastná, že som to vydržala a nezačala som dieťatko dokrmovať. Okrem spomínaných rád mi naša detská lekárka odporučila aj homeopatikum: ricinus communis 5 ch (to 5 ch je tam veľmi dôležité, hovorí o koncentrácii, vyššia koncentrácia môže naopak tvorbu mlieka zastaviť – používa sa ak chcete dieťatko odstaviť). Prajem veľa síl a trpezlivosti i pochopenia najbližších všetkým mamičkám, ktoré sa dojčenia ani pri dočasných ťažkostiach nechcú vzdať. Oplatí sa vydržať! A keď už neviete ako ďalej, obráťte sa na laktačnú poradkyňu – poradí, povzbudí, podporí a to je veľmi dôležité, len nestratiť sebadôveru.