Lekár Jack Newman je pediatrom v Toronte. Medicíne sa venuje od roku 1970. V roku 1984 založil v nemocnici pre choré deti v Toronte prvú kliniku, ktorá sa v Kanade špecializuje na dojčenie. V súčasnosti vlastní tri takéto kliniky v niekoľkých nemocniciach v okolí Toronta.
Je konzultantom iniciatívy Nemocnice pre deti UNICEF a je obľúbeným hovorcom na konferenciách o dojčení v Severnej Amerike a okolí. Má tri deti a všetky boli dojčené. Zozbieral „mýty o dojčení“ a vysvetľuje, prečo nie sú pravdivé.
1. MATKA MÁ MÁLO MLIEKA
Nie je to pravda!
Ak sa tento problém vyskytne, tak len veľmi zriedkavo. Okrem zmien dojčenia zo dňa na deň a od rána do večera, sa tvorba mlieka nemení náhle. Sú zmeny, pri ktorých sa môže zdať, že tvorba mlieka je zrazu oveľa menšia a to v prípadoch:
- Ak dieťa náhle potrebuje viac mlieka – nazýva sa to prudký rast. Ak ide o tento dôvod zdanlivej nedostatočnosti mlieka, treba pár dní dieťa dojčiť častejšie a produkcia sa vráti do normálu. Vyskúšajte stlačiť prsník rukou a pomôžete tak dieťaťu napiť sa (viď bod 15: Stlačenie prsníka).
- Ak dieťa zmení správanie. Deti približne vo veku 5-6 týždňov, ktoré predtým na prsníku zaspávali, keď sa prúd mlieka spomalil, majú tendenciu začať ťahať prsník alebo plakať, keď sa prúd mlieka spomalí. Mlieko nezmizlo, len požiadavka dieťaťa sa zmenila. Vyskúšajte stlačenie prsníka, aby dieťa dostalo viac mlieka.
- Ak sa matkine prsia nezdajú byť plné alebo sú mäkké. Je normálne, ak po pár týždňoch matka už nemá plné prsia. (pozrite bod č. 4: Dostáva moje dieťa dostatok mlieka?)
- Ak dieťa zle pije. Je to často spôsobené tým, že sa dieťaťu dávajú fľaše alebo cumlíky, a tak sa dieťa učí nesprávne sať.
Produkciu mlieka môže znížiť aj užívanie antikoncepcie. Porozmýšľajte nad tým, že prestanete užívať liek a budete užívať iba progesterónovú antikoncepciu alebo použite iné metódy. Ďalšie lieky, ktoré môžu znížiť zásoby mlieka, sú pseudoephedrine (Sudafed), niektoré antihistaminiká a tiež diuretiká.
Ak sa zdá, že dieťa naozaj nemá dostatok mlieka, pomôžte si, ale nedávajte mu fľašu, pretože tá by len zhoršila situáciu. Ak je to úplne nevyhnutné, dieťa môže dostávať doplnkové mlieko, ktoré nezasahuje do dojčenia. Predtým však využite všetky ostatné možnosti. Pomôžte si tak, že sa pokúsite stlačiť prsník rukou, aby dieťa mohlo piť (viď bod 15.)
2. LEKÁRI VEDIA O DOJČENÍ VEĽA.
Nie je to pravda!
Samozrejme, existujú aj výnimky. Len veľmi málo lekárov vyškolených v Severnej Amerike alebo Západnej Európe sa naučí niečo o dojčení na medicíne. Sporadicky ovládajú praktické aspekty ako pomôcť matkám začať dojčiť a pokračovať v ňom.
Po vysokej škole však väčšina lekárov získava informácie o dojčení od obchodných zástupcov spoločností vyrábajúcich umelú výživu a z reklamy. Pediatri si mnohokrát podávajú vedomosti ústne a mnohé takto získané informácie sú nesprávne. V pediatrii je dojčenie často vnímané ako „prekážka dobrej zdravotnej starostlivosti“ hospitalizovaných bábätiek.
3. VÝROBCOVIA UMELÉHO MLIEKA NEMÔŽU SVOJOU LITERATÚROU ČI VZORKAMI OVPLYVNIŤ DĹŽKU DOJČENIA MATIEK.
Naozaj?
Prečo teda tieto spoločnosti tak veľmi pracujú na tom, aby dostali nové mamy vzorky ich výrobkov? Vzorky a literatúru rozdávajú preto, aby podporili dojčenie? Preberú na seba náklady vzoriek a letákov, aby mamy dojčili dlhšie?
Spoločnosti často argumentujú tým, že chcú spropagovať svoju značku len u žien, ktoré už dieťatko nedojčia. Avšak tým rovnako súťažia aj s dojčením. Verili by ste takémuto argumentu, ak by ho používali výrobcovia cigariet?
4. MATERSKÉ MLIEKO PODÁVANÉ SPOLU S UMELOU VÝŽIVOU MÔŽE DIEŤAŤU SPÔSOBIŤ PROBLÉMY.
Nie je to pravda!
Väčšina dojčiacich matiek nemusí dávať dieťatku umelú výživu. Keď aj vzniknú pri dojčení problémy a zdalo by sa, že je zavedenie umelej výživy potrebné, častokrát sa problém vyrieši bez nej.
A ak je aj dieťa pootrebné kŕmiť umelým mliekom, neexistuje dôvod, prečo by popri ňom nemohlo byť podávané aj materské mlieko.
5. DOJČENÉ BÁBÄTKÁ SÚ ČASTEJŠIE HLADNÉ, PLAČÚ A MAJÚ KOLIKY.
Nie je to pravda!
Dojčené deti s kolikou často rýchlo priberajú a preto aj pijú častejšie. Mnohé z nich majú koliku nie preto, že by boli často dojčené, ale preto, lebo neprijímajú mlieko tak intenzívne, ako by mali. Je totiž typické, že dieťa prvé minúty pije intenzívne, potom obhrýza bradavku alebo zaspí. Keď mu ponúknete druhý prsník, opäť bude chvíľu piť a potom obhrýzať alebo spať. Dieťa sa nasýti len predným mliekom, nezasýti sa dostatočne (predné mlieko je skôr od na uhasenie smädu) a preto čast pýta piť.
Prijímanie veľkého množstva predného mlieka môže vyústiť do plynatosti a plačlivosti dieťaťa. Matka môže tento problém vyriešiť tým, že pri jednom dojčení dieťa bude piť len z jedného prsníka, takže vypije nielen predné mlieko, ale aj zadné, ktoré ho zasýti a je výdytnejšie. Satie dieťaťa podporí tým, že vo chvíli, keď dieťa prestáva piť, stlačí prsník, čím podporí tok mliečka.
6. MATKY, KTORÉ PODSTÚPIA OČKOVANIE NA TETANUS, RUŽIENKU, ŽLTAČKU TYPU B a A, ATĎ. BY MALI PRESTAŤ DOJČIŤ NA 24 HODÍN (3 DNI, 2 TÝŽDNE).
Nie je to pravda!
Prečo by mali? Dieťa nepodstupuje žiadne riziko. Zriedkavými výnimkami sú deti, ktoré majú nedostatok imunity. V tom prípade by matka nemala prijať očkovanie obsahujúce oslabený živý vírus napríklad ústami.
7. DIEŤA NEVIE ROZOZNAŤ BRADAVKU OD FĽAŠE.
Nie je to pravda!
Dieťa nie je popletené, vie presne, čo chce. Bábätko, ktoré dostáva od mamičky už len máilo mliečka, ktoré tečie pomaly a zrazu dostane mlieko vo fľaši, si rozdiel rýchlo uvedomí. Bábätko, ktoré je dojčené tri či štyri mesiace, pravdepodobne nebude chcieť piť z fľaše.
Niektoré deti uprednostňujú jeden prsník pred druhým. Deti, ktoré pijú z fľaše, často majú svoju obľúbenú a inú odmietajú. Takže existuje aj uprednostňovanie jednej „umelej bradavky“ pred druhou.
Jedinou otázkou je, ako skoro sa problém uprednostňovania môže vyskytnúť. Za bežných podmienok už po jednej alebo dvoch fľašiach. Často pri dieťati, ktoré má problémy prisať sa k prsníku (a možno pritom nikdy nepilo z fľaše) nezlepší situáciu ani zavedenie „umelej bradavky“. Všimnite si, že mnohí ľudia, ktorí tvrdia, že dieťaťu je jedno, odkiaľ pije, radia matke, aby začala používať fľašu skoro, aby ju dieťa neskôr neodmietalo.
8. MATKA NEMÔŽE DOJČIŤ, AK BOLA NA RÖNTGENE.
Nie je to pravda!
Nuž..a v lete keď sa opaľujeme tak *slniečko* nejde do mliečka??? Ja som mala v oboch tehotenstvách problém s pokožkou…solárko som navštevovala raz za dva týždne-spolu asi 8 krát..a moja pokožka mi bola ozaj vďačná. Vždy platí: *Všetko s mierou*. Napr. aj ohľadne cvičenia počas dojčenia…Pri druhom teh. som nabrala 16 kg a po šestonedelí som mala na sebe ešte 6kg ( od pôvodej váhy)..začala som bicyklovať tesne po šestonedelí….malého som nadojčila a potom šup na stacionárny bic. aspoň 30 minút……a nalačno. Mne sa trochu uľavilo, že niečo robím pre seba…a malému, ktorý bol ináč citlivý na všetko čo som zjedla…nebolo naozaj NIČ. Všetko je asi o psychike a zdatnosti nás mám….
Bavila som sa minule so sefkou radiologie na onkologii o niecom podobnom, ako je solarko – potrebujem to kvoli velmi zhorsenej psoriaze na mojej tvari, a krutila hlavou. Povedala ze akekolvek ziarenie nie. Vsetko ide do mlieka. Tak som to vzdala.
Nevie mi náhodou niekto poradiť či môžem ísť do solárka ked dojčím?