Mýty o dojčení II.

Katie 18
_banners

1. Dojčiaca matka si musí dávať veľký pozor na to, čo zje. Nie je to pravda!

Dojčiaca matka by mala konzumovať vyváženú stavu, ale nemusí jesť nejaké špeciálne jedlo alebo sa vyhýbať niektorým jedlám. Dojčiaca matka nemusí piť mlieko kvôli tomu, aby sa jej tvorilo mlieko. Nemusí sa vyhýbať korenistým jedlám, cesnaku, kapuste alebo alkoholu. Dojčiaca matka by mala konzumovať normálnu zdravú stravu. Hoci existujú situácie, kedy matka niečo skonzumuje a má to vplyv na dieťa, je to zriedkavé. Omnoho bežnejšie je, že kolika, plynatosť a plač sa môžu zlepšiť technikami dojčenia skôr ako zmenou stravy matky.

2. Dojčiaca matka musí jesť viac, aby mala dostatok mlieka. Nie je to pravda.

Aj ženy na veľmi nízko kalorickej strave majú dostatok mlieka prinajmenšom dovtedy, kým neklesne príjem kalórií matky na kritickú hodnotu na dlhšie obdobie. Všeobecne platí, že dieťa dostane, čo potrebuje. Niektoré ženy sa obávajú, že ak jedia slabo pár dní, ovplyvní to ich mlieko. Netreba sa obávať. Takéto zmeny neovplyvnia tvorbu ani kvalitu mlieka. Hovorí sa, že žena by mala konzumovať navyše o 500 kalórií denne, aby mohla dojčiť. Nie je to pravda. Niektoré ženy jedia viac, keď dojčia, ale iné nie a niektoré jedia dokonca menej bez akejkoľvek ujmy matky alebo dieťaťa, alebo vplyvu na tvorbu mlieka. Matka by mala konzumovať vyváženú stravu podľa svojej chuti. Pravidlá o strave len zbytočne komplikujú dojčenie.

3. Dojčiaca matka musí konzumovať veľa tekutín. Nie je to pravda!

Matka by mala piť podľa jej smädu. Niektoré matky cítia, že sú stále smädné, avšak mnohé iné nepijú viac ako inokedy. Telo matky vie, čo potrebuje a viac tekutín si samo pýta. Neverte tomu, že musíte piť určitý počet pohárov denne. Pravidlá o pití len zbytočne komplikujú dojčenie.

4. Matka, ktorá fajčí, by radšej nemala dojčiť. Nie je to pravda!

Matka, ktorá nemôže prestať fajčiť, by mala dojčiť. Dokázalo sa napríklad, že dojčenie znižuje negatívny účinok cigaretového dymu na pľúca bábätka a má vynikajúce zdravotné účinky na matku i dieťa. Bolo by lepšie, keby matka nefajčila, no ak nedokáže prestať fajčiť alebo znížiť množstvo vyfajčených cigariet, potom je lepšie, aby fajčila a dojčila, akoby mala fajčiť a kŕmiť dieťa umelou výživou.

5. Dojčiaca matka by nemala piť alkohol. Nie je to pravda!

Nemalo by sa brániť matke piť rozumnú dávku alkoholu. Ako aj v prípade väčšiny liekov, veľmi málo alkoholu sa vylúči v materskom mlieku. Matka sa môže napiť malého množstva alkoholu a pokračovať v bežnom dojčení. Zákaz alkoholu je ďalším spôsobom ako zbytočne obmedzovať dojčiace matky.

6. Matka, ktorá krváca z bradavky, by nemala dojčiť. Nie je to pravda!

Aj keď krv spôsobuje, že dieťa môže viac vracať a krv sa môže objaviť v stolici, nie je to dôvod prerušenie dojčenia. Bradavky, ktoré sú bolestivé a krvácajú nie sú horšie ako bradavky, ktoré sú bolestivé, no nekrvácajú. Bolesť je problém pre matku. Žena si môže pomôcť. Požiadajte o pomoc laktyčnú poradkyňu alebo svojho lekára. Niekedy matkám krvácajú bradavky a je zjavné, že krv ide zvnútra prsníka a nie je to spojené s bolesťou. Často sa takéto krvácanie bjaví v prvých dňoch po pôrode a upraví sa za pár dní. Matka by však nemala prestať dojčiť. Ak krvácanie neprestane, treba zistiť príčinu, ale matka by mala pokračovať v dojčení.

7. Žena, ktorá podstúpila zväčšenie pŕs, by nemala dojčiť. Nie je to pravda!

Neexistuje dôkaz, že dojčenie so silikónovými implantátmi je škodlivé pre dieťa. Občas sa táto operácia vykonáva cez dvorec prsnej bradavky. Ženy takto operované majú potom problémy s tvorbou mlieka ako každá žena, ktorá má rez pri dvorci bradavky.

8. Žena, ktorá podstúpila zmenšenie pŕs, nemôže dojčiť. Nie je to pravda!

Zmenšenie prsníkov neznižuje schopnosť vytvárať mlieko. Je možné, že väčšine týchto matiek sa tvorí mlieko nadmerne a v takej situácii by žena mala najmä na začiatku viac odstriekavať. Časom sa množstvo mlieka upraví. Ak sa však zdá, že sa u matky netvorí dostatok mlieka, treba o pomoc požiadať laktačnú poradkyňu, ktorá v tejto situácii pomôže.

9. Deti narodené predčasne sa musia naučiť piť z fľaše predtým, ako začnú piť z prsníka. Nie je to pravda!

Deti narodené predčasne sú menej stresované dojčením ako pitím z fľaše. 1200 gramové dieťa či dokonca menšie môže začať piť z prsníka, len čo je stabilizované, hoci je možné, že niekoľko týždňov nebude schopné samo držať prsník. Ale môže sa o to pokúšať a matka mu pomáha, čo je dôležité pre oboch. Hmotnosť dieťaťa alebo týždeň jeho narodenia teda nemajú vplyv na pripravenosť dieťaťa sať. Oveľa dôležitejšie sú pohyby pri saní. Neexistuje teda žiadny iný dôvod dávať predčasne narodeným bábätkám fľašu v porovnaní s bábätkami narodenými načas. Keď je naozaj potrebné dokrmovať dieťa umelým mliekom, existujú spôsoby bez použitia fľaše.

10. Bábätká s rázštepom pier alebo podnebia nemôžu byť dojčené. Nie je to pravda.

Niektoré matky dojčia aj takéto deti veľmi úspešne. Bábätká s rázštepom pery zvyčajne dojčenie dobre zvládajú. Sú však bábätká s rázštepom podnebia, ktoré naozaj nie sú neschopné sať. Niet pochýb o tom, že ak sa dojčenie nevyskúša, tak dieťa určite dojčené nebude. Schopnosť dieťaťa piť z prsníka nezávisí vždy od závažnosti rázštepu. Matka by mala začať dojčiť hneď, ako je to možné. Ak matka použije fľašu, oslabuje tak schopnosť dieťaťa piť z prsníka. Ak dieťa môže piť, ale nevie sať, mala by sa použiť šálka, a nie fľaša. Kŕmenie pomocou prstov je úspešné len niekedy a zvyčajne nie u bábätiek s rázštepom pery alebo podnebia.

11. Ženy s malými prsiami produkujú menej mlieka ako tie s veľkými prsiami. Hlúposť!

12. Dojčenie neposkytuje ochranu proti otehotneniu. Nie je to pravda!

Nie je to spoľahlivá metóda, no spoľahlivá nie je žiadna. Dojčenie nie je zlou metódou na oddialenie tehotenstva a môže byť spoľahlivou ochranou hlavne počas prvých šiestich mesiacov po pôrode. Je takmer rovnako účinné ako antikoncepcia, ak má dieťa menej ako šesť mesiacov, ak matka výlučne dojčí a ešte nemala normálnu menštruáciu po pôrode. Po prvých šiestich mesiacoch je ochrana menšia, ale stále prítomná. V priemere ženy aj v druhom roku života dieťaťa majú bábätko každé dva až tri roky bez akejkoľvek umelej metódy antikoncepcie.

13. Dojčiace ženy nemôžu užívať žiadnu antikoncepciu. Nie je to pravda!

Problémom nie je vystavenie sa ženským hormónom, pretože tým je dieťa vystavené už dojčením. Dostane len o niečo viac hormónov z antikoncepcie. Niektoré ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, aj keď len progesterón, však zistia, že tvorba mlieka sa u nich znížila. Antikoncepcia obsahujúca estrogén znižuje tvorbu mlieka ešte viac. Keďže veľa žien má nadprodukciu mlieka, nemusí to predstavovať problém. V niektorých prípadoch však aj nadprodukcia spôsobí, že dieťa je nervózne a nespokojné pri dojčení. Deti totiž reagujú na silu toku mlieka a nie na to, „čo je v prsníku“. Vysadenie antikoncepcie často situáciu zlepší. Ak je to možné, dojčiace ženy by sa mali vyhýbať antikoncepcii, alebo aspoň počkať, kým dieťa nezačne prijímať aj inú potravu (zvyčajne okolo 6. mesiaca veku dieťaťa.) Vplyvom antikoncepcie sa môže tvorba mlieka značne znížiť, aj keď je bábätko staršie, preto ak ju žena musí užívať, je lepšie, ak užíva antikoncepciu len s progesterónom (bez estrogénu).

14. Dojčené bábätká potrebujú po šiestich mesiacoch iné typy mlieka. Nie je to pravda!

Materské mlieko dáva dieťaťu všetko, čo je v iných mliekach, ba aj viac. Bábätká staršie ako šesť mesiacov by mali začať prijímať tuhú stravu hlavne preto, aby sa naučili ako jesť. Tiež preto, aby mali iný zdroj železa, pretože do 7. až 9. mesiaca dieťaťa už nie je jeho obsah v materskom mlieku dostatočný. Pokiaľ je bábätko dojčené, kravské mlieko alebo umelá výživa nie sú nutné. Ak si však matka želá dávať iné mlieko po šiestich mesiacoch veku, nie je dôvod, aby dieťa nemohlo piť umelé mlieko, pokiaľ je dojčené niekoľkokrát denne a tiež dostáva širokú paletu tuhej stravy vo viac ako minimálnych dávkach. Väčšina bábätiek starších ako šesť mesiacov, ktoré nikdy predtým umelú výživu nemali, ju však kvôli inej chuti nepríjmu.

Z materiálov Jacka Newmana spracovala Katie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Taketo extra moderne vedy ma uz stvu…to je ako ze zuby si nepotrebujete cistit, oni sa uz nejako vycistia sami lebo nieje dokazane ze im cistenie az tak prospieva. Najviac ma bavi bod ze kludne supnut poldeci a nic sa nedeje… akoze uz iba ta veta: Dojciaca matka by nemala pit alkohol – nieje to pravda, je to obmedzovanie matky – staci na posudenie celeho clanku…sak niekto pil a fajcil v tehotenstve a ma zdrave dieta, ano, a niekto nema. Jest sa moze vsetko, pit viac vody az tak netreba atd atd…akonahle som niektore dni nevypila dostatok tekutin mlieko odislo.. akonahle zjem nieco nafukujuce, mame po dojceni veselo… naozaj ,,moderne“ laktacne poradenstvo. A ze v minulosti sa nic neriesilo: v minulosti boli potraviny inej kvality, vzduch inej kvality a vseobecne ludia ,,inej kvality“.

 2. Niekto si kontroverznymi clankami chce nahnat sledovanost svojej stranky. Myslim ze Dr. Jack Newman by tu Katie co toto pisala asi zazaloval keby o tomto vedel.

 3. Dojčim uz 5 mesiacov a jasne vidim ako babo reaguje na vsetko co mama zje! Dojonca mam potvrdene na sebe, ze ked menej jem, tak sa mi naozaj nestiha dotvarat dost mliecka! Pitie vody je tiez u mna primarne dolezite! Proste, co bod v clanku – to totalna blbosť pre mna! A to, ze mavam niekedy pocas dna raz viac a raz menej mliecka je u mna uz tiez fakt… Takze mamicky neberte tento clanok velmi seriozne. Moze to byt pravdou len u niektorych stastnych mamiciek!

 4. tak aj mna pobavili niektore komentare, hlavne Riankyn nazor velke prsia vela mlieka, ja mam tie lentylky a mlieka aj pre trojcata:-) nie podla velkosti prs, ale podla toho aku rozvynutu mliecnu zlazu ma zena, a to nie je moderny nazor to je fakt.Tak neviem ako to je u kraviciek ale u zien urcite neplati pravidlo velke prsia vela mliecka.

 5. Big Grins Big Grins Big Grins

  Tak niekedy ma pobavia prave prispevky na taketo clanky a potom zistujem, ze zeny na materskej zdementievaju!!!

  ad fajcenie: bolo tam napisane je lepsie fajcit a kojit ako fajcit a nekojit. Typek nepisal nic o tom ze je zdrave fajcit big green

  ad strava: hovoril o pestrej strave ak by mali deti koliky z trosku koreneneho jedla tak by v indii deti nemali bo by na kolity zhynuli.

  ad antikoncepcia: tiez naspisal ze nic nieje stopercentne.

   

  tento calanok je dobre napisany, ale vidim ze vam pri konkretnostiach v podstate unikla celkova pointa…. a to ze je dolezite dieta kojit a neprestavat a nemat strah z kazdej kraviny.

  Zaujimalo by ma ako dlho kojite deticky ked vam stihnu zaspat stavim sa ze viac ako 6 minut urcite a tiez si viem predstavit ze je to minimalne 15 ze? tak sa ani necudujem, ze spia na prsniku. a to ze ked ho odtiahnete po 10 minutach a zacne plakat je normalne hlavne preto ze jeho mozog este nespracoval fakt ze je plny. Ale po chvilku utisovania v naruci maminky by si aj odgrgol a aj stichol keby ste ho kojili tych 7 minut a on by privych 5 tahal…

 6. No tak ja neviem podla mna to nie az taka hlupost ze si mamicka da tak pol deci ved tam nieje napisane chlastat uz som to citala aj inde a ja som sice s fajcenim prestala ked som otehotnela ale ani jedna z mojich svagrin neprestala a maju zdrave deti a nervozne im tiez neboli a co sa tyka toho monotonneho zvuku to maju ozaj deti radi napriklad na drobcek velmi rad zaspava pri vysavaci nedam mu ho do postielky ani ku hlavicke proste si jednoducho doma povysavam a maly mi pri tom zaspi . V jedle sa skoro vobec neobmedzujem akurat tak pomarance nejedavam a strukoviny ked si dam raz za cas nic sa nestane kedysi take veci vobec neriesili a tu sme ja som tiez za to aby matka kojila . A bio potraviny ved kto ti dnes zaruci ze su bio ak si ich nevypestujes sama.

 7. …hej, celkom cudny clanok…asi kazda normalna dojciaca matka vie, ze vela bodov nie je pravda. Raz bol na babetku dobry clanok, ako zeny v spolupraci s nasimi a tusim ze aj ceskymi odbornikmi rozbehli „kampan“ za „zakazanie“ jednej americkej knihy u nas, v ktorej „daky“ autor mal typy na ukludnenie dietata, typu: pustite mu fen blizko hlavicky, lebo ma rado monotonny zvuk, alebo ….poriadne nim potraste, lebo mu to fajne robi na to a to…..skratka, kniha, ktora mala byt pomocou pri vychove nasich deti dostala pracovny podtitul Ako utyrat svoje dieta…tolko hroznych nezmyslov tam bolo….dnes si kazdy kto ma prostriedky moze vydat cokolvek co chce…to je chvalabohu a aj bohuzial domokracia a sloboda prejavu…je len na nas, aby sme nenechali svoje deti trpiet jedenim napr. mnou tolko zboznovaneho segedinskeho gulasu …

 8. Jeminenky,tak v tomto clanku je dost kiksov..Co sa toho alkoholu a cigariet tyka..A tiez toho,ze matka nemusi kontrolovat,co zje..To je riadna blbost,jasne ze sa zena nemusi kontrolovat,ale len v pripade,ze jej nevadi,ak ma dieta po veceroch strasne koliky a cele hodiny kvoli tomu place..Moja dcerka mala tri tyzdne,ked som akosi bez uvazenia zjedla marhulku…Dva dni a dve noci mi potom zvracala a pediatricka ma varovala,ze ak to neprestane,musime ist na umele mlieko..Nastastie to po dvoch dnoch prestalo,ale uz som vedela,ze marhule su zakazane..Kamaratka zas jedla kysle rybicky a jej syncek mal strasne koliky a velmi hnackoval..Strukoviny naduvaju aj dojcene deticky, rovnako kapustoviny a dalsie typicke plodiny..Takze mozno naozaj niektore deti znasaju akekolvek jedlo mamy v pohode,ale myslim,ze ked uz stare mamy vedeli,ze ked zena dojci,nemoze zjest vsetko,tak preco to teraz zvelicovat ako obmedzovanie dojciacej matky..Kazda dobra matka sa dobrovolne vzda toho,co ublizuje jej babatku.A este o tych rozmeroch prs…Skuste si daco zistit o dojniciach-myslim tym kravicky,co davaju mlieko..Kazdy farmar vam povie,ze najlepsie dojnice su tie,co maju pekne vyvinute velke vemeno a silne nastrieknute cievy..Nechcela som tym nikoho urazit,ale poznam baby,co maju lentilky pod kobercom a nemali mlieko..a poznam baby,co maju prsia velke a mlieka pre tri deti odrazu..Takze co sa mna tyka, nie som za myty,ale na vsetkom je cosi pravdy,tak pozor na „moderne“ nazory…

 9. Pri tom fajčení a pití alkoholu mi dobreže oči nevypadli. Ja som prestala fajčiť keď som otehotnela a teraz kojím už 8m bez cigarety. Motiváciou bolo moje dieťa a veru s takýmto článkom ako je tento by som neprestala. A s tým jedením tiež nie je pravda, čo sa mi potvrdilo pri oboch deťoch- bola to zmrzlina a oni pokašlievali zo dva dni. Takisto to bolo pri kyslých rybách, malá mi bola taká vyhádzaná ako keby dostala osýpky.

 10. Ten clanok dava zmysel- nepoucuje, ale uistuje o schopnosti zistit co je dobre pre dojciacu matku aj dieta a potrebu patrat po pricinach problemov s bruskom aj mimo vplyvu matkinej stravy a nielen sa obvinovat z toho co jem. Pretoze s najvacsou pravdepodobnostou chyby nie su vzdy v jedalnicku matky. Ak sa budem drzat nejakeho zoznamu potravin ktore by som mala vylucit, tak sa budem stresovat, ci dokonca samu seba podvyzivovat. Platnost takeho zoznamu urcite nemoze byt vacsia ako platnost vyvazenej stravy ktoru si urcim sama, cize individualny zoznam ano. Ale urcovat dopredu co ma a nema matka jest moze ist podla mna aj s papierom rovno do kosa. Myslim si, ze matka a dieta si instinktivne urcia ktore potraviny su ziaduce, a tiez zistia ktore im nevyhovuju. Iste je lepsie ak je dieta vystavene skale potravin cez MM, nez ked je ‚chranene‘ a limitovane nejakym plosnym zoznamom, lebo takto si nevytvori ziadnu toleranciu na potraviny.

 11. No neviem kto je ten Jack Newman,ale zjavne by s nim nesuhlasila vacsina lekarov. Aspon vidno ze kolko „odpornikov“ tolko nazorov. Suhlasim s Bety. Ak sa clovek neobmedzi kvoli dietatku tak potom uz kvoli nicomu a nikomu. Je to aj pre zeny dobra skuska sebaovladania. A vsetko robim v takej miere v akej si myslim ze je to rozumne. Lebo treba priznat, ze aj lekarska veda napreduje a „to co je dobre“ sa po par rokoch zmeni a zrazu to bude naopak.

 12. ahoj mrkva,

  moja mala bola presne taky pripad, prve dva mesiace som kojila kazdych 20 minut, zaspavala na prsniku, mala som pocit, ze kojim v podstate v kuse… treba vydrzat a stale prikladat, ked si pyta, babo vie, kolko potrebuje a tebe sa tvorba mlieka tomu prisposobi… mala ma 18 mesiacov a keby som nebola zasa tehotna, tak ju este stale kojim, kojla som vyse 16 mesiacov, to babo si postupne tie intervaly natiahne, nebude pytat tak casto a nauci sa spavat aj mimo, nie len na prsniku, neboj smile treba fakt len vydrzat a prisposobit sa babetku smile drzim vam palce

 13. Poprosím Vás o radu…..mne bábätko /20 dní/ pri dojčení zaspáva, takže je „neustále nalepené na prsníku“, lebo o chvíľu sa zobudí a plače…Dokrmila som Bebou a vytiahol si dalších 60 ml…Dokrmujem už dva dni, vždy najskvôr dám svoje a až potom umelé mlieko, dosť ma to trápi lebo by som chcela kojiť čo najdlhšie len neviem čo mám robiť. Za odpovede Vám ďakujem.

 14. No, aj mne sa to zda dost pritiahnute za vlasy, hlavne s tym alkoholom a fajcenim. A treba si asi rozmysliet aj to, co zena zje. Ja som si pred par dnami dala tgrochu arasidov a moja dcerka mala tri dni cervenu ritku jak paprika a o stolici ani nehovorim. Nestihala som menit plienky. Este mi tam chybalo nieco v zmysle – „ked dieta zacne plakat, treba ho nechat, vsak ono prestane.“

 15. Hallo, tak toto je co za odporucanie, akoze mozem pit a fajcit. rodicovstvo je aj o odriekani a ked matka nevie prestat napr. fajcit, tak prave pocas tehotenstva a kojenia to dokaze, lebo mysli na to male mrna. ked sa budu prezentovat taketo nazory, tak mamickam so slabou volou v motivacii nepomozete. fakt poznam vela fajciarskych pripadov, ktore prestat vedeli, KED MUSELI….ale stymto clankom by veru neprestali…..ja si rozhodne davam pozor aj na stravu-bio potraviny, ziadne chipsy a pod a problem s tym nemam, treba mat volu a ide to-a byt trosku na seba aj prisnejsi

 16. Tak bod 4 a 5 ,sa mi nezdaju,a to ze je lepsie kojit aj ked matka fajci,ako dat umele,neni urcite normalne. A o 12 bode ani nehovorim,ja som chodiaci priklad toho,ze dojcenie neni antikoncepcia! to je skor mytus.

Pridaj komentár