Novorodenec nezje slona

Mária Kopčíková 1

„Moje dieťa sa dojčí veľmi často. Asi nemám dosť mlieka .. to predsa nie je normálne, aby to dieťa jedlo „stále“!“

Dookola o tom hovoríme a píšeme, no otázky rodičov a ich pochybnosti sa neustále opakujú. Konkrétne ohľadne otázky, či má žena dosť mlieka a či dieťa nemôže byť hladné, keď sa chce stále/často/dlho dojčiť.

Shutterstock

Odpovede na tieto otázky potrebujú najmä čerství prvorodičia.

Koľko pojme žalúdok novorodenca?

S budúcimi maminami sa na kurzoch stretávam mnohé roky a ich predstava o tom, koľko je normálna „kŕmna dávka“ novorodenca, sa veľmi nemení: „Veď asi tak deci až dve? Veď toľko, ako sa zmestí do fľašky, nie?“

Nuž nie. Ani deci, ani fľaša – to nie je norma.

Od čerešne po vajce

Žalúdok novorodenca je maličký, asi ako čerešňa. Preto v prvých dňoch pojme len malý objem tekutiny (2 – 15 ml) a preto novorodeniatka papajú veľmi často. Žalúdok sa pomaly zväčšuje, až po prvom mesiaci má veľkosť asi ako slepačie vajce.

Dieťatko potom, ako spapá tento malý objem, sladko zaspí na vašom hrudníku, vnímajúc vašu vôňu a tlkot vášho srdca.

Ak by ste po chvíli chceli dieťatko preložiť napr. do postieľky či kolísky a ísť sa sama najesť, dieťatko sa pravdepodobne preberie a začne opäť prejavovať známky hladu. Bude si prsty či pästičky pchať do úst a začne mierne mliaskať.

Jeho maličký žalúdok začal tráviť to malé množstvo kolostra, ktoré dieťa predtým dostalo a ono začalo byť opäť hladné. Novorodenec skrátka bude jesť veľmi často.

Toto je normálne fungovanie novorodenca

Dieťatko môže papať 40 minút, potom na 30 minút zaspí, znova sa preberie a papá ďalších 20 minút a potom znova zaspí. Toto je normálne fungovanie novorodenca – nečakajte, že sa spôsobne naje za 10 minút a potom bude tri hodiny spať.

To, že nebudete dieťa obmedzovať v tom, ako často bude na prsníku a necháte ho piť, kedy bude chcieť, je najlepšia cesta k rozbehnutiu dostatočnej tvorby mlieka.

Veľkosť žalúdka novorodenca, zdroj: babiesfirstlactation.wordpress.com

Čo by sme mali sledovať, aby sme vedeli, že naše dieťa má dosť mlieka?

Rodičia sú často zmätení (a veľmi často ich dôveru podkopú staré mamy, ktoré svoje deti nedojčili vôbec, resp. krátko a majú v pamäti úplne iné odporúčania pre dojčenia, trojhodinové intervaly a podobné veci) z vysokej frekvencie dojčenia a „bezrežimovosti novorodeniatka.“

Často úplne zbytočne zvolia dokrmovanie dieťaťa umelým mliekom.

Najčastejšie mystifikačné vety, ktoré počúvam:

  • „To dieťa musí byť hladné, keď plače.“
  • „Nie som si istá, či mám dosť mlieka, to dieťa si stále saje ručičky a stále by bolo na prsníku.“
  • „Veď jedlo len pred hodinou, tak by nemalo byť hladné. Prečo zase pýta jesť?“

Aby ste sa uistili, že čo sa týka príjmu mlieka, je všetko OK, treba sledovať:

– dojčenie samotné, treba mať istotu, že máte dobrú techniku dojčenia, že sa dieťa dobre dojčí a vidíte “pauzu v brade,”

– a tiež počet pomočených a pokakaných plienok.

Na to, aby ste vedeli, že dieťatko je v pohode, nemusíte robiť žiadnu skúšku dojčenia!

Veríme, že pochopenie limitu objemu žalúdka bábätka po narodení pomôže zmierniť obavy rodičov o prospievanie dieťatka. 

Verte sebe, svojmu telo a svojmu dieťaťu. Vaše materské telo je pripravené postarať sa o vaše dieťa, dať mu dostatočnú výživu a dieťa je zase pripravené a reflexne vybavené na to, aby vedelo, čo má robiť, ako sa k mliečku na prsníku dostať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den prajem chcem sa informovat mame doma novorodenca a hmotnu vahu mal 2.60 a teraz po 2 tyždnich ma menej a stale ma menej a mlieko pije normalne ako každe prosim nejak poradte Dakujem

Pridaj komentár