VýživaDojčenie a mlieko

Koľko mliečka vlastne vypije?

 Dagmar Mozolová, redakcia   13.03.2021   13

  • Koľko vypije? – pýta sa lekárka mamičky v ambulancii.
  • 150, - znie odpoveď.
  • Áno, to je dobre. Ty si fešák,- chváli doktorka chlapčeka.

A moje vypije koľko? pýtam sa v duchu. Ako to mám odmerať? Ako viem, či vypilo bábätko dosť na to, aby dobre rástlo? Je smerodajné to, ako priberá? Alebo či je spokojné a neplače? A ak niektorá mamička nemôže dojčiť, ale má dostatok mlieka, stačí bábätku, keď si ho bude odstriekavať a podávať z fľaše?

Stačí materské mlieko v lete, alebo mám dať dieťatku vodu od smädu? A keď chce ešte mlieko po príkrme, môžem mu ho ponúknuť?

shutterstock

 

Na otázky odpovedá MUDr. Katarína Babinská, PhD., odborníčka na výživu.

Množstvo vypitého materského mliečka sa nedá odmerať. Môže byť dieťatko, ktoré je dojčené, podvyživené?

Bábätko zvyčajne vypije také množstvo materského mlieka, aby sa cítilo sýte. Dôležitejšie než meranie množstva vypitého mlieka, je sledovanie, ako dieťa priberá. Ak je prírastok na hmotnosti primeraný, znamená to, že papá dosť. Niekedy, keď je priberanie pomalšie, alebo sa nám zdá, že dieťa pije akosi krátko, máme prirodzenú obavu, či nepapá primálo. Množstvo vypitého mlieka možno zistiť odvážením dieťaťa pred a po dojčení.

Pokiaľ má mamička dostatok materského mlieka, v prvom polroku poskytuje dieťaťu všetky látky, ktoré potrebuje pre rast a vývin. Dieťatku okrem mlieka nepodávame iné potraviny, dopĺňa sa iba vitamín D vo forme kvapiek. Podvýživa hrozí, ak sa tvorí materského mliečka málo, dieťa však spravidla signalizuje, že je hladné a prejaví sa aj nedostatočné priberanie. Riziko nedostatočnej výživy je u chorých detičiek (reflux, hnačkové ochorenie a pod.), alebo u detí, ktoré veľmi slabo papajú. Po 6. mesiaci prichádza čas zaraďovať do výživy plne dojčeného dieťaťa už i príkrmy (nedojčené dieťa po ukončenom 4. mesiaci).

V istom veku dieťatko začne menej priberať a mnohé mamičky si myslia, že je preto čas prejsť na umelé mlieko...

V prvých troch mesiacoch priberie dieťa priemerne 200 g za týždeň. Týždenné prírastky na hmotnosti však postupne klesajú – v druhom štvrťroku približne na 150 g za týždeň. Ak dieťatko od 4. mesiaca odrazu priberá menej, neznamená to, že materské mliečko už nestačí a treba začať dokrmovať. Pokračujeme naďalej vo výlučnom dojčení . V treťom štvrťroku by malo dieťa pribrať 100g, a v poslednom priemerne 75 g za týždeň.

Niektoré mamičky majú problémy s prisatím dieťatka, môžu si však mliečko odstriekať a podávať z fľaše. Čo radíte v takýchto prípadoch?

Materské mlieko je pre dieťa ideálnou potravinou. Ak bábätko z akéhokoľvek dôvodu nemôže byť dojčené, je veľmi dobre, ak dostáva odstriekané materské mlieko z fľašky. Pri odstriekavaní a manipulácii s mliekom treba dodržať prísnu hygienu. Prebytok materského mlieka možno 3-5 dní uchovávať v chladničke alebo zmraziť – ihneď po odstriekaní. Mlieko neskôr ohrejeme na izbovú teplotu a podávame dieťatku.

Treba do 6. mesiacov podávať dieťatku aj iné tekutiny (napr. v lete)?

Plne dojčené dieťa nepotrebuje dostávať nápoje. Materské mliečko ho zasýti a pokryje aj potrebu tekutín. Ak máme dojem, že dieťatko je smädné, ponúkneme mu materské mliečko i mimo bežného času dojčenia. Výnimkou sú extrémne horúce letné dni, kedy je vhodné zvýšené straty tekutín dopĺňať aj vo forme nápojov, najlepšie dojčenskej vody, prípadne čajíka.

Mnohé (staršie) bábätká sa aj po príkrme dožadujú ešte materského mliečka.

Ak má dieťa chuť napiť sa materského mlieka ešte aj po príkrme, je to v poriadku, treba mu ho dopriať. Je možné, že mliečko pije kvôli smädu, môže to byť aj pre jeho lahodnú chuť. Niektoré deti cítia pri prsníku psychickú pohodu a istotu a aj to býva dôvod, prečo lipnú na dojčení. Materské mliečko je pre dieťatko cennou potravinou a môže ho piť aj vo väčšom množstve, je však dôležité, aby to nebolo na úkor pestrosti stravy.

Kedy už nemá z hľadiska výživy dojčenie pre dieťatko význam?

Materské mlieko je pre zdravie dieťaťa dôležité najmä v prvom polroku života. Väčšinou sa deti odstavujú medzi prvým a druhým rokom. Ak má mamička dostatok mlieka a chuť ďalej dojčiť, môže pokojne pokračovať. Materské mlieko je stále potravinou „šitou na mieru pre ľudské mláďa“. Obsahuje všetky potrebné živiny (pokiaľ sa matka správne stravuje). Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé - ak je možnosť voľby medzi materským a umelým mliekom, materské mlieko je dobrou voľbou. Dojčiť väčšie dieťa ďalej alebo nedojčiť – o tom by sa mala rozhodovať najmä mamička. V prípade, že sa rozhodne pre dojčenie, mala by pamätať na to, že dojčenie je pre materský organizmus istou záťažou. Spája sa s rizikom zvýšených strát živín na tvorbu materského mlieka a následných problémov, ako osteoporóza, anémia, kazivosť zubov. Pre dieťa je dôležité, aby malo zdravú mamu a pre zachovanie dobrého zdravia matky je nevyhnutné kvalitná výživa, zvážiť možno aj užívanie doplnkov výživy.

Články o zavádzaní príkrmov do stravy dieťatka:

Papáme v 7. mesiaci (nedojčené deti v 5. mesiaci)

Papáme v 8. mesiaci (nedojčené deti v 6.mesiaci)

Papáme v 9. mesiaci (nedojčené deti v 7. mesiaci)

Papáme v 10. mesiaci (nedojčené deti v 8. mesiaci)

Papáme v 11. a 12. mesiaci (nedojčené deti od 8. do 12. mesiaca)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
ZenaLena napísané 23.11.2018 17:34

Stáva sa to, pravdepodobne budeš musieť prikrmiť umelým mliekom, ale v dnšenej dobe to nie je už žiadny problém smile

Katarína napísané 22.11.2018 18:02

No ja mam ten problem ze moj vypije, ale cim dalej tym viac a ja mam problem s mliekom... Nie je ho proste dostatok.

Katka285 napísané 25.11.2018 17:27

Skus Sunar premium, ma super zlozenie. Ja som ho davala dcerke od zaciatku, nemala som mlieko vobec :-(

Stena Consulting (Tibor Martinek) napísané 30.04.2014 08:07

Mam niekolko namietok voci urcitym odporucaniam dr. Babinskej. urcite je svedomita a dobra pediatricka, ale ako som upozornil UNICEF Slovakia, prezidenta Sleovenskej Lekarskej spolocnosti, predsedu Slovenskej pediatrickej spolocnosti a riaditela Detkskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. ze zial poradenstvo pediatrov je nadstatndarne ovplivnene vyrobcami umeleho mlieka a dokonca tzv dojceneckej vody. Mnoho zkreslenych informacii vychadza z popredneho vyucovacieho centra Lekarskej fakulty Komenskeho univerzity v Bratislave, z 2 detskej kliniky. Staci s apozriet na ich spoznorov konferencii, ktore klinika organizuje. Finacna podpora zda sa, ze prinasa svoje vysledky.

Pani dr. Babinska stravila pred niekolkymi rokmi studijny pobyt v poprednej kanadskej detskej nemocnici a urcite mala moznost navstivit nejaky supermarket alebo lekaren. Urcite sa nestretla s balenou dojceneckou vodou. Rafinovane doporucenie dojceneckej vody dojcenemu dietatu nema ziadny medicinsky vyznam. (ked uz, staci aj prevarena voda z vodovodu a neskor ochladena). Podla doporucenia americkeho uradu pre zdravie zien pri MZ: "Even in hot climates, breastfed infants do not need water or juice." "Ani v horucich klimach dojcene deti nepotrebuju vodu a dzuz" V USA, tak ako v Kanade balena dojcenecka voda sa nepredava a vyrobcovia balenych vod ni su prepojeny na pediatricke konferencie, kongresy a odborne sympozia. Podla poradenstva staci trocha castejsie dojcit pocas hurucav.

 

Pani dr. Babinska negativne boduje v poradenstve: "Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé"

Nezavisla odborna literatura jednohlasne doporucuje zavedenie kravskeho mlieka po prvom roku, ak mamicka prestala dojcit. Doporucuje sa zaviest podavania plnotucneho mlieka. V pripade alergie na kravske mlieko, je nutne sa poradit z pediatrom na doporucenie sojoveho mlieka.

Preco Dr. Babinska spomina umele mlieko. Nad standarna investicia vyrobcami umeleho mlieka (Nutricia, Nestle, Sunar, atd.) do pediatrickych konferencii, kongresov a edukacnych sympozii musi may komercny navrat. Zial, pediatria takto dnes funguje na Slovensku, nieco za nieco a popredny odbornici stracaju eticke rozhodovanie bez konfliktu zaujmov. A clenovia vyboru Slovenskej pediatrickej spolocnosti spia s cistym svedomim, tak isto predtavidelia UNICEF pre Baby Friendly Hospitals a predseda Narodneho programu na podporu dojcenia pri MZSR.

Madari maju jeden dobry vyraz: "Penz bezsel, kutya ugat". Teda, peniaze rozpravaju a psy stekaju.

 

Je to smutne, tie umele mlieka nie su lacne na slovenske prijmy. Preto dojcacie mamicky musia byt aj trocha vigilantne. Dobry pediater poradi podla svedomia a podla znalosti odbornej medicinskej literature, ktoru publikovali bez konfliknychzaujmov. Vo vecsine pripadoch doporucenie dokumentov WHO/UNICEF moze byt presvedcive.

dada napísané 09.03.2014 10:49

Moje dieta prejavovalo silny zaujem o nas obsah tanierov od 4 mesiaca. Sliny mu tiekli ako psikovi. Napriek doporuceniam vylucne dojcit do 6-eho mesica, pocuvala som svoje dieta a zaradila zeleninove a neskor maskove pyre a kase, po ktorych sa len tak zaprasilo medzi dojcenim. Samozrejme, lekarka krcila nosom, ale mna to nepresvedcilo. Sranda je, ze nedavny vyskum v UK hovori, ze 4 mesiace je zlomovy bod, kedy vylucne dojcenie detom nestaci. Takze vo vsetkom pocuvajte seba.

jahodocka napísané 14.09.2007 14:45

TAK MI SME MALI TEN PROBLEM...MALI KIKI MA 3 MESIACE.V PRVE2 MESIACE PRIBERAL 1KG ZA MESIAC V TOMTO 3MESIACI PRIBRAL LEN 400G.NEVIEM CI MAM DOST MLIECKA,ALE MALI KIKI KED SA NAPAPKA TAK JA MLIECKO ESTE ODSTRIEKAM....??PORADITE V COM MOZE BYT TO,ZE TAK MALO PRIBRAL...

Zuzana napísané 12.06.2007 21:18

Mam 11.mesacnu dceru a kojim ju rano, poobede, ked prideme domov z jasli (cca 16.30) a vecer pred spanim. V noci sa este stale budi, cize kojime aj vtedy. Je to vycerpavajuce, nakolko som nastupila do prace ked dcerka mala 6.mesiacov. Skusala som jej sem tam ponuknut umele mlieko, nutrilon, bebu, sunar, ale nic z toho nechcela. Aj teraz, ked uz papa, nechce ziadne umele mlieko, len materske. Taktiez odmieta vecer akukolvek mliecnu, ci nemliecnu kasu, ani obilninovu, ani ryzovu. Bud papa zemiaky alebo cestoviny, aby sa vecer zasytila. Neviete mi poradit? Chcela by som ju pomaly prestat kojit.

levica napísané 02.06.2007 10:21

To mi luto, ze mala mala taku silnu reakciu. Posielam len taky kratky vypocet, obsahu zeleza v potravinach co som narychlo nasla na nete. Ak najdes nieco nove, urcite sem daj nejake odkazy. mYslim, ze aj na diskusiach na babetko toho bolo dost, len nemam cas sa v tom teraz hrabat. Este viem, ze dobre zdroje pre take male babo, ako mas ty, su susene slivky, susene brusnice, cucoriedky (cerstve), cervena repa. Susene ovocie namocit na niekolko hodin, pomliet a podavat

Drzim palce.

ZDROJE ŽELEZA

Potravina - obsah železa

(mg/100g)

 

Mlieko, vajcia

Slepačí žľtok 7,2

Kravské a kozie mlieko 0,1

 

Mäso, hydina, ryby

Hovädzie chudé 4,1

Slepačie stehno 2,5

Kapor 1,1

Treska 0,4

 

Zelenina

Pažítka 8,9

Petržlenová vnať 5,0

Špenát 3,4

Zemiaky 1,0

Biela kapusta 0,9

 

Ovocie a orechy

Mak 17,3

Lieskové orechy 13,7

Banány 1,7

Čierne ríbezle 1,4

Jablká 0,7

 

Cereálie a strukoviny

Šošovica 14,7

Pšeničné kĺíčky 8,6

Lúpaná ryža 7,9

Hrach 6,3

Celozrnná pšeničná múka 3,0

Jana Ratajová napísané 01.06.2007 14:43

Levica, vďaka za fakty, musím ďalej hľadať, lebo malá sa celá vysypala, pravdepod. je to s tých kvapiek železa, lebo nové potraviny v čase choroby nezavádzam.Lekárka naordinovala Fenistil a vysadiť železo.Musím si doštudovať všetko o prírodných zdrojoch železa a jeho vstrebávaní z MM. Podľa hesla: Čo si nenaštuduješ, nevieš.

levica napísané 31.05.2007 21:48

Janka, k tomuto prilozim zopar faktov z knizky o kojeni od americkeho pediatra W. Searsa. Hlupe je, ze rozne knihy prinasaju rozne nazory, ale to je zivot. Drzala by som sa vsak nazorov niekoho, kto sa tejto teme skutocne venuje a nie je len doktor, ktory vie vseobecne informacie o kojeni. Nepredpokladam, ze tvoja doktorka venuje hodiny studiu o kojeni a materskom mlieckui. Zda sa mi, ze teda spravne informacie si mamicka musi ziskat sama a casto su v rozpore s klasickymi lekarskymi radami. ALe posud sama:"ziadna tovaren nedokaze vyrobit mineraly a vitaminy tak dobre ako matka sama. Na papieri moze vyzerat profil materskeho mlieka a umeleho mlieka rovnako - alebo sa moze dokonca zdat, ze umele mlieko moze moze obsahovat viac vyzivnych latok.. to vsak moze zavadzat. Vyzivne latky, ktore vyraba matka su lepsie, lebo su lepsie vyuzitelne. ...Tri dolezite mineraly, kalcium, fosfor a zelezo sa nachadzaju v mensich mnozstvach ..... ale maju vysoku biovyuzitelnost. Napriklad dieta dokaze absorbovat 50 az 80% percent zeleza s materskeho mlieka. S umeleho mlieka (pozn. levice : alebo z ineho umeleho zdroja) dokaze dieta absorbovat iba 4 %... a spracovavanie takehoto zeleza prinasa aj svoju metabolicku cenu - nevyzrety traviaci sysem sa musi zbavovat nadbytku... moze sposobit zazivacie tazkosti, znemozni mnozenie dobrych bakterii v zaludku a umoznuje mnozenie neziaducich bakterii... atd atd. Tak si vyber. Ja by som do nej zelezo nepchala, ale verim, ze je tazko sa rozhodnut.

Jana Ratajová napísané 31.05.2007 13:46

Tiež som zástankyňou dojčenia. Syna som dojčila 13 mes., po narodení mal síce žltačku, následne zlý krvný obraz a pečeň. testy, 4 mesiace bral železo a všeličo iné. Bola som rada, že má MM, myslím, že sa pozviechal aj vďaka nemu. Pri 2. tehotenstve som poctivo brala železo. Dcéra sa narodila v termíne - 4,20kg. Do pol roka kojená, potom príkrmy. Išlo to 1. mesiac slabšie, mliečko jej bolo milšie. Teraz má 7 mesiacov, dostala vysoké horúčky, začali hľadať príčinu, lebo navonok vyzerala o.k. Bola to viróza. Urobili jej krvný obraz a má nízke hodnoty červených krviniek. Vraj trpí nedostatkom železa. Tak teda neviem, ako je to so železom v MM. Ja sa stravujem normálne.4 razy týždenne si dám kúsok mäsa, obľubujem zeleninu, ovocie. Len vitamínové doplnky som nebrala žiadne. Bola chyba v tom? Kávu pijem slabú s mliekom .(1-2 šálky denne) Teraz do malej musím pchať železo 3-krát denne 12 kvapiek a dostáva injekcie B 12-tky. Veľmi ma to nepotešilo.

levica napísané 31.05.2007 13:03

Clanocek je v celku fajn pozitivny k dojceniu, neda mi vsak nereagovat na posledny odstavec:

 

"Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé" ..... aj umele mlieko je len kravske mlieko, prisposobene a s pridavkom umelych vitaminov. Takze materske mlieko je ta najlepsie volba, nie len dobra volba.

 

"V prípade, že sa rozhodne pre dojčenie, mala by pamätať na to, že dojčenie je pre materský organizmus istou záťažou. Spája sa s rizikom zvýšených strát živín na tvorbu materského mlieka a následných problémov, ako osteoporóza, anémia, kazivosť zubov. Pre dieťa je dôležité, aby malo zdravú mamu a pre zachovanie dobrého zdravia matky je nevyhnutné kvalitná výživa, zvážiť možno aj užívanie doplnkov výživy" ............. a tento vyrok by si zasluzil cierny bod. Podla mna nepriamo nabada matky aby uz v neskorsom veku dietata nekojili a vyvolava strach, ze to ich organizmu skodi. Preboha, kde to zijeme? Materstvo a kojene je uplne prirodzene, organizmus matky je na to prisposobeny. Prestanme uz strast matky, ze im vypadnu zuby a radsej nech im daju kravske mlieko. Kravske mlieko je pre teliatko a vase dieta moze kludne pockat kym bude pit toto mlieko. Materske mlieko ma presne to co mam mat.

jana napísané 08.03.2014 08:09

Levica, nie je to tak uplne. Mozno ked mas jedno dieta. Ale ked mas 4-5 deti po sebe a kontinualne 10 a viac rokov kojis, necha to na teba stopy. Hovorim z vlastnej skusenosit.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
ZenaLena napísané 23.11.2018 17:34

Stáva sa to, pravdepodobne budeš musieť prikrmiť umelým mliekom, ale v dnšenej dobe to nie je už žiadny problém smile

Katarína napísané 22.11.2018 18:02

No ja mam ten problem ze moj vypije, ale cim dalej tym viac a ja mam problem s mliekom... Nie je ho proste dostatok.

Katka285 napísané 25.11.2018 17:27

Skus Sunar premium, ma super zlozenie. Ja som ho davala dcerke od zaciatku, nemala som mlieko vobec :-(

Stena Consulting (Tibor Martinek) napísané 30.04.2014 08:07

Mam niekolko namietok voci urcitym odporucaniam dr. Babinskej. urcite je svedomita a dobra pediatricka, ale ako som upozornil UNICEF Slovakia, prezidenta Sleovenskej Lekarskej spolocnosti, predsedu Slovenskej pediatrickej spolocnosti a riaditela Detkskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. ze zial poradenstvo pediatrov je nadstatndarne ovplivnene vyrobcami umeleho mlieka a dokonca tzv dojceneckej vody. Mnoho zkreslenych informacii vychadza z popredneho vyucovacieho centra Lekarskej fakulty Komenskeho univerzity v Bratislave, z 2 detskej kliniky. Staci s apozriet na ich spoznorov konferencii, ktore klinika organizuje. Finacna podpora zda sa, ze prinasa svoje vysledky.

Pani dr. Babinska stravila pred niekolkymi rokmi studijny pobyt v poprednej kanadskej detskej nemocnici a urcite mala moznost navstivit nejaky supermarket alebo lekaren. Urcite sa nestretla s balenou dojceneckou vodou. Rafinovane doporucenie dojceneckej vody dojcenemu dietatu nema ziadny medicinsky vyznam. (ked uz, staci aj prevarena voda z vodovodu a neskor ochladena). Podla doporucenia americkeho uradu pre zdravie zien pri MZ: "Even in hot climates, breastfed infants do not need water or juice." "Ani v horucich klimach dojcene deti nepotrebuju vodu a dzuz" V USA, tak ako v Kanade balena dojcenecka voda sa nepredava a vyrobcovia balenych vod ni su prepojeny na pediatricke konferencie, kongresy a odborne sympozia. Podla poradenstva staci trocha castejsie dojcit pocas hurucav.

 

Pani dr. Babinska negativne boduje v poradenstve: "Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé"

Nezavisla odborna literatura jednohlasne doporucuje zavedenie kravskeho mlieka po prvom roku, ak mamicka prestala dojcit. Doporucuje sa zaviest podavania plnotucneho mlieka. V pripade alergie na kravske mlieko, je nutne sa poradit z pediatrom na doporucenie sojoveho mlieka.

Preco Dr. Babinska spomina umele mlieko. Nad standarna investicia vyrobcami umeleho mlieka (Nutricia, Nestle, Sunar, atd.) do pediatrickych konferencii, kongresov a edukacnych sympozii musi may komercny navrat. Zial, pediatria takto dnes funguje na Slovensku, nieco za nieco a popredny odbornici stracaju eticke rozhodovanie bez konfliktu zaujmov. A clenovia vyboru Slovenskej pediatrickej spolocnosti spia s cistym svedomim, tak isto predtavidelia UNICEF pre Baby Friendly Hospitals a predseda Narodneho programu na podporu dojcenia pri MZSR.

Madari maju jeden dobry vyraz: "Penz bezsel, kutya ugat". Teda, peniaze rozpravaju a psy stekaju.

 

Je to smutne, tie umele mlieka nie su lacne na slovenske prijmy. Preto dojcacie mamicky musia byt aj trocha vigilantne. Dobry pediater poradi podla svedomia a podla znalosti odbornej medicinskej literature, ktoru publikovali bez konfliknychzaujmov. Vo vecsine pripadoch doporucenie dokumentov WHO/UNICEF moze byt presvedcive.

dada napísané 09.03.2014 10:49

Moje dieta prejavovalo silny zaujem o nas obsah tanierov od 4 mesiaca. Sliny mu tiekli ako psikovi. Napriek doporuceniam vylucne dojcit do 6-eho mesica, pocuvala som svoje dieta a zaradila zeleninove a neskor maskove pyre a kase, po ktorych sa len tak zaprasilo medzi dojcenim. Samozrejme, lekarka krcila nosom, ale mna to nepresvedcilo. Sranda je, ze nedavny vyskum v UK hovori, ze 4 mesiace je zlomovy bod, kedy vylucne dojcenie detom nestaci. Takze vo vsetkom pocuvajte seba.

jahodocka napísané 14.09.2007 14:45

TAK MI SME MALI TEN PROBLEM...MALI KIKI MA 3 MESIACE.V PRVE2 MESIACE PRIBERAL 1KG ZA MESIAC V TOMTO 3MESIACI PRIBRAL LEN 400G.NEVIEM CI MAM DOST MLIECKA,ALE MALI KIKI KED SA NAPAPKA TAK JA MLIECKO ESTE ODSTRIEKAM....??PORADITE V COM MOZE BYT TO,ZE TAK MALO PRIBRAL...

Zuzana napísané 12.06.2007 21:18

Mam 11.mesacnu dceru a kojim ju rano, poobede, ked prideme domov z jasli (cca 16.30) a vecer pred spanim. V noci sa este stale budi, cize kojime aj vtedy. Je to vycerpavajuce, nakolko som nastupila do prace ked dcerka mala 6.mesiacov. Skusala som jej sem tam ponuknut umele mlieko, nutrilon, bebu, sunar, ale nic z toho nechcela. Aj teraz, ked uz papa, nechce ziadne umele mlieko, len materske. Taktiez odmieta vecer akukolvek mliecnu, ci nemliecnu kasu, ani obilninovu, ani ryzovu. Bud papa zemiaky alebo cestoviny, aby sa vecer zasytila. Neviete mi poradit? Chcela by som ju pomaly prestat kojit.

levica napísané 02.06.2007 10:21

To mi luto, ze mala mala taku silnu reakciu. Posielam len taky kratky vypocet, obsahu zeleza v potravinach co som narychlo nasla na nete. Ak najdes nieco nove, urcite sem daj nejake odkazy. mYslim, ze aj na diskusiach na babetko toho bolo dost, len nemam cas sa v tom teraz hrabat. Este viem, ze dobre zdroje pre take male babo, ako mas ty, su susene slivky, susene brusnice, cucoriedky (cerstve), cervena repa. Susene ovocie namocit na niekolko hodin, pomliet a podavat

Drzim palce.

ZDROJE ŽELEZA

Potravina - obsah železa

(mg/100g)

 

Mlieko, vajcia

Slepačí žľtok 7,2

Kravské a kozie mlieko 0,1

 

Mäso, hydina, ryby

Hovädzie chudé 4,1

Slepačie stehno 2,5

Kapor 1,1

Treska 0,4

 

Zelenina

Pažítka 8,9

Petržlenová vnať 5,0

Špenát 3,4

Zemiaky 1,0

Biela kapusta 0,9

 

Ovocie a orechy

Mak 17,3

Lieskové orechy 13,7

Banány 1,7

Čierne ríbezle 1,4

Jablká 0,7

 

Cereálie a strukoviny

Šošovica 14,7

Pšeničné kĺíčky 8,6

Lúpaná ryža 7,9

Hrach 6,3

Celozrnná pšeničná múka 3,0

Jana Ratajová napísané 01.06.2007 14:43

Levica, vďaka za fakty, musím ďalej hľadať, lebo malá sa celá vysypala, pravdepod. je to s tých kvapiek železa, lebo nové potraviny v čase choroby nezavádzam.Lekárka naordinovala Fenistil a vysadiť železo.Musím si doštudovať všetko o prírodných zdrojoch železa a jeho vstrebávaní z MM. Podľa hesla: Čo si nenaštuduješ, nevieš.

levica napísané 31.05.2007 21:48

Janka, k tomuto prilozim zopar faktov z knizky o kojeni od americkeho pediatra W. Searsa. Hlupe je, ze rozne knihy prinasaju rozne nazory, ale to je zivot. Drzala by som sa vsak nazorov niekoho, kto sa tejto teme skutocne venuje a nie je len doktor, ktory vie vseobecne informacie o kojeni. Nepredpokladam, ze tvoja doktorka venuje hodiny studiu o kojeni a materskom mlieckui. Zda sa mi, ze teda spravne informacie si mamicka musi ziskat sama a casto su v rozpore s klasickymi lekarskymi radami. ALe posud sama:"ziadna tovaren nedokaze vyrobit mineraly a vitaminy tak dobre ako matka sama. Na papieri moze vyzerat profil materskeho mlieka a umeleho mlieka rovnako - alebo sa moze dokonca zdat, ze umele mlieko moze moze obsahovat viac vyzivnych latok.. to vsak moze zavadzat. Vyzivne latky, ktore vyraba matka su lepsie, lebo su lepsie vyuzitelne. ...Tri dolezite mineraly, kalcium, fosfor a zelezo sa nachadzaju v mensich mnozstvach ..... ale maju vysoku biovyuzitelnost. Napriklad dieta dokaze absorbovat 50 az 80% percent zeleza s materskeho mlieka. S umeleho mlieka (pozn. levice : alebo z ineho umeleho zdroja) dokaze dieta absorbovat iba 4 %... a spracovavanie takehoto zeleza prinasa aj svoju metabolicku cenu - nevyzrety traviaci sysem sa musi zbavovat nadbytku... moze sposobit zazivacie tazkosti, znemozni mnozenie dobrych bakterii v zaludku a umoznuje mnozenie neziaducich bakterii... atd atd. Tak si vyber. Ja by som do nej zelezo nepchala, ale verim, ze je tazko sa rozhodnut.

Jana Ratajová napísané 31.05.2007 13:46

Tiež som zástankyňou dojčenia. Syna som dojčila 13 mes., po narodení mal síce žltačku, následne zlý krvný obraz a pečeň. testy, 4 mesiace bral železo a všeličo iné. Bola som rada, že má MM, myslím, že sa pozviechal aj vďaka nemu. Pri 2. tehotenstve som poctivo brala železo. Dcéra sa narodila v termíne - 4,20kg. Do pol roka kojená, potom príkrmy. Išlo to 1. mesiac slabšie, mliečko jej bolo milšie. Teraz má 7 mesiacov, dostala vysoké horúčky, začali hľadať príčinu, lebo navonok vyzerala o.k. Bola to viróza. Urobili jej krvný obraz a má nízke hodnoty červených krviniek. Vraj trpí nedostatkom železa. Tak teda neviem, ako je to so železom v MM. Ja sa stravujem normálne.4 razy týždenne si dám kúsok mäsa, obľubujem zeleninu, ovocie. Len vitamínové doplnky som nebrala žiadne. Bola chyba v tom? Kávu pijem slabú s mliekom .(1-2 šálky denne) Teraz do malej musím pchať železo 3-krát denne 12 kvapiek a dostáva injekcie B 12-tky. Veľmi ma to nepotešilo.

levica napísané 31.05.2007 13:03

Clanocek je v celku fajn pozitivny k dojceniu, neda mi vsak nereagovat na posledny odstavec:

 

"Kravské mlieko by dieťa malo piť až po 2.-3. roku, do tohto veku prichádza do úvahy mlieko materské alebo umelé" ..... aj umele mlieko je len kravske mlieko, prisposobene a s pridavkom umelych vitaminov. Takze materske mlieko je ta najlepsie volba, nie len dobra volba.

 

"V prípade, že sa rozhodne pre dojčenie, mala by pamätať na to, že dojčenie je pre materský organizmus istou záťažou. Spája sa s rizikom zvýšených strát živín na tvorbu materského mlieka a následných problémov, ako osteoporóza, anémia, kazivosť zubov. Pre dieťa je dôležité, aby malo zdravú mamu a pre zachovanie dobrého zdravia matky je nevyhnutné kvalitná výživa, zvážiť možno aj užívanie doplnkov výživy" ............. a tento vyrok by si zasluzil cierny bod. Podla mna nepriamo nabada matky aby uz v neskorsom veku dietata nekojili a vyvolava strach, ze to ich organizmu skodi. Preboha, kde to zijeme? Materstvo a kojene je uplne prirodzene, organizmus matky je na to prisposobeny. Prestanme uz strast matky, ze im vypadnu zuby a radsej nech im daju kravske mlieko. Kravske mlieko je pre teliatko a vase dieta moze kludne pockat kym bude pit toto mlieko. Materske mlieko ma presne to co mam mat.

jana napísané 08.03.2014 08:09

Levica, nie je to tak uplne. Mozno ked mas jedno dieta. Ale ked mas 4-5 deti po sebe a kontinualne 10 a viac rokov kojis, necha to na teba stopy. Hovorim z vlastnej skusenosit.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised