Papáme v 10. mesiaci (nedojčené deti v 8. mesiaci)

Dagmar Mozolová, redakcia 4
Mozoliatko s jablkom

V článku Papáme v 7. mesiaci (nedojčené deti v 5. mesiaci) sme sa venovali zavádzaniu prvých (prevažne zeleninových) príkrmov do stravy dieťatka. Medzi vhodné potraviny na začiatok sme zvolili tieto:

  • zelenina: zemiak, mrkva, cuketa, tekvica, zelená fazuľka, brokolica, petržlen, karfiol, špenát,
  • obilniny – ryža, kukurica, pohánka, ovsenné vločky, jačmenné krúpy
  • ovocie: jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, banán („domáce“ ovocie, banán je jediná výnimka)

V článku Papáme v 8. mesiaci (nedojčené deti v 6. mesiaci) rozširujeme sortiment potravín, a to o tieto nové druhy:

  • mäso (morčacie a kuracie)
  • vaječný žĺtok (bielok kvôli riziku alergie do 1 roka nepodávame!)
  • ovocie (napríklad jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, banán)
  • ďalšie obilniny (kaše, chlieb, pečivo, zápražka, bezvaječné cestoviny)

V článku Papáme v 9. mesiaci (nedojčené deti v 7. mesiaci) nezavádzame žiadne nové potraviny, len rozširujeme sortiment tých, ktoré sme doteraz nezaviedli (podľa zoznamu). Postupne pridávame nové zložky potravy s rozostupom 3 dní, aby sme predišli možnej potravinovej alergii.

10. mesiac – zavádzame nové potraviny

V 10. mesiaci u dojčených detí (u nedojených detí skôr, cca v 8. mesiaci), môžeme zaviesť do jedálnička tieto nové potraviny:

  • jogurt,
  • strukoviny: šošovica červená, hnedá, hrach, fazuľa (so strukovinami treba počkať na 10. mesiac aj pri nedojčených deťoch),
  • obilniny: rozširujeme sortiment obilnín

Nové potraviny zavádzame s rozostupom 3 dní – kvôli vylúčeniu možnej alergie.

Pokiaľ ide o jogurt, menej prísni lekár nenamietajú proti jeho zavedeniu – najmä nedojčeným deťom – už skôr, v 7. mesiaci. Vhodnejšie je dávať dieťaťu najprv biely jogurt a až neskôr prejsť na ochutené druhy. Aby dieťa získalo z jogurtu potrebnú dávku energie a vitamínov, má dostávať smotanové (plnotučné) druhy jogurtov. Jogurt sa môže kombinovať i s ovocím.

Strukoviny zavádzame opatrne, sledujeme, či dieťa nenafukuje. Sóju, ktorá je silným alergénom, zaraďujeme až medzi prvým a druhým rokom.

Ak dieťa pekne papá tuhú stravu, môžeme začať s podávaním obeda vo 2 chodoch.

Jedálniček – príklad:

  • Ráno – chlebík, mliečko
  • Desiata – ovocie, mliečko
  • Obed – fazuľová polievka, zemiaky s mäskom
  • Olovrant – jogurt
  • Večera – kaša (kukuricová, obilninová, ryžová…)
  • Druhá večera – mliečko

Mäsko (cca 30 g) podávame 5-6 krát do týždňa, vaječný žĺtok (v množstve 1/2 – 1) 1-2 krát týždenne namiesto mäsa. Naďalej nesolíme, nekoreníme, neprisládzame, do kaše i zeleninového príkrmu pridáme niekoľko kvapiek oleja, najvhodnejšie sú slnečnicový, repkový a olivový.

Kvôli možnej alergii z cudzokrajného ovocia podávame ovocie len také, ktoré rastie v našich zemepisných šírkach (s výnimkou banána). Zatiaľ nepodávame ani silne alergénne druhy domáceho ovocia – jahody, maliny. Z banána, ryže a mrkvy môže zapekať, vtedy ich nepodávame.

Na zarobenie kaše by sme mali uprednostniť materské mlieko, ktoré len zohrejeme. Ak dieťatko pije dostatok mlieka, môžeme mu dávať i nemliečnu kašu.

Foto: www.myska.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcem sa opýtať či som správne pochopila. NA prípravu detskej kaše ak chcem použiť materské mlieko, tak ho stačí odstriekať a zohrať na nejakých 4O stupnov a pridať kašu. Musím použiť len instantnú alebo mliečko možem použiť aj do domácej kaše, napr. ak uvarím pohánku ? Dakujem

  2. Váš komentár

    Dobry den,

    dakujem za dobre rady a informacie. Chcela by som sa opytat na jednu vec

    Dcerka ma 10 mesiacov aj tyzden. Papa tuhu stravu od 6,5meisaca. Papa vsetku zeleninku aj masko aj vecer papa kasu ovocnu ochutenu (Hipp) aj – s tym problem nemame, ale zatial vobec nechce papat ovocie – ani jablcko , len ho ocmula, pokuse a povypluva – tak to robi so vsetkym ovocim aj s bananom, hruskou . marhulou…. chcela by som aby zacala papat ovocie kvoli vitaminov, ale neviem ako to docielit.Jablcko som osupala a uvarila aj s hruskou – rozmixovala ale ani to nechce – len 1 lyzicku a zacne to vypluvat. Kupene ovocne vyzivy tiez nechce. Vopred vdaka za nejaku dobru radu alebo tip ako na to smile

    Lucia

  3. Dobrý deň, veľmi rada chodím na Vašu stránku, skutočne mi veľmi pomáha. Chcela by som sa spýtať, ako je to s cibuľou a cesnakom. Od kedy môžem do jedla svojmu 6-mesačnému synčekovi pridať do jedla trošku cibuli alebo cesnaku, iba pre chuť. cibuľa a cesnak sú dobré proti chorobám.Veľmi pekne ďakujem.

    patrícia

Pridaj komentár