O prednom a zadnom mlieku

Mária Kopčíková 0

Vybrané z diskusie na nete:

„Kočky, idem sa opýtať, čo robíte, aby vám dieťatko nezaspalo a vytiahlo si aj zadné materské mlieko? Teda pilo vkuse tých 15 minút? Drobec mi zaspí niekedy po 5 minútach, inokedy po 10 a teda sa k zadnému ani nedostane. Dôkazom je zelená stolica. Môžem ho hladkať po nošteku, po líčku … proste zaspí a nezájem.“

Shutterstock

S touto a podobnými otázkami sa stretávam aj na kurzoch pre budúcich rodičov. Takmer vždy sa nájde nejaká žienka, ktorá sa spýta, po koľkých minútach začína tiecť to zadné mlieko, aby sa teda dieťa k nemu dostalo.

O konštrukte predného a zadného mlieka

som ja osobne už na kurzoch prestala hovoriť, pretože mám pocit, že ženy to mätie a namiesto na dieťa sa sústredia na čas, ktorý pri dojčení strávili.

Vždy ženám hovorím, že v prsníku nie je prepážka, spred ktorej odtečie predné mlieko a potom sa prepážka otvorí a už tečie to zadné. Mlieko je len jedno (vždy také, ako dieťaťu treba!) 

Je to až zázračné, akú silu má materské mlieko.

O čom to teda celé je? Mohli by sme povedať, že toto rozlíšenie na predné a zadné mlieko slúži na lepšie pochopenie toho, o čo pri dojčení ide a čo sa počas neho deje. Mlieko, ktoré tečie na začiatku dojčenia, má v sebe menej tukových zložiek. Zato má viac cukrov. Niekedy sa o ňom hovorí,  že „to je to riedke mlieko na uhasenie smädu“. Treba si ale uvedomiť, že to je úplne normálne a nie, že to niečo vypovedá o zlej kvalite maminho mlieka.

Čím dlhšie a intenzívnejšie dieťa saje, tým viac molekúl tuku sa do mlieka uvoľní a mlieko sa prirodzene počas toho istého dojčenia stáva „tukovejším, tým, z ktorého sa dieťa zasýti“.

Shutterstock

Po akom čase začne tiecť to tukové mlieko?

To nikto presne nevie. Aj zmienka o 10 minútach v našej úvodnej otázke nie je správna. Poznám deti, ktoré celkovo strávili pri dojčení 4 – 5 minút a dostali sa k všetkým potrebným zložkám mlieka. Čiže nemôžeme presne povedať, po akom čase sa mlieko stáva bohatším na tuk.

Osobne to vnímam ako kombináciu intenzity satia dieťaťa a jeho aktivity. Sú deti, ktoré sú savci, ktoré sa dojčia tak, že ich počujete mliaskať cez celú miestnosť, papajú pomerne rýchlo a teda celé dojčenie u nich trvá kratšie. A potom sú deti – ja im hovorím distingvovaní debužéri – ktoré papajú pomaličky, s prestávkami a celé dojčenie pokojne trvá 30 minút.

V zásade je teda jedno, ako dlho dieťa na prsníku je, treba sledovať skôr iné faktory, ktoré nám hovoria o tom, či má dieťa dobrý príjem mlieka.

Prečítajte si viac: Ako zistím, že mám dosť mlieka.

Identifikátor – zelená stolica?

Je prirodzené, že maminy, najmä prvorodičky, sa obávajú, či robia všetko správne a či je ich bábätko OK. Trocha zradné je čítanie rôznych diskusných skupín, ktoré takmer vždy disponujú rôznymi nesprávnymi alebo z kontextu vytrhnutými informáciami.

Tak vnímam aj spojitosť zelenej stolice s tým, že dieťa má slabý príjem mlieka, reps. že nedostáva z mlieka všetko, čo by malo.

Shutterstock

Zelená stolica ako taká vôbec nemusí byť problémom. Treba si k tomu jednému faktoru skontrolovať ešte ďalšie. Napr.:

Aké je ročné obdobie? Ak je leto, horúce dni a dieťa bolo na prsníku naozaj často, je možné že pilo viacej predného mlieka a od cukru, ktorý je v ňom obsiahnutý, stolica nabrala zelenú farbu. Nie je to však žiaden problém.

Koľko má dieťa celkovo plienok za deň? Dôležitejšie, než farba stolice, je to, ako dieťa močí. Ak má minimálne 6 pomočených plienok, pričom moč je svetlý, nezapácha, veľmi pravdepodobne farba stolice súvisí s tým, ako dieťa metabolizuje materské mliečko.

Akú stravu má mamina? Ak mamina konzumuje veľa listovej zeleniny, môže mať stolica dieťaťa zelený odtieň.

Ako sa dieťa javí celkovo? Je spokojné alebo naopak uplakané? Ak je dieťatko pokojné, reaguje primerane, je to významnejší faktor, než farba stolice.

Prospieva dieťa? Má primerané hmotnostné prírastky a rast do dĺžky? Ak je v poriadku aj jeho psychomotorický vývin, všetko bude isto OK aj so zelenou farbou v plienke.

Samozrejme, všetko toto bude naplnené, ak sa dieťa dobre prisáva a nie je obmedzované v tom, ako často a ako dlho bude na prsníku. Myslím, že je preto dobré prestať riešiť „predné a a zadné“ mlieko, ale sústrediť sa na to, aby dieťa naozaj dobre pilo.

Pozrite sa, ako by malo vyzerať dobré priložene bábätka pri dojčení.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár