Dojčenie dieťaťa neznamená automaticky aj dlhodobú abstinenciu od alkoholu. Alkoholičky by však deti dojčiť nemali – alkoholizmus matky, ako aj užívanie drog je kontraindikáciou dojčenia.
Shutterstock Ani ženy, ktoré nedojčia, by sa nemali opíjať Niektorým ženám sa dojčenie akosi automaticky spája so zákazmi: nemali by sme piť alkohol, fajčiť, kávičkovať, ani piecť koláčiky voňajúce po trávičke zelenej… Ono to “nemali by sme ” sa však vzťahuje celkovo na náš životný štýl a tehotenstvo, či dojčenie s tým vôbec nesúvisí.
Každý, kto si váži sám seba a svoje zdravie, sa nebude spíjať do nemoty, fajčiť jednu cigaretu za druhou, piť šesť káv za deň a dvanásť redbulov. Nebude sa ani prejedať a vymetať v noci chladničku, ani nárazovo pozerať seriály do tretej v noci, keď už o šiestej ráno mu zazvoní budík do práce.
Dôležitá je teda vždy miera – bez ohľadu na to, či máme alebo nemáme deti, či sme tehotné, dojčiace alebo nie.
Koľko alkoholu môžem vypiť (keď dojčím)? V ideálnom živote by sme alkohol minimalizovali, pretože by sme si uvedomovali jeho negatívny vplyv na všetky naše vnútorné systémy. Spôsobuje
ochorenia srdca a ciev, neurologické problémy, ochorenia obličiek, ochorenia tráviaceho traktu, kožné problémy, onkologické ochorenia. V neposlednom rade môže viesť k psychickému ochoreniu – k alkoholizmu.
Ak si ale nevieme predstaviť úplne vylúčiť alkohol z nášho života, potom by sme mali k nemu pristupovať zodpovedne a piť len príležitostne . V takomto prípade nemusíme mať obavy, ani keď si dáme prípitok na oslave, či pohárik sviatočného vína – hoci aj dojčíme dieťa.
Jedno pivo denne na laktáciu? Keby ste pili každý deň čierne pivo, ktoré sa v našej spoločnosti ešte stále odporúča na “tvorbu” mlieka, namiesto zvýšenej laktácie by ste mohli čakať opak – alkohol totiž dehydratuje.
Denné pitie piva znamená aj riziko zvýšeného krvného tlaku a rakoviny, takže na produktívnu laktáciu radšej niečo bezpečnejšie 🙂
Koľko alkoholu škodí dieťaťu? Ak matka vypije malé množstvo alkoholu a dojčí, v zásade netreba rozmýšľať nad tým, či mlieko pre “istotu” odstriekať, aby náhodou nebolo alkoholom “znehodnotené,” alebo utekať do lekárne kúpiť umelé mlieko, aby sa nedajbože z materského dieťa náhodou neopilo…
Ojedinelý príjem alkoholu – ak to nepreháňame s množstvom, neškodí a dieťa môžeme v zásade dojčiť rovnako, ako keby sme alkohol nepili. Cez materské mlieko sa dostane ku kojencovi len minimálne množstvo alkoholu. Opatrnejšie však môžeme byť s prihliadnutím na vek bábätka.
Iná situácia však je, ak sa žena vyslovene opije. Je zbytočné prepočítavať, koľko alkoholu sa z krvi matky dostane do jej materského mlieka: oveľa väčší problém je to, že opitá mama sa nevie postarať o dieťa – rovnako by sa o neho nevedela postarať, ani keby dieťa nedojčila.
Koľko je malé množstvo alkoholu? Podľa MUDr. Rennerovej a MUDr. Havlíčekovej, spoluautoriek publikácie Materské mlieko a dojčenie v kontexte modernej medicíny , by to malo byť maximálne 0,5 g etanolu/kg hmotnosti ženy: napríklad pri hmotnosti 60 kg to zodpovedá 60 ml likéru, 240 ml vína alebo 2 pivám.
Najvyššia hladina alkoholu v krvi je 30 – 90 minút po požití alkoholu. Rýchlosť vstrebávania alkoholu je však u každého individuálna a závisí od rôznych faktorov (od pohlavia, veku, od toho, či sme práve nasýtení…).
Materské mlieko bude obsahovať alkohol dovtedy, kým bude alkohol prítomný v krvi matky. Preto sa odporúča dvojhodinový odstup medzi požitím alkoholu a kojením.
Ak matka pije alkohol denne a dojčí Každá matka, ktorá si myslí, že piť alkohol denne je neškodné pre ňu aj pre dieťa, by mala vedieť, že alkohol:
ovplyvňuje chuť materského mlieka utlmuje odpoveď prolaktínu na dojčenie znižuje príjem mlieka u detí môže mať u detí sedatívny efekt môže spôsobiť poruchy spánku môže negatívne ovplyvniť motorický vývoj dieťaťa môže vyvolať hypoglykémiu
Loading...