VýživaDojčenie a mlieko

Opila som sa a kojím

 Anna Veselá   26.10.2022   0

Dojčenie dieťaťa neznamená automaticky aj dlhodobú abstinenciu od alkoholu. Alkoholičky by však deti dojčiť nemali - alkoholizmus matky, ako aj užívanie drog je kontraindikáciou dojčenia.

Shutterstock

 

Ani ženy, ktoré nedojčia, by sa nemali opíjať

Niektorým ženám sa dojčenie akosi automaticky spája so zákazmi: nemali by sme piť alkohol, fajčiť, kávičkovať, ani piecť koláčiky voňajúce po trávičke zelenej... Ono to "nemali by sme" sa však vzťahuje celkovo na náš životný štýl a tehotenstvo, či dojčenie s tým vôbec nesúvisí.

Každý, kto si váži sám seba a svoje zdravie, sa nebude spíjať do nemoty, fajčiť jednu cigaretu za druhou, piť šesť káv za deň a dvanásť redbulov. Nebude sa ani prejedať a vymetať v noci chladničku, ani nárazovo pozerať seriály do tretej v noci, keď už o šiestej ráno mu zazvoní budík do práce.

Dôležitá je teda vždy miera - bez ohľadu na to, či máme alebo nemáme deti, či sme tehotné, dojčiace alebo nie.

 

Koľko alkoholu môžem vypiť (keď dojčím)?

V ideálnom živote by sme alkohol minimalizovali, pretože by sme si uvedomovali jeho negatívny vplyv na všetky naše vnútorné systémy. Spôsobuje

 • ochorenia srdca a ciev,
 • neurologické problémy,
 • ochorenia obličiek,
 • ochorenia tráviaceho traktu,
 • kožné problémy,
 • onkologické ochorenia.

V neposlednom rade môže viesť k psychickému ochoreniu - k alkoholizmu.

Ak si ale nevieme predstaviť úplne vylúčiť alkohol z nášho života, potom by sme mali k nemu pristupovať zodpovedne a piť len príležitostne. V takomto prípade nemusíme mať obavy, ani keď si dáme prípitok na oslave, či pohárik sviatočného vína - hoci aj dojčíme dieťa.

Jedno pivo denne na laktáciu?

Keby ste pili každý deň čierne pivo, ktoré sa v našej spoločnosti ešte stále odporúča na "tvorbu" mlieka, namiesto zvýšenej laktácie by ste mohli čakať opak - alkohol totiž dehydratuje.

Denné pitie piva znamená aj riziko zvýšeného krvného tlaku a rakoviny, takže na produktívnu laktáciu radšej niečo bezpečnejšie :)

Koľko alkoholu škodí dieťaťu?

Ak matka vypije malé množstvo alkoholu a dojčí, v zásade netreba rozmýšľať nad tým, či mlieko pre "istotu" odstriekať, aby náhodou nebolo alkoholom "znehodnotené," alebo utekať do lekárne kúpiť umelé mlieko, aby sa nedajbože z materského dieťa náhodou neopilo... 

Ojedinelý príjem alkoholu - ak to nepreháňame s množstvom, neškodí a dieťa môžeme v zásade dojčiť rovnako, ako keby sme alkohol nepili. Cez materské mlieko sa dostane ku kojencovi len minimálne množstvo alkoholu. Opatrnejšie však môžeme byť s prihliadnutím na vek bábätka.

Iná situácia však je, ak sa žena vyslovene opije. Je zbytočné prepočítavať, koľko alkoholu sa z krvi matky dostane do jej materského mlieka: oveľa väčší problém je to, že opitá mama sa nevie postarať o dieťa - rovnako by sa o neho nevedela postarať, ani keby dieťa nedojčila.

Koľko je malé množstvo alkoholu?

Podľa MUDr. Rennerovej a MUDr. Havlíčekovej, spoluautoriek publikácie Materské mlieko a dojčenie v kontexte modernej medicíny, by to malo byť maximálne 0,5 g etanolu/kg hmotnosti ženy: napríklad pri hmotnosti 60 kg to zodpovedá 60 ml likéru, 240 ml vína alebo 2 pivám. 

Najvyššia hladina alkoholu v krvi je 30 - 90 minút po požití alkoholu. Rýchlosť vstrebávania alkoholu je však u každého individuálna a závisí od rôznych faktorov (od pohlavia, veku, od toho, či sme práve nasýtení...).

Materské mlieko bude obsahovať alkohol dovtedy, kým bude alkohol prítomný v krvi matky. Preto sa odporúča dvojhodinový odstup medzi požitím alkoholu a kojením.

Ak matka pije alkohol denne a dojčí

Každá matka, ktorá si myslí, že piť alkohol denne je neškodné pre ňu aj pre dieťa, by mala vedieť, že alkohol:

 • ovplyvňuje chuť materského mlieka
 • utlmuje odpoveď prolaktínu na dojčenie
 • znižuje príjem mlieka u detí
 • môže mať u detí sedatívny efekt
 • môže spôsobiť poruchy spánku
 • môže negatívne ovplyvniť motorický vývoj dieťaťa
 • môže vyvolať hypoglykémiu
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised