Prečo ženy prestávajú dojčiť? Predčasne …

Mária Kopčíková 2

Štatistiky uvádzajú, že 93 – 98% detí je plne dojčených pri prepustení z pôrodnice, ale cca 10% ich prestáva byť dojčených už behom prvého mesiaca.

Prečo ženy prestávajú dojčiť po 3 týždňoch, po 2 – 3 mesiacoch od narodenia dieťaťa? Čo sa udeje, aby mama dojčiť prestala takto skoro po pôrode?

Shutterstock

Mohli by sme sa baviť o tom, čo je to „predčasne“, aká je optimálna dĺžka dojčenia, dokedy to má význam pre zúčastnených.

Názory sú rôzne. Môj osobný je, že dlhodobé dojčenie má význam ako pre dieťa, tak pre matku a ukončenia dojčenia by mohlo byť vzájomnou „dohodou“ oboch z nich.

Prečo ženy prestávajú dojčiť

Vo všeobecnosti ženy prestávajú veľmi skoro dojčiť zrejme preto, lebo neveria vlastnému dieťaťu a sebe:

  • ak sú ovplyvnené nejakými „Malo by to byť takto...“ – a ono je to v ich realite inak, tak sa cítia neisté.

Ženy neveria signálom, ktoré im ich dieťa vysiela:

  • potrebujú vážiť, merať, sledovať čas na hodinách … A keď sa dieťa „nenarve“ do nejakej tabuľky, tak usudzujú, že niečo nie je v poriadku, že dieťa musí byť hladné.
  • a hoci si vieme odsledovať, či dieťa dostatočne prospieva aj bez toho, aby sme dieťa vážili pomaly pred a po každom kojení, neistota vie aj tak urobiť svoje.

Dojčenie nefunguje ako fľaškovanie s umelým mliekom

Maminy sú vďaka rôznym vplyvom nastavené na „normatív“ umelého mlieka – týka sa to napríklad intervalov medzi kŕmeniami, dĺžky pobytu na prsníku pri dojčení a ďalších prejavov bábätka.

Ak niekto čaká, že dieťa bude jesť každé tri hodiny a medzi tým samo zaspí v postieľke, tak ho dojčenie pravdepodobne sklame.

Je normálne, že

  • na začiatku svojho života dieťa nemá režim,
  • že každý deň môže vyzerať inak – bábätkoinokedy papá, inokedy a rôzne dlho spí,
  • novorodenec papá naozaj veľmi často, pretože má veľmi malý objem žalúdka, asi ako čerešňa

Podpora dojčenia ešte v pôrodnici je kľúčová

Pre dojčenie je úplne kľúčový začiatok, teda prvé dni, ktoré väčšina žien trávi v pôrodnici, a podpora, ktorú tam (ne)dostanú.

Dôvody ukončenia dojčenia krátko po pôrode

Obíďme teraz extréme situácie. K najčastejším dôvodom ukončeniu dojčenia patria: 

neprisávajúce sa bábätko, pretože bolo separované po pôrode a dokrmované fľašou, pretože dostalo cumeľ, pretože je ovplyvnené liekmi podávanými počas pôrodu matke.

dieťatko, ktoré nepije efektívne a neprospieva, pretože sa nevie dobre prisať, pričom ho matka obmedzuje v dĺžke pitia na prsníku,

bolestivosť, ktorú žena pociťuje pri dojčení – bolestivé alebo poškodené bradavky, chrbát…,

nesprávne vysvetlenie si situácie – dieťa po dojčení plače. Nemusí to znamenať, že je hladné a že mu mamino mlieko nestačí.

Častý plač bábätka býva nezriedka príčinou obáv a veľmi často sa za jeho dôvod plaču označí hlad, slabé alebo riedke mlieko či nedostatok mlieka (žiadne slabé alebo riedke mlieko neexistuje a o dostatku mlieka pre dieťa nám dávajú dostatočne jasný signál pomočené a pokakané plienky – teda to, aký má dieťa „výdaj“). Úmera dieťa plače = nutne musí byť hladné NEPLATÍ.

„po pôrode sa mi nespustilo mlieko“. Veľa žien čaká, že druhý – tretí deň po pôrode sa im prsníky nalejú mliekom a až tento stav považujú za „spustenie“ mlieka. To je však omyl, nakoľko mlieko sa vytvára v prsníkoch už počas tehotenstva (cca od 16. týždňa), takže bábätko sa má dojčiť hneď po pôrode.

Pokiaľ sú mamička a bábätko v neprerušovanom kontakte, pokiaľ dieťa nie je obmedzované v tom, ako často a ako dlho sa dojčí, tak u ženy k výraznejšiemu naliatu prsníkov ani nemusí dôjsť, pretože ich dieťa priebežne odsáva.

prsia sa mi už tak veľa nenalievajú a dieťa chce papať len krátko. Obvyklá veta okolo 2 – 3 mesiaca života dieťatka, ktorá vedie ženy k úvahe, že už asi strácajú mlieko.

Ako ich na začiatku vyvádza z miery fakt, že dieťa je na prsiach často, tak v tomto období ich mätie, že je tam naopak krátko. Je to vek dieťaťa, kedy sa ženské telo prispôsobilo potrebám dieťaťa produkuje mlieka „tak akurát“. Zároveň dieťatko narástlo, jeho žalúdok sa zväčšil a je schopné sa dostatočne najesť za kratší čas.

 

Vedeli ste, že žalúdok novorodenca je veľký ako čerešňa? Prečítajte si viac: Novorodenec nezje slona

Čo si však treba naozaj všímať pri dojčení

Počas celého času výlučného dojčenia sa treba o dostatočnom prospievaní dieťaťa uistiť sledovaním pomočených plienok a celkového „fungovania“ dieťatka – ako postupuje v psychomotorickom vývine, ako spí, je radostné, usmievavé.

Vedeli ste, že žalúdok novorodenca je veľký ako čerešňa? Prečítajte si viac: Novorodenec nezje slona

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. ja som prestala, lebo som po mesiaci prišla o mliečko a tak som kupila sunar premium. Mliečko jej krasne sadlo, nebolelo ju bruško a bola spokojna. Spokojne dieta=spokojna matka

Pridaj komentár