Pri dojčení netreba zabúdať ani na seba

Marcela Beňová 0

Dojčenie je pre každú mamu veľká téma. Dnes sa veľa hovorí nielen o jeho benefitoch, ale aj o tom, ako riešiť problémy, ak sa mamičke či dieťaťu nedarí. Kým veľa vecí vieme s novorodencom oželieť – kočík môže byť z druhej ruky a ani oblečenie nemusí byť značkové, v otázkach materského mlieka mamy nechcú robiť kompromisy. Aj laktačné poradkyne potvrdzujú, že pokiaľ sa len trochu dá, slovenské mamičky chcú dojčiť.

Benefity pre dieťa aj mamu

Organizmus mamy je uspôsobený tak, aby sa od začiatku nastavil na potreby bábätka. Prvé dni sa u mamičky tvorí kolostrum, ktoré sa ešte pre odchodom z pôrodnice zmení na plnohodnotné mlieko. Samozrejme, podľa osobitných potrieb každého bábätka. Aj preto je každé materské mlieko iné, sčasti sa líšia zložením, ale aj farbou či hustotou.

Materské mlieko má vždy ideálnu teplotu a perfektné zloženie, teda ideálny pomer tukov, cukrov a bielkovín a je plnohodnotným zdrojov všetkých vitamínov, minerálnych látok, horčíka či železa. Až do 6. mesiacov si bábätko vystačí len s tým, čo mu ponúkne mamička. Pre dieťa predstavuje základ silnej imunity, dopĺňa telu novorodenca živú kultúru, ktorú potrebuje črevné prostredie, pomáha predchádzať astme a chráni pred obezitou v dospelosti.

Mnoho žien netuší, aký veľký význam má dojčenie pre samotnú rodičku. Výskumy ukazujú, že dojčenie pomáha znižovať riziko rakoviny prsníka, osteoporózy a pri správnej životospráve prispieva k rýchlejšiemu chudnutiu po pôrode.

Ako úspešne dojčiť?

Dobrých rád pre dojčenie nájdu mamičky množstvo. V prípade, že sa im nepodarí rozbehnúť kŕmenie materských mliekom, sa môžu obrátiť aj na odborníka v okolí.

Laktačné poradkyne sa však zhodnú, že pre každú čerstvú mamičku je dôležitá najmä pohoda a podpora okolia. Je ideálne, aby prvé pokusy dojčiť prebehli krátko po pôrode. Spočiatku sa dieťatku ani mamičke nemusí dariť, dôležité však je vydržať.

Neonatologické sestry upozorňujú, že aj bábätká, ktoré spočiatku s prisatím nemajú problém, môžu mať po niekoľkých dňoch “krízu”, dojčenie však netreba vzdať a dieťatko prikladať čo najčastejšie. Nič neprospeje novorodencovi a mame tak ako neustála vzájomná blízkosť, ktorá celé kŕmenie uľahčuje.  

Pokiaľ má bábätko s prisatím problém, neutišujte ho najmä v prvých dňoch cumlíkom. Laktačné poradkyne mamičkám odporúčajú zabudnúť na mýty ako slabé mlieko či nevhodné bradavky, pretože ani jedno nie je pravda. Časté dojčenie najmä prvé týždne  je normálne.

Novorodenci si spočiatku pýtajú kŕmenie takmer neustále. Nie je to len preto, že sú hladní. Niekedy ich môže bolieť bruško, sú unavené, alebo ich niečo vyľaká – v tomto období je materské mlieko liekom na všetko. 

Ak má bábätko problém prisať sa, nie je to vaša vina. Skúste zmeniť techniku prikladania, alebo prerušte dojčenie a nechajte bábätko prisať sa znovu. Pri dojčení veľmi pomáhajú rôzne pomôcky, napríklad vankúše, ktoré si mamičky pre väčšie pohodlie položia za chrbát, alebo ním podopierajú bábätko. Netreba zabúdať ani na tekutiny a mať pohár s vodou nachystaný vždy pri sebe.

Počúvajte vlastné telo


Dojčenie je krásna časť materstva, ktorá pomáha upevňovať puto medzi matkou a dieťaťom. Avšak telu mamičky dá zabrať, lebo veľká časť vitamínov a živín putuje práve do materského mlieka. To môže spôsobiť že sa mamy cítia unavené a bez energie. Vtedy treba počúvať svoje tela a dožičiť mu, čo potrebuje. Samozrejmosťou by mala byť vyvážená pravidelná strava, v ktorej nechýba ovocie, zelenina a neublíži ani občasná šálka kávy.
 
Na podporu dojčenia mamičky radi skúšajú aj rôzne overené recepty. Výbornou pomôckou je bylinný čaj Ukko, ktorý prospieva bábätku aj mamičke. Predovšetkým ženy, ktoré majú po pôrode problém s tvorbou mlieka, sa môžu spoľahnúť na účinky kvalitného čaju. Hoci je zložený z bylín, narozdiel od iných čajov pre dojčiace mamy neobsahuje fenikel ani rascu, ktoré dráždia bruško bábätka.

S pitím čaju Ukko má skúsenosti aj mamička Miriam.

“Pijem ho 2 mesiace, je veľmi úsporný, aj keď si doprajem poctivú dávku. Ja som čaj začala piť ihneď, verila som v jeho priaznivé účinky. Keď ho pijem, mliečko je bábätku k dispozícii oveľa skôr. Myslím si, že priaznivo pôsobí aj na bruško môjho bábätka, menej ho bolí. Plusom je, že aj mne dodáva vitamíny. Keď som ho 3 dni nepila, všimla som si, že bábätko viac plakalo, možno práve kvôli bolestiam bruška. Je to vynikajúci čaj, je oveľa účinnejší než porciované z obchodu. Vrelo ho odporúčam každej mamičke, ktorá ešte váha!!!!!! Mne sa osvedčil.”
 
Mamičkám, ktoré sú po pôrode oslabené, dodáva Ukko čaj železo, draslík, zinok či meď, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Pravidelná šálka čaju je osvedčeným prostriedkom proti psychickej únave a vyčerpaniu. Ak sa bude mamička cítiť dobre, nebude pre ňu dojčenie ani starostlivosť o bábätko problém.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár