Minule ste si mali možnosť prečítať „ Vademecum pre úspešné dojčenie“, teda základné informácie a rady pre čerstvé maminy. Všetky sa pripravujeme na pôrod, ako na najdôležitejší okamžik, ktorý treba úspešne zvládnuť. Ale mnoho krát sú dni nasledujúce až po ňom tou pravou „skúškou odvahy“. Dojčenie. Nikto nás to neučil. Sme hodené do vody – a plávajme! Nemáte z dojčenia takýto pocit? Ja som sa tak po pôrode môjho prvého bábätka cítila. A práve preto pokračujeme v načatej téme a ponúkame vám odpovede na najčastejšie otázky, na ktoré by ste možno v krátkom čase hľadali odpoveď.
(Eva Pavlíková/ redakcia babetko.sk)
Po prvých dňoch sa prsníky často bolestivo „nalejú“, dieťa sa nevie dobre prisať. Dá sa tomu predísť?
Pri rozvoji tvorby mlieka po pôrode majú niektoré matky problémy s tým, že „mlieko príde“ náhle: Niekoľko dní (3-5) po pôrode sa v dôsledku zvýšeného prekrvenia a nadmernej tvorby mlieka prsníky zväčšia, sú horúce, mlieko z nich odkvapkáva. Časté dojčenie a vyprázdňovanie prsníkov – vo dne v noci – prinesie najväčšiu úľavu. Po pár dňoch sa tvorba mlieka prispôsobí potrebám dieťaťa a matke sa uľaví. K bolestivému „naliatiu“ prsníkov dochádza najčastejšie vtedy, keď matka nemá po pôrode novorodené dieťa pri sebe na izbe, nekojí ho dostatočne často a neodstriekava si prebytočné mlieko. Priebežným dobrým vyprázdňovaním je možné tejto komplikácii predísť, alebo ju zvládnuť. Ak je prsník príliš naliaty aj pred dojčením, doporučujeme trochu mlieka odstriekať, aby dieťa mohlo lepšie zachytiť bradavku a dvorec. Osobitnú pomoc zdravotníkov potrebujú matky, ktoré majú plochšie, nedostatočne vyklenuté bradavky. Väčšinou aj vtedy dokáže dieťa pri správnom priložení uchopiť prsník tak, aby mohlo piť priamo z prsníka. Prsné klobúčiky by sa mali používať len na prechodnú dobu.
Čo by mala matka vedieť, aby predišla komplikáciám pri dojčení, najmä bolestivosti, poraneniu bradaviek?
Každá matka by si mala čo najskôr po pôrode osvojiť vhodnú techniku dojčenia. Pri správnom uchopení prsníka nevyvoláva sanie bolesť. Tá vzniká vtedy, ak je dieťa nesprávne priložené čoskoro sa vytvoria na povrchu bradavky trhlinky (ragády), ktoré sú najčastejšou komplikáciou dojčenia. V mnohých nemocniciach je už zdravotnícky personál pripravený na to, aby kvalifikovane posúdil techniku dojčenia a aby každej matke pri rozvoji dojčenia pomohol. Pri správnom uchopení prsníka je bradavka chránená hlboko v dutine ústnej, dieťa prisúva mlieko do úst stláčaním dvorca a tlakom jazyka zdola. Niekedy môže dôjsť k jej poraneniu vtedy, ak dieťa po ukončení dojčenia zaspí beztoho, že by prsník pustilo. Potom je najlepšie, ak matka pootvorí ústočká vložením svojho čistého malíčka do kútika úst. K prevencii problémov s prsníkmi patrí ešte správne dodržiavanie zásad hygieny, najmä dôkladné umývanie rúk mydlom. Doporučenia umývať mydlom aj prsníky pred dojčením sú zastaralé a nie sú vhodné z viacerých dôvodov: vysušujú jemný povrch bradaviek, zbavujú ich mazu, vytváraného žliazkami na okraji dvorca, ktorý slúži na ich ochranu. Nie je vhodné prikrývať prsníky nepriedyšne plienkou, ktorá rýchle zvlhne. Naopak, priaznivý účinok má sucho, pôsobenie vzduchu na odhalené prsníky.
Okrem správnej techniky dojčenia by sa každá matka mala naučiť už v prvé dni účinnej technike odstrekovania mlieka. Je to oveľa ľahšie ako neskôr, kedy sa u väčšiny rodičiek prsníky náhle „nalejú“ a mlieko sa uvoľňuje z mliekovodov len s veľkou námahou.
Časté, správne dojčenie a vyprázdňovanie mlieka najlepšie pomôžu predísť poškodeniu bradaviek a ďalším komplikáciám pri dojčení.
Čo robiť pri bolestivých bradavkách, ak predsa ragády vzniknú? Nie je lepšie prerušiť dojčenie?
Prerušiť dojčenie nie je vhodné a spravidla ani nutné. Ak, tak len na krátko (a dôsledne odstriekavať). Spravidla sa mu dá predísť:
– zlepšením priloženia a prisatia dieťaťa
– častejším dojčením a odstriekavaním
– tým, že sa prsníky umývajú len raz denne, bez mydla
– že sa nepoužívajú rôzne kozmetické prípravky
– že sa po dojčení nanesie na bradavky trocha zadného mlieka, prípadne v tenkej vrstve hojivá masť s obsahom kalcia
– že sa nechávajú prsníky volne nezakryté na vzduch
Nesprávne dojčenie a vyprázdňovanie prsníkov, často spolu s vyčerpaním, stresovými situáciami vplývajúcimi na matku môžu zapríčiniť zablokovanie mliekovodou so zatvrdlinou v oblasti prsníka. Postupy ošetrovania sú rovnaké, ako boli uvedené. Vhodné je ešte pripojiť ľahké masáže prsníkov, šije a chrbta na posilnenie tvorby hormónov uvoľňujúcich mlieko z mliekovodov, teplé obklady na uľahčenie odtoku mlieka. Priloženie studených obkladov po kŕmení zmierni prekrvenie a bolesť. V Anglicku odporúčajú laktačné konzultantky v takých prípadoch prikladanie čistých kapustových listov na postihnutú oblasť. Vyskúšali sme to aj my s dobrým výsledkom.
Ako postupovať ak vznikne zápal prsníka?
Kým uvedené ľahké komplikácie sa môžu vyskytnúť – najmä pri rozvoji dojčenia – dosť často, zápaly prsníka sú najmä pre dobrej starostlivosti zriedkavé. Infekčný, bakteriálny zápal prsníka je vždy závažnou komplikáciou, vyžaduje odborné vyšetrenie a liečenie ženským lekárom. Obvykle začína prudkým výstupom horúčky pri bolestivosti a zatvrdnutí oblasti prsníka, s horúcim, červeným povrchom. Pridružia sa tiež celkové známky malátnosti, podobné ako pri chrípke. Obvykle vzniká vtedy, keď sa nepodarí zvládnuť účinnými postupmi bolestivé zdurenie a ragády, ktoré bývajú vstupnou bránou infekcie. Okrem uvedených spôsobov ošetrovania prsníkov je nutná liečba antibiotikami, ktoré umožňujú pokračovať v kojení.
- Spracované podľa publikácie „Chcete mať zdravé dieťa?“ od autoriek MUDr. Viery Haľamovej, doc. MUDr. Marty Benedekovej CSc. a MUDr. Anny Vajdovej. Vydal Slovenský výbor pre UNICEF.
Chtěla bych odpovědět Lucii,teda aspoň zkúsit.V první řadě bys měla jít k doktorovi!Na ragády je dobré sucho,vzduch anějakou mastičku Ti určitě poradí v lekárně.Já mám momentálně ten samý problém:mám ragády a cítím pálení v prsu(i v klidu,když malá nepije a když pije,tak to o bolesti ani nemluvím…) a snažím si prso vždy dobře vysušit a natírám si krémem Bepanthen,ale na Slovensku ho asi neprodávají,kupuju ho vždy u rodičú v ČR a myslím,že se to pomalu lepší.
Lucie,určitě jdi k doktorovi,aby jsi nemusela na zákrok do nemocnice.
Chcela by som sa spytat ako mam postupovat, na prsniku sa mi utvorili ragady/trhliny/ na polovicke bradavky, ktore mi zahnisali a nejde cez ne mlieko, este k tomu sa mi aj zapalil prsnik a mala mi nechce z neho sat , ma este len dva tyzdne, ani jej ho nedavam, pretoze je tam hnis. Prosim surne o radu.
Mam sedem mesacnu dcerku,doteraz uspesne dojcenu,ale uz dva dni odmieta prsnik doslova ma odtlaca.Prikmy jej dako nechutia zje nanajvys jogurt a trocha kase. Ma par dni zvysenu teplotu,zubky este nema. prosim o radu dakujem
Mám 3 mesačnú dcérku a problémy s dojčením som doteraz nemala.Pred nedávnom mala v puse tzv.žabu a ja som si ako prevenciu nasadila silikónový klobúčik. Problémy nastali až vtedy.Okolie bradaviek mám celé zdurené a červené a keď začnem kojiť,tak pociťujem neskutočné pálenie,štípanie. Poraďte mi prosím Vás,ako dať bradavky naspäť do poriadku,aby bolo kojenie znovu radosťou a nie utrpením. Ďakujem,Andrea
chcela by som sa spytat na rady ako zvysit produkciu mlieka a ako spolahlivo zistit,že dcerka ma dost mlieka a nemusim prikrmovat.je v poslednej dobe mrzuta,od poslednej kontroly pribrala iba 50gramov,ale narastla o 3cm.
dobrý deň, moja dcérka má 6 týždňov. Od narodenia mám akurát mlieka pre ňu.V poslednom čase mám menej mlieka a neviem čo mám robiť. Poraďte mi prosím ako môžem zvýšiť produkciu mlieka.Ešte jedna vec a to, niekedy spí dlhšie napr. 4 1/2 hod-5 hod, vtedy mám toľko mlieka koľko potrebuje no keď spí kratšie napr. 2 1/2 -3 musím ju dokŕmiť z fľaše. Vopred ďakujem.
(Problémy s dojčením verzia pre tlač
redakcia 04.07.2005
Často sa v poradni dojčenia stretávame s vašimi zúfalými otázkami . Mám priveľmi veľké psia a ploché bradavky. Ako budem dojčiť? Neobávajte sa, aj vy máte šancu dojčiť. Na začiatku môžete mať určité ťažkosti, no ak budete dostatočne trpezlivá a vytrvalá, môžete byť úspešná.
Prvé dojčenie
Požiadajte personál v nemocnici, aby Vám dieťatko priložili k prsníku hneď po pôrode (dá sa to, aj keď je matka po cisárskom, záleží to však od nemocnice) a aby Vám ho od začiatku nosili a prikladali. Akonáhle budete môcť, majte dieťatko stále pri sebe a hlavne žiadajte, aby ho neprikrmovali (už vôbec nie z frase). To všetko si dohodnite ešte pred pôrodom – navštívte novorodenecké oddelenie a porozprávajte sa s lekármi i sestričkami.
Začiatky sú náročnejšie
Pri prvých priloženiach žiadajte o pomoc sestričky, je dobre, aby sa dieťa naučilo prisať skôr, než začne “prichádzať” mlieko a prsníky sa naplnia.
V prvom alebo druhom týždni po pôrode sa vďaka prikladaniu dieťatka a jeho saním stav prsníkov zlepší; saním vlastne dieťatko pomôže zlepšiť tva
moj syncek mal pred par dnami 3 mesiace, ja som bola mierne prechladnuta a znizila sa m itvorba mlieka. Aj po skonceni prechladnutia, mam prsniky menej plne ako pred tym… Neviete mi poradit?
prosím vás o informáciu ohladom stolice.Mám 3mes.synčeka a stale ma vločkovito vodnatu/redšiu stolicu/už vôbec nie kašovitu a s trochou hlienou.Absolvovali sme aj gastro USG kde dr.skonštatovala,že je precitlively na laktozu,pribera pekne ,kaka 4-5x za deň.Poradte či mam byt kludna alebo nie
Prosim o radu,kde sa da prenajat alebo kupit dojcenska vaha – digitalna alebo klasicka. tel: 0908/721/756.
Dana Balekova
Chcela by som reagovat na otazky Tatiany a Zuzany i ked trosku “po funuse”.
Tatiane: tiez som prekonala zapal prsnika a doktor mi naordinoval antibiotikum UNASYN. Velmi rychlo zabral, prsnik sa rychlo zahojil a mohla som dcerku kludne kojit aj pocas uzivania. Malo to len jeden problem a to, ze dcerka mala velke koliky, brusko mala nafuknute ako balon a velmi preto plakavala. Pediatricka mi povedala ze je velmi pravdepodobne, ze to je tym UNASYN-om lebo mala take skusenosti aj s inymi detmi, ktorych matky ho uzivali. Takze antibiotikum pomohlo ale museli sme 10 dni bojovat s bolavym bruskom.
Zuzane: I ked uz tvoj problem nie je aktualny, predsalen reagujem. Tiez som mala podobny problem, stolica mojej 1-2 tyzdnovej dcerky sa menila zo zltej na zelenu. Volala som vtedy do poradne a sestricka mi povedala ze sa tomu hovori “hladova” stolica ale ze sa nemam bat, ak je dietatko dojcene a ma 5 krat denne pocikanu plienku (nemusi mat pokakanu, lebo kakat nemusi aj tyzden) tak je to v poriadku. Pravdepodobne sa napapalo len predneho mliecka, ktore je trosku “slabsie”, respektive vystriedali sme prsnik skor ako sa babetko dostalo k zadnemu mlieku.
Dobry den,
Mam dvojtyzdnovu dcerku, ktorej stolica sa zmenila z peknej zltooranzovej na zelenu hlienovitu. Moze to mat suvis s kvalitou resp.dostatkom mojho mlieka.
Vopred dakujem za odpoved.
MOJ SYNCEK SA NARODIL “CISARSKOU CESTOU” A MALA SOM VELKE PROBLEMI S KOJENIM,NEMOHLA SOM NAJST VHODNU POLOHU UZ SOM MYSLELA ZE TO NEZVLADNEM RANA MA STALE BOLELA ALE ZVLADLI SME TO OBAJA.KOJIM PAT MESIACOV A CHCELA BY SOM CO NAJDLHSIE CO MOZEM PORADIT MAMICKAM KTORE MAJU DOST MLIEKA JE DOBRE SI HO ODSTREDOVAT A NA NOC SI VKLADAT tzv.VLOZKU DO PODPRSENKY JE TO NAKLADNE ALE ZO SKUSENOSTI NEOCENITELNE PRSIA SU V SUCHU A TO JE HLAVNE CHRANIT ICH….NIE?
Pred 7. mesiacmi sa mi narodila dcéra. Nepredtržite ju dojčím. Od začiatku tehotnosti až doteraz užívam Maternu. Asi pred mesiacom mi začali padať vlasy. Je to normálne alebo sa mám obávať inej choroby?
Prosím vás, bolo by možné uviesť názvy antibiotík pri ktorých sa môže kojiť?!
Ja mám už zápaly za sebou, ale v tom čase ani pôrodník, ani môj obvodný lekár mi nevedeli predpísať takéto antibiotiká!
Dokonca mi tvrdili, že také u nás nie sú. Možno aj iné mamičky majú taký problém.
Ďakujem.