Ako vyzerá prvé priloženie? Prieskum (3)

Mgr. M. Kopčíková, Mgr. H. Celušáková 12

V dnešnom článku by sme vám chceli sprostredkovať skúsenosti mamičiek s podporou pri rozbiehaní dojčenia zo strany nemocničného personálu. Tiež budeme hovoriť o význame prvého priloženia, o tom ako by malo vyzerať a aká je realita v našich pôrodniciach.

Prvé priloženie

Máme samozrejme na mysli prvé priloženie dieťatka ku prsníku matky. O tomto kroku v adaptácií novonarodeného človiečika na život „vonku“ sa veľa hovorí, preto sa pokúsime zhrnúť jeho význam:

  • Podporuje vznik primárnej väzby – ak matka môže dieťa ihneď po narodení uchopiť do náručia, objímať ho a ponúknuť prsník, nastáva vytváranie vzájomnej – primárnej väzby, kde sa toto konkrétne dieťa a táto konkrétna matka pre seba navzájom stávajú nenahraditeľnými. Obaja, ak pôrod nebol obzvlášť namáhavý, budú najbližšiu hodinu bdelí a budú sa spoznávať. Novorodenec zvykne byť v matkinej náruči pokojnejší, jeho popôrodná adaptácia prebieha s menšou mierou stresu. Matka získava skúsenosť, že vie dieťa utíšiť a nasýtiť, čím sa stáva sebavedomejšou a kompetentnejšou do ďalších dní.
  • Je to ideálny začiatok úspešného a dlhotrvajúceho dojčenia – ak dáme dieťa po narodení na brucho matky, aj samo sa reflexívnymi pohybmi, ktoré využívalo už v maternici, vie doplaziť k bradavke. Zároveň, keďže je tesne po pôrode hladina prolaktínu i oxytocínu (hormóny zodpovedné za tvorbu a spúšťanie materského mlieka) v tele matky vôbec najvyššia, je to jedinečný čas na stimuláciu tvorby mlieka. Podľa primárky Paulovej (Česká laktačná liga), dieťa od narodenia až do 30 – 120 minút po pôrode prežíva tzv. 1. aktívnu fázu, v ktorej skúma okolie, hladká rukami mamičku, snaží sa o prisatie k bradavke. Ak je mu to umožnené, bude mať väčšiu tendenciu sať počas prvých dní po pôrode, jeho adaptácia bude aktívnejšia, bude sa častejšie budiť, vypije viac kolostra a získa viac imunitných látok. Matka profituje z častejšieho satia tiež, pravdepodobne predíde bolestivému naliatiu prsníkov v začiatku tvorby prechodného mlieka na 3. až 5. deň po pôrode.
  • Má vplyv na rýchle odlúčenie placenty, znižovanie krvných strát a dobré zavinovanie maternicevčasné priloženia bábätka k prsníku a následné uvoľňovanie oxytocínu, pomáha rýchlemu odlúčeniu placenty. Bábätko zároveň svojou hmotnosťou tlačí na vrchol maternice. Každé dojčenie vyvoláva sťahy maternice, ktorá sa tak rýchlejšie po pôrode zavinuje a znižuje sa množstvo krvných strát rodičky.

Myslíme, že je jasné, že ak všetko vyššie uvedené chceme realizovať v praxi, nepostačí na to minúta, dve, ani päť. Je veľmi dôležité, aby mama aj dieťa mali dostatok času (a tiež priestoru), aby priloženie realizovali. Aby sa neponáhľali, neboli v strese a aby im bola poskytnutá adekvátna pomoc, zo strany personálu na pôrodnej sále.

Keby sme brali za bernú mincu to, že sa v praxi dôsledne uplatňujú štandardy Ministerstva zdravotníctva SR, tak by sme tento článok vôbec nepísali. V štandarde č. 79 „O ošetrovaní fyziologického novorodenca“ sa totiž vyslovene hovorí, že: „sestra zabezpečí kontakt matky a novorodenca na pôrodnej sále v prvých hodinách po pôrode. Novorodenec z fyziologického pôrodu a bez záťažovej anamnézy zotrvá s matkou prvé hodiny po pôrode v blízkom kontakte.“  Tie prvé hodiny po pôrode bývajú zvyčajne dve. To je zároveň čas, ktorý musí rodička zotrvať na pôrodnej sále z dôvodu rizika možných komplikácií.

Realita je však iná. Sami sme to zažili – pri počte našich detí 4 (všetko fyziologickí novorodenci) bola naša úspešnosť len 25%. Mamičky v našom prieskume sú na tom však horšie. Len necelých 9% (131) z nich si mohlo vychutnať prvé okamihy s bábätkom ešte na pôrodnej sále. U tretiny prebehlo prvé priloženie „z rýchlika“, formálne – a ďalšia tretina žien si bohužiaľ nemala možnosť priložiť bábätko bez udania dôvodu. Nasledujúci graf ukazuje názorne:

O čo všetko tak prichádzajú matky aj deti je jasné, keď sa vrátite k prvým riadkom tohto odseku …

Rooming – in

Dnešnou témou je rozbiehanie laktácie (dojčenia) a ďalším významným faktorom, ktorý ho môže ovplyvniť, je možnosť pobytu mamičky s dieťaťom na jednej izbe – rooming in. Ak matka má možnosť sledovať prejavy dieťatka, môže ho dojčiť podľa jeho potreby a nie podľa stanoveného režimu. Táto možnosť je pre dostatočný rozvoj mliečkotvorby nepostrádateľná.

Viac než 86% mamičiek z našej vzorky túto možnosť malo. Medzi pôrodnice, kde ešte možnosť rooming – in systému nie je, patrí napr. Čadca, Trstená, Prešov (obe pôrodnice), Michalovce. Veľa mamičiek uvádzalo skutočnosť, že nemohli mať dieťa pri sebe, lebo bola preplnená pôrodnica. Mamy ležali na gynekologickom oddelení a deti museli byť na novorodeneckom.

Myslíme si, že čas, ktorý ubehne medzi samotným narodením bábätka a chvíľou, kedy môžu byť mama a jej dieťa opäť spolu, je pre správne naštartovanie dojčenia rovnako významný. Ak je všetko v poriadku, dieťa by matke mali priniesť 6 – 8 hodín po pôrode. Ako to dopadlo v našom prieskume, vidíte v tomto grafe. Takmer 40% žien malo dieťatko pri sebe do 8 hodín po pôrode, ďalších 13,5% do 12 hodín.

Horšia situácia bola v skupine žien, ktoré rodili sekciou. Keď po vaginálnom pôrode máte dieťa natrvalo pri sebe v priemere po 8 hodinách, po cisárskom reze je to ešte o desať hodín neskôr.   9% žien si však musí počkať až do tretieho dňa.

Na čo pamätať pri prípadnom oddelení dieťatka od matky:

  • Ak z nejakého dôvodu musí byť bábätko od vás oddelené, začnite 6 – 8 hodín po pôrode odsávať mliečko (každé tri hodiny, 15 – 20 minút každý prsník).
  • V prípade, že oddelenie od dieťaťa spôsobili kapacitné dôvody oddelenia šestonedelia, buďte iniciatívna, choďte na novorodenecké oddelenie a nadojčite dieťa priamo tam.
  • Ak si dieťa nemôžete priložiť na prsník (lebo má napr. infúziu), malo by byť kŕmené vašim odsatým MM, a to niektorým z alternatívnych spôsobov (striekačka, Finger feeder, cievka, lyžička). Dieťa by nemalo dostať fľašu, pretože princíp pitia z nej je iný, ako princíp satia z prsníka. Deti potom môžu byť zmätené a môžu sa tiež odmietať prisať na prsník.

V ďalšom pokračovaní nášho seriálu sa budeme venovať inštrukciám k priloženiu bábätka k prsníku a čo všetko je v tejto súvislosti dôležité vedieť. Budeme sa tiež hovoriť o najčastejších problémoch s dojčením v pôrodnici.

Autorky sú lektorkami Kurzov aktívneho rodičovstva
www.dietaaja.sk

Prieskum sa realizoval za podpory:

Hlavný mediálny partner: Mama a ja
Mediálny partner: www.rodinka.sk
On-line verzii dotazníka pomohla vzniknúť firma SEAL IT Services, s.r.o.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja praxujem na pôrodniciach v Prešove a nieje pravda že tam nieje rooming in je pravda že podmienky nie su ideálne ale to sestra nezmení ale presne ako bolo napísané nieje problém dať postielku dieťatka k matke na izbu ale my ako personál sa stretávame s tým že tie matky to nechcú ony si chcú po pôrode oddýchnuť, pospať si a na tretí den po porode ich musíme prehovárať aby si to dieťatko zobrali. Dieťatko nosíme prvý krát na prisatie po spont. pôrode po 3 hodinách a celá tá procedúra ohľadom kladenia dieťaťa besprostredne po pôrode na bruško plazenia sa k prsníku… dieťa vyjde z maternice kde je 37stupňov von kde je asi 22, je mokré (musí mu byť poriadna zima) takže ak by sme ho tam nechali čo i len 5 minút tak by bolo poriadne podchladené a ešte aj v hypoglikémii(pretože bude všetru energiu míňať na vytváranie tepla) čo vobec nieje sranda, ked ho nepoodsavame, tak sa mu ani dýchať veľmi dobre nebude….to je moj nazor aj ked priznávam že v určitých veciach ako dokrmovanie detí…. majú nemocnice poriadne medzery

  2. Damy,

     

    mate prosim plne znenie toho Standardu c. 79 MZ SR, nikde na internete som ho nenasiel.

     

    Dakujem,

    Lubo

  3. Váš komentár prvé dieťa som kojila málo, išlo vždy o zápas medzi malým a mnou.Prekonala som bolestivé zápaly prsníkov, nikto mi neporadil dosť dobre, často mi krvácali bradavky. Druhé dieťa som porodila v B. Bystrici- bola tam úžasná sestrička, kt. nám poradila: odsávačky vyhodiť- to z nich sa často tvoria zápaly, veľmi často používať sprchu.V sprche jemný prúd tak teplej vody, ako sa dá zniesť na prsia, mlieko sa perfektne uvolní a prebytočné, kt. dieťatko nevládze odíde samé preč. Je to nebolestivé, prsník nieje veľmi tvrdý a dieťatko sa prisaje lepšie a s chuťou. Sestričkyne rady posúvam v mojom okolí ďalej a verte mi nezáležalo u nikoho po akom čase dieťatko znovu priniesli mamičke, všetky z môjho okolia kojili dlho , alebo ešte koja . Myslím si že keď kojenie mamičku nebolí, ten drobček to cíti a papá s chuťou Razz Razz Razz Razz Razz

  4. Ja som porodila v januari v TN rano svoje tretie dietatko, po prvom osetreni mi maleho priniesol manzel Big Grins , prilozila som si a super sa prisal. Neskor prisla sestricka, ze mi ho prilozi, malemu chytila nasilu hlavicku a otacala ju proti jeho vôli k mojmu prsniku, myslela som ze jej jednu vrazim. Povedala som jej, ze sa krasne prisal a nemam s tym problem, tak ho konecne nechala tak, lebo ho len rozplakala Evil . Ale nastastie sa toto uz neopakovalo. O siedmej ma dali na rooming a maleho mi opat priniesli cca o 11. Odvtedy bol stale so mnou, aj ked som nemala este mliecko aj tak som nedala ani raz glukozu, vzdy som si ho len prilozila, a mliecko sa mi na druhy den vecer rozbehlo Eek , citila som ako saje a prehlta. Pri mojich dvoch dcerkach to nebolo tak rychlo, ale ani im som nic okrem mojho mlieka nedala. Ale vdacit nemozem sestrickam, ale len nastudovanym informaciam a hlavne knizke od MUDr. Vicianovej a spol. – Učebnica dojčenia pre mamičky. Na izbe boli so mnou dve prvorodicky, ale nikto im princip prilozenia nevysvetlil (myslim, ze ani na sale Rolleyes ), je to otras takyto pristup, bola som rada, ze uz viem co a ako. Aj ked pri prvej dcerke som tiez plakala, bradavky ma neskutocne boleli ale zvladli sme to a kocky som kojila vyse dvoch rokov a planujem aj maleho.

    Drzim palce vsetkym maminam pri kojeni, je to neopisatelny pocit !

  5. V súčasnosti je už v Čadci zavedený rooming-in, ale nie 24-hodinový, a lôžok na šestonedelí, kde sú pri posteliach matiek aj postieľky pre detičky, je len 12. Keď je rodičiek veľa, umiestňujú sa na odd. rizikovej gravidity a detičky sú pri sestričkách. Novorodenca mamičke donesú až po 6 hodinách, aj keď ho chce skôr – vraj detičky grckajú a treba ich sledovať. Mne sa dieťatko narodilo ráno, bez komplikácií, zdravučké. Umiestnená som bola na oddelení bez rooming-in. Prvú noc som teda bola tam, dieťatko mi nosili v určených intervaloch – prvých šesť hodín teda nedoniesli, stála som pri postieľke na novorodeneckom a pozerala naň. O polnoci mi ho ale nepriniesli, tak som ho hľadala sama na novorodeneckom, spalo a sestrička mi povedala, že aj tak ešte nemám mlieko, tak mi ho nezaniesli!!! Mad A ešte že oni mu dajú piť sladkú vodičku. Neviem, či to robia aj v iných pôrodniciach, že prvé hodiny „dokrmujú“ detičky glukózou. Našťastie sa mi podarilo na moju žiadosť hneď na druhý deň presťahovať sa na oddelenie s postieľkou a mala som bábo takmer celý deň pri sebe. Preto takmer, lebo deti sa zbierajú o jednej v noci, donesú o pol šiestej vykúpané na kŕmenie, o šiestej znovu pozbierajú, prebiehajú vizity a vyšetrenia a dieťatko sa dostane späť ku mame o deviatej.

  6. tesne po porode mi sestra stlacila bradavku ,vysli z nej 3 kvapky kolostra a dcera ju len olizla….odniesli ju prec a doniesli asi o 6-7hodin… Evil a nie som si ista ci aj toto neprispelo k tomu,ze som stratila mlieko skoro….. mala sa nevedela poriadne prisat… Evil

  7. Tak mne ked povedali po porode, niekedy okolo 15,00 hod, ze mi dieta prinesu az rano o 7,00 druhy den na kojenie, tak som cela hormonalna zdvihla telefon a volala na ministerstvo zdravotnicka, . od tial prisiel telefon riaditelovi nemocnice a o 20 min nabehla ku mne na izbu cela suita deckeho lekara a dvoch sestier, ktore mi doniesli rovno k posteli vozicek s vanickou pre babetko, a laskavo mi ho odovzdali. Tak neviem, ci to musia takto postupovat vsetci….

  8. kapacitne dovody su poriadne trapna vyhovorka! Evil ved aky uz len moze byt problem dat k posteli mamicky, postielku babatka, nech je na akomkolvek oddeleni???

    vysledky prieskumu su smutne

    1. Tiez mi bolo niekedy smutno, ked som citala zazitky mamin z oddeleni. Naopak, niekedy narazili skutocne na ludi na svojom mieste. Len dufam, ze nas prieskum aktualnemu stavu „BFHI“ na Slovensku nastavi realisticke zrkadlo.
      Lebo o to nam naozaj ide. Zazitky 1500 mamin… vsak to je skoro 3% vsetkych zien rodiacich v tom roku… to uz je vyznamna vzorka, ktora sa nemoze ignorovat. Este raz vdaka vsetkym mamam za cas, ktory nam venovali, dufam, ze sa nam podari co najviac ho vyuzit.

Pridaj komentár