Stravovanie dojčiacej matky

Petra Gupková 56
Dojciaca matka

Ako mamička prvorodička, v zrelom veku, po prekonaných ťažkostiach s otehotnením som bola veľmi citlivá na svoje bábätko už počas tehotenstva.

Jedným z prvých prejavov mojej úzkostlivosti bolo stravovanie po pôrode – ako všetko v tom čase, aj k tomu som sa postavila s mne príznačným extrémom. Preštudovala som všetko, čo sa dalo, zozbierala rady mamičiek z Babetka a takto to dopadlo:

 

 

  1. Vylúčila som tzv. alergény a nevhodné ovocie – citrusy, jahody, paradajky, kyslú kapustu, orechy, mak (obsahuje veľa vápnika), med, bylinkové čaje, sóju (veľmi ma prekvapilo, keď som sa dočítala, že aj sója je aj alergén), vaječný bielok a všetko, kde sa nachádza, huby, slané, korenisté a pikantné jedlá, čokoládu, lesné plody a hrozno(sú síce bohaté na železo, ale v pôrodnici nám ich neodporúčali), ocot
  2. Vylúčila som cibuľu, v surovom stave cesnak úplne
  3. Vylúčila som všetko zdúvavé – kel, kapusta, kareláb, karfiol, hrášok, reďkovky, šupky z ovocia (to nám radili v pôrodnici), zeler, marhuľový kompót (tiež rada z pôrodnice), čerstvý chlieb a pečivo (skúste jesť päť mesiacov len 1-2 dňový chlieb, bŕ), všetky strukoviny
  4. Vylúčila som všetko fritované, vyprážané, tukové
  5. Po pár prebdených nociach z dôvodu usedavého plaču môjho čerstvého bábätka mi pediatrička odporučila nepiť mlieko, vraj zdúva detičky, pomohlo!
  6. Keďže sa synček ukázal ako alergik veľmi skoro, absolvovali sme testy a museli sme vylúčiť z jedla jablko, zeler, pre istotu aj hrušku (krížená alergia s brezou)
  7. Alergiologička mi odporučila vynechať morské ryby
  8. Nevhodné je aj všetko konzervované, polotovary, sáčkové polievky, vegety a pod.
  9. Z tekutín som pila iba vodu bez bubliniek, občas slabý čierny čaj, hlavne čaj pre kojace matky, z ktorého sme obaja mali riadne vetry. Dávala som si pozor na bublinky, harmanček, citrusové šťavy, kávu, colu, silný čaj, osladené nápoje
  10. Z mäsa som vylúčila údeniny, zo mliečnych výrobkov údené syry a ochucované jogurty (je to len chémia), bryndzu (nie je termizovaná)
  11. Čoskoro nastala jar a pediatrička ma upozornila, aby som sa nepustila s chuťou do jarnej zeleniny, lebo väčšina je dobre hnojená (chemicky) a rýchlená, no a skoré čerešne zas striekané

Keď to zhrniem, jedla som starý chlieb, biele jogurty, tvrdé syry, varené a dusené mäso, zemiaky, ryžu cestoviny, polievky z mrkvy a petržlenu. To som dodržiavala celých 5 mesiacov. Okrem čokolády, bez tej som žiť nemohla a bábätku našťastie naškodila.

Potom, trošku po troške som pridávala niektoré jedlá, aby si malé bruško privyklo, kým začne samo spracúvať tie dobroty.

Mamičky, možno ma odsúdite. Naplno som kojila (koľko si bábo pýtalo) do 13. mesiaca a ešte vždy obmedzujem alergény vo svojom aj bábätkovom jedálničku.

Od vylúčenia kravského mlieka nemal môj syn ani jeden jediný problémik s bruškom, vetrami, alergiou. Nepoznáme boľavé bruško ani po zavedení tuhej stravy, toho času už aj zdúvavých jedál.

Žiaľ, po obmedzení kojenia sa začali alergie prejavovať, s tým ale už nič nenarobím. Utvrdilo ma to však v nesmiernej sile MM a jeho ochrannej sile.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (35 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentártak toto je fakt chore!!!!

    rada by som vediet, z coho ma potom matka a dieta dostatocne mnozstvo vitaminov, mineralov a pod., ked takmer nic neje!!!!???

     

    ja som jedla vsetko -opakujem vsetko okrem silne koncentrovanej chili pasty a malemu ani mne sa nic nestalo!!!

     

    zijem v anglicku a v porodnici som sa tiez pytala, ci je potrebne drzat pocas kojenia specialnu dietu.

    sestry ma vysmiali, vraj to sme my z vychodnej europy – ktore dodrziavaju nezmyselne diety pri dojceni-uz to poznaju. vraj kazda z nas si prinasa z domu tento mytus. tieto diety su viac na skodu, nez na osoh.

    maleho som kojila 6 mesiacov a nikdy nemal problem s bruskom, ci stolicou, nikdy som mu nedavala ani kvapku kadejakych cajikov… a preto suhlasim, ze treba jest vsetko zaradom – samozrejme – zdrave veci!!!!

  2. ahojte dievčatá. žiaden strach ja kojím štyri mesiace a priznávam, že i s citrusmi a rajčinami…bo od kiaľ inakadiaľ by sme nabrali vitamíny hádam len nebudem uprednostňovať syntetické a krpec je v poriadku, ono treba odskúšať všetko postupne. Doktorka moja povedala, že ak nemám ja problémy nemal by mať ani on. I keď priznávam, že teraz som mala skúškové obdobie a čokoládou sa ukľudňovala a teraz sa ťažko kaká… Súhlasím s ikou :všetko s mierou

  3. Ahojte mamicky,

    ako vidim, kazd a ma nejake tie skusenosti, ale tiez je pravda, ze kazde dietatko je ine. Ja som sa minuly tyzden po tretikrat stala maminou. Do tretice je to opat syn. Prveho som kojila 10 mesiacov bez akehokolvek obmedzovania v mojom jedalnom listku (po nastupe do prace sa mlieko vytratilo), druheho som kojila (a to pozor vazene – do veku 4,5 roka) az do casu, kedy mi tretie tehotenstvo dovolovalo a tiez bez akychkolvek obmedzeni. V druhom pripade malemu zistili alergiu na mrkvu, ale dodnes tomu nerozumiem, lebo ju mal najradsej. Takze sme tomu najprv odolavali a potom sme presli na boj proti alergii normalnym jedenim mrkvy a alergia sa stratila. Treti syncek ma dnes 9 dni, dojcenie som zregulovala tak, ze maly prespi min 3 hodiny, potom sa cca 1 hodinku rozpravame, grgame, prebalujeme a ckame a zase ideme spinkat. Tento rezim som dosiahla tym, ze som stimulovala tvorbu mliecka odsavanim, teda tvori sa mi cca 20 ml nad potrebu dietata z jedneho prsnika, cize ak ju pri mimoriadnej chuti nespapa, tak to odsajem, aby bol klud. Materstvo je nadherna vec. Pripominam, ze pri druhom synovi som sla do prace po 3,5 mesiacoch. Tentokrat uvazujem po 6 mesiacoch, ale moze sa stat, ze si to predlzim, ved skusat na dceru uz asi nema vyznam. Takze vsetkym citatelkam Stastny a zdravy Novy rok.

  4. Mirria pre Alenu ale i ostatné.

    Ahoj Ali, ja mám teraz druhé dieťa, syn má 10 týždňov. Zatiaľ, našťastie, iba kojím, krásne priberá a rastie. Pri prvom synovi som mala menej mlieka a dotrhané bradavky. Aby som pomohla aj sebe a aj jemu, tak som ho ešte po boľavom kojení aj dokrmovala. Výsledok bol iba ten, že tie dva druhy mlieka sa v jeho žalúdku “pobili” a všetko vyšlo von. Nič neznásilňuj. Na tvorbu mlieka treba hlavne veľa piť, ja pijem naraz 6 dcl čaju, viackrát denne, a ako som zistila, treba jesť múkové jedlá. Nielen tradičnú zapraženú polievku. Aspoň u mňa to zaberá. Alebo skús malú okúpať v priebehu dňa, aby ju voda neprebrala. Možno tam je pes zakopaný. Veľa zdaru.

  5. Alena – pokial dietatko prospieva, v ziadnom pripade neprikrmuj umelou vyzivou. Naburas jej imunitny system, ktory sa vytvara vdaka materskemu mliecku. Ja mam skoro 3 mesacnu dcerku, stale ju len kojim a po veceroch je tiez mliecka pomenej, ale necham ju dlhsie pri prsniku, mliecko sa tympadom spusti viackrat a malicka sa nasyti a zaspinka. Treba dojcit pokial sa da a ked ti dietatko neplace od hladu a nechudne, ostan len pri MM.

  6. Mamicky, napriek tomu, ze som prvorodicka v zrelom veku mam stastie, ze

    dcerka je zdrava, cula mala som strach z kojenia a naslednych reakcii babetka.

    Dcerka ma 2 mesiace a mozem povedat, ze moja strava obsahuje skoro

    vsetko okrem strukovin, citrusov a solenych, korenistych jedal.Som za to

    ze strava ma byt pestra lebo ako inak dostane dieta vitaminy do telicka?

    Jedine znova cez umelinu lieky homeopatika a pod.Je to lepsie.Som za to

    zjest na co mam chut a zapametat si obsah stravy v pripade bolesti to vylucit.

    Mam otazku je dobre prikrmovat dieta vecer po kupani BEBOU, aby sa jej lepsie

    spalo, alebo zostat len pri kojeni?Aky druh nahradneho mlieka odporucate?

  7. Aj ja mam podobny nazor ako Erika. Vela mudrych a odskusanych dobrych rad mam prave od strarsich zien. Mam trojtyzdnovu dcerku a tak sa pytam a hladam informacie kde sa len da. Moj anjelik je velky papkos a tak skusam vsetko mozne, aby som svojej dcerke vyhovela. Dojcenie je nieco uzasne, len mam strach aby moja strava bola vyvazena, ale zaroven nerobila sarapatu malej. Ako vsetky ostatne mamicky aj ja som vynechala zo svojho jedalnicka citrusy a strukoviny, ale zatial neviem odolat troske cokolady a rano si vypijem slabu kavu s mliekom. Vsetkym mamickam prajem dostatok mliecka pre svoje ratolesti…

  8. Hmm, to je sice super ale ja musim dat za pravdu autorke zoznamu pre dojciace maminy.. tiez som alergik a od zaciatku som vylucila pri dojceni vsetky alergeny.. no u nas nie je problem ani tak alergeny ale naduvanie. Od malicka (maly sa narodil predcasne o 4 t) ma problemy s bruskom nehorazneho charakteru. Moja strava sa uz zuzila iba na osolene maso, mrkvu, zemiaky a ryzu.. nic ine nejem. Obcas banan a jablko. Je to hrozne ale maleho aj z tohto mala tak naduva, ze sa cely den iba krci a zvija od bolesti. Nepijem bublinkove napoje, lebo naduvaju. Pijem iba vodu a obcas vodu zriedenu s vineou. Maly ma uz 13t a naduvanie neprestava, ba sa to este zhorsilo, lebo teraz sa uz ani nevykaka sam bez rektalnej rurky. Som na nervy a uvazujem o umelej vyzive :o(

  9. fero mas pravdu , ja som 6 dni po porode a chcela som si pozriet par rad ohladom dojcenia a stravovania, ale zial nic som nenasla, tak idem hladat inam, alebo ak niekto ma radu co a ako tak ocenim ochotu pomoct novopecenej mamicke, dakujem

  10. no nech sa paci ..chcel som si precitat nieco o dojceni , mile damy …nakolko som chlap ..ale skoro som padol na zadok ake “naozajstne blbosti vas dokazu nastvat” ..uvazujte o sebe a vykricte sa radsej z okna…nakolko SOM SA VAZNE CHCEL NIECO DOZVEDIET ale namiesto toho stracam cas citanim vasich ubohych citovych vylevov….

  11. Ahojte, mam takmer 4-tyzdnovu dcerku, snazim sa kojit, aj ked mam niekedy pocit, ze mam malo mlieka a jej nestaci, hlavne vecer pred spanim. Chcem sa vsak poradit ohladne mojej stravy – kazdy mi hovori nieco ine – to mozes, to nie, a tak vas chcem poprosit o nejake recepty pre dojciace matky, lebo uz mi dochadza fantazia. Pripadne ak existuje nejaka kniha alebo nejake recepty na internete. Dakujem

  12. Moja malá o tri dni dovŕši štyri mesiace. Stále som mala a mám rada kravské mlieko, pijem ho tak pol litra – liter denne. Malá nemá žiadne problémy.

  13. smile))) vies preco zomierali 50rocny ludia zhumplovani ako starci? lebo makali na poli a okolo domu cely den smile …zeny porodili v kuchyni na stole pat az sedem deti..vacsinou ob rok, ci rok a pol….vela ich aj pomrelo …..lekarska starostlivost bola neporovnatelne horsia ako dnes a nejaka zdravotna prevencia dopspelych uplne absentovala….a nehovorim len o bratislave, dufam, ze sa bavime o slovensku ako takom smile

    1. Váš komentárZaujal ma Váš prvý komentár. ako ste to dokázali dodržiavať celé tri roky? to muselo byť hrozné jesť len pár jedál celé dva roky! nezdá sa Vám to prehnané?

  14. hm, k tomu ako si sa venovala dochodkynam, vies je nieco ine rozpravat sa s babickou a starat sa o nu, s ktorou nemas pribuzensky pomer a potom s nou zit v jednom dome, ked porodis dieta, ktore jej je pravnukom, to nastupuje iny program smile ako ked sa na seba usmievate pri nejakej terapii…to je neporovnatelne….

  15. ja nepoznam osobne zenu, co dojcila styri roky…smile toz…..a o tych babkach z dedin nekecam….ja sa vobec nemusim zamyslat, kto objavil bylinky, jasne ze ja som to nebola smile nejake babky bylinkarky z dediniek, co chceli mamickam aj pomoct, namiesto vtedajsich lekarov….inak tie zeny robili podla ich vtedajsich informacii naozaj to najlepsie pre svoje deti, ale jednoducho, trochu sme uz pokrocili smile trochu sa uz za tych par rokov poznam a prezradim ti, ze do extremistky mam riadne daleko smile toz ale co clovek to iny nazor a net dost skresluje….nechcela som urazit nejaku tvoju prababku, tak sa tolko necerti ….tvoj hnev ma ale povod zrejme uplne niekde inde ….ahoj

  16. Ešte niečo k tomu zdravému v minulosti: keby bolo všetko také čisté a nezávadné, ako tvrdí VLČICA, isto by neumierali 50-roční ľudia ako starci, ale by vitálne žili ešte dlhšie, než súčasní dôchodcovia. Asi to bude trochu inak, kedže priemerný vek ľudí sa stále predlžuje.
    Spaľovaním nielen uhlia sa živ. prostredie véééľmi znečisťuje. Pokiaľ viem, čistá energia je výdobytkom dnešných poznatkov.

  17. Už v iných diskusiách som postrehla, že si exstrémistka, tak nepíš o mne, že ja som z višne padla.
    Tiež som žila vo Zvolene a aktívne som sa stretávala s dôchodkyňami, no nezaznamenala som podobné názory, ako prezentuješ o starých ženách ty. Napriek tomu by som si nedovolila jednostranne tvrdiť, že všetky ženy boli len príkladné matky a všetky svoje činnosti podriadovali len potrebám svojho dieťaťa.
    Ak si nerobila podrobný prieskum, nepíš ani o väčšine starých žien. Ja som takú ženu nestretla, čo by do mňa hustila veci, o ktorých ty píšeš a napriek tomu netvrdím, že neexistujú.
    Citát: Matka s dieťaťom v náručí sa stala humanistickým symbolom kresťanského sveta. Toto zobrazenie má však svoj pôvod už v staroegyptských mýtoch a je večné. (J. Staňová, L. Baran 2004). Okrem toho si môžeš preštudovať etnografický atlas Slovenska.
    Okrem toho, ked už si taký prírodný človek, mohla by si sa zamyslieť, či ty si objavila kombináciu liečivých byliniek proti boleniu bruška, alebo je táto kombinácia známa už niekoľko storočí. A čo myslíš, prečo ju asi ľudia chceli objaviť? Nie náhodou preto, aby uspokojili svoje plačúce bábätko?
    Nabudúce, ked budeš chcieť prispieť do diskusie, pouvažuj o tom, či tvojím príspevkom neurazíš niekoho, kto savzorne a s láskou staral o svoje deti, hoci žil dávno pre tým, než si ty prišla na svet. Osobne poznám viac žien, čo dojčili aj 4 roky.

  18. co sa tyka toho zdravsieho prostredia: nuz tak vtedy sa naozaj nepouzivalo tolko chemikalii na cistenie, nebolo tolko chemikalii vo vodach, v pode, vo vzduchu, zivotne prostredie bolo cistejsie, teda aj jeho plody, neozarovalo sa ovocie a zelenina, jedlo sa take, ake prave dozrelo….v potravinach sa nepouzivalo tolko konzervantov a farbiacich latok ako teraz, over si na Min.ziv.prostr.v BA….pozri si statistiky o vyskyte alergii udeti……ani nase babky nepouzivali tolko chemikalii doma, uhlim sa kuri este aj dnes kdekade, lebo je lacnejsie ako ine zdroje… tolko k minulosti a zivotnemu prostrediu……cely moj prvy prispevok vychadza z neochvejneho nazoru, ktory je opacny ako erikin, ze sa jednoducho nebudem pytat na to, ako stravovat svoje babatko nasich babiek, lebo si myslim, ze maju na to mylne nazory….to je vsetko

  19. evca prrrrr smile nezalezi z ktoreho si kraja, mam informacie z troch a vsade rovnako….stare zeny maju ine rozumy okolo deti aj co sa vychovy aj stravy tyka a vacsinou su dost mylne v porovnani s momentalnymi informaciami….ani sa neodvazuj pochybovat o mojom pristupe k mojej dcerke smile, je prikladny ….mam kamosky na dedinach (a v lete v jednej byvam s dcerkou mesiac a pol (kvoli krasnemu prostrediu) odkedy je na svete), co maju babatka, tak viem presne ake nazory o strave a vychove do nich hustia ich babky…velmi by si sa divila ako citam tvoj presvedceny prispevok smile…a aky obrovsky tlak tieto zeny vynakladaju, aby bolo po ich….ked som tam bola s malou naposledy, tak si tukali na celo, ze ju este dojcim a ze som jej hned od narodenia nezacala kravske mlieko davat a ze preco ked uz vie chodit (to mala tusim rok a pol), tak ju nepustim sa hrat na ulicu s ostatnymi detmi, ze si mozem zatial varit a tak smile)))) aj som si vypocula, ked mala osem mesiacov, co som ja za mater, ze malej nedavam na veceru krupicnu kasu s kravskym mliekom….a ze co ju beriem na ruky ked reve, ze vsak ju rozmaznam a podobne bludy….obdobne to je v inych koncinach…toto je banska bystrica okolie, inakviem presne ze aj v b.s. okoli a v okoli partizanskeho velmi podobne, o tych 3 hod int. co chces polemizovat, ved donedavna to bolo aj v porodniciach, ci si z visne padla? smile)) pa

  20. NO, neviem z ktorého si kraja, ale nesmieš zovšeobecňovať. Určite boli matky tak ako teraz, ktoré na rukách čičíkali a robili všetko pre dieťa a isto boli aj také ako teraz, že si povedia, bude ako nebolo a nech si decko poplače……………. Vôbec to nesúvisí s dobou. Tiež si nemyslím, že staré ženy – voľakedy tiež matky malých bábätiek – boli ľahostajné, ked dieťatko bolelo bruško. Ako vôbec môžeš niečo také napísať? Myslím, že ani ty nie si ľahostajná, ak tvoje dieťa plače alebo je nespokojné. A TO NESÚVISÍ s tým, že žiješ v 21. storočí.
    Mimochodom, ešte koncom 19. stor. bol v českých a slovenských krajoch zvyk (povinnosť) kojiť dieťa min. 9-12 mes. intenzívne a žena sa tiež intenzívne a aktívne musela podieľať na spoločenskom fungovaní domácnosti, takže neprichádzalo do úvahy, aby mala vyčlenené niečo iné, než kútnu plachtu počas šestonedelia.
    Tiež je mylné myslieť si, že všetko vtedy bolo zdravšie. Len si predstav, aké muselo byť na dedine ovzdušie počas vykurovacej sezóny, ked sa kúrilo drevom, uhlím a kadečím. A s tou stravou je to tiež otázne, či bola nejaká údená klobása alebo slanina zdravšia, než je jedlo teraz.
    Rovnako by som s tebou polemizovala a o 3-hodinových intervaloch a maznaní a výchovných metódach. Tak to robia aj niektoré dnešné matky a aj vtedy boli matky, čo dali na každé zapýtanie.
    Tiež si myslím, že aj vtedy boli alergie a choroby, len sa to volalo inak, alebo to nepripisovali správnemu pôvodcovi.

  21. erika, co sa tyka tych nasich babiek, tak tie vyrastali aj zili v ovela zdravsom zivotnom prostredi, ako vyrastaju nase deti…tie nase babky krmili svoje deti podla hodiniek a ked plakali, nevzali ich na ruky, aby ich nerozmaznavali, v podstate ani neriesili, ked dieta bolelo brusko, ze z coho, ved to prejde ….a zdravotnictvo…ako aj pediatri boli vtedy asi tiez dost mimo….vsetko sa vyvija, ziskavame nove informacie, vedomosti, tak si myslim, ze je na mieste ich vyuzit pre zdravie nasich deti….s tym sterilnym prostredim napr. ale suhlasim, aj ked tiez sa da o tom porozpravat podla toho, kde dieta zije, ci na dedine, ci v meste, v meste jednoducho nejake mikrobi, bakterie a virusy nestretne….lebo je tu ina spina ako na dedine, tam su tie “prirodzene” vakciny, ktore dieta v meste nestretne a ked ich stretne prineskoro, moze jeho organizmus jednoducho zmatocne zareagovat a zase je to len o matke a otcovi, aky zivot vyznavaju, kam s dietatom chodievaju a ako sa o neho staraju….ano, moja babka bola velmi mudra zena a vazila som si ju, vychovala sedem deti, mimochodom vacsinu dojcila dva roky…na tie doby neslychane….ale na sposob stravovania by som sa jej nepytala (aj tak vsetko sme mali zo zahrad a dedko bol horar, tak si viete predstavit, v akom prostredi som vyrastla (horaren v lesoch) a co som jedla, uplna rozpravka)..ale tie trojhodinove intervaly a ine vychovne problemy si jej deti preluskali aj tak….nuz, vsetci sme ovplyvneni svojou dobou

  22. -citala som dost vela reakcii na tuto temu-co sa tyka mna, moj maly ma 3 mesiace a jem pomaly vsetko, okrem strukovin, ale aj tie pomalicky zacinam

    -moj nazor je, ze aj babo potrebuje odnekial vitaminy, a ked ich dojciaca matka nema z coho ziskavat, aj babu to chyba

    -opytaj sa tvojej babky, ak mas starsiu ako 70 rokov, co oni jedli, ked kojili, mozno si teraz povies, ze je ina doba, ale velakrat nase babicky su mudrejsie a maju vacsinou pravdu

    -a v dnesnej dobe je vela alergikov, preco asi? podla mna sa to uz so vsetkym prehana, a hlavne s cistotou, deti pomaly ziju az v presterelizovanom prostredi, no ale kazdy si musi zit a robit tak, ako to jemu vyhovuje

  23. -citala som dost vela reakcii na tuto temu-co sa tyka mna, moj maly ma 3 mesiace a jem pomaly vsetko, okrem strukovin, ale aj tie pomalicky zacinam

    -moj nazor je, ze aj babo potrebuje odnekial vitaminy, a ked ich dojciaca matka nema z coho ziskavat, aj babu to chyba

    -opytaj sa tvojej babky, ak mas starsiu ako 70 rokov, co oni jedli, ked kojili, mozno si teraz povies, ze je ina doba, ale velakrat nase babicky su mudrejsie a maju vacsinou pravdu

    -a v dnesnej dobe je vela alergikov, preco asi? podla mna sa to uz so vsetkym prehana, a hlavne s cistotou, deti pomaly ziju az v presterelizovanom prostredi, no ale kazdy si musi zit a robit tak, ako to jemu vyhovuje

  24. moja dcera ma 9 týzdnov , je vylucne dojcena a jem takmer vsetko. Zatial problemy nemame ale kazde nove jedlo vyskusam len po troske a ked sa nedostavi ziadna nezelana reakcia zaradim to jedlo do svojho jedalnicka, aj ked u rizikovych potravin to radsej neprehanam. Myslim si vsak ze je to individualne ukazdeho diatata.

  25. Ďakujem za pozitivne, aj negativne reakcie. Pozitivne mi pomozu v tom, ze nerobim vsteko zle a k tym negativnym – uprimne Vam zelam, aby Vam vsetko vychadzalo iba dobre. Je to super pocit moct sa najest bez obmedzenia a s chutou. Reakciu tipu “je to blbost” moze mat iba mamicka, ktora nepozna alergicku reakciu, nevie, co je to vyhadzane telicko, cervene flaky, svrbiaca koza, opuch oci, pripadne opuch dychacich ciest (alergia na mrkvu). Zelam Vam, aby ste mohli vzdy podobne clanky povazovat za zbytocne, s nizkou vypovedacou hodnotou, bude to znamenat, ze su u Vas vsetci zdravi. (u nas, zial, nie, a preto robim vsetko, co sa da)

  26. Ďakujem za pozitivne, aj negativne reakcie. Pozitivne mi pomozu v tom, ze nerobim vsteko zle a k tym negativnym – uprimne Vam zelam, aby Vam vsetko vychadzalo iba dobre. Je to super pocit moct sa najest bez obmedzenia a s chutou. Reakciu tipu “je to blbost” moze mat iba mamicka, ktora nepozna alergicku reakciu, nevie, co je to vyhadzane telicko, cervene flaky, svrbiaca koza, opuch oci, pripadne opuch dychacich ciest (alergia na mrkvu). Zelam Vam, aby ste mohli vzdy podobne clanky povazovat za zbytocne, s nizkou vypovedacou hodnotou, bude to znamenat, ze su u Vas vsetci zdravi. (u nas, zial, nie, a preto robim vsetko, co sa da)

  27. Aj ja patrím medzi obete tejto doby, teda alergikov, muž takisto, tak som tiež veľa študovala a zistila som, že by som musela byť o chlebe a vode a tu reklamovaných multivitamínových preparátoch… Tak som to všetko prediskutovala s istým známym alergológom a ten ma veľmi potešil. Mám jesť všetko na čo mám chuť, pravdaže s mierou, dôležitá je pestrá strava, aby sa bábo zdravo vyvíjalo a teda aj jeho imunitný systém. Mala som počas dojčenia sledovať potenciálne alergény v potrave, aby som vedela z čoho sa malý príp.vyhádzal a potom to vylúčila zo stravy. Ja sama som sa rozhodla nejesť akurát jahody, u nás asi najsilnejší alergén, a kivi, ani som na ne nemala chuť. Keby chcela byť Petra dôsledná, musela by vylúčiť aj ďalšie potenciálne alergény: čokoládu!!! a mrkva môže alergizovať tiež…Ja som teda jedla aj citrusy. Starší syn nebol vyhádzaný nikdy, ani počas dojčenia ani keď už skúšal sám, mladší počas iba mliečkovania tiež nie, teraz sa vysypal po detskom čaji (má 15 mesiacov). Sme teda opatrnejší ako u staršieho. Tak ktovie, čo je správne. Asi naozaj všetko s mierou…

  28. ahoj petra smile ja som robila presne to iste co ty….tiez mam tieto potraviny takto pekne zozbierane ako ty smile ..aj som to vsetko dodrziavala ….dojcila som dva roky…..akurat som sposobila raz bolesti bruska svojej dcerke, nemohla som ani za svet prist, co este by to mohlo byt a boli to tie racio pufovane chlebicky, som si nakupila omylom namiesto ryzovych psenicne…doteraz netusim, ako som mohla tu chut nerozpoznat….no a nasu dcerku z toho velmi zduvalo a bolelo brusko a mala problemy so stolicou….par dni, kym mi to trklo….a ozaj, nevedela som jednu vec: ze cerstvy chlieb tiez nie (pecivo nejem ani normalne)…mimochodom aj tavene syry su kusky pekne obaleneho svinstva.. .okrem toho, ze chranite dietatko pred potiazami s travenim, ochranujete ho pred alergiami a dokonca, ak by mu niektore potraviny (teraz sa to tyka najma tych alergiotvornych) aj v danom momente neublizili, moze mu to nastavit nosice na alergeny a alergia sa mu potom moze spustit aj ovela neskor (aj niekolko rokov neskor…v roku, troch dokonca az v puberte)…preto je velmi dolezite davat si uz pri dojceni (aj v tehotenstve mimochodom) pozor na stravu a dietatu najma do troch rokov a najlepsie cele detstvo tiez naockovat racionalne stravovanie sa….(aspon sa to nezdrave obmedzi aj v skolkarskom a skolskom veku, aj ked samozrejme nie bez problemov s jedenim v tychto zariadeniach)….a strava je zaklad zdravia cloveka (dokonca aj dusevneho)…ja ta velmi chvalim, som rada, ze sa nas najde viac

  29. Viem sa plne vžiť do Tvojej situácie, pretože ja som teraz na tom podobne. Synček má 2,5 mesiaca a zdá sa mi, že ho bruško bolí takmer zo všetkého. Asi pred dvoma týždňami som vynechala aj kávu s mliekom (občas jediný môj relax počas dňa/. Keďže syn je tretí v poradí, nemám veľa času na oddych, aký by som potrebovala. Rozhodla som sa variť pre rodinu normálne, ja sa stravujem individuálne. Neviem však, či to je dobré rozhodnutie, lebo sa vlastne len dívam na to, čo by som chcela jesť a nemôžem, som dosť unavená, hoci beriem vitamíny. Čo by však človek /matka/ nespravil pre pokoj v rodine. Keď vivím, že syn až tak neplače a ja môžem spraviť aj niečo iné, snáď to stojí za to, však pár mesiacov to zvládnem…smile

  30. Viem sa plne vžiť do Tvojej situácie, pretože ja som momentálne na tom tak isto. Syn má 2,5 mesiaca a mne sa zdá, že ho bruško už bolí takmer zo všetkého. Takže moja strava vyzerá približne rovnako ako Tvoja. Asi pred dvoma týždňami som vynechala kávu s mliekom. Myslím, že synčekovi je lepšie, no ja som na tom horšie. Keďže je tretí v poradí, nemám moc času na oddych, káva mi veľmi chýba. Rozhodla som sa rodine variť normálne a ja sa stravujem osobitne. Neviem, či to je dobré rozhodnutie, lebo tak sa len dívam na to, čo nemôžem jesť a chcela by som.Čo by však človek nespravil pre pokoj v rodine. Keď vidím, že neplače a ja môžem niečo iné urobiť, má to snáď nejaký zmysel a pár mesiacov to zvládnem…

  31. Aj ja som sa v pôrodnici zľakla, co budem počas kojenia jesť, lebo sestričky nám zakazali hádam všetku zeleninu a ovocie okrem mrkvy. Ale potom som si povedala, keby sa takto stravovali matky v minulosti, ľudský rod by vyhynul. Podľa vlastných skúseností odporúčam jesť všetko s mierou okrem citrusov, údenín a glutamanu a čo sa týka nafukovania, tam treba vyskúšať, čo bábo znesie. ja som nemohla jesť karfiol a prvé mesiace ani strukoviny. No ako dozrie tráviaci systém bába, tak potom som už jedla aj šošovicu. A raz som vypila neprevarené mlieko a malú prehnalo, tak to som radšej prevárala. Podľa mňa je horšie jesť jednostranne, ako občas bojovať s kolikou, hlavne nech sa bábo správne vyvíja a má všetky potrebné živiny.

  32. Ó, koľko hrdinstva je v týchto príspevkoch smile. Myslím, že nie je nič odsúdeniahodné na stravovaní autorky článku počas dojčenia. Tak ako to tu už ktosi spomenul, nestarám sa čo jedia iní. Môj drobec má tri mesiace, sama som sa rozhodla spočiatku nejesť všetko “nebezpečné”, podobne ako autorka článku, a opäť sama som sa rozhodla postupne zavádzať tie potraviny, ktoré mám rada. Pozorujem synove reakcie a podľa toho sa správam. Nepijem kávu, ale netreba ma ľutovať, lebo mi vôbec nechýba. Naopak, teší ma zistenie, že nie som závislá na čomkoľvek, napríklad aj na tej káve, ba dokonca ani na čokoláde, o ktorej som si fakt myslela, že bez nej umriem smile. A neskutočne ma hreje predstava budúceho leta (v roku 2006), keď si sadnem k šálke horúcej čokolády a večer si s manželom otvoríme fľašku červeného, ktoré už u nás býva odkedy som otehotnela. Dobrému tráveniu a zdravej koži našich detí zdar a našej slobodnej vôli a tolerancii zvlášť……..

  33. No, to je hroza, moj syn bol od narodenia alergicky a mal atopicky ekzem, ja sama som astmaticka, ale takto tragicky som to nebrala, jedla som vsetko okrem citrusov a strukov, aj to po case, cokoladu som obmedzila, aj kavu a cierny caj, maval sice vyrazky, ale v norme, skor som myslela, ze to bolo od sucheho vzduchu a mydla, o pol roku to prestalo a pomaly sa vytracal aj ekzem, iba kedy tedy sa prejavi, ak budem mat 2 dieta, takto tragicky nechcem reagovat, ale je to kazdeho osobna vec, majte sa

  34. Mám 3.mesačnú dcéru, v poslednom trimestri som výrazne obmedzila citrusy a ku koncu aj mlieko / kyslomliečne potraviny som ale jedla/. Od narodenia dcérky môj základný jedálniček tvorili tie isté potraviny,čo spomína autorka, snáď okrem petržlenu, a chleba druhodňový, tiež som jedla hrozno- bolo to jediné vhodné ovocie, dostupné aj v zime. V pôrodnici robili často porové a kalerábové polievky, čo sa prejavilo v bolestiach bruška, ani doma sa mi neosvedčili mamine pokusy občas pridať do polievky kaleráb, alebo zeler a pod. Postupne som začala jesť čerstvé rožky, po troške hlávkový šalát, jablká a čokoládu . Predsa keď viem, že mňa niejaká potravina nadúva, môžem predpokladať, že bude zrejme nadúvať aj moje dieťa..Nemusí, ale môže, a ja som nemala na tie potraviny takú chuť, aby som ich chcela vyskúšať….Nijako som pri takomto stravovaní netrpela, len mi chýba viac zeleniny a ovocia, ktoré som predtým jedla vo veľkom množstve, aj keď ma niekotré nadúvali. Chcela som sa takto stravovať najmä tie prvé 3 mesiace, v období kolík a bolestí bruška. // A alergizujúce potraviny je aj podľa mňa vhodné radšej nejesť. Počas tehotenstva aj teraz užívam Femibion a Vitakalcin 1 sáček za deň. Káva aj cola malej vždy “odnesú”nočný spánok, ale to asi preto, že som ich nepila pravidelne hneď od jej narodenia.

  35. Tiez nesuhlasim s clankom. Jedla som uplne vsetko pocas tehotenstva aj dojcenia, striedmo. Dojcim syna uz 26. mesiac a nema ziadne problemy.

  36. Tiez nesuhlasim s clankom. Jedla som uplne vsetko pocas tehotenstva aj dojcenia, striedmo. Dojcim syna uz 26. mesiac a nema ziadne problemy.

  37. Moja dcérka má 5 mes. Od jej narodenia som sa vyhýbala citrusom – nejem ich ani teraz. Ale každé ráno vypijem liter čierneho čaju s citrónom. Nejem paradajky a nič paradajkové. Vyhýbam sa strukovinám a kyslej kapuste. Mlieko pijem zriedkavo. Tiež sa nenapchávam údeninami – salámami, klobásami, ale občas si koliesko uchmatnem. Cesnak od narodenia jedávam, najprv len máličko, ale teraz si dám už v dosť slušných množstvách, nemám pocit, že by to malej vadilo, a to isté aj s cibuľou. Jahody a jahodové čokoľvek vynechávam. Jablká jem aj zo šupkou, nemáme najmenší problém. No a čokoláda úplne v pohode. Kávu si dávam každý deň – jednu normálne osladenú nescafe. No a všetko normálne korením. Nejem štiplavé jedlá – teda také feferóny a chilli a pod. Ani octové jedlá nejedávam. Malinká papá odušu, nezdá sa mi, že by jej niekedy moje mlieko nechutilo. Krásne priberá, nemá problém s trávením a nadúvaním, ani s vyrážkami. Jem teda takmer všetko, a dúfam, že bude mať v mliečku všetko, čo treba. Ozaj – sem-tam si dám aj trošku piva, a večer po poslednom kojení som si už dala aj štamperlíček slivovice. Nič netreba preháňať, keď vylúčime zo stravy všetko, čo by mohlo byť potenciálnym “nebezpečenstvom” pre bábo, nedostane v podstate ani nič dobré, žiadne vitamíny a minerály.

    Nám vraveli v pôrodnici – môžete jesť VŠETKO, treba najprv vyskúšať malé množstvo potraviny, ktorá by mohla vyvolať nežiadúcu reakciu, a ak ju vyvolá, už to viac nejesť. Tak to tak aj robím.

  38. Petra, mohla si spomenúť, ako si na tom bola s vypadávaním vlasov a chudnutím, lebo napr. ja som schudla komplet všetko a ešte mi chýba a fakt sa v jedle neobmedzujem a vlasy mi vypadávali plnými hrsťami.

  39. som toho nazoru, ze kazdy sme iny, a teda mame aj ine deti. pri 1 dietati som postupovala podobne ako petra g, s tym, ze dieta malo preddispoziciiu na alergiu /otec je alergik/. aj napriek tomu prva alergicka reakcia sa ukazala v 6. tyzdnoch a trvalo to takmer do 8 mesiacoch. kojila som do 17 mes. /potom som otehotnela znovu a musela prestat/ ale na jedlo som si davala dost velky pozor takmer do 1 roku – ked dieta zacalo jest uz rozmanitu stravu, zacala som aj ja. A STALO TO ZATO. postupne alergicke reakcie a prejavy uplne vymizli a dnes nema ziadne. neviem, co bude v buducnosti, ale viem, ze som prenu urobila maximum.

    dnes mame 2. dieta, ktore od narodenia ma podobne alergicke prejavy a aj ked som trosticku benevolentnejsia ako predtym, tak verim, ze spravny pristup v stravovani a dlhe kojenie pomozu aj tomuto dietatu, aby sa netrapilo cely zivot. raz sa mi to uz podarilo.

    na zaver: v sucasnosti zijeme v dost znecistenom prostredi a alergikov z roka na rok pribuda, preto si myslim, ze ked aspon minimalne mozme svojou stravou a kojenim pomoct, tak preco nie??? drzim palce vsetkym, ktorym sa to podarilo.

  40. K tym alergiam – ze by dieta malo alergiu na vsetko, co si pocas kojenia nejedla, to nie je celkom tak. Alergia totiz nie je ziskane ochorenie, ale vrodeny stav imunitneho systemu. Novorodenec ma vseobecne slabu imunitu (je to individualne, aby ma tu nik neodsudil). Ak ma clovek voci niecomu slabu imunitu, moze sa vplyv alergenu prejavit alergickou reakciou (skor ci neskor). U deti plati, ze tzv. Ig – imuniglobuliny zvysuju do urciteho veku svoju hodnotu, a teda, cim neskor sa organizmus stretne s drazdivou latkou, tym je mensia pravdepodobnost na alergicku reakciu.

    Pristup k sebe a k svojmu dietatu ma kazda mama individualny. Ja som opisala ten svoj, na zaciatku som sa priznala k extremu, viem o tom. Ale som alergik a dlhodobo sa liecim na posilnenie imunity. Moj syn mal 1. alergicku reakciu ako 6 tyzdnovy, tak som sa snazila robit to, co som povazovala za najlepsie pre neho. Ak je u inych vseko v poriadku, nemaju sa preco obmedzovat a velmi to maminkam zelam. Z mojho vypisu si mozno niekto vyberie to, co sa mu bude zdat rozumne a netusil, ze by napr. aj v tom mlieku mohol byt problem.

  41. To je všetko predsa veľmi individuálne, ja som sa najprv desila, keď mi kamoška s dieťaťom rozprávala, čo všetko nemôže jesť kvôli kojeniu – nielen nafukujúce a alergizujúce veci, ale aj veci, ktoré vraj menia chuť mlieka a dieťa ho odmieta – kečup, horčica…. Nakoniec som sa zariadila podľa seba – keďže sme s mužom alergici, vylúčila som alergény. V druhom tehotenstve som držala dokonca hypoalergénnu diétu už asi od 20.TT – je totiž dokázané, že v tomto období začínajú alergény prestupovať placentou. Ale to bolo všetko – nafukujúce potraviny som odskúšala, deťom nič nebolo a tak som sa veselo napchávala aj napchávam šošovicou, kapustou …:-). Bála som sa hlavne u malého, kvôli tvrdeniu, že chlapci mávajú väčšie problémy, avšak nebol žiaden problém. Je mi ale jasné, že ak niekto vypozoruje, že jeho dieťa je na nafukujúce potraviny citlivé, tak vylúči zase tie a možno nebude až tak háklivý na alergény…

  42. Aj tento clanok zastupuje nejaky nazor, nebudem protirecit. Iba jednu vec chcem napisat – prekvapilo ma to hrozno. Na Antolskej v BA nam hrozno dokonca odporucili na dobru tvorbu mlieka. Od narodenia maleho ho teda pijem v zriedenej forme a, veru, ked sa nam niekolko krat minuli zasoby (samozrejme som pila rovnake mnozstvo cistej vody), pocitila som o malo nizsiu tvorbu. Este jedna vec mi napada. Vtip, ktory pred rokmi napisala Eva Pavlikova do editorialu sem na Babetko. Uz si ho nepamatam presne, ale nad jeho podstatou sa do dnes usmievam a potvrdzujem jeho pravdu. Prvorodicka pusta svoje dieta von nabalene jedlom aj nahradnym osatenim, ktore by vystacilo na cely den + opalovaci krem a ine veci “pre istotu”, druhorodicka pribali keksik a tretorodicka zakrici, aby sa pred pol jednou nevracali. 🙂

  43. Ja som brala upozornenia ohladom potravin podobne vazne ako autorka. Dopriala som si akurat mlieko, kavu, paradajky striedmo, ale inak som sa stravovala tiez dost jednotvarne. Dodrziavala som to asi 4-5 mesiacov a potom som postupne do jedalnicka pridavala aj ostatne potraviny. Ako doplnok vyzivy som jedla Maternu. Ja ani nikdo z nasej rodiny nie je alergik (dufam, ze to tak aj ostane), ale preventivne som sa alergenom vyhybala. Citala som, ze prilis skore stretnutie alergenu s dietatom moze mat za nasledok vyvolanie alergie v neskorsom veku, tak naco zbytocne pokusat osud? Je kazdeho osobna vec ako sa postavi k vlastnemu stravovaniu pocas dojcenia. Hrozne ma iritovali rady inych mamiciek v mojom okoli o tom ako oni jedli vsetko a tu su. A co??? Ja som sa nestarala do toho co oni jedli, tak nech sa ani oni nestaraju do toho, co ja jem.

  44. Pri prvom dieťati som za 2 týždne skoro umrela od hladu, lebo som jedla len chlieb a pila vodu. Našťastie, raz mi stará susedka doniesla plnú misu hrozna aked som ju chcela poslať preč, že kojím a malému bude zle, len ma vysmiala. Ona odkojila 3 deti, všetky ich poznám, sú zdraví, žiadny nemá alergiu a majú aj zdravé deti.
    Ešte v ten večer som zožrala všetko hrozno a malému nič nebolo. Odvtedy som jedla všetko, s výnimkou údenín.
    Teraz už 10. mesiac kojím dcérku. Ešte do pôrodnice mi svokra nosila normálne jedlo. Malá za 10 mesiacov ani raz nebola vyhádzaná, neplakala kvôli brušku, nemala problémy so stolicou ani s vetrami. <f”#FF00FF”>JEM VŠETKO, PIJEM 2 NESLADENÉ KÁVY DENNE A JEDINÉ, ČOMU SA VYHÝBAM, JE ALKOHOL A ÚDENINY.
    <f”#800080″>Dojčiaca matka má jesť pestrú a vyváženú stravu aj kvôli dieťaťu, AJ KVôLI SEBE!

  45. momentalne mam 4,5 mesacnu dcerku, od jej narodenia som sa snazila nejest hlavne veci, ktore naduvaju (strukoviny, kalerab, karfiol, brokolicu) a kyslu kapustu a alergeny (cokoladu, med, ryby, soju, …) a vsetky citrusy. Postupne som si dala jablko bez supky, pred mesiacom som uvarila aj paradajkovu polievku. Cibulu som nejedla len v surovom stave, ale pri vareni ju pouzivam. Cokoladu som si dopriala pred mesiacom, vcera som si dala aj redkvicku a nedialo sa vobec nic. S obmedzenim jedenia je to tazke, ale clovek nechce aby bolo dietatku zle. A cerstve pecivo som si dopriala od zaciatku a nikomu zle nebolo. Nam bolo zle len raz, ked sme prisli s porodnice a ja som si dala lasagne s brokolicou a trosku ju bolelo v noci brusko. Netusila som, ze aj brokolica naduva. Postupe sa snazim zavadzat vsetky potraviny, uvidime, ako to pojde.

  46. momentalne mam 4,5 mesacnu dcerku, od jej narodenia som sa snazila nejest hlavne veci, ktore naduvaju (strukoviny, kalerab, karfiol, brokolicu) a kyslu kapustu a alergeny (cokoladu, med, ryby, soju, …) a vsetky citrusy. Postupne som si dala jablko bez supky, pred mesiacom som uvarila aj paradajkovu polievku. Cibulu som nejedla len v surovom stave, ale pri vareni ju pouzivam. Cokoladu som si dopriala pred mesiacom, vcera som si dala aj redkvicku a nedialo sa vobec nic. S obmedzenim jedenia je to tazke, ale clovek nechce aby bolo dietatku zle. A cerstve pecivo som si dopriala od zaciatku a nikomu zle nebolo. Nam bolo zle len na zaciatku, ked sme prisli s porodnice a ja som si dala lasagne s brokolicou a trosku ju bolelo v noci brusko. Netusila som, ze aj brokolica naduva. Postupe sa snazim zavadzat vsetky potraviny, uvidime, ako to pojde.

  47. momentalne mam 4,5 mesacnu dcerku, od jej narodenia som sa snazila nejest hlavne veci, ktore naduvaju (strukoviny, kalerab, karfiol, brokolicu) a kyslu kapustu a alergeny (cokoladu, med, ryby, soju, …) a vsetky citrusy. Postupne som si dala jablko bez supky, pred mesiacom som uvarila aj paradajkovu polievku. Cibulu som nejedla len v surovom stave, ale pri vareni ju pouzivam. Cokoladu som si dopriala pred mesiacom, vcera som si dala aj redkvicku a nedialo sa vobec nic. S obmedzenim jedenia je to tazke, ale clovek nechce aby bolo dietatku zle. A cerstve pecivo som si dopriala od zaciatku a nikomu zle nebolo. Nam bolo zle len na zaciatku, ked sme prisli s porodnice a ja som si dala lasagne s brokolicou a trosku ju bolelo v noci brusko. Netusila som, ze aj brokolica naduva. Postupe sa snazim zavadzat vsetky potraviny, uvidime, ako to pojde.

  48. S tym mliekom pocas dojcenia je jedine vhodbna odborna rada. Ak matka pije kravske mlieko, toto je najcastejsou pricinou problemov s bruskom u dojceneho dietata, a jeho vyylucenie zo stravy pomaha asi najviac odstranit problemy. Ale dodrziavat zoznam vopred ‘pre pripad’ nie je potrebne, vacsina z tych rad nie su overene a vyhovovuju len individualne.

    .

  49. moj maly bude mat tri mesiace a od jeho 6. tyzdna jem skoro vsetko. teda, samozrejme, to co mi pripada zdrave. nejem akurat potraviny s glutamanom, udeniny a citrusy. mlieko nepijem, lebo ho nemam rada. kavu si doprajem skoro kazdy den. zaujimalo by ma, preco by mala vadit cibula a cesnak? maly nemal zatial ziadne vacsie problemy s bruskom.

  50. Som zastankynou dojcenia, priroda to nevymyslela len tak, ze sa matke tvori mlieko, ale je pravda, ze matka by sa mala zdravo stravovat, co znamena mat pestru stravu, aby mala dostatok vitaminov, mineralov a stopovych prvkov. A to sa pri dost jednotvarnej strave asi neda dodrzat, tym padom chybaju tieto veci nielen matka ale aj dietatku. To si sa potom dopovala roznymi multivitaminami? Potom mi teda unika dolezitost dojcenia. Samozrejme, ze niektore veci sa daju vylucit, ale jest dokopy nejakych osem potravin, to sa mi zda malo. A mnohe veci sa daju uz aj u nas kupit v roznych bio obchodoch.

  51. To je blbost s tym jedenim. Jedz vsetko, keby som sa stravovala ako to tu pisu tak mozem cakat ze moje dieta bude alergicke na vsetky jedla co som obmedzila pocas kojenia.

  52. čo na toto povedať…… ja som počas kojenia jedla absolútne všetko….. po dovŕšení 4 mesiacov dcéry aj citrusy (citrónový čaj som dokonca pila od jej narodenia), plne som ju kojila do 6 mesiacov, s prikrmovaním do 11 mesiacov. Dnes má dcéra 6,5 roka, je úplne zdravá, zje všetko, antibiotiká brala od narodenia 4x a vôbec nie je alergik a to žijeme vo veľkom meste…. dojčenie naozaj pomáha zabrániť alergii, ale zas s tým stravovaním matky netreba ísť až do extrémov….

Pridaj komentár