Je dôležité, aké má dojčiaca žena bradavky? Ako rozoznať ploché, či vpáčené bradavky?
Shutterstock Koľko žien už počulo túto vetu: S takými bradavkami dojčiť nebudete! Koľko z nás ju počulo tesne po pôrode , ešte na pôrodnej sále. A koľko z nás jej uverilo?
Ešte dieťa po pôrode ani nepriložili k prsníku… Spomínam si, ako mi v čase, keď som bola tehotná s prvým synom, priateľka hovorila o „úžasnosti” dojčenia. Mala už dvojročnú dcérku a tá stále s radosťou párkrát denne sala.
Ale hlavne si spomínam na to, ako mi zdôrazňovala, že sa nemám dať zastrašiť , ak mi niekto povie čosi nevhodné o mojich prsiach . Tak ako sa to stalo jej. Bol to presne jeden z tých prípadov, kedy jej dieťa po pôrode ani nepriložili k prsníku, lebo veď…
„S takými bradavkami nebudete nikdy kojiť“. A veru áno. Dojčila prvú dcérku dva a pol roka , druhú ďalšie dva roky k tomu a tretie dieťatko – dvojročný syn ešte stále pije.
A ja som si zobrala k srdcu jej radu.
Po príchode domov z pôrodnice som vyhodila klobúčiky, fľašu a po prekonaní prvých problémov som dojčila tri roky . Druhého syna ďalšie tri roky.
Išla som ešte ďalej. Povedala som si, že takú úžasnú príležitosť ako dojčiť svoje dieťatko by mali mať všetky mamy. Každá z nich potrebuje podporu, pochopenie a niektoré i pomoc.
A tak som sa vrhla na laktačné poradenstvo.
Dojčenie a bradavky – záleží na tom? Za posledný rok som mala nemálo možností stretnúť sa s maminkami, ktoré prišli z pôrodnice s klobúčikmi, a tých, ktoré od začiatku dokrmovali z fľaše , i tých, ktorým dojčenie nespôsobuje toľko radosti ako ostatným, pretože majú pochybnosti o svojich prsiach, bradavkách či schopnostiach…
Shutterstock Aké majú byť prsníky dojčiacej ženy? Je dôležité aké má bradavky? Ako rozoznať ploché, či vpáčené bradavky?
V podstate rozlišujeme tri typy bradaviek. Ale pozor! Nie je dôležitý tvar bradavky, ale to, či sa dokáže aspoň trochu vztýčiť.
„Normálne“ bradavky bradavka ju tuhšia, alebo stuhne pri nejakom podnete, pri vzrušení, v chlade a pod. Ploché bradavky to sú bradavky, ktoré „nevykúkajú“ z prsníka. Ľahko to zistíte, keď si prsník pohladíte a bradavka vám o dlaň „nezavadí“ a to ani po podnete chladu. Vpáčené bradavky toto sú bradavky, ktoré nevídať často, ale predsa určité percento žien ich také má – namiesto toho aby bradavka trčala von – tvorila kopček, tak je akoby skrytá v dvorci – v dolinke, je to spôsobené tým, že mliekovod je kratší a vťahuje bradavku dovnútra prsníka. Niekedy sa takéto vpáčené bradavky objavia až pri prudkom zväčšení pŕs. Okrem týchto troch základných typov sa môžu objaviť ešte rôzne iné „anomálie“, resp. skôr by som povedala prekážky, ktoré nás môžu pri dojčení zaskočiť.
Bradavky totiž môžu byť na bábätko i príliš dlhé alebo príliš veľké – široké. Najdôležitejšie však je, že ak bradavka aspoň trošku dokáže vystúpiť na povrch, dojčiť môžete!
Prečítajte si viac: Priloženie bábätka pri dojčení .
O podpore dojčenia Akú „podporu“ ženy zažili, počúvam takmer denne. Informácie, ktoré ženy dostávajú, sú častokrát v rozpore s – vo všeobecnosti platnými – odporúčaniami. Od dĺžky dojčenia, po tvar –formu –plochosť – vhodnosť – nevhodnosť bradaviek na dojčenie. A samozrejme dokrmovanie detí, často úplne zbytočné. Viac o podpore dojčenia v článku Márie Kopčíkovej.
Loading...