TOP 10 o dojčení

Mária Kopčíková 7
foto: isifa.com

Ďalší propagandistický článok o dojčení? Aké je úžasné, výhodné, zdravé … nuž možno to niektoré z Vás tak vnímať budú. Oslovila som približne 30 mamičiek, pričom nie všetky si vlastné dojčenie užívali bez problémov a opýtala som sa ich na ich 10 NAJ v súvislosti s dojčením. Bol to akýsi asociačný experiment, čo ich ako prvé napadne. A neboli to len tie príjemné veci. Možno pre tie z Vás, ktoré na svoj malý batôžtek ešte len čakáte, budú ich výpovede akýmsi zreálnením toho, čo v súvislosti s dojčením môžete očakávať.

Na jednej strane vnímam odhodlanie, snahu, „drive“. A na druhej strane vidím, ako ich veľmi dokáže v ich odhodlaní spochybniť únava, nevyspatosť, plačúce dieťatko a to, že nedostanú podporu od najbližšej rodiny. Viem, že z mojej pozície môžem len „supportovať“, ponúkať ďalšie možné riešenia a objasňovať dôsledky toho či onoho kroku.

Každá z nás má svoje osobné limity inde, kde niektoré končia, iné len začínajú. Veľmi nám ich môže posunúť už spomínaná podpora rodiny, pediatra, kamarátky. A to do oboch strán „číselnej osi“. Myslím, že dojčenie je aj o prekonávaní hraníc. Niektoré ženy sú v konečnom dôsledku spokojné, že si tie svoje hranice posunuli. Niektoré sú spokojné, že si ich neposunuli. A tiež je veľká skupina matiek, ktoré pomerne dlho bojujú so zlým vlastným pocitom, že nemali v istej chvíli silu na nejaké posúvanie hraníc.

Pokiaľ je vaše dieťatko práve na ceste a rozhodli ste sa ho dojčiť, ponúkam vám postrehy mamičiek, ako oni vnímali svoje dojčenie. Možno si tak trocha zreálnite vaše očakávania od dojčenia.

Čo vyšlo z nášho asociačného experimentu?

Oľga napísala, že dojčenie si užíva ako také. Najlepšie na ňom sa jej vidí príjemný telesný kontakt s bábätkom, posilňovanie vzájomnej citovej väzby, možnosť nakŕmiť ho kedykoľvek a (takmer) kdekoľvek a dobrý pocit, že mu dáva najlepšiu možnú výživu. V tomto ju podporili hádam všetky maminy, ktoré sa mi na moju výzvu ozvali. Vzájomný kontakt, blízkosť, „odovzdanie sa“ – to je asi to najsilnejšie, čo ženy v súvislosti s dojčením vnímajú.

Negatíva Oľga netají a popisuje ich takto: nevyhnutnosť všade brať bábätko so sebou, čo nemusí byť najpríjemnejšia vec napr. na úrade alebo u lekára, s tým spojená nutnosť odriecť si minimálne prvého pol roka veci typu návšteva divadla alebo koncertu. Tiež zmieňuje obmedzenia týkajúce sa profesie – na súdne pojednávanie si bábätko zobrať nemôže….

A na záver zoznamu negatív – permanentná nevyspatosť. Myslím, že sa objavilo u väčšiny respondentiek môjho prieskumu. Nedostatok spánku je jednou z dvoch vecí, ktoré mamy v šestonedelí najviac vyčerpáva (tá druhá je hlad – nemajú čas variť a poriadne jesť).

Za všetky to zhodnotila Lucia: „Dojčenie je pre mňa ako meditácia: chvíľu na nič nemyslím. Nepoznám negatíva dojčenia ani po roku a pol veku môjho dieťatka. Teraz ho dojčím dvakrát do dňa pri zaspávaní a raz v noci – tá štvrť hodina objatia je stále krajšia.“

Dál jenom samá pozitíva …

Ako hovorí klasik z českej trilógie o básnikoch. Poďme sa pozrieť, čo za pozitíva a príjemné spomienky maminy ešte pripísali. Myslím, že tie výroky nepotrebujú špeciálny komentár:

  • jednoduchšia forma stravovania na cestách alebo na prechádzke (mliečko čerstvé, teplé, stále po ruke),
  • univerzálne a jednoduché riešenie na upokojenie dieťatka, utíšenie, uspanie…,
  • keď už prikrmujeme a nestíham variť načas, opäť po ruke pre hladné dieťa,
  • dobre a jednoducho vydojčené/zhodené mamine kilogramy nabraté počas tehotenstva,
  • je to veľmi sentimentálne, keď viem, že ho iba ja môžem pri dojčení upokojiť, keď napríklad plače…
  • je to to najpríjemnejšie, keď večer uspávame malého a manžel ma s údivom pozoruje, ako ho dojčím a upevňuje to lásku medzi nami tromi,
  • prvé spoločné dojčenie s manželom. On sedel za mojim chrbtom a prežíval to, čo prežívam ja.
  • v neposlednom rade to bol pre mňa ten NAJpohodlnejší spôsob starostlivosti o dieťa, ktorý ono malo NAJradšej.
  • mám výhovorku, keď niekam nechcem ísť,
  • “papať? spinkať? ukľudniť? alebo sa len tak prituľkať?” Na všetko je tu jeden úžasný liek “materské mlieko” a jeho zázračná sila, ktorú má. Čim mi drobček rastie, tým viac sa mi páči “jeho malé tajné dudkanie” – tie úžasné očičká plné otázok “smiem??? len tak mama??” To sa nedá zaplatiť. A mama….?? “mama má –  mama dá” 🙂 a rada.
  • úsmevy okoloidúcich.

Nie je to úplne ružové …

Napriek tomu, že dojčenie vnímam (vnímame) ako najlepšie pre dieťa, najjednoduchšie pre matku, najintímnejšie pre oboch, je pravdou, že niekedy túto intimitu môžu narušiť alebo ju znepríjemniť isté veci.

Každá z nás ale to „nepríjemno“ spája s niečím iným. Každej z nás vadia iné veci, inde máme tie spomínané hranice. A je to úplne prirodzené a v poriadku. Aby sme to ustáli a nezbláznili sa z toho, musí byť pri nás niekto, kto povie „DOBRE TO ROBÍŠ!“ alebo „NEBOJ, SPOLU TO ZVLÁDNEME!“ Ako napísala Betka „myslím že  ďalšia hrúza by bola, keby ma moje okolie (mama, sestra, manžel) nepodporovali v dojčení.“

Čo teda maminy vnímali v tej horšej – ťažšej rovine:

  • prvé týždne som bola príšerne unavená, syn bol spavejší a tak dojčenie bolo o jeho nekonečnom budení, aby spapal aspoň kúštiček. Prvé dni nám dojčenie trvalo aj hodinu!!! Ešteže teraz to zvládne ani nie za 5 minút.
  • NAJväčší problém sa dostavil 2 týždne po pôrode, keď som nebola schopná dojčiť – zlá technika, nedôvera v seba samu. Problémy sme zvládli vďaka laktačnej poradkyni.,
  • aj napriek tomu, že som si tisíckrát opakovala, že dieťa sa prikladá k prsníku a nie naopak, krkolomným polohám som sa nevyhla aj tak. A výsledok??? Neskutočne boľavý chrbát, bolesť pri každom pohybe… neviem, či som si už potom na to zvykla, lepšie povedané môj chrbát, ale ako ubiehali týždne, mesiace, už som to prestala akosi vnímať.

Na záver

Niektoré ženy, ktorých detičky sa dojčia dlhšie, sú v strese, že síce dojčia svoje dieťa, ale popri tom nestihnú nič moc extra urobiť – v domácnosti, prečítať si niečo … Veľmi sa mi páčilo, čo napísala Lucia: „Keď som dojčila a počas toho plánovala, optimalizovala a inak organizovala, a mala nervy z toho, že práve nemôžem robiť niečo iné, dieťa sa nevedelo “dojesť”, nechcelo sa odpojiť a potom sa ešte aj povracalo. Keď som bola úplne ticho aj vo svojej mysli, a len som tak bola – dostalo všetku lásku v úplnom uvoľnení, a odpojilo sa oveľa skôr. Nedá sa to však prikázať. Je to niečo podobné ako rozdiel medzi nevýživným a výživným jedlom: môžu mať ten istý počet kalórií, ale jedno je pripravené automaticky a druhé s láskou.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. nie je to jedno? Dojčiť je poslanie… či je dieťa zdravé alebo choré, chudé alebo tučné, či to bolí alebo nie. Všetko v živote (vrátane mužov) k nám prichádza alebo odchádza, ale deti sú vždy naše. Dajme im zo seba maximum. Občas je to problematické (napr. pri hospitalizácii maminky) ale za normálnych okolností by sa o to mala snažiť každá maminka. Je to predsa to najdôležitejšie v prvých rokoch dieťatka (kvôli výživovej hodnote, budovaniu lásky medzi bábom a maminkou atď..) Mňa to zo začiatku bolelo a krvácali mi bradavky, strácala som mlieko… no aj tak som kojila a stále neprestávala. Lebo to nieje povinnosť ale poslanie… mimochodom je to jediný spôsob ako mi môj malý špunt neutečie, ale si ma postíska a ja si ho hladkám a bozkávam do nekonečna zwinker

  2. Ja som obidve svoje deti kojila poleziacky ( obe 14 mesiacov) a kojenie bolo tak pre mna spojene s relaxom. Vzdy som zavrela bud zavrela oci ,oddychovala a uzivala si pritomnost dietata alebo som citala knihy, na ktore som inak nemala cas. Prve tyzdne boli tazke, prekonala som aj niekolko zapalov prsnika ale nelutujem. Pre mna bolo kojenie jedna z najkrajsich veci, ktore materstvo prinasa.

  3. Ja som obidve svoje deti kojila poleziacky ( obe 14 mesiacov) a kojenie bolo tak pre mna spojene s relaxom. Vzdy som zavrela bud zavrela oci ,oddychovala a uzivala si pritomnost dietata alebo som citala knihy, na ktore som inak nemala cas. Prve tyzdne boli tazke, prekonala som aj niekolko zapalov prsnika ale nelutujem. Pre mna bolo kojenie jedna z najkrajsich veci, ktore materstvo prinasa.

  4. no nebyť prípravy pred pôrodom, tak by som možno tiež mala problémy. takto viem, čo a ako a môžem si to užívať 🙂 po tom, čo všetko už o dojčení viem a čo všetko to prináša by som určite zabojovala (ak by pri druhom dieťatku mal byť nejaký problém)…

  5. Áno je to krásne ale ak má byť žena živiteľkou ako ja je to niekedy stresujúce a hlavne ak treba pracovať a mať kľud. Syna sa mi nepodarilo kojiť pre zlú techniku dojčenia a ked som po 12 rokoch porodila dcérku tak to som sa už riadne pripravovala celé tehotenstvo má teraz 2 roky a 5 mesiacov a stále dojčím bez mami ani na krok ani v škôlke nechce ostať spať lebo nemá cicu a pani učiteľky si nevedia rady takže o 12 na obed už musím utekať pre ňu. A koľko sa toho dá stihnúť? Netuším do kedy to bude trvať nemám srdce ju násilne odstaviť lebo ona ich proste neskutočne miluje ako hovorí takže nič iné ako občasný veľký tlak na mňa mi neostáva a o nočnom spaní už ani nehovorím to už si neviem ani predstaviť spať bez prerušovania 😀

  6. Ano, asi by to bolo krasne, keby sa mi hned v porodnici nezastavilo mlieko, nijako som ho odtial nevedela dostat, potom som sa vsemozne snazila, aby sa mi mlieko obnovilo, cize bud som mala na prsniku maleho, alebo odsavacku. Navyse sa maly nevedel prisat, papal kratko, bol stale hladny a nepriberal. Cely cas ma neskutocne boleli bradavky a nakoniec sa mi aj zapalili a hnisali. Cele to trvalo tri mesiace. Este stale mi niekto chce tvrdit, ze som si to mala uzivat a nevzdavat to?

Pridaj komentár