Umelá výživa dojčiat

MUDr. Viera Haľamová & kol. 0
Umelá výživa dojčiat

Po milióny rokov zabezpečovala prirodzená výživa dojčiat prežitie ľudského rodu.

Len výnimočne sa podarilo udržať pri živote dieťa, ktoré nebolo dojčené. Situácia sa zmenila v druhej polovici dvadsiateho storočia: Vďaka vyspelému priemyslu sa podarilo vyrobiť z kravského mlieka prípravky pre výživu dojčiat, ktoré do veľkej miery bezprostredné, smrteľné ohrozenie života zažehnali. Vďaka obrovskej reklame sa stala umelá výživa populárnou a rozšírila sa po celom svete. Ani Slovensko nebolo výnimkou a po druhej svetovej vojne sa prudko znížil počet dojčených detí. Už v prvých mesiacoch dostávala väčšina detí umelú výživu. Od roku 1980 sa pomaly situácia zlepšuje. Pretrvávajú však závažné nedostatky. Na konci tretieho mesiaca má už polovica detí umelú výživu, často nesprávneho zloženia. V súvislosti s umelou výživou dojčiat sú najčastejšie nasledujúce otázky:

Dnes je aj v našich obchodoch a lekárňach mnoho druhov umelých mliek aj pre najmenšie dati. Odkedy nimi možno živiť dieťa bez rizika?

Vek dieťaťa je veľmi dôležitý pre rozhodovanie o spôsobe výživy. Najmä v prvých 4.-6. mesiacoch je dôležitá jeho výživa materským mliekom, ktoré je pokračovaním materskej výživy a ochrany pred pôrodom. Okrem živín poskytuje novorodenému dieťaťu aj ďalšie zložky , ktoré ho dômyselne chránia pred infekciami, uľahčujú mu prispôsobenie na zmenu prostredia a prechod na inú ako materskú výživu. Z toho vyplýva, že najväčšie riziko hrozí dieťaťu pri odstavení a zavedení umelej výživy po pôrode a v prvé mesiace približne do 4. mesiacov.

Je možné znížiť riziká, ktorými privčasná umelá výživa ohrozuje zdravý vývoj dieťaťa?

V zásade možno odpovedať áno, ale s vynaložením veľkého úsilia. Schopnosť matky zabezpečiť správnu umelú výživu do veľkej miery súvisí s jej obetavosťou, vzdelaním, pochopením v rodine a žiaľ aj s ekonomickým postavením rodiny. Kvalitné prípravky umelých mliek pre dojčatá sú drahé.

Z našich skúseností vyplýva, že to malé percento matiek, ktoré naozaj nemôže dojčiť zo závažných príčin (ani pri všetkých snahách o rozvoj tvorby mlieka po pôrode) dokáže spravidla zabezpečiť dobrý vývoj dieťaťa aj pri umelej výžive: Zvýšeným úsilím o náhradu prirodzených telesných kontaktov s dieťaťom, výberom vhodných druhov prípravkov. Ohrozené sú deti, kde je privčasné odstavenie dôsledkom nevedomosti, ľahostajného vzťahu k dieťaťu, snahou vrátiť sa čo najskôr do spoločenského života. Mimoriadne vysoké ohrozenie mu vyplýva z nedostatku vedomostí a zručnosti matky v zlých sociálnych a hygienických podmienkach rodiny.

Ako vybrať správny druh umelej výživy?

Len zriedkakedy sa matke po pôrode nevytvára dosť mlieka ani pri kvalifikovanej pomoci a je treba dokŕmiť dieťa umelou výživou. Pre výživu v prvých mesiacoch sú najvhodnejšie počiatočné adaptované umelé mlieka. Vyrábajú sa z kravského mlieka, úpravou jeho zložiek tak, aby sa zmiernili rozdiely oproti materskému mlieku (v zložke bielkovín a cukrov). Sú to: Nutrilon Premium, Nutrilon 1 Forte, BEBA1, NAN 1, Mimilon Start. Na trhu sú ešte čiastočne adaptované mlieka, napríklad Aptamil. Sušené mlieko starostlivo pripravujte podľa návodu, množstvo odmerajte odmerkou. Je najlepšie vybraný druh mlieka nemeniť a podávať ho dovtedy, kým dieťa nedostáva príkrm, približne do 6. mesiaca.

U detí živených umelou mliečnou výživou je vhodné začať s príkrmom od ukončeného 4. mesiaca, podľa kvalifikovanej rady detského lekára. Postupne pri rozširovaní jedálnička tak, ako sme ho uviedli v návode pre stravovanie dojčených detí (článok publikovaný s názvom „Začíname s tuhou stravou“), možno postupne nahradiť počiatočné umelé mlieka pokračovacími. Pokračovacie umelé mlieka majú tiež upravené zloženie znížením bielkovinovej zložky, sú obohatené niektorými dôležitými stopovými prvkami (železom) a vitamínmi. Na našom trhu sú pod menami: Nutrilon 2 Follow-on, BEBA 2, NAN 2, Hamilon Standard. Potrebné množstvo v tomto veku je približne 500 ml za deň a je vhodné používať ho aj na prípravu obilných kaší po 7. mesiaci.

 

  • Spracované podľa publikácie „Chcete mať zdravé dieťa?“ od autoriek
  • MUDr. Viery Haľamovej, doc. MUDr. Marty Benedekovej CSc. A MUDr. Anny Vajdovej, vydal UNICEF.
  • Vydal Slovenský výbor pre UNICEF.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár