V pôrodniciach chýba podpora dojčenia. Ako si nepokaziť dojčenie už po pôrode?

Liliana Gurišová 0

Rút pôsobila ako mladá sestrička na novorodeneckom oddelení. Počas svojej praxe si uvedomila, ako matky veľmi potrebujú laktačné poradenstvo, ktoré v slovenských pôrodniciach absentuje. Rozhodla sa získať vzdelanie potrebné na to, aby sa stala laktačnou konzultantkou a dnes pomáha mamičkám rovnako ako ich ratolestiam.

Dojčenie hneď po pôrode.
Shutterstock

Na šestonedelí chýba vyškolený personál

Rady lekárskeho personálu ohľadom dojčenia sa zväčša rozchádzajú, sú mätúce a väčšinou končia pri umelom mlieku ako najjednoduchšom riešení.

Keď som videla, na akej slabej úrovni sa nachádza podpora kojenia v pôrodniciach, začala som sa touto témou zaoberať až som našla inštitút pre podporu dojčenia v Trenčíne. Vzdeláva len zdravotnícky personál, čiže sestry a lekárov, ktorí majú prax na novorodeneckom alebo gynekologickom oddelení. Za rok a pol som absolvovala všetky dostupné kurzy a odvtedy sa venujem laktačnému poradenstvu,” opisuje Rút svoju profesionálnu cestu pomoci.

Zistila som, že oproti susedným krajinám sme na tom veľmi biedne. Vhodným riešením by bolo, ak by bol celý personál pôrodnice vyškolený podloženými informáciami, ktoré inštitút pre podporu dojčenia zabezpečuje prostredníctvom celoplošného vzdelávania. Malo by to zaistiť jednotnosť v postojoch celého personálu a ich pravdivosť.”

»»»»»» Prečítajte si aj: Ako rozbehnúť dojčenie, keď nemám dieťa po pôrode pri sebe.

Kolostrum ako tekuté zlato

Podpora dojčenia v pôrodniciach je dôležitá nielen kvôli samotným matkám, ale často sa zabúda, že ak nie je dieťa po narodení kojené, môže prísť o najdôležitejší proces, získanie kolostra.

Lekári ho nazývajú i tekuté zlato, pretože každá jedna kvapka je svojim zložením veľmi výnimočná. Žene sa začne tvoriť už po dvadsiatom štvrtom týždni tehotenstva, takže ak by sa dieťa narodilo predčasne po tomto týždni, bude mať k nemu prístup a vie si ho po správnom priložení i samo odsať.

Prečo je potrebný bonding

Bonding (prvý kontakt dieťaťa s matkou) okrem tvorenia vzťahovej väzby napomáha i k správnemu prvému prisatiu, a celkovo tak urýchľuje proces dojčenia.

Po pôrode by sa dieťatko malo dostať matke na brucho, ideálne ešte aj s pupočnou šnúrou, aby sa mohlo k prsníku dostať samo. Netrvá to chvíľku, preto je na to potrebný dostatočný čas a kľud, aby sa bábätko rozhliadlo, zorientovalo na tele matky a podľa vône, ktorú má na ručičkách z plodovej vody, vycíti materské mlieko a prisaje sa.

Reflex prisatia je najsilnejší prvých tridsať minút po pôrode, a preto by mal byť bonding uskutočnený, a to po celý čas ako je žena na pôrodnej sále, teda približne dve hodiny. Bábätko sa väčšinou do tridsiatich minút prisaje a môže sať, koľko chce. Môže sať nutritívne, nenutritívne, oddychuje, upokojuje sa, aj saje kolostrum. Cíti sa bezpečne, pretože sa znovu s matkou spojilo. Ako bolo predtým pôrodom rozdelené, prisatím sa znova spojí s matkou, cíti jej tlkot srdca a ona ho hreje svojim telom.” 

Ak si dieťa reflex prisatia vyskúša samo, v ďalších dňoch má oveľa menší problém. Ak je však dieťa oddelené od matky na niekoľko hodín alebo je dokonca počas tohto času prikrmované umelým mliekom, jeho sací reflex slabne a proces dojčenia sa narúša.

Shutterstock

Neublížte si chybnou radou!

Informácie o správnom dojčení pre rodičky sú v súčasnosti rôzne, častokrát nevychádzajú z relevantných zdrojov a ženám môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Obľúbenou chybnou radou je potieranie poškodených bradaviek šťavou z grepových jadierok, citrovitalom. Ak si však prečítate príbalový leták, je to i ilustračne znázornené, nesmie sa aplikovať na bradavky, ani používať počas dojčenia, a to ani vnútorne,” upozorňuje Rút.

Citrus je silný alergén a počas dojčenia sa vôbec neodporúča. Niektoré laktačné poradkyne, ktoré sa dokonca nachádzajú v personále šestonedelia, radia potierať si túto šťavu priamo na bradavku a za tým použiť olivový olej. Neumývať, neutierať a potom kojiť. Zábal má slúžiť na ochranu bradaviek, ale touto radou si mamička môže v konečnom dôsledku len uškodiť.

Inštitút podľa výskumov odporúča na ochranu bradaviek čistý stopercentný lanolín. Je to prírodná masť, ktorá pôsobí na prasklinu a pekne zacelí namáhanú bradavku,” radí. Najlepšie je použiť lanolín spolu s materským mliekom, nechať bradavku desať minút vyvetrať a do dvoch dní by sa mala vyliečiť úplne.

Bola som u mamičky, ktorá mala túto prasklinu už dva mesiace. Dva mesiace si ju potierala citrovitalom a olivovým olejom, dva mesiace ju to bolelo. Mala totiž informáciu z pôrodnice, že si lanolín dávať nemá a má ho nahradiť grepovou šťavou. A toto sa, žiaľ, deje bežne.”

»»»»»»» Prečítajte si aj: Nepravdy o dojčení.

Pripravte sa na dojčenie už v tehotenstve

Vďaka televíznym reklamám, propagačným materiálom, či knihám o materstve si ženy často predstavu o dojčení idealizujú. Naliate prsníky hneď po pôrode, spolupracujúce dieťatko a dostatok mlieka pre celé novorodenecké oddelenie. Nie vždy sa ale predstavy zhodujú s realitou.

Každej budúcej mamičke odporúčam absolvovať kvalitnú prípravu na dojčenie už v tehotenstve. Poskytne vám to vedomosti na správne fungovanie v praxi. Musí ísť ale o skutočnú a odbornú pomoc, nie názory a rady “len z vlastnej skúsenosti”. Každá žena je totiž iná a teda na ňu platia individuálne riešenia,” vysvetľuje Rút.

Na podporu tvorby materského mlieka odporúča pravidelný pitný režim, pestrú stravu a čistú hroznovú šťavu alebo čaj zo senovky gréckej, ktoré si môžete vziať i do pôrodnice.

Narušenie dokonalého kolobehu

Každá matka by mala mať dostatok mlieka pre svoje dieťa a ten proces je v podstate jednoduchý. Vytvorí sa ho toľko, koľko dieťa vypije. Ak sa tento prirodzený kolobeh naruší umelým mliekom už v pôrodnici, matke sa nebude tvoriť dostatok kolostra, pretože ho dieťa nevypije v takom množstve, v akom potrebuje. Neoddeliteľným faktom je i to, že dieťa si pri možnosti výberu zvolí jednoduchšiu cestu k získaniu potravy a tou je fľaša.

Tu sa môže tvorba mliečka oneskoriť a v dlhodobom procese prikrmovania, matky kojiť prestávajú, i keď nedobrovoľne. Zdravý proces je prikladať dieťa zo začiatku vždy keď si prosím a to osem až dvanásť krát za dvadsaťštyri hodín. Po troch týždňoch sa množstvo mlieka vyrovnáva potrebám dieťaťa a jeho tvorba sa ustáli.

Shutterstock

Požiadajte o pomoc

Pokiaľ cítite, že niečo nie je v poriadku, kojenie je pre vás bolestivé alebo potrebujete pomoc, nebojte sa vyhľadať laktačnú konzultantku vo vašom okolí. Môžete sa jej ozvať kedykoľvek budete potrebovať či už v tehotenstve, v pôrodnici alebo po prepustení domov.

Vopred sa uistite, či má odborné lekárske vzdelanie nevyhnutné pre vykonávanie tejto profesie a začnite neformálnym stretnutím, aby ste sa uistili vo svojom výbere. Ide predsa o vaše pokojné, bezbolestné obdobie po pôrode a predovšetkým, očakávané bábätko a jeho zdravie.

Za pomoc pri tvorbe článku chceme ešte raz poďakovať laktačnej konzultantke, Rút.

»»»»»» Prečítajte si aj: Katka Koščová: Prevláda tu naratív, že keď nedojčíš, nie je to dobré a ubližuješ svojmu dieťaťu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 2,20 z 5)
Loading...
Author image

Liliana Gurišová

články autora...

Pridaj komentár