(NE)pravdy o dojčení

Liliana Gurišová 1

V posledných rokoch sa nám na Slovensku rozmohol taký nešvar, ktorý neobišiel ani tému dojčenia a laktačného poradenstva – šírenie nepravdivých informácií, hoaxov či mýtov.

Nech už tento akt nazvete akokoľvek, jeho dôsledkom sú nebezpečné rady a mätúce fakty, ktoré môžu neraz publiku ublížiť. Najmä ak hovoríme o ženách po pôrode, ktoré buď nemajú v danej oblasti dostatok informácií alebo sú kvôli hormonálnym zmenám a psychickému rozpoloženiu v šestonedelí veľmi zraniteľné.

Konfrontovať nasledujúce nepravdivé výroky a nahradiť ich relevantnými faktami nám pomohla zdravotná sestra, Rút Guťanová z Levíc.

Shutterstock

VÝROK: Ak nedojčíš, si zlá matka!

FAKT:

Ja sama som zástankyňou dojčenia, no uvedomujem si slobodu každej jednej ženy. Keď sa rozhodne nekojiť svoje dieťa, je to jej osobné a oprávnené rozhodnutie, ktoré je potrebné akceptovať. Je absurdné posudzovať matku na základe toho, či poskytuje dieťaťu vlastné alebo umelé mlieko,” uvádza zdravotná sestra Rút z Levíc.

Kritika a súd iných žien rozhodne v tomto prípade nie sú na mieste. Jedna matka dojčí dva roky, iná týždeň podľa vlastného rozhodnutia. Na mieste nie je ani presviedčanie okolia alebo poradkyne v pokračovaní kojenia, ak matka cíti, že už kojiť nechce.

Zdravotnícka organizácia WHO odporúča výlučné dojčenie šesť mesiacov a potom do dvoch rokov a ďalej, ak to vyhovuje matke aj dieťaťu. Ide však vždy najmä o matku, aby cítila pokoj a slobodu rozhodovať o sebe a svojom bábätku sama.

Stáva sa totiž, že napríklad laktačná poradkyňa matku tlačí do dojčenia za každých okolností a ak sa jej to nepodarí, prichádza veľké sklamanie, pocit poníženia a výčitky ktoré neskôr môžu viesť k popôrodnej depresii. Takto to rozhodne fungovať nemá.

VÝROK: Dieťa prvých 24 hodín po pôrode nepotrebuje potravu.

Prvý deň dieťa kojiť nemusíte, má ešte zásoby z bruška,” oznámila mi doktorka na izbe, keď som ju poprosila o ukážku správneho prisatia bábätka k prsníku. Syna mi priniesli po ôsmich hodinách od pôrodu a keď som sa ho snažila nakojiť, odmietal ma. Upokojila som sa teda radou, že ešte nepotrebujem kojiť.

V tú noc som nespala ani jedinú hodinu. Môj prvorodený neustále plakal, zadúšal sa od plaču, pri pokusoch o nakŕmenie sebou lomcoval, a tak som len bezradne chodila s dieťaťom na rukách po izbe až kým nevyšlo slnko.

O ôsmej prišla naša ošetrujúca lekárka s otázkou, ako sme sa vyspali. Po odpovedi, že som nespala a som vyčerpaná, sa rozosmiala: “Vitajte na materskej dovolenke.”

Rozplakala som sa. Prežila som asi najhoršiu noc v mojom živote, kedy som vytúženému bábätku nedokázala poskytnúť, čo potrebuje, vyčerpaná od únavy a plaču a odpoveďou na moju prosbu bol výsmech.

Po rannej vizite lekárka zistila, že syn nielenže nepriberá, ale jeho hmotnosť klesla natoľko, že náš pobyt musel byť o dva dni predĺžený. A to všetko kvôli falošnej informácii.

FAKT:

Prvé hodiny sú pre dieťa z nutričného hľadiska najdôležitejšie, pretože okrem obnoveného spojenia s matkou získava prostredníctvom dojčenia kolostrum bohaté na ochranné látky, vitamíny a enzýmy potrebné pre jeho zdravie a správny vývin. Napomáha tiež k rýchlejšej liečbe novorodeneckej žltačky.

Prirodzený sací reflex bábätka je najsilnejší tridsať minút po pôrode a ak nie je pravidelne prikladané k prsníku, časom tento reflex slabne, čo môže spôsobiť nasledujúce komplikácie pri dojčení.

VÝROK: Riedka farba materského mlieka znamená jeho slabšiu kvalitu.

FAKT:

Neexistuje ani slabé ani nekvalitné materské mlieko. Každé mliečko danej ženy je úplne ideálna potrava pre dané dieťa. Od inej ženy pre iné dieťa nie je až tak výživné svojim zložením ako vlastné,” vysvetľuje zdravotná sestra, Rút Guťanová.

Rôzna konzistencia či farba, ktorá môže evokovať jeho slabosť súvisí so zmenami samotného materského mlieka. Prvé dni je to mledzivo (kolostrum) žltej farby, ďalšie týždne sa mení na prechodné mlieko a neskôr na zrelé, ktoré môže mať bielu, žltú až modrastú farbu v závislosti od konkrétnej ženy.

Shutterstock

VÝROK: Dojčením je možné preniesť svoju chorobu na dieťa

FAKT:

Ak je napríklad dieťa choré, už dva dni predtým matkine telo cíti, že dieťa choré bude a začína tvoriť protilátky. Takisto, ak je chorá matka a ešte o tom ani sama nevie, jej telo niekoľko dní predtým vie, že bude chorá a tvorí protilátky, ktoré dieťa v materskom mlieku dostáva.

Mám dve deti a kojím nepretržite už štvrtý rok. Mala som za ten čas rôzne choroby, vírusy, prekonala som Covid 19 a moje deti nedostali nič,” opisuje Rút.

VÝROK: Po cisárskom reze sa materské mlieko netvorí

FAKT:

Keď som ležala na šestonedelí ja, bola som po cisárskom reze. Ako zdravotná sestra s praxou laktačnej konzultantky som vedela prakticky a teoreticky všetko. Personál mi ale povedal, aby som radšej zvolila umelé mlieko, pretože po cisárskom sa mi môžno ani nezačne tvoriť.

Hlavou mi na chvíľu prebehlo, čo ak naozaj nebudem kojiť? Po chvíli som sa spamätala, uvedomila si realitu a synček bol nakoniec plne dojčený. No i tak som sa nechala na moment zmiasť, a preto viem, že obdobie šestonedelia je každá žena veľmi krehká a zraniteľná bytosť.

Ako som už spomínala, dojčenie je na rozhodnutí matky. Pokiaľ bude chcieť dojčiť a urobí pre to všetko v jej silách, dojčiť môcť bude i napriek rozdielnemu názoru personálu či okolia.“

VÝROK: Každá rada dobrá

FAKT:

Čo sa týka poradenstva v dojčení, nie každá osoba prezentovaná ako poradkyňa či konzultantka má reálne schopnosti a pravdivé informácie, ktoré posúva medzi matky.

Existuje komunita nadšenkýň pre kojenie, ktoré síce absolvovali skrátený vzdelávací kurz, no chýba im relevantné vzdelanie v odbore a následná prax na oddelení s deťmi a matkami.

Odborné vzdelanie by rozhodne nemalo byť obídené. Niektoré úkony ako ošetrovanie rán či odporúčanie liečiv ale i celkové profesionálne poradenstvo patria zdravotníckemu personálu s riadnym vzdelaním a odpovedajúcou praxou.”

Vhodným riešením by bolo odstupňovať tieto skupiny na laické a profesionálne, pretože mnohé ženy kvôli nevhodnej rade či nátlaku na dlhodobé dojčenie zanevrú na všetky laktačné konzultantky.

Rôzni sú lekári, učitelia, kozmetičky a rozdielne sú i prístupy v tomto odbore. Je preto dobré v prípade, že chcete vyhľadať pomoc, nájsť vhodnú alternatívu už počas tehotenstva a slobodne si vybrať, ktorá bude pre vás tou pravou oporou od narodenia až po odstavenie bábätka.

RADA: “Univerzálna masť” pomáha pri liečení rán na bradavke

SKUTOČNOSŤ:

Nedávno som natrafila na článok s radou ako vyliečiť ranu na namáhanej bradavke. Šlo o takzvanú “Univerzálnu masť”, ktorou si má žena potierať prsník. Táto masť obsahuje antibiotikum, antimykotikum a kortikoid. Tri veľmi silné látky, ktoré sa z lekárskeho hľadiska počas dojčenia nesmú používať.

Keď som to ukázala lekárke, neverila mi, že táto rada skutočne existuje. Potrieť si týmto liečivom bradavku a následne ju vložiť do úst dieťaťu môže byť skutočne nebezpečné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Liliana Gurišová

Vďaka štúdiu žurnalistiky sa písanie stalo mojou neoddeliteľnou súčasťou. A okrem slov ma vždy fascinovalo najmä umenie.Nikdy som si nepomyslela že tým najväčším umením bude pre mňa materstvo. Čo môže byť krajšie ako stvoriť nový život? A i napriek náročnému obdobiu sa občas len tak zastavím a zahľadím do tých nevinných hlbokých očiek s jedinou myšlienkou. "Áno, toto je skutočné umelecké dielo".

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár