Napečme si ľahko, rýchlo, chutne, zdravo

MikSa 6
Pernicky

Ponúkame Vám zopár receptov a rád, ktoré si môžete ľahko vyskúšať ešte pred Vianocami, aby ste si ich „overili“ a prispôsobili vašej rodine a chuti.
Samozrejme, fantázii a kreativite sa medze nekladú, hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že koláčikové menu pre malé deti je obmedzené, najmä ak si ako mamy želáme, aby naše ratolesti nekonzumovali „kalorické bomby“.

Ďatlové guličky – baby prírodný receptík

250g ďatlí vykôstkujeme a pomelieme na mäsovom mlynčeku, pridáme ½ lyžičky mletej škorice a 1 lyžicu pomarančovej šťavy. Hmotu zmiešame a vytvarujeme guličky. Pre deti môžeme obaliť v pomletých piškótach, pre dospelákov môžeme do stredu vtlačiť mandľu a nakoniec obaliť v kokose.

Ovocie v čokoláde – blesková sladkosť

Ovocie (mandarinky, banány, jablká, hrozno) nakrájame na kúsky (rozdelíme na dieliky), napichneme na špáratká alebo tzv. „napichovátka“ a namáčame v v rozpustenej hnedej a bielej čokoláde, ktorú sme predtým roztopili vo vodnou kúpeli.

Ozdoby na vianočný stromček z vizovického cesta (nejedlé)

Zmiešame ½ kg hl. múky a 2 dcl vody. Cesto necháme hodinu odpočívať, vytvarujeme z neho rôzne vianočné figúrky alebo zvieratká a zasušené potrieme vajíčkom. Usušíme v rúre. Nezabudnime do figúrok urobiť špajglou malé dierky, aby sme ozdobu mohli zavesiť na stromček. Obľúbenou figúrkou z tohoto cesta je ježko, ktorému urobíme očká z celého čierneho korenia a pichliače na chrbte mu vystrihneme pomocou nožničiek (nastrihneme cesto).

Tvarohové pečivo s marmeládou – „s aj bez“

250 g klasickej múky (môže byť aj celozrnná), 250 g netučného mäkkého tvarohu, 250 g Hery nakrájanej na malé kúsky, 1 žĺtok a štipka soli nám poslúži na vypracovanie hladkého nelepivého cesta. Zabalíme do fólie a necháme dve hodiny v chladničke. Cesto rozvaľkáme na tenký plát cca 3mm a vykrajujeme rôzne tvary. Pečieme v predhriatej rúre asi 20 minút. Hotové cukrovinky necháme vychladnúť, potom tvary zlepujeme marmeládou (môže byť klasická, diétna alebo nesladená – teda s cukrom alebo bez), jemne ňou potrieme aj vrch koláčika a každý kúsok posypeme nadrobno posekanými pistáciami.

Jogurtové sušienky – „niečo slané“

Plech vyložíme papierom na pečenie, trúbu predhrejeme. Z 200 g hl. múky, 100 g masla, 180-200 ml plnotučného bieleho jogurtu a jemne nasekaných byliniek (bazalka, majorán a iné podľa chuti) vypracujeme hladké cetso a necháme v ľadničke odležať 1-2 hodiny. Vyvaľkáme asi pólcentrimetrový plát a vykrajujeme štvorčeky alebo trojuholníky. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme morskou soľou. Uložíme na plech a pečieme dozaltista asi 15 minút.

Guľôčky à la Raffaeolo (25 ks) – ako zo snehu

Cesto urobíme z 1 Salka (sladené mlieko), 200 g strúhaného kokosu (odložíme si aj na obalenie), 1/2 balíčka nastrúhaných detských piškót. Vytvarujeme guľôčky, obalíme v kokose a môžeme dozdobiť mandľami alebo orieškami (príp. ich vložiť dovnútra ešte keď tvarujeme guličku). Uložíme do papierových košíčkov.

Anízové rybičky (25 ks) – s talianskou tradíciou

Na pomúčenej dosku vysypeme 250 g hladkej múky, vytvoríme v nej dierku a vlejme do nej 8 lyžíc tekutého medu, pridáme 1 lyžičku anízovky (likéru alebo korenia s vôňou anízu) a 50 g zmäknutého masla, všetko spojíme v cesto, ktoré hneď vyvaľkáme na tenký plát (lepšie sa nám bude vaľkať, ak cez neho preložíme potravinovú fóliu). Z cesta vykrojíme rybičky, nožom alebo vidličkou urobíme zárezy na chvoste a plutvách. Na plech položíme papier na pečenie, poukladáme rybičky a upečieme v predhriatej trúbe asi 12 minút.

Vločkové pusinky – zdravé aj chutné

Zo 100 g ovsených výberových vločiek, 90 g hrubej múky, jedného vajca, medu (alebo cukru) – pridávame podľa toho, akú chceme konzistenciu , 100 g Hery, hrozienok, posekaných orechov, sušených jabĺk vypracujeme cesto (hustotu viem dodnes pomenovať len východniarskym termínom „džaba“). Z cesta spravíme malé placičky a kladieme na jemne naolejovaný plech. Pečieme dozlatista.

Špízový melón – efektné pre návštevu

Plátky žltého melóna obalíme tenkými plátkami dobrej šunky a napichneme na špajgle ako špíz.

Zdobené jabĺčka – alebo keď nie sú medovníčky

Najlepšie (červené) jabĺčka dobre umyjeme a vyleštíme. Potom ich ozdobíme tak ako perníky) vyšľahanou polevou z bielku, práškového cukru a pár kvapiek citrónu. Polevu nanášame tenkým štetcom alebo cukrárenským sáčkom. Pripísať môžeme aj meno a venovať ho ako drobný darček návšteve.

Dobré vianočné rady

  • Cesto na perníčky si pripravte už na sv. Mikuláša a nechajte ho odležať na chladnom mieste.
  • Krájanie alebo strúhanie čokolády do koláčov si uľahčíme tak, že vychladnutú čokoládu z ľadničky položíme na podložku a ešte v pôvodnom obale ju kladivkom na mäso jemne a opatrne roztlčieme (môžeme ešte zabaliť aj do igelitového vrecúška). Deti vám s touto úlohou radi pomôžu.:-)
  • Podobne si môžeme zjednodušiť aj mletie či strúhanie piškót alebo sušienok, keď ich ešte v pôvodnom obale rozdrvíme valčekom (môžeme ešte zabaliť aj do igelitového vrecúška). Deti vám v tejto „drviacej “ činnosti budú radi pomáhať.:-)
  • Upečené koláčiky, medovníky ukladáme do papierových alebo kovových krabíc medzi vrstvy servítok a pridať môžeme kúsok jabĺčka alebo chleba. Aby cesto správne zvláčnelo potebuje chlad a jemnú vlhkosť.
  • Akú majonéza do zemiakového šalátu? Časopis Apetit ich ohodnotil vo svojom teste nasledovne: Boneco majolka – hutná, kyslejšia, mastnejšia, Hellman´s majonéza – univerzálna, pravá americká, taká akurát, majonéza Spak – praktické balenie ale nevýrazná chuť, Heinz majonéza – jedna z najlepších, sladkokyslá, univerzálne použitie.

Kuchárskemu a cukrárskemu umeniu zdar!

Dozlatista upečené cukrovinky a trúbu, ktorá rovnomerne pečie

vám želá MikSa

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Skúšala som tie guľôčky á la Rafaelo a bola som v rodine hviezda! Sú naozaj vynikajúce, obľúbili si ich všetci a myslím, že ak máte doma aj pomocníčku, tak pomáhaním pri gúľaní guľôčok ju skvelo zabavíte. Dík za tento mňam-mňam recept.

  2. Pre Esti

    Moja stara mama aj mama vzdy piekli tieto anyzky, ktore som vzdy milovala. Treba ich uskladnit tak ako medovnicky na chladne miesto do krabice s kuskom chleba. Na Vianoce sa budete len oblizovat. Pekne sviatky!

  3. Ahoj – viem ze to nie je zrovna pre deti 🙂 ale nemate nahodou recept na Vianocny punc? Mala som nejaky s cerveným vinom a s dzusom – ale stratila som ho a neviem pomer -dakujem

  4. Dakujem za odpovedsmilePoužila som anizove korenie, tak možno preto. Liker som doma nenašla. Nemusí vás mrziet, veď možno ešte zmaknú, sú teraz ako také keksíky, ale sú vážne pekné. Mala som formicku kapríka, takže sú ozajstné rybičkysmile Uvidíme, čo manžel, ten zlupne všetko, to bude skúška ohňom!smile

  5. Kontrolovala som to, nic v recepte som nevynechala. Aky liker ste pouzili? Inak sa to naozaj trochu zle valka, preto je v recepte aj rec o tom valkani cez foliu. Je to vraj talianske tradičné suchšie pečivo, dalo by sa to asi aj zlepovat dzemom asi ako nase linecke. To ma mrzi, ze ten recept nevysiel ….snad aspon an ten stromcek

  6. Dobrý den, chcem sa spýtať, či v recepte na anízové rybky nič nechýbalo?Napr. žĺtok? Lebo ja som postupovala presne podla predpisu a už cesto sa mi nezdalo, nešlo pekne dokopy, bolo strašne múčnaté a lepilo sa (to zrejme ten med). Musela som si vypomoct asi 20 gramami masla navyše a potom ešte pomúčit trochu, no ale aj tak upečené rybičky sú síce krásne a dekoratívne, ale strašne tvrdé (možno ešte zmaknú?) a hlavne cítiť chut múky.

    No nevadí, na stromček budú dobré!

Pridaj komentár