Piekli sme chlieb

Silvia Bodlakova 15
chlieb 1

Asi si myslíte, že nemám doma čo robiť, veď zájdem do obchodu a kúpim čerstvý. Nuž nie je to celkom tak, že by som nemala čo na robote.

Obidve deti (syn 8,5 roka, dcéra skoro tri) si vyžadujú veľa pozornosti, hlavne preto, že som musela ísť veľmi skoro vždy do práce a nemohla som si užiť materskú dovolenku. V zamestnaní som vyťažená celý týždeň do večera. Keď sme teda spolu, vždy niečo vymýšľame. Syn aj dcéra sú tvorivé deti a vyžadujú si nové poznatky. Synovi musím od jeho štyroch rokov dávať veľký pozor na stravu. Odvtedy teda varím a pečiem doma aj veľa vecí, čo si ľudia len bežne kúpia.

„Urobiť dobrý kvások je úplná veda.“ – sa vyjadril syn a celé naše pečenie, teda tie prvé, bral ako chemický pokus, ktorý nekončí výbuchom. Merali sme teplotu kvásku, prekladali do misiek s teplou vodou, vkladali do teplej rúry po pečení a tak. (Prvý kvások sme vyliali už na druhý deň, lebo som nemala z neho dobrý dojem. Z druhého sme už piekli chlieb. )

Recept na chlieb som si upravila, ale pôvodný mám od kamarátky. Veľmi pekne Marienka zaň ďakujem.

Kvások na chlieb: ražná múka, vlažná voda, 7 dl (môže byť aj litrový) sklenený pohár alebo umelohmotný, medzi prsty rasce

Cesto na chlieb: 0,4 dl kvásku, 1 varený zemiak, 1 dl vody z vareného zemiaka, 1 odmerka od Sunaru soli, 1 čaj. lyžička sezamových zrniečok, asi 500 g hl. múky

Najprv si urobíme kvások. Do pohára nalejeme 0,5 dl vlažnej vody a dosypeme ražnej múky tak, aby vznikla tekutina hustá ako puding. Miešame umelohmotnou vareškou alebo drevenou. Pri dlhodobom kysnutí by sme sa mali vyhýbať kovu. Necháme kysnúť na teplom mieste a lebo položíme na radiátor alebo vložíme do misky s teplou vodou. Občas – keď nás napadne, premiešame. Približne za dvanásť hodín dolejeme zase 0,5 dl vlažnej vody a dosypeme ražnú múku (nakŕmime kvások – tomu hovoria odborníci). Zase musíme dostať hustotu pudingu. Nič sa nestane, ak dáte trochu viac vody.

Toto robíme 4 dni, teda 8-krát. V predposlednom dolievaní vody dosypeme aj rascu.

Kvások neprikrývame, alebo len servítkou. Dobré je mať pohár ešte v jednej miske, lebo už na tretí deň, môže nastať búrlivé kysnutie a bude vytekať z pohára.

Prelejeme 400 ml kvásku do misy, kde chceme vymiesiť cesto. Pridáme vodu zo zemiakov a popučíme uvarený zemiak. Pridáme trochu hladkej múky T650 tak, aby vzniklo cesto hustoty pudingu. Necháme podkysnúť asi hodinu na teplom mieste. Neprikrývame, len servítkou.

Zvyšný kvások z pohára dolejeme vodou a nakŕmime. Necháme si zase robiť z neho ďalší na ďalší chlieb. Tento kvások bude potom už silnejší.


 

 

Prisypeme asi 500 g hl múky zmiešanej so soľou a sezamovými zrniečkami. Vymiešame veľmi tuhé cesto. Necháme kysnúť na teplom mieste prikryté len servítkou asi 6 hodín.

 

Primiešame do cesta ešte trochu múky, ak je cesto redšie a vložíme do pekáča, kde chceme piecť. Povrch potrieme studenou vodou. Vložíme do vyhriatej rúry na 250°C a pečieme asi 20 minút. Potom stiahneme teplotu na 150°C a pečieme ešte asi pol hodinu. Hneď po vytiahnutí z rúry, potrieme povrch studenou vodou, kvôli lesku.

Necháme vychladnúť.

Dcére som pri miesení cesta musela trochu dať na „hranie“. Vznikol malý bosniak. Ten sme piekli pri 200°C asi 20 minút.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. A podaril sa? Ja som rovno kúpila ten sušený kvások v Auparku, ale som ho asi veľmi zriedila. Chutil výborne, len sa zle krájal. Napíš ako si ho robila.

  2. Ten od výrobcu je naozaj veľmi hustý. Ale nechaj ho taký. On postupne zredne pri kysnutí a keď ho budete dávať kysnúť do rúry ako píšu, zväčší sa trojnásobne.

  3. Tak aj ja skúšam kvások, ale ten sušený, len nejak od výrobcu chceli málo vody, cesto bolo príliš husté. Vôbec nie ako puding. Aj ja som sa už pokúšala o kvások a radšej som to na 4. deň vyliala. Som zvedavá, či mi to teraz vyjde…

  4. ja sa ospravedlnujem…myslela som ze toto bol prispevok do fejtonu a tak ma to zaskocilo…ze az….takze pecte a varte ja musim tiez…ach jaj

  5. Pegy,

    myslim si, ze ak sa ti nechcu citat recepty, tak ich proste necitaj. A uz vobec nerozumiem tomu, preco sa zdrzujes pisanim pichlavych reakcii. Niekoho to zaujima, tak si spravi cas aj na pecenie a niekto radsej zabija cas inymi cinnostami. Napis ty nejaky ten “fejton” ked sa ti nepaci co tu ludia pisu a zbytocne nekritizuj druhych…

  6. to je sice vsetko pekne….ale naozaj tu nikto nevie napisat fejton???pretoze toto maju byt trocha aj serioznejsie pokusy o tvorbu uceleneho textu s charakteristickymi znakmi zanru…ja viem ze ako mamicky mame plnu hlavu kuchyne a deti..ale pardon, recepty sa mi nechce citat, hlavne ak som pol dna v kuchyni…myslela som, ze slovenske zeny maju aj viac fantazie a humoru, satiry a ironie, ved je tolko veci o ktorych sa da vtipne napisat! tak zatial a dobru chut…budem cakat ci sa tu do toho 30teho nieco aj objavi!

  7. Silvia, dakujem za podrobny navod a fotodokumentaciu. Ktovie co do toho kupovaneho chleba dnesny priemysel sype, lebo z niktorych chlebov je mi zle, a to nemam ziadnu diagnozu. Vybavila sa mi pri citani jedna spomienka: Ked som bola mala, moj otec mal ambicie piect domaci zemiakovy chlieb, aj kvasok robil doma, tusim to kvasilo 24 hodin, dalsi den piekol. Vyskusal kadejake recepty, piekol v plynovej rure ale vzdy to bolo tvrde a my sme to museli jest, aby mal radost :-))

  8. Zaujimavy recept, zaujimavy chlieb, a hlavne musim pochvalit peknu fotodokumentaciu z procesu vyroby 🙂 Je nejaky principialny rozdiel medzi kvaskom a kvasinkami ? V oboch su bakterie, ktore sposobia nakysnutie cesta.

  9. Silvia, pre tych, ktori este nemaju deti – co to znamena 1 odmerka od Sunaru soli? Sunar si kvoli tomu kupovat nechcemsmile

    A dakujem – urcite ten recept vyskusam.

  10. Hej je bez kvasníc. Tento chlieb chutí úplne inak. Len trvá dosť dlho, kým sa urobí. Rozhodne mi doma vydrží dlhšie, ak sa nezje, ako kupovaný. Myslím, že to závisí aj od kvásku ako sa ti podarí. Niekedy mám chlieb vysoký, inokedy menší. Predávajú v biopotravinách aj sušený kvások, chlieb potom chutí rovnako ako ten môj. Len to trvá iba dva dni to pečenie potom.

  11. Silvia, dobre som pichopila, peciete chlieb bez kvasnic, ze? Prosim ta, vies mi povedat aky je v tom rozdiel? My doma pecieme iba tak “moderne” v pekarnicke – s kvasnicami. Ale ten Vas chlieb sa mi paci viac. Nakysne takto viac? Ma inu chut? Ked som skusala piect v rure, bol chlieb dost maly.

Pridaj komentár