VýživaVýživa detí

Ako naučiť deti jesť zeleninu?

 Marcela Beňová   24.10.2018   0

Je to zdravé, farebné, z babkinej záhrady a deti to nechcú. Čo je to? Správne, zelenina. 

shutterstock

 

Večný boj medzi zásadovými rodičmi, ktorí chcú pre potomkov to najlepšie, a rebelujúcimi deťmi. Najmä vo veku, keď už dobre poznajú rozdiel medzi mrkvou a čokoládou, je prinútiť ich čo len ochutnať niektoré druhy ovocia či zeleniny nadľudské úsilie. 

Niektoré mamičky však poznajú tajné fígle, pred ktorými nie je imúnne žiadne dieťa, a prezradili ich aj nám.

Tajomstvo mojej kuchyne

Mamička Veronika skrýva ovocie a zeleninu, a to predovšetkým málo obľúbené druhy, všade, kam sa dá. Aj tam, kde by ste to nečakali.

„Vždy, keď sa moje deti vrátia z prázdnin u svokry, ktorá im dá to, čo im na očiach vidí, teda predovšetkým hranolky, vyprážaný syr a karamelky, nedokážem do nich dostať ani kúsok jablka, nieto ešte zeleninový šalát.

Vtedy príde čas na „skrývačku“. Do koláča nastrúham najemno tekvicu, do jahodového smoothie (ktoré berú na milosť) trochu cvikly, cuketu do placiek a samozrejmosťou sú krémové polievky. Tam existenciu zeleniny deti v zásade ignorujú.

Vrcholom môjho receptára sú zeleninové chipsy a omáčka z ružičkového kelu. Všetkým mamám odporúčam vyhľadať recepty, kde sa veľa mixuje a kombinuje.“

shutterstock

 

Ako to robia Francúzky

Mamička dvojičiek Júlia sa inšpirovala sestrou, ktorá žije vo Francúzsku. Tam je zvykom, že deti sa stravujú rovnako ako rodičia, a to od útleho detstva.

„Chodíme na prázdniny k sestre, a tam sa naše deti aj ja naučili, ako na zeleninu. Sestra to robí presne tak ako domáci. Zelenina a ovocie sú súčasťou každého jedla. Deti ju od malička vidia jesť rodičov a aj ony ju ochutnávajú od prvej kaše.

Výhodou je, že rovnaký režim platí aj v školách a hlavne – deti nedostanú náhradu. Tu na Slovensku vidím väčšie rozmaznávanie a nulový režim. Sestrine deti po zvyku domácich jedia v určený čas, ak nechcú, ostanú hladné.

Bežnou prílohou je čakanka a zelená fazuľka a naše decká čoskoro prišli na to, že ak si nedajú, kúsok mäsa im stačiť nebude. Takýto prísny režim som postupne zaviedla doma a verte, že dnes nekrúti nosom ani môj muž.“

shutterstock

 

Deti musia vedieť, prečo je zelenina dôležitá

„Keď som bola malá, museli sme vždy zjesť všetko. Aj to, čo nám nechutilo, lebo rodičia na tom trvali. V dospelosti som zeleninu neznášala. Keď sa narodili deti, cítila som, že je čas urobiť niečo pre nich aj pre seba,“ vysvetľuje mama Lucia.

„Od mala sme chodili spoločne na trh a na nákup, kde sa mohli zeleniny dotknúť, vybrať si kusy a dať odvážiť. Spolu sme sadili na balkóne paradajky, chodili k babke na zemiaky, zbierali v lese huby a čučoriedky.

Doma sme spolu varili, čistili, umývali, krájali. Keď bol čas, pozerali sme dokumenty na youtube o tom, prečo je zdravá strava dôležitá, či ako si doma vypestovať kontajnerovú zeleninu.

Stálo to veľa času a energie, ktorá sa mi vrátila v tom, že sme nikdy nemali problém takmer s ničím. Deti majú radi všetko a berú to ako prirodzenú súčasť života.

shutterstock

 

Varme tak, aby to chutilo

„Môj ocino bol kuchár,“ vysvetľuje mamička Laura, „vďaka nemu neexistuje zelenina, ktorú by som nemilovala.

Podľa mňa veľa žien ešte nezavrhlo staré socialistické recepty, ktoré sa neosvedčili, lebo naše mamy zeleninu nevedeli chutne spracovať. Jednoducho, ak dieťa odmieta špenátovú polievku, varenú mrkvu či brokolicu, asi mu nechutí najmä spôsob úpravy. 

Odkedy sa narodila dcéra, som macher na to, ako podávať zeleninu tak, aby si pýtala aj druhý chod. Na všetky deti funguje čokoľvek so syrom. Zeleninové muffiny tromfnú aj tie so šľahačkou.

Super je aj omeleta s karfiolom či zeleninové lasagne. K pečenému kuriatku vždy priložím mrkvu a petržlen pokvapkanú medom. Namiesto zemiakovej kaše robím hráškové alebo tekvicové pyré.

Puding z prášku nahradím pomixovaným banánom s pravým kakaom a orieškami. A taká domáca pizza, tam sa dá dať čokoľvek.

Všetko servírujem na pekné taniere so zvieratkami, kečupom spravím oči a úsmev a dovolím dcére dochutiť si jedlo samej – napríklad oreganom, ktoré je zdravé.

Podľa mňa treba len trochu tvorivosti a variť v dobrej nálade. S krikom a rozčuľovaním ďaleko nezájdeme.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised