VýživaVýživa detí

Akú rybu ponúknuť pri štedrovečernom stole deťom?

 Marcela Beňová   20.12.2018   0

Pre väčšinu z nás predstavuje kapor a zemiakový šalát základ štedrovečerného menu. Akú rybu však ponúknuť našim deťom?

shutterstock

 

Predovšetkým tie menšie by sa mohli potrápiť s kosťami, preto väčšina rodičov hľadá za kapra vhodnú alternatívu. Aká ryba na tanieri poteší tých najmenších?

Hľadá sa ryba bez kostí

Väčšina bábätiek do jedného roka si za štedrovečerným stolom vystačí s obyčajným príkrmom, prípadne niečím dobrým na zahryznutie. Avšak napríklad kúsok lososa môžete deťom ponúknuť už krátko pred prvými narodeninami.

Losos, okrem toho, že je veľmi chutný a má jemné mäso, je aj zdravý. Obsahuje veľa bielkovín, vitamíny, fosfor, omega 3 kyseliny a kyselinu listovú. Okrem imunitného systému má priaznivý vplyv na srdce, cievy a kosti. 

Pre najmenších môžete lososa pripraviť na troche olivového oleja a podávať so zemiakmi a zeleninou. Namiesto dresingu im ponúknite trochu jogurtu. Takúto chutnú štedrú večeru plnú vitamínov im budú závidieť aj dospelí.

Medzi rodičmi je obľúbená aj ázijská ryba pangasius. Rybka bez kostí si získala priazeň vďaka ľahkej príprave a predovšetkým preto, že ju môžeme ponúknuť aj deťom.

Niektorí odborníci k nej však majú výhrady. Upozorňujú na nevhodný chov, ako aj na nedostatok vitamínov a prospešných látok, ktoré obsahujú iné ryby.

Napriek tomu, že hygienické kontroly sú pri potravinách, ktoré pochádzajú z krajín mimo Európskej únie pomerne prísne, mnoho rodičov sa k pangasiovi stavia nedôverčivo.

Pravdou je, že napriek kritike sa nepreukázalo, že by bola ryba nejakým spôsobom škodlivá či nevhodná pre deti.

Čo ponúknuť, ak deti odmietajú kapra?

Čo so staršími deťmi, ktoré by si už s kosťami vedeli poradiť, ale tradičného kapra jesť nechcú? Mnohé z nich odmietajú rybacie mäso najmä preto, že ho počas roka ochutnajú len málokedy.

Ak vaše deti tvrdohlavo trvajú na tom, že kapor nie je pre ne to pravé, vyskúšajte inú rybu, ktorú môžete pripraviť aj zdravšie než len klasicky vypražiť. 

Chutná ryba je napríklad treska, ktorá má aj jemnejšie mäso Veľa detí si pochutí aj na pstruhovi, ktorého často volia aj rodičia. Upečený v alobale je nielen zdravší, ale aj oveľa menej náročný na prípravu.

Najjednoduchšie je ochutiť ho bylinkami a morskou soľou a upiecť s kúskom masla a citrónu. Pri pstruhovi sa staršie deti zároveň nebudú toľko trápiť s kosťami. Ponúknuť deťom môžete aj makrelu, tuniaka, šťuku či krevety.

shutterstock

 

Vyhnite sa rybím prstom 

Nezabúdajte, že ryba pre deti by mala byť čerstvá. Rôzne mrazené polotovary nie sú ani chutné, ani zdravé. A už vôbec nie pre brušká najmenších!

Vyhnite sa zmrazeným druhom rýb a detským prstom, ktoré obchodné reťazce stále ponúkajú ako potravinu pre deti.

Okrem mletého rybacieho mäsa obsahujú predovšetkým múku, škrob, zbytočné veľké množstvo oleja a konzervačné látky. A samozrejme, oveľa viac soli, než je pre deti vhodné.

S kvalitným rybím mäsom majú spoločné len veľmi málo. Aj lekári upozorňujú, že už tak nezdraví polotovar, ktorý doma opätovne vypražíme na oleji a ponúkneme deťom spolu so zemiakovým šalátom, znamená zbytočnú záťaž organizmu.

Uprednostnite preto vždy zdravšie variantu a namiesto rybích prstov zvoľte radšej kúsok tresky či lososa.

Namiesto zemiakového šalátu grilovanú zeleninu

Pre brušká detí nie je zemiakový šalát práve najvhodnejší. Namiesto množstva majonézy skúste radšej kombináciu zeleniny, ktorú majú deti odskúšanú a chutí im.

K rybe skúste pripraviť zeleninu, ktorú upečiete v alobale alebo podusíte na pare. Ideálna je kombinácia nakrájanej tekvice, cvikly, brokolice, cukety, baklažánu, mrkvy či zemiakov.

K nej pripravíte jednoduchý dresing z jogurt s bylinkami alebo nadrobno nakrájaným kôprom. Ak majú deti radi sladké chute, pokvapkajte zeleninu trochou medu, ktorý zmiešate s pár kvapkami olivového oleja. Uvidíte, že na tanieri neostane ani kúsok.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised