VýživaVýživa detí

"Deti a zdravá strava" - prekliate slovné spojenie

 Adriana Bachoríková   26.12.2020   0

Deti a zdravá strava

Toto spojenie je úplne na nervy. Niektorí rodičia zdravú stravu riešia, iní vôbec, niekde je bežnou rutinou dať si namiesto čokolády uhorku, inde deti ani nevedia ako taká uhorka vyzerá. Asi každý vie, že vyvážená strava plná vitamínov a minerálov je základom zdravia. A kto by nechcel, aby jeho deti boli zdravé?

 

Keď spozná čokoládu, na mrkvu zabudne

Často sa stane, že s prechodom na tuhú stravu dávajú mamky pozor na to, čo deti zjedia. To je ešte obdobie ovocia a zeleniny, kedy drobec nevymýšľa a zbaští čo dostane na tanier.

S príchodom do škôlky a kolektívu sa začnú chute podozrivo meniť. Čokoládka sem, keksík tam a ani nevieme ako, jedného dňa zistíme, že banány nám zhnili a jablká zjedol červík, lebo nik iný v domácnosti sa už ovocia či zeleniny ani nedotkne. Návrat k vyváženej strave nebýva jednoduchý, pretože cukor je návykový a malé maškrtné jazýčky veľmi rýchlo prídu na to, aký sladký vie život byť. Nastupuje presviedčanie, hnev, vyhrážky, žiadna večera, alebo nútené kŕmenie. No úprimne, ani jedna z týchto metód nie je dlhodobo udržateľná.

Nenúťte, nezakazujte, ale ponúkajte

Stáva sa, že deťom sa chute časom menia. A tak, keď ešte včera bola mandarínka veľká dobrota, dnes to už neplatí a pri pohľade na ňu dostane junior v najlepšom prípade záchvat plaču. Ak je vám podobná situácia povedomá a neviete si s apetítom vášho dieťaťa rady, možno pomôžu niektoré naše tipy. Všetky boli testované na skutočných deťoch a všetky testované deti to v zdraví prežili. Tak smelo do toho:

Nemám rada hrášok!

Drobný hrášok je beťár, ľahko sa môže stať, že sa pri jedení v krku zasekne a dieťa sa dusí. Trpká spomienka sa mu vynorí vždy, keď vidí guľatý zelenkavý hrášok a hrdlo sa stiahne. Často sa stáva, že dieťa začne odmietať jedlo práve pre podobnú nepríjemnú skúsenosť. V takom prípade netlačte na pílu a dajte si s týmto pokrmom pauzu. Po čase sa môžete vrátiť a skúsiť to znovu.

Kým hrášok v celku dieťa odmieta, krémovú hráškovú polievku možno vylíže z taniera. Až keď zje posledný hlt, pochváľte a prezraďte mu, čo mal práve na večeru. Prípadne hrášok rozvarte úplne domäkka a povedzte dieťaťu, že sa už polepšil a je mäkučký a sladký. Správny prístup robí divy.

Paradajky mi nechutia!

Ale paradajková omáčka na špagetách to je úplne iná liga, však? Aj polievka je chutnejšia keď ju začnete volať správnym názvom: kečupová!

V princípe všetko čo má tvar a štruktúru a preto to nechutí možno rozmixovať. Z ovocia urobíme ovocnú kapsičku, zo zeleniny zase krémovú polievku.

  • Cuketa a cvikla sa dajú dobre skryť v čokoládovom brownie koláči.
  • Čučoriedky? Nechcem! Dobre skryjeme ich do koláča, alebo do pudingu.
  • Maliny, jahody a iné drobné ovocie dostať aj sušené. Aj v tejto podobe sú nabité vitamínmi, rozdiel je len v tom, že ich voláme cukríky, nie ovocie.
  • Brokolica sa dá veľmi dobre skryť v zeleninovo-tuniakových fašírkach. Podávame s jogurtovým dipom namiesto tatárskej omáčky.
  • Čokoládový jogurt na domáci spôsob: biely jogurt, kakao a med. Jednoduché a s obsahom železa. Rovnako vyrobíte ovocné jogurty pridaním domáceho džemu do bieleho jogurtu.

 

 

Ak aj dieťa dlhodobo odmieta niektoré potraviny, nenúťte ho.

Tým sa v ňom odpor väčšinou iba prehĺbi. Nenútime, ale nepretržite ponúkame. Stále máme na stole zeleninu na raňajky či večeru, aby sme tú možnosť, že si to dnes rozmyslí a ochutná, aby sme ju mali. Stačí keď najprv privonia, inokedy olíže a nakoniec ochutná, uvidíte.

Nevzdávajte to s nimi a časom zistíte, že sa stravovacie návyky zmenili v celej rodine. Koniec koncov, niet lepšieho spôsobu ako zavádzať nové zvyky než sám ísť príkladom. Dobrú chuť a na zdravie!

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised