Mami, čajííík
Asi prvým človekom na svete, ktorý ochutnal čaj, bol čínsky cisár Šen Nung a bolo to pravdepodobne v roku 2737 pred n.l. Oveľa dôležitejší však bude pre vás dátum, kedy čaj prvýkrát ochutná vaša ratolesť a aké budú reakcie a účinky. Zaradí ho vaše dieťa medzi svoje lahodné nápoje? Ocení skôr ovocný alebo bylinkový čaj?
Prečo detský čaj?
Detský čaj má priaznivo pôsobiť na detský organizmus, pozitívne ho ovplyvňovať a pokryť zvýšenú potrebu tekutín, najmä počas choroby, horúčok a pri dehydratácii.
Kedy začať s čajom?
Ak je dieťa dojčené, má dostatočný prísun tekutín a aj všetkých výživných látok a vitamínov, až na vitamín D. (Vitamín D sa dodáva vo forme kvapiek). Plne dojčené dieťa nepotrebuje čaj, pretože mlieko pokryje aj jeho potrebu vody. Niektoré dojčatá si na čaj ľahko navyknú, iné ho nepotrebujú vôbec. Po 6. mesiaci veku a pri plnom dojčení sa doporučuje skôr ovocná šťava (nesladená) vyrobená z domáceho ovocia. Čaj je vhodné, u malých detí, podávať až po ukončení plného dojčenia.
Výroba detských čajov
Detské čaje sa vyrábajú predovšetkým z ovocia a bylín, pričom sa uprednostňujú nedráždivé a nealergizujúce druhy. Na obale detského čaju by malo byť uvedené jeho zloženie a odporúčaný vek dieťaťa pre jeho užitie. Ideálny detský čaj by sme mohli nazvať „eko-čajom“. Je to čaj bez dodania umelej alebo prírodne identickej arómy.
Kupujeme detský čaj
Detské čaje môžu chutiť rôzne (napr. majú rôzny obsah minerálov): závisí to nielen od ich úpravy a výroby, ale aj od formy predaja čaju ako sypaného, porciovaného alebo granulovaného. Pred granulovanými alebo práškovými čajmi uprednostnite radšej sypané čaje. Instantné detské čaje sú síce predpripravené, ale zväčša nechutia tak čerstvo a sviežo a okrem toho majú aj prídavok cukru. Ak sa rozhodnete pre detský porciovaný čaj, dbajte hlavne na jeho dobrú kvalitu. Skontrolujete ju jednoducho: otvoríte jeden sáčok a zblízka si prezriete jeho obsah.
Ako príklad uvediem zloženie jedného z detských granulovaných čajov (sacharóza, dextróza, prírodný sušený extrakt z červených a čiernych ríbezlí, lesných jahôd, malín a černíc, prírodné koncentráty z čučoriedok, prírodné extrakty z ibišku, rakytníka, hlohu, bylinné extrakty /listy černíc, pomarančové kvety/, kyselina citrónová) a ovocného detského porciovaného čaju (zloženie zmesi: šípky, ibištek, jablká, maliny, prírodná marhuľová aróma)
Aký čaj, taký účinok
Feniklový čaj – výborný pre kojencov, malé deti i dojčiace matky (cez mlieko smerujú jeho účinky k dojčaťu), pôsobí proti plynnatosti a pri črevných problémoch.
Mätový čaj – pomáha deťom pri bolestiach bruška, pri tráviacich problémoch a pri prejedení (pre staršie deti je vhodná aj kombinácia s obkladom na bruško zo švédskych kvapiek )
Harmančekový čaj – sa odporúča pri žalúdočných vredoch a hnačkách. Je to až zarážajúce, ale žalúdočné vredy sa môžu vyskytnúť aj u žien v domácnosti, ba dokonca aj u kojencov! Príčinou je trvalý stres a napätie.
Mätový čaj – je vhodný pre deti, ktoré nechcú piť nesladené alebo horké čaje, pretože má jemnú a osviežujúcu chuť. Pôsobí blahodárne na žalúdok, črevá a žlčník.
Rascový a anízový čaj – je vhodný pre kojencov proti nadúvaniu, ich semená obsahujú veľmi silné éterické oleje.
Senný čaj – pomáha pri problémoch so zápchou
Mnohí detskí lekári odporúčajú tieto druhy čajov: detský čaj (nie s obsahom harmančeka), veľmi slabý čierny čaj, šalviový, feniklový, mätový, repíkový – z listov (nie kvetov); V zásade by sme mali druhy čajov obmieňať, teda meniť rastliny, z ktorých sa robí.
Tip: Príprava detského čaju ako studeného nápoja:
Detský čaj zalejeme studenou vodou (pri studenom zalievaní si čaj uchováva vzácne vitamíny a éterické oleje) a necháme 3-5 min. lúhovať. Takto pripravený čaj v lete, dokonale uhasí smäd.
PS:
Dôležité však je naštudovať si účinky jednotlivých byliniek, aby sme si nimi namiesto pomoci neuškodili. Viac v článku Čaro domáceho bylinkového čaju
čaje k detom patria. Moja dcera ma 9 rokov a každy den si do školy berie fľašu fenikolveho čaju