Hlivy? Deťom radšej nie.

MikSa 3

Podľa lekárov, toxikológov a mykológov sa deťom do desať rokov konzumácia húb neodporúča, nakoľko sú ťažko stráviteľné a detský organizmus ešte nemá dostatočne vyvinutú tráviacu sústavu. Niektoré deti ich totiž vôbec nedokážu stráviť.

Avšak pokiaľ starším deťom huby chutia a nespôsobujú im tráviace problémy, tak im ich môžeme v menšom množstve podávať, ale deti do jedenia húb nenútime! Teraz už len ostáva otázka ako skĺbiť fakt, že deti do desať rokov (a potom už ani veľmi nie) veľmi radi chodia na huby, ale radšej by ich nemali jesť…  

Detský organizmus je samozrejme citlivejší na oveľa nižšiu smrteľnú dávku húb ako dospelý a horšie sa vysporiadava s následkami otráv, (ktoré u dospelých nie sú smrteľné) hlavne ako hnačky, zvracanie a iné.

Dr. Ivona Kautmanová, mykologička, doporučuje huby tehotným mamičkám len ak ich dobre znášajú, pričom je nutné dávať pozor na otravy, nakoľko niektoré jedy prechádzajú placentou a môžu dieťatko otráviť. Pri kojení by huby vôbec nemali vadiť.

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je výborne jedlá huba, rastie od októbra až do marca vo veľkých trsoch na pňoch alebo žijúcich kmeňoch rozličných listnatých drevín. Dá sa pestovať aj po domácky. Je to momentálne huba, ktorá „je v kurze“ a „trendy“a považuje sa za chutnejšiu a zdravšiu ako šampióny. Môžeme ju kúpiť vo väčšine potravín. Má neutrálnu chuť, a preto je vhodná na prípravu jedál rôznymi spôsobmi, a to na polievky, nátierky, šaláty, omáčky, bezmäsité jedlá. Hlivy sa dajú aj dobre konzervovať, či už vo vlastnej šťave, ako hlivový prášok alebo aj zamrazené. Momentálne nájdete na internete pomerne veľký počet receptov z hlív a s hlivami…až ma to celkom príjemne prekvapilo.

Hliva ustricová sa dá kúpiť aj ako liek v lekárni vo forme 100 % čístého prášku bez prímesí ako doplnok stravy. Svojím obsahom beta-glukánu je elixírom večnej mladosti, avšak nie je vhodná pre deti do 3 rokov.

Hlivu a jej pozitívne účinky ocenia kardiatici, diabetici, alergici, ľudia, ktorí trpia kĺbovými ochoreniami, zažívacími problémami, únavou, zápalmi a podobne. Účinná je ako prevencia proti rakovine a mozgovým príhodám. Upravuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, znižuje hladinu cukru, zlepšuje metabolizmus, odstraňuje bradavice vírového pôvodu, lieči ekzémy, jednoducho by sme ju mohli nazvať zázračnou hubou a oplatí sa, niečo si s ňou začať a vyskúšať si ju vo vlastnom kuchárskom umení, preto pridávam na záver aspoň jeden recept

 

Hlivová polievka

200 g hlivy, 5 stredne veľkých surových zemiakov, koreňová zelenina, korenie, mletá paprika, cibuľa, tuk, majoránka, soľ, rasca, vegeta. Na tuku speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pokrájané a umyté klobúčiky hlív, zemiaky pokrájané na kocky, pridáme rascu, vegetu alebo masox. Prilejeme vodu. Po uvarení podľa chuti zahustíme nastrúhaným zemiakom.

Dobrú zdravú chuť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 2,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja deťom dávam hlivu odvtedy ako začali chodiť do školy, každému od tých cca 6-7 rokov; buď čerstvú alebo vitamíny imunit hliva; nebývajú často chorľavé a myslím si, že to aj vďaka hlive smile

  2. Mňam hliva, hlavne v praženici, kde je cítiť jej chuť smile vedela by som ti jesť stále… bohužiaľ nie je dostupná celý rok a tak hlavne pre jej účinky kupujem z lekárne imunit hlívu a užívam ju na zlepšenie imunity smile a sem tam tú praženicu 😛 odporúčam aj jedno aj druhé smile

Pridaj komentár