Väčšinou ide o veľmi hlučný plač, ktorý môže byť sprevádzaný aj kopaním nožičkami, či kŕčmi. Môže trvať aj 3 až 4 hodiny, najmenej 3 – 4 krát do týždňa, väčšinou v pravidelnú hodinu. Jeho najčastejšou príčinou môže byť kolika dojčiat , teda bolesti bruška a nadúvanie.
Koliky dojčiat môžu mať rôznorodé príčiny a je ich veľmi náročné objasniť. Diagnostika lekára sa zakladá najmä na detailnom a cielenom kladení otázok rodičom, najmä matke, o problémoch dieťaťa. Využíva sa aj vyšetrenie ultrazvukom na vylúčenie vnútorných deformácií. Ak si nie ste isté, môžete príznaky svojho bábätka porovnať aj s informáciami na webe . Určite však nevynechajte konzultáciu s lekárom.
Môže za to aj mlieko
Novodobé výskumy odhalili, že jednou z najčastejších príčin detskej koliky je intolerancia laktózy. Je to bežný problém nielen u dojčiat ale aj u dospelých. Laktóza je hlavným cukrom každého mlieka.
Aby sa jeho molekuly mohli bez problémov v črevách vstrebať je potrebný enzým – laktáza. Problémom mnohých dojčiat v prvých týždňoch života je ešte nedostatočne vyvinutá črevná mikroflóra, a teda aj nedostatočná produkcia laktázy. V tom prípade dochádza k neschopnosti bábätka tráviť materské mlieko či tekutú dojčenskú stravu.
Intolerancia laktózy tak spúšťa pod vplyvom existujúcich baktérii v črevách proces kvasenia, čo vedie k produkcii plynov a následne k zvýšenému nadúvaniu, zväčšeniu a stvrdnutiu bruška. Tento prebytok kvasenia môže spôsobiť poruchy peristaltických pohybov čreva, čo spôsobuje, že dieťa trpí kŕčmi. Tlak vytvorený nahromadenou laktózou a kyselinou mliečnou zapríčiňuje nadúvanie bruška a hnačku. Tiež spôsobuje stratu vody z organizmu, ktorá ak nie je doplnená môže viesť až k dehydratácii dieťaťa. To spôsobuje dieťatku diskomfort a svoju nepohodu prejavuje plačom, ktorý sa nedá utíšiť klasickými metódami.
Neprestávajte dojčiť – je aj iné riešenie
Ak je detská kolika spôsobená intoleranciou laktózy, môžeme dieťaťu pomôcť podaním enzýmu laktázy, napr. vo forme kvapiek. Nakoľko je to prírodné a telu vlastné, dieťaťu to vôbec neuškodí. Kvapky môžete dieťaťu podať priamo s materským mliekom alebo s tekutou dojčenskou stravou, prípadne na sterilizovanej lyžičke pred kŕmením.
Nemusíte tak hneď zháňať bezlaktózovú dojčenskú stravu, alebo prestať dieťa dojčiť. Kvapky dodajú telu potrebnú laktázu a zabezpečia tak pokojné trávenie potravy v črevách a predídete tak nafukovaniu, kŕčom, bolesti a ťažkostiam s trávením.
Odporúča sa tiež, aby sa z jedálnička dojčiacej matky vylúčili potraviny, ktoré by mohli koliku ešte zhoršovať, ako napr. karfiol, brokolica, uhorky, cibuľa, paprika, káva a príliš korenené jedlá. Zároveň je dôležité, aby bolo prostredie, v ktorom mamička dojčí pokojné a príjemné. Nuž, ale o tom už viete svoje:)
Dobry den,
neviete mi, prosim, poradit, uzivali ste Coliprev aj ked malo dietatko viac ako 4 mesiace? Alebo ste potom nasadili nieco inev? Dakujem za odpoved. Pekny den, S.
my sme uzivali tie kvapky coliprev, skusili sme predtym este jendy, ale tie nezabrali, rozdiel nebolo vidiet
Aj ja som už o tom počula. Moj malý mal tiež koliky, plakal niekedy až 4 hod v kuse, stískal pri tom pästičky a kopal nožičkami. Nevedela som čo s ním bolo, dokonca som vyskúšala aj kvapky na koliku, ktoré mi odporučili v lekárni, ne nezdalo sa, že by vôbec zabrali. potom som bola u pediatričky. našťastie bola milá a nevysmiala ma a povedala, že to môže byť intoleranciou na laktozu. odporučila mi kvapky Coliprev, ktoré obsahujú enzým laktáza a tak vedia v brušku bábätka rozkladať nestrávenú laktózu. Vďaka nim, som malého mohla naďalej dojčiť a bol pokojnejší, namiesto plakania pekne spinkal. Teraz má 8 mesiacov, kvapky sme pomaly vysadili a zatiaľ všetko v poriadku.
toto je zaujimavy postreh. Moja dcera ma dnes 10 rokov. Ako male babetko mala asi do 5.mesiaca hrozne koliky. Plakala dlhe hodiny, nevedeli sme preco. Dnes vieme, ze ma intoleranciu laktory, podla toho sa aj stravuje. Mozno to bol aj ten dovod pre to hrozne plakanie uz vtedy… Nikdy ma nenapadlo spojit si to.