Nech tu hneď nemáme žalobu za nactiutŕhanie – nejdem sa zamýšľať na jednotlivými chovateľmi, spracovateľmi a dodávateľmi kuracieho mäsa na pulty našich veľko aj maloobchodov. Len chcem dať do pozornosti súvislosť, ktorú pomerne veľa mamín rieši na rôznych fórach a diskusných skupinách, veľa z nich vyzerá prekvapených, že také niečo môže existovať.
Deťom z hormónov v kuracom mäse môžu rásť prsia
Moja osobná skúsenosť je spred desiatich rokov, kedy som v panike bežala s 8mesačnou dcérou k pediatričke, pretože sme jej v okolí pŕs nahmatali „hrčky“. Prvá otázka pediatričky smerovala k tomu, aké mäso dávame malej v príkrmoch? „Kuracie prsia“ – špitli sme obaja rodičia.
Naša milá pani dr. nám odporučila s tým rýchlo prestať a zohnať pekne domáceho králika. Kupovanej kuracine sa máme okľukou vyhnúť – teda kupovanej v bežnom obchode.
Keď som si potom prečítala o praktikách niektorých chovateľov, ktorý kurča potrebujú „vyhnať“ na predajnú hmotnosť za 4 – 6 týždňov a napichajú ich hormónmi a antibiotikami, prešla ma chuť nielen dávať podobné produkty deťom, ale aj nám dospelým.
Kuracie mäso je azda najpredávanejšie
Je pravda, že mu nemožno uprieť veľa výživných látok, je bohaté na bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, selén, fosfor a cholín, ale potrebujeme poznať zdroj pôvodu kuracieho mäsa. Ideálne by bolo to kurča od babky zo záhrady, ktoré reálne pobehovalo po zelenej tráve a za celý svoj krátky život nevidelo len mriežky nejakej klietky.
Mnoho producentov chová kurčatá bez možnosti pohybu a kvalitnej výživy, čo sa naplno prejavuje na kvalite mäsa. Kurčatá sú kŕmené rastovými hormónmi a antibiotikami. Medzi najrozšírenejšie patria praktiky dopovania organickým arzénom, ktorý sa dáva do súvisu s tráviacimi ťažkosťami i rakovinou.
Arzén pomáha kurčatám rásť rýchlejšie a pomáha im kontrolovať črevné choroby, ktoré vznikajú z masívnych chovov mnohých kurčiat v jednom priestore. Predpokladá sa, že spotreba arzénu pri chove kurčiat je násobne vyššia, než je povolená hranica.
Nakoľko kurence z mnohých veľkochovov nie sú chované v ich prirodzenom prostredí, ich mäso neobsahuje dôležité omega3 mastné kyseliny, a preto má ich mäso nižšiu nutričnú hodnotu. Môže za to absencia zvierat na zelenej tráve (chlorofil a vlákniny), čerstvom vzduchu (kyslík) a absencia pohybu na slnku pod holým nebom (zdravá lymfa, trávenie, kondícia a vitamín D).
Viete vybrať kvalitné kuracie mäso?
Aj keď nemáte „vlastnú babku“, ktorá by vám kurčatá vychovala, je veľa možností, ako sa dostať ku kvalitnému mäsu . Z BIO chovov, na trhoch medzi domáckymi chovateľmi, od overených farmárov, kde by ste mohli mať možnosť vidieť, ako kurence žijú.
Je pravda, že kvalitné mäso stojí viacej. Vychovanie takého kurčaťa niečo stálo.
A pokiaľ sa na kuracie mäso vyberiete do supermarketu, tak sa riaďte týmito pravidlami:
Vyberajte si vždy radšej čerstvé mäso – z pultového predaja alebo na tácke vo vákuovom balení/ nie mrazené
Mäso musí mať nepoškodený obal.
Musí byť uvedený výrobca. Ak je uvedený len distribútor alebo spracovávateľ, výrobca možno ani uvedený byť nechce.
Mala by byť uvedená krajina pôvodu mäsa.
Mäsiar by mal mať certifikát od slovenského dodávateľa.
Ak sú na etikete uvedené slová krehčené, šťavnaté, solené či mäsový prípravok – nejde už o čisté mäso, ale o mäso nastreknuté vodou, až do 40% hmotnosti.
Mäso by malo mať žlté až ružovkasté sfarbenie, bez krvných zrazenín. Ak zaznamenáte sivý odtieň, mäso pravdepodobne nebolo dobre skladované.
Inšpirované: kidshealth.org, soi.sk