Najčastejšie chyby rodičov pri stravovaní detí

Mária Kopčíková 0

Rodičia pri stravovaní svojich detí hrajú kľúčovú úlohu. Deti nás odmala pozorujú, sledujú, čo a ako jeme a majú tendenciu nás napodobňovať. Sme pre nich príkladom (a nielen v jedle).

Téma jedla sa často objavuje v našej ambulancii, objavuje sa ako problém, ktorý rodičia riešia v rôznych súvislostiach. Či už pri poruchách príjmu potravy, pri problémoch so zadržiavaním stolice alebo pri vzťahových otázkach, kedy sa jedlo stáva akýmsi nástrojom vzájomnej manipulácie.

Niektoré problémy majú korene v útlom detstve. Poďme sa pozrieť, ktoré sú najčastejšie chyby, ktoré rodičia robia, čo sa týka jedla ich detí.

Rodičia sú zlým príkladom

Prvá vec, ktorú môžete urobiť preto, aby vaše dieťa dobre jedlo je to, že budete dobre jesť vy. A to pred deťmi. Dospelí, ktorí si užívajú rôzne (zdravé) potraviny a rozmanité jedlá majú častejšie deti sú zdravým prístupom k jedlu. Na rozdiel od rodičov, ktorí neustále dietujú, prejedajú sa, odmietajú zeleninu alebo jednoducho nechajú jesť deti osamote.

Aký signál, čo sa jedla týka, vysielate svoji deťom vy? 

Prečítajte si aj: Poruchy prímu potravy a čo ich spúšťa.

 Vyvíjate prílišný tlak

Akýkoľvek druh tlaku spôsobí to, že dieťa sa cíti ohrozené. Rodičia chcú dosiahnuť svoje, chcú dieťa premôcť. Tlak robí z jedla akýsi predmet sporu a celá situácia už prestáva byť o jedle. Nastupuje boj dieťaťa o vlastnú autonómiu.

Tlak na dieťa môžu rodičia započať od prvej lyžice zeleninového príkrmu. Ak dieťa príkrm odmieta, rodičia sa aj tak snažia nejako ho do dieťaťa dostať. Odborníci odporúčajú ponúknuť dieťaťu 3 – 4 lyžice z jedla a ak ho dieťa odmieta, nechať ho tak.

Rodičia sú zodpovední za to, čo dieťaťu ponúknu na jedlo a v akej úprave. Dieťa je zodpovedné za to, koľko toho zje a kedy to zje.

Používate úplatky

Ak dieťaťu ponúknete koláčik ako odmenu za to, že zjedlo brokolicu, je to len iná forma tlaku. Prináša to napätie a takéto úplatkárčenie môže mať opačný efekt, než rodičia očakávajú.

Ak je dezert/koláč/zmrzlina odmenou, vysiela to zlý signál o tom, čo je hodnotné jedlo. Sladkosti sa stávajú v očiach dieťaťa hodnotnejšími, než mäso, či zelenina.

Pri novom jedle sa vzdáte príliš skoro

Príliš veľa rodičov dáva deťom vyprážaný syr alebo predsmažené mäsové nugety, pretože tie deti obvykle jedia bez reptania. Ak má dieťa jesť rozmanitú stravu, musí mať aj rozmanitú ponuku. Odborníci na výživu detí pripomínajú, že malé dieťa často potrebuje 10 – 15 kontaktov s jedlom/potravinou, kým ju akceptuje.

Nebuďte frustrovaní, ak dieťa dlhšie odmieta nejakú potravinu, skúste inú úpravu, inú textúru … pyré možno odmietne, ale rado ochutná napr. nakrájané na paličky … (mrkvu, uhorky, syr…).

Varíte dieťaťu osobitne

Je jednoduché chytiť sa do pasce vyvárania. Dieťaťu varíte niečo iné, než zvyšku rodiny? To ale nepodporuje vhodné návyky, plus vás to stojí čas a energiu. Namiesto toho skúste ponúknuť obmedzené množstvo voľby, prispôsobené tomu, čo jedia ostatní členovia rodiny.

Ak máte na večeru chlieb, dieťa si môže vybrať napr. medzi maslom a tvarohovou nátierkou (akceptujte pritom niektoré jeho požiadavky, napr. orezanie kôrky – dieťa tak nadobudne istý pocit kontroly).

Pri jedle by mala byť na stole aspoň jedna vec, ktorú dieťa pozná a má ju rado. Ak si aj napriek tomu dieťa vyberie, že nebude jesť nič, nechajte ho tak. Určite neumrie od hladu počas tých niekoľkých hodín medzi jedlami. A ak aj dieťa bude hladné, aspoň pochopí dôsledky svojej voľby „nejesť“.

Podávate príliš veľké porcie

Zabúdame, že deti sú malé a malé majú byť aj ich porcie – Chicagská asociácia pre výživu udáva množstvo 1 polievková lyžica na každý rok veku dieťaťa. Príliš veľa jedla na tanieri dieťa skôr odradí. a rodiča nahnevá, ak stále vidí „plný tanier“, hoci dieťa už zjedlo svoj limit.

Preceňujete „kultúru stolovania“

Chuť je len jedným zo spôsobov, ako sa deti učia o jedle. Jedlo či jedenie je však multisenzoriálny zážitok. Dieťa, ktoré ešte len začína s príkrmami, si jedlo potrebuje aj „ošahať“ – popučiť, podrviť.

Čo sa týka batoliat, je dôležitejšie, čo zjedia, než či to zjedia spôsobne vidličkou, takže rodičia by mali byť tolerantní k neporiadku počas jedla.

Jedlu dieťaťa nestanovíte žiadne pravidlá

Dovolíte príliš veľa sladkých nápojov a drobností „na zahryznutie“. Niektoré deti priebežne počas dňa jedia keksíky, krekry a zalievajú ich sladkými vodami. Jedia v aute, pri hre, pri sledovaní TV. Potom prirodzene nie sú hladné v normálnom čase jedla a odmietajú poriadne jedlo.

Tak sa neučia jesť vtedy, keď sú hladné, ale učia sa jesť zvykovo. Prípadne jedlom uspokojujú iné potreby, než je hlad.

Rodičia by mali jasne štruktúrovať časy jedla a tiež jeho miesto (napr. v kuchyni za stolom). Batoľa potrebuje jesť cca každé 2-3 hodiny, predškolák každé 3-4 hodiny a staršie deti cca každé 4 hodiny. Ak dieťa pri jedle niečo nechá na tanieri alebo odmieta jesť vôbec, nechajte ho. Ale upozornite ho, že ďalšie jedlo bude až o určitý čas.

Ignorujete prírodu

Nie každý človek má rád všetky jedlá. Tiež sa u malých detí objavuje prirodzený strach z nových chutí (v predškolskom veku). Rodičia to často interpretujú ako prieberčivosť, no môže to byť úplne normálne adaptívne správanie.

Príliš sa obávate

Aj deti, ktoré jedia prevažne špagety a syr, nemusia mať chudobnú stravu, ako si to niekedy myslia ich rodičia. Rodičia ich označujú za zlých jedákov, pričom však mnoho z týchto detí je úplne normálne.

Jediné, čo by bolo dobré sledovať, je rastový graf (ten má každé dieťa v karte u svojho pediatra). Ak dieťa rastie primerane, veľmi pravdepodobne má aj v strave všetko, čo jeho organizmus potrebuje. Veľa rodičov sa obáva, že dieťa, ktoré neje zeleninu, nemá dostatok vitamínov a následne mu ponúkajú multivitamínové tabletky. 

Ako je to s multivitamínmi? Treba ich deťom dávať?

Pre dieťa je však dôležitejšia pestrá strava a jej ponuka, ktorú sú rodičia povinní zabezpečiť. Niekedy pri pochybách rodičov pomôže, keď si urobíte úplný zoznam všetkého, čo dieťa jedlo počas jedného týždňa. Ale skutočne všetkého, každé jedno sústo.

Potom veľmi pravdepodobne zistíte, že ten slabý jedák na tom nie je až tak zle.

S použitím: positiveparentingsolutions.com, parents.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár