Netrápte deti bezlepkovou stravou, ak to nie je nevyhnutné

Marcela Beňová 0

Zdravá strava v dnešnej dobe predstavuje obrovský fenomén. Každý rodič chce v záujme svojho dieťa pripravovať čo najzdravšie a najvyváženejšie jedlo, čo sa nezaobíde bez kvalitných potravín a samozrejme, určitých znalostí.

Okrem termínov ako raw, bio či sugar free sa mamičky čoraz viac dozvedajú o škodlivosti takých potravín ako mlieko, tradičné ochucovadlá či biela múka. 

shutterstock

Mnoho rodičov sa v snahe zabrániť možným škodám na zdraví svojho dieťa rozhodne zaviesť doma bezlepkovú stravu. Avšak je táto strava pre deti, ktoré nemajú nijaké zdravotné komplikácie, naozaj vhodná alternatíva?

Čo je lepok?

Je potrebné zdôrazniť, že lepok je prirodzená látka. Nie je to žiaden novodobý chemický vynález, ale prírodná bielkovina, ktorá je výrazne zastúpená predovšetkým v obilninách.

Nájdete tu v pšenici, žite, špalde, zelenej špalde, jačmeni, ovse či kamute. A v každom obilninovom produkte ako pečivo, koláče, cestoviny, keksíky, ale aj strúhanka či na pohľad nevinné a diétne müsli. 

Lepok sám o sebe nie je žiadna kalorická bomba. Jeho výživová hodnota je takmer zanedbateľná. Hlavnou úlohou lepku je vytvoriť pružný a vláčny chlieb. Funguje ako akési lepidlo, ktoré drží pečivo pohromade a robí ho mäkkým a chrumkavým.

Práve lepku vďačíme za to, že krajec chleba s čerstvým maslom a pohárom mlieka je taká úžasná lahôdka.

Lepok je pre väčšinu konzumentov neškodný. Len jedno percento ľudí trpí celiakiou – neznášanlivosťou lepku, kedy lekári diagnostikujú chorobu a upravia jedálny lístok tak, aby pacient neprichádzal s lepkom do styku.

V tomto prípade je potrebné dodržiavať bezlepkovú diétu naozaj poctivo, pretože aj minimálne množstvo bude mať pre organizmus negatívne zdravotné dôsledky.

shutterstock

Problém v samotnej pšenici?

Lekári upozorňujú, že sám lepok nie je na vine, ak majú naše deti problém s nadváhou či zdravotné problémy, ktoré sa objavujú v čoraz nižšom veku. Samotný lepok je len malou čiastkou veľkého množstva látok, ktoré obilninová potravina obsahuje. 

Ako problém vnímajú odborníci predovšetkým genetické modifikácie a zasahovanie do kvality pestovanej plodiny za účelom čo najrýchlejšie dopestovaného a najlacnejšieho produktu.

Už pri pestovaní totiž pestovatelia myslia na to, aby bola múka z obilniny čo najvhodnejšia na následné spracovanie. Práve zásahy do pestovaného produktu spôsobujú, že množstvo lepku v obilnine je vyššie, čo mnohým deťom aj dospelým môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

Bezlepková diéta preventívne?

Vďaka publikáciám ako Život bez pšenice, ktoré vo veľkom propagujú stravovanie bez obilnín a škodlivého lepku sa mnoho rodičov rozhodne aj bez lekárskej diagnózy obmedziť množstvo pečiva a obilnín, ktoré sa do rodinnej kuchyne dostanú. 

Avšak spolu s obmedzením lepku v pečive obmedzíme aj zdroj niekoľkých skupín vitamínu B, fenolových kyselín, minerálov či vlákniny, ktoré sú pre zdravie a správne fungovanie psychiky veľmi dôležité. 

S bezlepkovou stravou má skúsenosti aj mamička Andrea.

„Ja som veľký zástanca zdravej stravy. Na syna a dcéru som bola dosť prísna. Žiadne sladkosti, dokonca si dávame pozor na mlieko. Pred pár mesiacmi som vyskúšala aj bezlepkovú stravu.

Veľa sme experimentovali s jogurtami, ovocím, ryžou, pohánkou, šošovicou, hráškom a podobne. Najprv som sa cítila ľahšia a celkovo spokojnejšia. Potom sa však syn začal sťažovať na únavu a dcéra na zhoršenú pleť. 

Uvedomila som si, že strava bez lepku môže byť fajn, ale detský organizmus potom nemá dostatočnú energetickú náhradu a chýbajú mu živiny. No a deti nebudú jesť dokola ryžu a strukoviny, že?“

shutterstock

Hľadajte zdravé pečivo

Objaviť na pultoch obchodov kvalitné pečivo je čoraz väčšie umenie. Najjednoduchšie je skúšať a testovať. Nedajte sa pomýliť farbou. Základom je, aby pečivo obsahovalo celozrnnú múku- teda, aby boli pri mletí múky použité celé zrná.

Na povrchu rezu pečiva je vtedy vidieť zvyšky zŕn a šupiek, ktoré sa drobia. Ak si nie ste istí, grahamové pečivo je vždy dobrou voľbou. Odporúča sa aj celiatikom. Napriek niektorým ťahom obchodných reťazcov zostáva dobrou voľbou aj špaldová múka.

Pokiaľ sa stále neviete rozhodnúť a cítite, že v jedálnom lístku svojich detí i celej rodiny chcete urobiť zmenu, môžete vyskúšať aj pečenie domáceho chleba a kváskovanie, ktoré vám zaručí, že lepok udržíte pod dohľadom.

Na záver treba dodať, že obilnina tvorí len malú časť potravín, ktoré sa v detskom i dospeláckom jedálničku objavujú. Rovnako dôležité ako kvalita pečiva je to, čo k nemu deťom ponúkneme.

Namiesto masla a lekváru môžeme na tanier pridať viac zeleniny, kvalitný syr či pokvapkať pečivo olivovým olejom. Takto budeme dieťa viesť k vyváženej strave, ktorá sa odrazí aj na jeho zdraví a spokojnosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár