Nezabúdajme na pitný režim

MUDr. Katarína Babinská 1
_banners

V horúcom prostredí sa zvyšuje výdaj tekutín z organizmu potením. Náchylnejšie na straty tekutín sú malé deti, preto je potrebné venovať ich pitnému režimu väčšiu pozornosť.

Dieťa by v prvom polroku života malo prijať denne približne 150 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti, v druhom polroku 100-120 ml, vo veku 2-3 roky 100 ml, u väčších detí sa potreba ďalej znižuje. Toto množstvo okrem nápojov zahŕňa aj materské, či umelé mlieko, neskôr i polievky a potraviny bohaté na vodu, napr. ovocie a zelenina (voda tvorí približne 90% ich hmotnosti), jogurty a pod.

Pokiaľ je dieťatko výlučne dojčené, bežnú potrebu tekutín nahrádza materské mlieko, dieťa nemusí vôbec dostávať nápoje. Výnimkou je veľmi horúce prostredie, kedy aj dojčenému dieťaťu dopĺňame zvýšené straty tekutín nápojmi, najlepšie dojčenskou vodou.

Keď dojčené dieťatko začína papať tuhú stravu, zaraďujeme aj pravidelný príjem nápojov.

Dojčenská voda

Je pre dieťa ideálnym nápojom Nahradí potrebné tekutiny, dodá i minerálne látky, ktoré sa potením z organizmu tiež strácajú. V porovnaní s bežnými minerálnymi vodami však má znížený obsah minerálnych látok, takže nie je nadmernou záťažou pre obličky. Pre balené detské vody platia prísnejšie hygienické normy. Je v nej aj nižší obsah dusičnanov ako v bežnej pitnej vode, čo je výhodné najmä pre deti do pol roka, ktoré sú najcitlivejšie na škodlivé účinky týchto látok.

Voda

Pitná voda z centrálneho (mestského) vodovodu je hygienicky nezávadná a nesmie spôsobovať poruchy zdravia. Norma pre obsah dusičnanov je však menej prísna ako pre detské vody. Vodu určenú pre dieťa prevárame, čím sa likvidujú niektoré mikroorganizmy, ktoré by sa v nej mohli ocitnúť (napr. nesprávnou manipuláciou). Použitím vodného filtra sa redukujú alebo odstraňujú chlór a jeho zlúčeniny, ťažké kovy, zvyšky saponátov a fenolov, mechanické nečistoty. Dojčatám môže spôsobiť zdravotné problémy voda čerpaná z vlastnej studne, ak sú v nej vo zvýšenom množstve nežiadúce látky (napríklad. dusičnany – môžu zapríčiniť methemoglobinémiu). Kvalita voda by mala byť laboratórne skontrolovaná. Ak kvalita vody nie je istá, dieťa by malo dostávať dojčenskú vodu.

Čaje

Vhodné sú najmä ovocné alebo bylinkové čaje, ktoré majú príjemnú chuť i bez prisládzania. Ich prednosťou je, že sú samy osebe dosť aromatické a nemusia sa prisládzať, resp. stačí ich iba mierne dosladiť. Podávať možno i slabý čierny čaj. Vhodné sú čaje, ktoré obsahujú iba prírodné zložky a sú bez umelých látok, napr. rôznych príchutí. Výber uľahčí informácia o zložení výrobku uvedená na obale. Instantné detské čajíky uľahčujú mamičkám život, pretože sú rýchlo hotové a svojím zložením prispôsobené malým deťom.

Ovocné šťavy

Šťavy z čerstvo vylisovaných surovín sa vyznačujú vysokým obsahom cenných živín – vitamínov, minerálnych látok, niekedy i vlákniny. Obsah živín v hotových, hoci aj 100% džúsoch je už nižší. Deťom sa odporúča šťavy a džúsy zriediť vodou v pomere 1:1. Takýto nápoj je pre dieťa zdravší ako podávanie džúsov s nižším obsahom ovocnej zložky (nektáre), v ktorých je ovocná zložka dopĺňaná prisladenou vodou

Ovocie a zelenina sú pre dieťa cennejšie vo svojej prirodzenej podobe. Ak ich dieťatko prijíma v dostatočnom množstve, nie je nevyhnutné, aby pilo ovocné a zeleninové nápoje. Postačí ich podať príležitostne, na spestrenie jedálnička.

Sladené nealkoholické nápoje

Ich nadmerná konzumácia je dnes častým zlozvykom, pritom v „nápojovom lístku“ dieťaťa by mali byť skôr výnimkou ako pravidlom. Príjem cukru je v súčasnosti nadmerný, preto je rozumnejšie nezvykať deti ešte aj na ďalšiu dávku zo sladených nápojov. V jednom decilitri nápoja sa totiž skrývajú až 2-3 kocky cukru, navyše neobsahujú takmer žiadne hodnotné živiny. Ak si dieťa hasí smäd najmä týmto druhom nápojov, dodáva do organizmu značné množstvo kilojoulov, čo môže podporiť vznik obezity. Obsah cukru navyše neprospieva ani zubom, pretože zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Z rovnakého dôvodu sa tiež príliš neodporúčajú ovocné sirupy. Pre deti nie sú vhodné nápoje s obsahom kofeínu a chinínu. Taktiež v colových nápojoch sa nachádzajú zložky, ktoré narúšajú ukladanie vápnika do kostí. Deti by nemali piť, najmä nie pravidelne, nápoje s umelými sladidlami. Pre detský organizmus predstavujú nadmernú záťaž cudzorodými látkami.

 

 

Ideálne je dopĺňať straty tekutín priebežne počas celého dňa. Deťom by sme nemali brániť napiť sa kedykoľvek sú smädné. Nie je správne zakazovať nápoje ani pred alebo počas jedla. Je dobré, ak si dieťa odmalička osvojuje pravidelný pitný režim – kto nie je navyknutý od detstva, často na zabúda na tekutiny aj v dospelosti. Nápoje podávame dojčatám lyžičkou. Najmä dojčené dieťa by nemalo dostávať nápoj z fľašky – je riziko, že začne odmietať prsník, z ktorého je namáhavejšie piť ako z fľaše.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň

    rada by som sa opytala či možem dať prevarenú deckú vodu lucku

    mojej cerke v týchto horúčavách aj ked má len 6 týždňov.

    Ďakujem Manczalova

Pridaj komentár