Keď dieťatko prechádza z mliečnej stravy na nemliečnu, v mnohých rodinách sa kopia otázky nielen o tom, čo dieťaťu do stravy zaraďovať a v akom poradí, v čom mu tie prvé príkrmy variť , ale aj otázky, kde budeme to naše drobča kŕmiť.
Shutterstock Náš trh je preplnený množstvom pomôcok pre deti (často mám dojem, že sú to skôr pomôcky pre rodičov, než pre deti …), a to sa týka aj nepreberného množstva stoličiek na kŕmenie – drevené, plastové, cestovné, výškovo nastaviteľné, polohovateľné…
Výber stoličky na kŕmenie Ako si správne vybrať stoličku pre svoje dieťa to viete len vy – rodičia. S ohľadom na priestor vo vašom byte, na to, čo od takejto pomôcky očakávate.
My vám ponúkame len niekoľko bodov na zamyslenie a pre niekoho možno aj zopár nových informácii.
Vysoké stoličky na kŕmenie sa odporúčajú (podľa výrobcov) pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov.
Máloktoré dieťa však vo svojich 5 – 6 mesiacoch – teda v čase zavádzanie príkrmov do stravy – sedí bez opory. A pokiaľ nesedí, nemali by sme ho dať do stoličky určenej na sedenie.
To, čo by ste mohli vziať do úvahy pri výbere stoličky na kŕmenie , je napr.:
Bezpečnosť Hmotnosť Dizajn Funkčnosť – multifunkčnosť Cena Shutterstock Základné rozdelenie stoličiek by mohlo byť takéto: Vysoké stoličky na kŕmenie (zohľadňujeme výškovú nastaviteľnosť a polohovateľnosť sedadla)Drevené Plastové Rastúce Nastaviteľné výškovo Drevené Plastové Rastúce Nastaviteľné výškovo Kombinované stoličky na kŕmenie – dajú sa okrem vysokej pozície rozložiť na nízky stolík, neskôr používaný aj ako hrací priestor pre dieťa. Cestovné stoličky pripevniteľné na stôl. Zvyšovače stoličiek Drevené Plastové Rastúce Nastaviteľné výškovo Bezpečnosť vysokej stoličky na kŕmenie V obchodoch nájdete rôzne stoličky, jednoduchšie, i také, ktoré sú vybavené rôznymi „fičurinami“ – zlepšovákmi. Na prvom mieste pri výbere stoličky by však mohla byť jej bezpečnosť. Dávajte pozor na:
Stabilitu stoličky – musí stáť na všetkých oporných bodoch, aby sa neprevrhla, do boku či dozadu. Pokiaľ má stolička kolieska, musia sa dať aretovať, aby sa stolička nehýbala. Materiál, z ktorého je vyrobená – drevo, či plast – všetky hrany, okraje by mali byť oblé, vyhladené. Drevo nepoškodené a opracované, aby nedošlo napr. k zadretiu triesky. Ak je to drevo morené, malo by byť ošetrené len ekologickými prípravkami. Ak je stolička plastová, výrobca by mal garantovať, že použité materiály nie sú toxické. Bezpečnostné pásy – 3 alebo 5 bodové. Zabránia tomu, aby dieťa v stoličke vyliezalo a vypadlo z nej. Popruh okolo pása obvykle nestačí. Opierku na nohy – niektoré stoličky majú túto opierku nastaviteľnú, takže ako dieťa rastie, môžete mu u posúvať, aby malo nohy voľne uložené. Výšku opierky chrbta – by mala byť viac ako 25 cm – ináč môže dieťa zo stoličky ľahko vypadnúť. Shutterstock Normy Vysoká stolička na kŕmenie dieťaťa by mala spĺňať normu STN EN 14988-1+A1 , ak ju na označení stoličky nájdete, má body navyše.
Na stoličke by sa nemali nachádzať medzery, diery alebo otvory rozmerov 7 mm-12 mm a hlbšie než 10 mm, v ktorých by sa mohli zachytiť pršteky dieťaťa a spôsobiť tak zranenie.
Ak si chcete overiť, či vami vybraná stolička na kŕmenie nebola SOI označená za nebezpečnú, kliknite si pre viacej informácií.
Funkčnosť vysokej stoličky na kŕmenie Tu by sme tiež vedeli navymýšľať veľa kategórií. Mne napadajú tieto:
Materiál – s ohľadom na údržbu. Keď sa vaše dieťatko začne kŕmiť samo, stolička bude často špinavá od jedla, ktoré skončilo mimo ústa dieťatka. Čo sa vám zdá jednoduchšie na umývanie? Odnímateľný pultík – niektoré stoličky nemajú žiadny pultík, na ktorý môžeme väčšiemu dieťaťu položiť misku s jedlom, aby sa kŕmilo samo. Čo je podľa mňa nevyhovujúce – najmä pokiaľ takúto stoličku neviete zasunúť ku stolu tak, aby ste dieťaťu mohli položiť jedlo na stôl. Ak je pultík odnímateľný, ľahko ho umyjete v dreze od zvyškov jedla. Prateľný poťah – väčšina stoličiek na kŕmenie má nejaký poťah, resp. nejaké odnímateľné sedadlo (či výplň). Niektoré sa dajú prať v práčke, iné len umývať ručne. Shutterstock Polohovateľnosť – najnovšie typy stoličiek majú polohovacie sedadlo, takže sa dajú používate aj pre deti, ktoré ešte nesedia sami bez opory. Tento bod je pre mňa akýsi vyšší level, nie nevyhnutný. Zasunuteľnosť ku stolu – ako som spomenula vyššie, je vhodné, pokiaľ sa dieťa môže kŕmiť samo, preto potrebuje mať niekde tanier položený. Čím väčšie dieťa, tým radšej bude sedieť „ako dospelák“, za stolom. Skladnosť – aký máte priestor v byte? Bude vám tam vysoká rozložená stolička stáť a prekážať? Viete ju v prípade potreby poskladať rýchlo a ľahko? Cestovné stoličky a zvyšovače stoličiek Cestovné stoličky veľa ľudí používa aj trvalo doma, pokiaľ bojujú s priestorovými limitmi.Čalúnenie sedadla aj opierka sú pripevnené ku kovovej konštrukcii, ktorá sa namontuje na stôl. Ak sa rozhodnete pre takúto možnosť, nikde nenechávajte dieťa bez dozoru a určite nepodceňujte odporúčania výrobcu na maximálnu nosnosť!
Zvyšovače stoličiek sú tiež alternatívou, možno ich častejšie vidíme v rodinách s troška väčšími deťmi. Malá konštrukcia s bezpečnostnými pásmi sa pripevní na normálnu jedálenskú stoličku popruhmi. Ako to môže byť funkčné ukazuje aj toto video:
Loading...