Čo na tanier do jedného roku?

Mária Kohutiarová 6

Riešia to asi všetky mamy, ktorých drobček už má viac ako pol roka, ale ešte nie rok. Čo mu predložiť na tanier, aby to nebolo stále o tom istom? Alebo ako vyriešiť fakt, že niektoré veci nedá ani do úst, respektíve z nich rovno urobí sprchu smerom von?

Kukli sme sa na to spolu s našimi – aj inými – mamami.

Ingimage

Pravidlá od 6 do 12 mesiacov v kocke

Strava v tomto medziobdobí nedisponuje ani zďaleka takým výberom, ako máme my, veľkí, a vzhľadom na postupný vývoj a prácu žalúdka dieťatka to treba aj rešpektovať.

V zásade platí pravidlo, že okrem vylúčenia soli, cukru a korenín má byť strava ľahko stráviteľná, nealergénna a skôr sezónna a lokálna.

Z toho, čo môže zo základného bežného ovocia: jablko, hruška (tu však pozor na nadúvanie, niektoré deti ju nemusia), banán, melón, broskyňa, marhuľa, slivka,

Zo zeleniny: klasická mrkva, petržlen, pór, zemiaky, tekvica, karfiol, brokolica, špenát, cuketa, patizón, zelená fazuľka, u niektorých detí aj kel a kaleráb – aj tu môže nadúvať, názory sa rozchádzajú pri podávaní sladkého zeleného hrášku, niektoré mamy si však chvália.

Ak máme hovoriť o mäse, tak k dispozícii je kuracie, morčacie, jahňacie, králičie a teľacie.

Pozrite si aj: 7 fotoreceptov, ako uvariť prvé jedlá pre deti

Z rýb odporúčajú mamy na našom fóre do roka len sladkovodné – pretože nežijeme pri mori, ale samozrejme, ak máte doma geneticky posúvaný exém či alergie, radšej počkajte. S rybami nezačať skôr ako po 10. mesiaci, aj to podľa rád mám treba dať pozor, aby neboli z umelého chovu a aby bola ryba biela (nie tuniak a podobne) kvôli možnému zvýšenému množstvu olova.

Čo sa týka strukovín, niektoré deti nie sú schopné ich zjesť ani v dvoch rokoch, iným to mamy bez problémov podávali už v 9. mesiacoch – je to teda na vyskúšanie, ako to vaše bude reagovať. Začína sa podľa skúseností ideálne červenou šošovicou, ktorá je jemnejšia, alternatívou je aj pomixovaný cícer.

Deti v tomto veku začínajú už skúšať jesť samostatne, tak je výhrou ponúknuť im aj cestoviny, aj keď asi štýlom, že časť si budú nakladať do úst sami, zvyšok mama.

Čo do úst bábätku nie a čo možno

V prípade mliečnych výrobkov asi rozhoduje hlavne to, či je dieťa dojčené a akú odvahu má mama. Pre dojčené deti je lepšie s mliečnymi výrobkami (syr, jogurty, tvaroh) počkať až do roku. Zákaz sa týka aj tavených syrov.

Určite napriek neodškriepiteľnej vitamínovej bombe v sebe do dieťaťa tohto veku nepatrí kyslá kapusta. Papriku, paradajku, cibuľu a zeler až po roku. Paradajka je na zváženie, niektorí odporúčajú už pred rokom, iní nie. Pozor na zeler, aj tu platí možná komplikácia pri rodičoch alergikoch alebo exematikoch.

Top receptový článok: 7-dňové obedové menu pre bábätká od 6 mesiacov

Ako môže vyzerať bábätkovské menu

Asi nielen ja zúfalo hľadám, čo zmeniť a vylepšiť na tom, čo už jeme a môžeme. Tu je zopár rád a receptov pre našich drobcov:

Raňajky:

  • chlebík s maslom, naň môže ísť uvarený žĺtok
  • kukuričné lupienky s ovocím resp. s materským či umelým mliekom
  • nesolené kukuričné chrumky
  • rozmixované ryžové cereálie s bielym jogurtom

Obed

  • mäsovo-zeleninová polievka: 1 krídelko z kurčaťa, alebo kúsok teľaciny, jahňaciny, morčaciny, 1 mrkva + rôzna zelenina – zemiak / lyžica ryže, petržlen, kúsok tekvice, patizónu, cukiny, ružička brokolice (bez hlúbiku!), ružička karfiolu (tiež orezať preč hlúbik) – uvarila som spolu a potom zeleninu s vodou a obratým mäskom rozmixovala tyčovým mixérom … ak sa mi podarilo moc riedke, malý tip – zahustila som nemliečnou ryžovou kašou (ryžová múka)
  • polievka z červenej šošovice: dať variť zemiak, prípadne kúsok mrkvy, keď sú mäkké, pridať šošovicu. Varí sa to rýchlo, cca 10 minút, do hotového možno pridať žĺtok.

Večera:

  • roztlačené zemiaky so zeleninou (obmieňať sa dá nielen zelenina, ale miesto zemiakov môže byť ryža, ovsené vločky, pohánka)
Ingimage


Rady navyše

  • Sú deti, ktoré nechcú niektoré z prvých jedál ani vidieť, na čiernom zozname je často aj mrkva. Skúšajte niečo iné, nikde nie je napísané, že musíte začať len týmto.
  • Polievku môžete zahustiť priamo ovsenými vločkami. Dochutiť sa dá – a nielen polievka – petržlenovou vňaťou alebo kôprom či feniklom.
  • Ako dieťatko rastie a približuje sa k prvému roku, treba prestávať mixovať na jemno a „donútiť“ dieťa pracovať zúbkami – ak ich má – a ďasnami. Postreh mamín hovorí, že aj výživy Hipp sú od desiateho mesiaca v hrubšej konzistencii.
  • Výborné je pridávať do všetkého pomleté ovsené vločky – do polievok, do ovocnej výživy či jogurtov.

Štúdijný materiál nájdete aj u nás v rubrike ZAČÍNAME PAPAŤ. Dúfame, že teraz sa nám bude papkať trošku lepšie… a po roku sa pekne rozbehneme v tom, čo nám bude umožnené navyše.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. My mame stvrte a rada sa obcas uistim v tabulkach. Ziaden autopilot, a na kazde dietatko funbuje trochu iny system, kombinacie…

  2. Zeny, este lepsie. 5 ci 7, to je krdel a polutovania hodny udel. Snad ma pomaly este mrazene materske mlieko v mrazaku od posledneho a nejake hipp kase a kopu pomocnikov. A ka je uloha mamy pri tolkych detoch? Trocha nad realne sily, nie? Akyze to ma byt napatak o ”papani”? V nocnych snoch o prvom ci druhom, mozno. Ak pamat nesluzi, treba len prave nastopane deti farebne odlisit napriklad tikierikmi.

  3. :-))) počítala iba chlapcov :-))))

    neverím na boľšaju techniku a už mám po piatich rokoch od posledných príkrmov aj sklerozu :-)))

  4. Trocha zaraza, ako ty este mozes ”zufalo hladat” jedalnicek pre svoje piate dieta. Ved to musis mat v sebe ako autopilot.

Pridaj komentár