Kvantita kontra kvalita?
Výraznú pozornosť dnes venujeme nielen kvantite, ale predovšetkým kvalite výživy dieťaťa (Nie koľko, ale čo dieťa je). Tento nový prístup prihliadania na kvalitu nesúvisí len s náročnejšími požiadavkami rodičov, a prípadne aj legislatívy, na detskú stravu, ale aj s vysokým výskytom civilizačných ochorení v súčasnej dobe ako sú poruchy imunity, obezita, hypertenzia, osteoporóza, ktoré majú svoj pôvod nielen v genetických faktoroch, ale aj v nevhodnej výžive v detskom veku. Dnes si mnohí rodičia stále viac uvedomujú, že dostatok kvalitných zdrojov pre výživu v rannom veku je veľmi dôležitý, a preto sa zaujímajú tak o najmodernejšie poznatky z oblasti nutriciológie ako aj o firmy, ktoré tieto nové poznatky aplikujú na svoje výrobky.
V prvých rokoch života dieťaťa je nutné ponúknuť deťom energeticky hodnotnú výživu, nakoľko dieťa v tomto období najrýchlejšie rastie a priberá na váhe. Samozrejme, základné požiadavky správnej výživy človeka platia vo všetkých vekových kategóriách.
Ktoré moderné trendy vo výžive detí sa zdôrazňujú?
- Kombinovať živočíšne a rastlinné bielkoviny (napr. mäsovo-zeleninové príkrmy)
- Obmedziť cukor ako sladidlo, znížiť glykemický index
- Obmedziť nasýtené tuky (V materskom mlieku je dostatok polynenasýtených mastných kyselín, ktoré zaisťujú dieťaťu prirodzenú imunitu, je vhodné v tejto tendencii pokračovať aj v následnej fáze života dieťaťa.)
- Viac vlákniny (hlavne zelenina a ovocie)
- Viac vápnika ako prevencia osteoprorózy
- Znížiť hladinu sodíka (Čo najmenej prisoľovať.)
- Dbať na technológiu prípravy stravy (Obmedziť vyprážanie, pečenie, uprednostniť teplé ošetrenie – pasterizáciu)
Výživa dojčiat a batoliat a jej vplyv na ďalší zdravotný vývoj
Výskumy ukazujú, že počet dojčených detí v Českej republike rastie, ale napriek tomu istá časť vyžaduje skôr alebo neskôr umelú výživu. Vzhľadom na motorickú aktivitu, rast, bazálny metabolizmus a energiu spotrebovanú na teplo, ktoré sa vyvinie pri príjme potravy je energetická potreba (kcal/kg/deň) u dojčiat väčšia ako u dospelého (prepočítané na kg váhy). Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) doporučuje k príjmu nemliečnej stravy postupný prechod z materského mlieka na tzv. transitory food – následnú stravu špeciálnu pre dojčatá a potom na rodinnú stravu, keď dieťa prijíma to isté ako ostatná rodina (úplne od 24 mes.).
Vývoj a typy jedla
Postupný prechod od materského mlieka na rodinnú stravu súvisí samozrejme aj s vývojom zručností dieťaťa.
VEK DIEŤAŤA(mesiace) | REFLEXY/ ZRUČNOSTI | TYP JEDLA | PRÍKLADY |
---|---|---|---|
0 – 6 | Satie a prehĺtanie | Tekutiny | Materské mlieko |
4 – 7 | Skoré „žutie“, | Pyré | Zelenina, ovocie, cereálie, mäso |
7 – 12 | Pohyb jazyka do strán, | Kaša, | Varené mäso, rozmixovaná zelenina, chlieb |
12 – 24 | Rotačné žutie, | Rodinná strava |
Nemliečne príkrmy
Chcete zaviesť nemliečne príkrmy a neviete odkedy a čo dieťaťu podávať?
Držte sa základných pravidiel:
- Vhodné zavádzanie adekvátnych príkrmov podporuje dobrý zdravotný stav, nutričný status a rast. Je prioritou verejného zdravotníctva.
- Štart komplementárnej výživy (príkrmy) by mali byť zavedené po 6. mesiaci, niektoré dojčatá potrebujú výživy skôr, nie však pred 4. mesiacom veku (váhové neprospievanie, hlad pri neobmedzenom dojčení).
- Neupravené mlieko by nemalo byť podávané v dojčenskom období, nízkotučné mlieka by nemali byť ponúkané v prvých dvoch rokoch (vhodnejšie sú špeciálne mlieka pre batoľatá).
- Energetická denzita výživ by nemala byť nižšia ako 1 kcal/ g.
- Zavedenie príkrmov je proces zavedenia stravy s rôznou homogenitou, farbou, arómou a vzhľadom.
- Nemali by byť ponúkané slané príkrmy a soľ by nemala byť pridávaná.
- Priemyslovo pripravované príkrmy garantujú doporučený obsah živín a ich hygienickú nezávadnosť – zloženie a doporučený vek zavedenia rešpektuje odborné doporučenia platné v EÚ a je kompatibilné s postojom Českej pediatrickej spoločnosti.
- Výskumy v Českej republike ukazujú, že medzi prvé nemliečne príkrmy, ktoré rodičia podávajú svojim deťom patria: čaj, ovocie, zelenina, kaše.
Voľba jedál
Okrem materského mlieka nie je žiadna strava nutrične kompletná, preto je nutné striedať stravu rastlinného pôvodu, t.j. cereálie, ovocie, zeleninu, strukoviny a živočíšneho pôvodu, t.j. mäso, ryby, vajcia, mlieko a mliečne výrobky. Existujú aj potraviny, ktoré nemajú nutričný ale ochranný efekt (vláknina, fytosteroly, fenoly, terpény,…).
Cereálie sú základnou stravou väčšiny populácie, obsahujú 65 – 75 % sacharidov, 6 – 12 % bielkovín, 1 – 5 % tuku, hlavne však škrob, vlákninu a malé množstvo jednoduchých cukrov. Surové cereálie obsahujú pomaly vstrebateľný škrob, ktorý sa stáva rýchlejšie vstrebateľným varením, nerozomleté zrná obsahujú škrob rezistentný k vstrebávaniu.
Zelenina a ovocie obsahujú vitamíny, minerály, škrob, vlákninu a tiež antioxidanty a fytosteroly. Ich hlavná úloha je protektívna – prevencia nedostatku mikronutrientov, nízky obsah tukov.
Mäso, najmä chudé, obsahuje veľké množstvo bielkovín a je zdrojom vysoko biologicky dostupného železa a zinku – mäso má byť v príkrmoch mleté.
Ovocné šťavy alebo džús je šťava, ktorá vzniká kompresiou ovocia. Ostatné šťavy obsahujú vodu, cukor a malé množstvo vitamínu C. Zlepšujú biologickú dostupnosť železa. Vypité množstvo by však nemalo obmedzovať množstvo mlieka. Tzv. ovocné šťavy môžu obsahovať mannitol a sorbitol, ktoré môžu byť príčinou hnačiek, preto je nutné zvoliť radšej špeciálne nápoje pre dojčatá a batoľatá.
Mlieko a mliečne výrobky? Neupravené mlieko (konzumné) by sme nemali ponúkať, pretože má nízky obsah železa a môže byť príčinou GI krvácania. Toto mlieko má vysoký obsah bielkoviny a Na v porovnaní s materským mliekom a formulami. Mlieko s nižším obsahom tuku zavádzame až po 2. roku života dieťaťa. Fermentované mliečne výrobky sú výborným zdrojom Ca, bielkoviny, P a riboflavínu. Tvrdý syr môže byť súčasťou komplementárnej výživy od 6. – 9. mesiaca, mäkké syry vďaka nižšej kalorickej denzite by sa mali podávať do 9. mesiaca len obmedzene.
A čo najmenším deťom neponúkať?
Z hľadiska potravinovej alergie a jej prevencie u dojčiat medzi nevhodné potraviny zaraďujeme:
- Mlieko: kravské (konzumné), kozie, ovčie
- Vajcia a výrobky z vajec
- Ryby: vrátane sladkovodných
- Sója: vrátane „mlieka“
- Mäso: údeniny
- Zelenina: špargľa, zeler, kel, šampiňóny, cibuľa, hrášok, paprika, reďkovka, chren, sušená
- Ovocie: citrusové plody, exotické ovocie
- Sladkosti: čokoláda, kakao
- Korenie
- Orechy: vlašské, mandle, pistácie, kešu, lieskové, arašidy
Spracovala MikSa
Spracované podľa prednášky Doc. MUDr. Lubomíra Kužela Drsc., Oddelenie výživy CPL, LF UK v Prahe a MUDr. Pavla Frühaufa, CSc., Klinika detského a dorastového lekárstva 1. LF UK a VKN v Prahe.
ilustracne foto: www.myska.sk
VEK DIEŤAŤA(mesiace)
REFLEXY/ ZRUČNOSTI
TYP JEDLA
PRÍKLADY
0 – 6
Satie a prehĺtanie
Tekutiny
Materské mlieko
4 – 7
Skoré „žutie“,
Väčšia sila satiaPyré
Zelenina, ovocie, cereálie, mäso
7 – 12
Pohyb jazyka do strán,
hryzenie, žutieKaša,
strava do rukyVarené mäso, rozmixovaná zelenina, chlieb
12 – 24
Rotačné žutie,
stabilita hryzeniaRodinná strava
keď sme začali u syna s príkrmami, tak som robievala často pohánku s teľacím mäsom, cviklu so zemiakmi a kuracinou, pšeno so zeleninovou omáčkou a žĺtkom. Zo sladkých vecí miloval rôzne obilninové kaše s ovocím. Hlavne jablko, banán a slivky.
ahojte!
Ja teraz davam malemu druhy tyzden kasicky zacali sme zeleninkou teraz uz aj masko a prvyv tyzden bol hrozny maly odmietal a nie a nie otvorit usta len ked uz nevydrzal a a vykrikol tak vtedy som mu trosku supla papu no po tyzdni trapenia a vypluvania nadrapovania asi pochopil ze tady cesta nevede a pekne zacal otvarat ustocka ako rybka. treba len trpezlivost a klud ja som bola uz komplet od mrkvy zemiaku aj brokolice ale vzdy som sa snazila aby sa z toho napapal takze sme papali aj vyse hodiny. Raz sa stalo ze uz uplne odmietol tak som mu dala potom mlieko netreba zas az velmi tie deticky trapit ale ani hed sa vzdavat.
ovocie este edavam to az po mesiaci aby si zvykol a zeleninku a potom ju neodmietal.
vsetko sa inak snazim robit z cerstvej zeleninky ziadne kupovane kasicky aj jablckovu vyzivu som robila sama.
mozno ked uz bude vacsi tak mu kupim ale teraz urcite nie.
Mala ma 16mesiacu može piť prevarene kravske mlieko?
Len mala poznamocka… V clanku Zaciname papat od 10.mesiaca pisete ako vhodnu potravinu kel a v tomto clanku v zozname nevhodnych potravin kvoli alergii ho pre dojcata neodporucate. Tak ako? Nechcem, aby to vyzeralo, ze hladam chyby, ale pridavame nove potraviny do stravy mojeje 10-mesacnej dcerke a neviem, ako sa mam zariadit.
iste.iny informacny zdroj. Stretli ste uz dvoch lekarov, ktori si mysleli uplne to iste?
My ponukame informacie z roznych zdrojov, na citatelovi rodicovi je, aby sa rozhodol, co sa mu zda byt najrozumnejsie.
Aj tebem co kedy zacat papat urcite neplati nejaka absolutna jedna vseobecna pravda, Kazde dieta je ine a inak reaguje…
Dcera ma 8,5 mes. Prikrmovat sme zacali od 4 mesiaca jablkom, bananom. ide to velmi tazko. odmieta lyzicku, najradsej by pila iba mlieko, neviem si s nou poradit. ak aj nieco zje, je to male mnoztvo a musi byt takmer pomixovane, inak ju napne a vyzvracia aj jedlo co jedla predtym. okrem toho neviem kolko by vlastne mala pojest, ake je dostatocne mnoztvo. Urcite nie ked uz ona nechce, lebo toho poje velmi malo, alebo sa mylim? Poradte. Dakujem.
Mám 3,5 mesačnú dcérku a prikrmujem ju sunarom. Má neustále nutkanie jesť častejšie a začína odmietať sunar, vypije malé množstvo a odmieta ďalej piť. Začína byť aj nervóznejšia a častejšie sa budí a nemá stolicu.
Chcela by som poradiť, či môžem začať podávať neaké zeleninové vývary alebo je to príliš skoro. A ak áno, tak aké kašičky sa dajú robiť.
Ona je moje prvé dieťa a je veľmi dobrá, tak ak je mrzutejšia tak viem, že sa s ňou niečo deje.
Za radu veľmi pekne ďakujem
3 a pol mes. je strasne skoro na prikrmy. To by som urcite nerobila. Ak jej nieco je, podla mna by to mohlo veci este zhorsit. Mozno je chyba v tom Sunare… Kazdopadne, moze ju trapit hocico, najlepsie ked sa poradis s detskym lekarom/lekarkou.
Ahoj PetraM.Dakujem Ti za povzbudenie a za dobrý nápad s tekvicou,ktorý by som sa určite bála vyskúšať.Ale ked to je overené,tak na to v jeseni nezabudnem.Hlavné je,aby to drobcovi chutilo,ved to sladké je,tak by to mohlo výjsť.Pekný den.
Este som si spomenula, ze na jesen, ked dozreju tekvice na pecenie – take oranzove, som nakrajala kusky a uvarila – staci do 5 minut, je to rychle, alebo upiect bez ochutenia. Roztlacene to potom chuti presne ako HIPPky, da sa do toho dat zemiak, ryza, masko, alebo pouzit ako natierka.
simi, nerob nic ine, ako robis, alebo proste citis, vsetko chce cas a jedneho dna to pojde. este je velmi mlicky.
Neviem ako vy,ale my s mojim drobcom máme 5 a pol mesiaca a snažíme sa papať zeleninu, už od 4.mesiaca.Malý bol na umelej výžive a stále veľmi hladný. Od začiatku však máme problém s tým,že nechce papať čistú zeleninu ani s ližičkou ani rozmixovanú, ak mu do nej nedám 2 až 3 odmerky mlieka, o kuracom mäse ani nehovorím.Stravu mu každý deň obmieňam.Neviete čo mám robiť.
Mpapame ine ako materske mliecko od ukonceneho 6. mes. Zacali sme s ovocim, broskynky ma dcerka najradsej. pokracovali sme zeleninkou a od 8 mesiaca papame kasicky u materskeho mliecka. Vsetko dcere varim bez lepku do jedneho roka. Najradsej mame spenat so zemiacikomd a maskom alebo zltkom. Nepohrne vsak ani maskom podusenym na lyzicke olivoveho oleja s troskou poru, ku ktoremu potom pridam jablcko alebo bananik, ktore tiez trosku podusim. Davam jej to s uvarenou ryzou. Ale spenatik a brokolicka jednoznacne vedu..
Moj syncek zacal papat po 6 mesiaci. Dovtedy bol plne kojeny no potom mu to uz nestacilo. Kedze bolo leto skusili sme stavicky-domace na odstavovaci.Potom prisli ma radu jablcka, mrkvicka . Kedze nam mrkvicka sama nechutila vzdy musela byt s jablckom.A receptik: oblubil si ryzovy vyvar, ktory musim mat vzdy po ruke, len tak zarobit instantny s dojceneckou vodou.
My sme zacali s prechodom na pevnu stravu od 5,5 mesiaca,najskor stavickami {mrkvova,jablkova,hruskova},od 6.mesiaca zeleninka,spociatku mrkva,neskor kombinovana so zemiacikom,postupne sme pridavali inu zeleninku,mala velmi lubi kombinaciu zemiak,spenat,kuracie masko,to papame od 7.mesiaca,od 8.mesiaca sme pridali aj obilniny,na vecer kase a na obed napr.zeleninove cestoviny-bezvajecne cestoviny,hrasok,mrkva,brokolica,k tomu par kvapiek olivoveho oleja.2 dni v tyzdni mame bezmasite,uz spominane cestoviny a potom pohankova kasa s mrkvou,ostatne dni kombinujem zemiak {ryza},zelenina a masko {zatial sme ochutnali kuracie,morcacie….kralicie a telacie len z hotovych detskych konzerv},vyslovene neoblubenu potraviny nema.Pit davame dojcensku vodu,detsky cajik a samozrejme materske mliecko.
Od 7. mesiaca sme davali varenu cikunu, ktora synovi velmi chutila. Ob 8. mesiaca sme pridali baklazan a ten miluje dodnes. Oboje iba uvarim vo vode a pridam k zemiaku, kvapnem olivovy olej. Zabera to vzdym aj ked ine mu v tej chvili na chut nejde.