Papáme v 7. mesiaci (nedojčené v 5. mesiaci)

redakcia 10

Podávanie tuhej stravy v tomto počiatočnom období by malo byť veľmi pomalé, v malých dávkach, postupné. Má to byť viac ochutnávanie, ako rovno nahrdenie mlieka jedlom.

shutterstock

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ako aj Európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu a výživu (ESPHGAN) odporúčajú dieťa do ukončeného 6. mesiaca výlučne dojčiť. 

Dieťa by malo byť na prechod od mliečnej stravy k tuhej pripravené.

So zavádzaním príkrmov by sa nemalo začať skôr než je ukončený 17. týždeň a nie neskôr než v 26. týždni. U dojčených detí stále platí, že s podávaním väčších objemov tuhej stravy sa má začať po ukončenom 6. mesiaci. Ak dieťa nedojčíme, prvé príkrmy dostáva od začiatku 5. mesiaca.

Pomaly, málo, postupne

Podávanie tuhej stravy v tomto počiatočnom období by malo byť veľmi pomalé, v malých dávkach, vo význame „senzitizácie“, t.j. ochutnávania a nie v rovine nahrádzania mliečnej stravy – špecificky u dojčených detí. Viac si môžete prečítať v článku Zavádzame príkrmy – O čom je imunologické okno.

Medzi 5. – 7. mesiacom treba deti postupne zoznamovať aj s potravinami s lepkom (obilniny, chlieb, pečivo) v rovine “senzitizácie”, teda postupne začať malými omrvinkami, aby sa dieťa v rámci obdobia tzv. “imunologického okna” zoznámilo s rôznymi chuťami, vrátane lepku.

Ak sa potrebujete lepšie zorientovať v tom, prečo zavádzať príkrmy práve po 6. ukončenom mesiaci alebo vám chýbajú argumenty pre babičky, ktoré by do dieťaťa radi nasúkali halušky už v 3 mesiacoch, odporúčame článok Zopár poznámok k zavádzaniu príkrmov.

Vhodné prvé potraviny:

  • Zelenina: zemiak, mrkva, cuketa, tekvica, zelená fazuľka, petržlen, karfiol, brokolica
  • Ovocie: jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, banán
  • Obilniny: ryža, ryžová kaša, kukuričná kaša, ovsenné vločky, jačmenné krúpy, pohánková kaša

Začíname zeleninovým príkrmom

Pri nasadení ovocného príkrmu hrozí, že si dieťatko zvykne na sladkú chuť a neskôr bude zeleninu odmietať. Najvhodnejší čas je obed, pretože je predpoklad, že dieťatko v tomto čase najlepšie spolupracuje. Je to však individuálne. V siedmom, resp. piatom mesiaci pri nedojčených deťoch, stačí dieťatku príkrm raz denne, takže ak začíname zeleninovými príkrmami, ovocie si necháme na ďalší mesiac.

Najprv začíname jednou potravinou,

napríklad varená mrkva alebo zemiak. Ďalšiu pridávame až po troch dňoch – kvôli vylúčeniu alergie. Ak by sa dieťatko po pridaní niektorej zložky stravy vyhádzalo (alergická reakcia), treba ju hneď vylúčiť z jedálnička. Z mrkvy, banána a ryže môže dieťa zapekať, vtedy ich takisto vylúčime.

Do hotovej kaše pridáme niekoľko kvapiek za studena lisovaného oleja. Najvhodnejšie sú repkový, slnečnicový, olivový.

„Pri zavádzaní príkrmu ponúkame dieťaťu menšiu porciu príkrmu a dokŕmime ho mliekom. Postupne však príkrm nahradí jednu mliečnu dávku,“ hovorí MUDr. Katarína Babinská.

Príklad zavádzania zeleninových príkrmov

Uvádzame len pre ilustráciu, každý si zvolí postup zavádzania nových zložiek potravy sám.

deň

príklad príkrmu

1. deň

mrkva, olej

4. deň

mrkva, zemiak, olej

7. deň

zemiak, cuketa, olej

10. deň

zemiak, cuketa, brokolica, olej

13. deň

zemiak, karfiol, olej

16. deň

zemiak, špenát, olej

19. deň

ryža, karfiol, cuketa, olej

22. deň

kukuričná kaša, cuketa, olej

25. deň

ryža, mrkva, petržlen, olej

28. deň

zemiak, karfiol, zelená fazuľka, olej

Nová potravina je zvýraznená, tie vyskúšané môžeme už medzitým ľubovoľne kombinovať. Príkrm má byť kašovitej konzistencie. Nedochucujeme – nesolíme, neprisládzame, podávame lyžičkou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (48 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Zdrave deti su uz od 6.mesiaca schopne prehltnut kusky jedla takze kasicky su vobec neni potrebne. Pokial mate zdrave dieta je zbytocne mu mixovat jedlo a podavat mu kasicky… Ja osobne by som rozmixovane kasicky tiez nejedla takze sa necudujem,ze niektore deti to odmietaju. Deticky by mali od zaciatku spoznavat chut, vyzor, farbu a strukturu roznych jedal a mat sancu si ich podrzat v ruke. Ked mu to vsetko rozmixujete do kasicky tak ho o to pripravite.Moja dcerka ma 7mesiacov a 1 tyzden a este stale ju kojim. Zacala som ju prikrmovat ked mala presne 6mesiacov. Jej prve jedlo bolo brokolica a druhe jedlo banan.Naparila som jej jednu ruzicku brokolice,dala som jej ju do ruky a ona sa s nou krasne sama nakrmila.Tak isto to bolo aj s babanom, ocistila som supku z polovice aby si to mohla za neocistenu podrzat a krasne sa s tym sama nakrmila.Samozrejme,ze som a stale pri nej sedim a ked si odhryzne velky kusok tak nadbytok skratka vypluje a zje ho potom … takto s nami moze krasne sediet za stolom ked obedujeme a krmit sa sama…Vyskusajte to aj Vy a uvidite,ze prichystate detickam uplne nove zazitky z jedenia. Vela stastia.

  2. My sme dali petržlen ako tretí, po mrkve a zemiaku a všetko OK. Reagujem aj na olivový olej – je dôležitý preto, niektoré vitamíny sú rozpustné iba v tukoch. Tak aby sa zo zeleninky k bábu dostali 🙂

  3. NA AKÉKOĽVEK OTÁZKY VÁM ODPOVIE MUDr. BABINSKÁ V PORADNI O VÝŽIVE. Treba zadať otázku vpravo hore na stránke v sekcii “Poradne”.

  4. Ďakujem. Vsiedmom a aj skoro celý ôsmy mesiac sme robili všetko bez oleja, ale koncom ôsmeho sme pridávali štipku normálneho masla. Je vhodnejšie to teda radšej robiť s olejom alebo môže byť to maslo?

  5. O stanovisko k PETRŽLENU A OLIVOVÉMU OLEJU som poprosila MUDr. K.Babinskú, odborníčku na výživu. Poslala mi odpoveď: “PETRŽLEN detičky v príkrmoch zväčša dobre znášajú. Nafukovanie spôsobuje skôr zelená zelenina, ktorú sa odporúča zavádzať až po žltej (svetlej) zelenine. OLIVOVÝ OLEJ je pre dieťa vhodným druhom oleja a môže sa pridávať už aj do prvých príkrmov. Slnečnicový a repkový olej však majú pre dieťa výhodnejšie zloženie, pretože obsahujú viac kyseliny linolovej a linolénovej, látok dôležitých pre vývoj. Jednotlivé druhy oleja sa môžu obmieňať.”

  6. A naco treba pridavat ten olej? Pocujem to po prvy raz. Ja olej nedavam, vsetko pripravujem na pare a syncek krasne prosperuje. Nie je dost tuku uz v tom mliecku?

  7. Mne doporučili petržlen až po roku a pol, lebo vraj obsahuje niečo, čo malé deti by nemali. A ešte sa chcem spýtař na ten olej – aký slnečnicový, repkový? Lebo aj olivový mi povedali, že až po dvoch rokoch.

Pridaj komentár