Priberanie u dojčených detí a začiatok tuhej stravy

Silvia S. 12
Papajuce dieta

V porovnaní s kojencami krmenými fľašou, priberajú dojčené deti nepravidelne. Pretože je tažké určiť, koľko dojčené dieťa vypije, často si robia matky starosti, či ich dieťatko dostatočne priberá.

Ak zodpoviete nasledujúce body kladne, vaše dieťatko určite priberá dostatočne:

1. Dojčíte podľa potreby dieťaťa a tak dlho, ako je potrebné. Keď je dieťa sýte, prestane samé odseba piť. Môže sa tak stať po desiatich minútach alebo pol hodine.
2. Vaše dieťatko má za 24 hodín mokrých 6 plienok.
3. Vaše dieťatko je čulé a štastné.
4. Vaše dieťatko vyzerá spokojne. Aj keď dieťa nespí celú noc bez prebudenia, nemalo by viditeľne bezdôvodne plakať.
5. Priberá síce nepravideľne, ale jeho váhová krivka stúpa. Napr. týžden jeho váha stagnuje, ale potom začne opäť stúpať.

Potreba tuhej stravy

Do veku 4 – 6. mes. potrebuje dieťa iba mlieko matky príp. umelé. Od približne 6. mesiaca by malo zaačať dostávať, na pokrytie potreby energie, železa a vitamínov (A a D), tuhú stravu.
Najčastejším sprievodným javom, že dieťaťu už nestačí iba materské mlieko, je jeho častejšie dojčenie, nepriberanie príp.chudnutie a časté budenie sa v noci. Pokiaľ dieťa dojčíte pri stole počas raňajok, obeda alebo večere a dieťa sa tvári nespokojne, prípadne sa snaží čo to si uchmatnúť z vášho taniera, je to znak, že sa mu žiada niečo nové vyskúšat.

Príprava pyré

1. Varenie: Pripravené ovocie alebo zeleninu dajte do hrnca a pridajte toľko vody, aby bolo všetko prikryté vodou. Varte tak dlho, kým su prísdy dostatočne mäkké. Prebytočnú vodu zlejte. Môžete ju použiť na riedenie pripravovaného pyré.

2. Parenie: Dajte pripravené ovocie alebo zeleninu do naparovacieho hrnca. Doba parenia je cca 10 minút.

Vyskúšajte

  • ryžové vločky, bezglutánové obilné vločky
  • pyré zo zemiakov, mrkvy, sladkých zemiakov alebo karfiolu
  • avokádo (roztlačené)
  • roztlačené banány, dusené jablká, mäkké, zrelé hrušky
  • kaša z broskýn alebo marhulí

Jednoznačne vylúčiť

  • sladené a solené produkty, nakladané a údene, napr.šunka, salám alebo kvasnicový extrakt
  • káva, čierny čaj, čokoláda, alkohol
  • mušle a celé orechy
  • v 1.roku života vaječné (hlavne vaječné bielko) a orechové produkty
  • v 1. roku života potraviny obsahujúce kvasnice, jačmeň, žito alebo ovos
  • mliečne produkty a mlieko, predtým než je dieťa zvyknuté na tuhú stravu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vex ferments the humors, casts them into their adapted channels, throws eccentric redundancies, and helps cosmos in those secretive distributions, without which the solidity cannot subsist in its vigor, nor the soul act with cheerfulness.

  2. Distress ferments the humors, casts them into their right channels, throws off redundancies, and helps feather in those confidential distributions, without which the body cannot subsist in its vigor, nor the soul role of with cheerfulness.

  3. Exercise ferments the humors, casts them into their adapted channels, throws bad redundancies, and helps feather in those confidential distributions, without which the fuselage cannot subsist in its vigor, nor the typification fake with cheerfulness.

  4. Work out ferments the humors, casts them into their adapted channels, throws off redundancies, and helps cosmos in those secretive distributions, without which the body cannot subsist in its vigor, nor the soul role of with cheerfulness.

  5. Exercise ferments the humors, casts them into their proper channels, throws off redundancies, and helps nature in those hush-hush distributions, without which the solidity cannot subsist in its vigor, nor the typification act with cheerfulness.

  6. dobry vecer,

    v clanku je napisane, ze v prvom sa odporuca jendoznacne, okrem ineho teda, vylucit ovos. Viete mi niekto napisat preco? Aky to ma dopad na maly organizmus?

    dakujem pekne smile

  7. “Najčastejším sprievodným javom, že dieťaťu už nestačí iba materské mlieko, je jeho častejšie dojčenie, nepriberanie príp.chudnutie a časté budenie sa v noci”

    – takze ked je dieta hladne, treba mu dat co? ryzu, ovocie, zeleninu… potraviny ktore dospeli jedia vtedy, ked drzia dietu! Materske mlieko ma viac kalorii ako zelenina, ak su deti vylucne dojcene, tak do cca 6 mesiacov to staci (a to moja dcera vazila pri narodeni 4.5kg).

    Dieta by malo dostat tuhu stravu ked vie samostatne sediet a prejavuje o nu zaujem napriklad ked vam uchmatne kusok jedla z taniera a zje ho zwinker Traviaci system stvormesacneho dojceneho dietata je zbytocne zatazovat tuhou stravou, akurat sa zbytocne zvysi riziko alergii a traviacich problemov.

      1. Stačí sa troška poobzerať po internete a dúfam, že aspoň časť z vás skončí ako my, že tú mikrovlnku vyhodia. Ak už mikrovlnku máte, používajte ju len na rozmrazovanie, nie na varenie a deti úplne výlučiť. Úplne tabu je varenie tekutín a tukov (napr. mlieko) – to sú podobné škodliviny ako pri vysmážaní na starom tuku. A najnovšia info je nepoužívať tekutiny a plasty, nakoľko sa z plastov uvoľňuje dioxín. Vedci zistili, ake je nebezpecne, co sa rakoviny, najma rak.prsnika, tyka:
        – zohrievat jedlo v mikrovlnke v plastovom obale
        – prikryvat jedlo v mikrovlnke plastovou pokrievkou (radsej
        papier.obrusok!)
        – pit tekutiny z plast.nadob vytiahnutych z mraznicky
        – pit vodu v plastovej flasi, ktoru nosime v aute (voda v aute sa
        prehrieva..)
        V takychto pripadoch sa do jedla uvolnuje z plastov jedovaty toxin “dioxin”, ktory bol vo velkej miere najdeny vo vzorkach tkaniv postihnutych rakovinou.

Pridaj komentár