Prvé príkrmy, lepok a alergie

redakcia/ Zuzana 6

Aj vy ste sa stretli s informáciou, že začať s príkrmami môžte už od 4 mesiacov dieťaťa a že s lepkom netreba čakať do konca 7. mesiaca? Čo vám odporúčajú v poradniach ohľadom zavádzania príkrmov a čo skúšate a myslíte si o tom vy? Je zavádzanie príkrmov dnes veda? Treba sa báť alergií? Aké máte skúsenosti? Kedy zavádzate príkrmy?

Možno dostanete od svojho pediatra iné informácie, ako ste mali doteraz a ako sú napríklad aj u nás na stránke. Než sa do prvého príkrmu vášho potomka pustíte, pýtajte sa,  načúvajte, čítajte, rozmýšľajte…  My vám ponúkame niektoré názory k danej téme a rozhodnite sa podľa seba, komu/čomu budete dôverovať.

Opýtali sme sa odborníkov z rôznych oblastí – detskej  imunoalergologičky MUDr. Danky Novákovej, poradkyne v oblasti výživy MUDr. Kataríny Babinskej, PhD.  a laktačnej poradkyne RNDr. Viery Červenej, ktorej sa podarilo získať informácie priamo z prvej ruky – od spoluautorky odporúčaní Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu.  Snáď sa nám podarí vniesť pohodu a harmóniu do  kuchyne pri chystaní papačky pre  vášho nového rodinného stravníka.

Nová  revolúcia, či len nepochopené odporúčania?

Prognóza potravinových intoleranciíalergií je neistá. Keďže sa predpokladá ich neustály nárast, vedecké tímy v odborných spoločnostiach sa snažia hlavne o prevenciu ich vzniku a nárastu. Prevencia alergií, celiakie a vôbec optimálneho zavádzania príkrmov je predmetom mnohých renomovaných štúdií na svete. Z výsledkov najnovších štúdií sú vypracované zásady preventívnych opatrení, ktoré boli zapracované do nových odporúčaní odborných pediatrických spoločností  ako napr. ESPGHAN ( Európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu ), a ktoré sú platné od roku 2010. 

Nové zásady preventívnych opatrení:

 

  • nepotvrdil sa význam diétnych opatrení matky počas gravidity, ani počas dojčenia, v súvislosti so vznikom alergií u detí
  • v prípade nedostatku materského mlieka sa odporúča podávanie hydrolyzovaného mlieka u rizikových dojčiat
  • do 4. mesiaca veku sa neodporúča podávať kravské mlieko, sójové mlieko ani tuhú stravu
  • výlučné dojčenie približne do pol roka dieťaťa
  • zavádzanie lepku načasovať tak, aby v tom čase bolo dieťa ešte dojčené a aby dojčenie pokračovalo ďalej, aj po zavedení lepku
  • po 6. mesiaci života nie sú nutné žiadne reštrikčné diétne opatrenia ( vajcia, ryby, orechy )
  • dojčatá a batoľatá by nemali dostávať vegánsku stravu

Ako týchto sedem stručných viet čítať? Ich interpretácia nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Dôkazom je aj fakt, že je v súčasnosti predmetom diskusie na mnohých odborných fórach.

Ako upresňuje MUDr. Dana Nováková ( detský imunoalergológ):

“Ide o čerstvé a nové správy, ktoré ešte nie sú prebraté a ujednotené v jednotlivých odborných spoločnostiach na Slovensku. Odborné spoločnosti si musia nájsť k daným odporúčaniam najskôr svoje vlastné stanovisko s následným ujednotením v rámci odbornej verejnosti (gastroenterológovia, imunológovia, pediatri ). Keďže ide o vážnu tému, nejednotné stanovisko odborníkov a prakticky neoverené informácie, nebolo by vôbec vhodné informovať predčasne rodičov, mamičky či laickú  verejnosť o prípadných zmenách vo výžive dojčiat, keďže ešte nevieme kedy, ako a či vôbec sa tieto nové odporúčania budú implementovať do praxe na Slovensku!” 

Imunita a alergie

Imunita ako taká, a s ňou súvisiace alergie je vysoko komplexná a komplikovaná problematika, ktorá nie je výlučne spojená so zavádzaním príkrmov a dojčením, ale s „x“ ďalšími faktormi ako je genetika, prostredie, vakcinácie, či dieťaťom prekonané  infekcie.

Rada od nás

Ak  dieťa výlučne dojčíte do jeho 6. mesiacov, následne začnete postupne zavádzať príkrmy podľa zaužívaných schém, pričom dieťa naďalej dojčíte ( všeobecne prijateľne aspoň do roka), nerobíte chybu 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. No, pozri Viera22, co mozno cakat od cloveka, ktory napise “i” v slove zemiacki a v slove vi. Este mi prezrad, ako to do toho drobceka dostanes. Lyzickou, cez flasu? Ono rozmixovat sa da aj reznik, taky dobry v struhanke, vyskusaj. Rolleyes

Pridaj komentár